Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

se pot face bani din internet in romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Asta am vrut sa zic si eu....

#20
aghyutza

aghyutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 14.12.2005

View Postw3bmaster, on Feb 2 2007, 23:32, said:

Eu prefer sa muncesc pt mine nu pt altii .....
E adevarat. SI eu prefer sa muncesc pentru mine, dar rezultatele intarziau sa apara la inceput si erau niste investitii de facut, dar nu aveam bani. Pana la urma am preferat sa muncesc pt altii si pe bani mai putini fara a-mi da seama de valoarea muncii mele, vorba aia eram disperat sa fac ost de bani sa imi acopar datoriile... Ca asa e la inceput.

Deci bani poti sa faci si muncind pentru tine, bani pe care ii obtii dupa o perioada de tin, dar si muncind pentru altii, in acest caz banii venind mult mai repede.

#21
homerseneca

homerseneca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.01.2007
Stai acasa si ocupa-te (?!) de altceva...

#22
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Citind mai sus, vreau sa-mi contrazic bunul prieten darkstar...:

Mane , tu traiesti in tim unde e alaturi de bucuresti destul de bine din punct de vedere al salariilor dar de obicei in craiova un salariu de coder bun si foarte bun abia daca ajunge la 15 milioane...stiu oameni pe grafica si grafica 3d F buni ce lucreaza pe astfel de sume si damn , gandeste-te ca pe 3d se platesc bani grei in bucuresti, sa nu vbm de "inafara" ...so...nu mai visa ca totul e roz , sunt  programatori php/sql , java , c & deriv ce lucreaza pe 10 mil...asta e crudul adevar man si nu sunt deloc slabi...si dk o sa ma contrazici acum cu chestii de genul de ce nu vin sa munceasca in tim sau buc o sa avem o discutie lunga despre cheltuieli, chirii, nivel de trai...so..mess :))!

#23
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005

View Postlord_ice, on Jan 12 2008, 13:41, said:

Citind mai sus, vreau sa-mi contrazic bunul prieten darkstar...:

Mane , tu traiesti in tim unde e alaturi de bucuresti destul de bine din punct de vedere al salariilor dar de obicei in craiova un salariu de coder bun si foarte bun abia daca ajunge la 15 milioane...stiu oameni pe grafica si grafica 3d F buni ce lucreaza pe astfel de sume si damn , gandeste-te ca pe 3d se platesc bani grei in bucuresti, sa nu vbm de "inafara" ...so...nu mai visa ca totul e roz , sunt  programatori php/sql , java , c & deriv ce lucreaza pe 10 mil...asta e crudul adevar man si nu sunt deloc slabi...si dk o sa ma contrazici acum cu chestii de genul de ce nu vin sa munceasca in tim sau buc o sa avem o discutie lunga despre cheltuieli, chirii, nivel de trai...so..mess :))!

Marius, inteleg ideea, stiu cum e cu orasele astea, ti-am povestit de unde am venit si cum am ajuns in Timisoara, deci stiu ce inseamna sa fii platit putin si stiu ce inseamna sa lucrezi din greu sa ca iesi din tipar, sa poti sa te remarci. Dar, atunci cand tragi tare si simti ca esti stapan pe cunostintele tale, o sa poti sa ceri si salarii si per proiect atat cat ti se cuvine. La 19 ani am un salariu bunicel, pentru care multi inca trag pana la 25-26 de ani, dar asta doar pentru ca la 17 ani lucram de imi sareau capacele si pierdeam ore in sir in fata calculatorului. Nu sunt programator, dar un programator care se respecta este platit bine. Pana si eu am avut proiecte de rulat si mereu am dat omului cat a considerat ca face munca lui...

#24
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Stii bine ca asa a fost si la mine...doar ca eu am facut o firma la 19 ani...adik acum cativa ani...si ti-am povestit cat am tras...si inca trag destul. :)

OnTopic:

Depinde si de om, depinde din ce mediu e venit, poti sa fii un super programator dar sa nu te adaptazi intr-o firma, sau sa nu suporti sa lucrezi altundeva decat acasa...etc...am vazut destui... cred ca o treaba in wd se face acasa...la program de birou de 2h per zi, in rest acasa...nush, noi de cand procedam asa e super ok...inainte cand stateam 8 ore lucram mult mult mult mai putin...ciudat, dar adevarat. voi ce ziceti?

#25
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Oamenii aia de lucreaza pe 10 - 15 mil si sunt foarte buni de ce nu se muta pe un site de freelance? Ii deranjeaza stresul de a lucra cu alt client la fiecare cateva zile? Nesiguranta venitului? Eu mi-am convins suficienti amici sa faca asta si castiga de 2-3 ori mai mult decat atunci cand erau "proletari".

#26
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Cu freelance depinde ce, cum, unde....

Nu poti incepe de oriunde, si lucrand la birou iti faci foarte multe cunostinte / relatii. Deci o perioada lucrata pt cineva, pentru o firma, cu siguranta nu strica, mai ales daca ulterior te apuci de freelance.

#27
concept-w

concept-w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.12.2008
Eu lucrez numai pentru mine. Sunt oarecum free! Nu ma freaca nimeni la melodie.
Ma dau incet prin HTML, PHP, Flash si Actionscript 2.0, Corel, Photoshop si 3D Studio si supravietuiesc cu brio.

#28
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
eu n-am suportat sa lucrez ca si angajat mai mult de 7 luni.
de peste 5 ani sunt freelance si pot zice ca inca supravietuiesc, dar nu stiu pt cat timp. in ultimu timp duc lipsa mare de clienti, probabil din cauza crizei. in plus au scazut foarte mult preturile in web design/development din cauza indienilor care lucreaza aproape pe gratis si a "cluburilor" de templates  :(

#29
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
In perioada asta situatia e cam groasa, institutiile au lichidat bugetele de publicitate si promovare, banii is putini si lumea tine de ei... nu prea se mai gasesc proiecte pe online asa de usor, din pacate :(

Edited by ciuly, 05 May 2009 - 21:03.
sh user


#30
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006

View Postdarkstar_tfd, on Feb 1 2007, 13:28, said:

nu prea gasesti programator web care sa iti accepte salariu sub 800 euro, nici chiar in RO.

Ba ati inebunit cu totii  :lol:
Te angajezi pe ce ti se ofera...daca nu ti se ofera unde te angajezi, pe marte?
800 de euro la cursul zilei multi nici nu stiu sa ii numere  B)

#31
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
tu ai observat ca afirmatia aia e in contextul economic de acum 2 (DOI) ani, da?

#32
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
pai da, acum, in Bucuresti, mai mult de 500 nici nu se ofera :)

#33
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006

View Postciuly, on May 7 2009, 15:31, said:

tu ai observat ca afirmatia aia e in contextul economic de acum 2 (DOI) ani, da?

Eu cred ca si in contextul de azi, 800 de euro in mana, pentru un programator de nivel mediu e cam mult....
Edica acel programator trebuie sa produca cam de cel putin 6 ori mai mult ca sa fie rentabil sa il tii.

#34
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View Postmrcalex, on May 7 2009, 16:14, said:

Edica acel programator trebuie sa produca cam de cel putin 6 ori mai mult ca sa fie rentabil sa il tii.
deja te aberezi. chelutielile extrasalariale cu un programator se reduc la:
- cota parte chirie imobil (care merge pe cheltuieli, deci nu intra chiar toata suma): in medie cam 8-10 euro mp in functie de oras, pozitie, samd. un om sa zicem ca "ocupa" cam 10 mp (mult exagerat, include spatiul de lucru, cota parte toaleta, bucatarie, hol samd) deci revine 100 E pe luna
- cota parte cheltuieli intretinere imobil (idem): in medie, e cam 5-7 E/mp, deci revine 70 E pe luna
- echipament (in medie 1500 de euro, iar daca nu esti pretentios, sunt suficiente si 500 de euro, deci sa ramanem la media respectiva): 1500 E
- cota parte cheltuieli "de serviciu" (internet, telefon, blabla): sa zicem undeva intre 500-1000 E pe luna per companie mica-medie

cred ca e destul de clar ca cifrele au fost exagerate in sus.
sa zicem ca omul sta in medie in companie 1 an. desi cu criza asta am putea calcula lejer 2-3 ani. dar sa exageram si aici, si exageram in jos pt ca incercam sa cautam cea mai naspa situatie.
sa presupunem ca firma are 50 de oameni. eu ce firme aud de prin cluj mai taote is cu mult peste 50, si mutle is chiar peste 100. deci luam iarasi un minim, 50, sa fie si rotund.
deci ultimul punct va insemna 20 E pe luna per om.
sa rotunjim in sus cheltuieliel lunare direct cu omul => 200 E la care se adauga o amortizare de 1500/12=125 E deci un grand total de 325 E pe luna.

la stat firma plateste o suma infima, pt ca e scutita de la cei 16% si cine mai stie ce, deci sa zicem ca salarul de 800 vine cu un generos 200E pe luna la stat

deci firma plateste dupa angajatul programator, lunar, 1000 E cu salarul si 325 E cheltuieli directe => 1325 E
mai adaugam aici inca 275 E pe luna per angajat, cheltuieli diverse (protocol, cheltuieli de angajare, etc) deci 1600 de E pe luna.

hai sa zicem ca poate mi-a scapat ceva, nefiind patron de firma de soft, mai adaugam cheltuieli lunare de 800 E per angajat. ENORM. asta vine undeva la 40.000. de euro cheltuilei IN PLUS, PE LUNA. enorm.

prin urmare, un om care ia salar 800 E trebuie sa produca minim inca pe atat. deci de 2 ori eventual de 3 ori desi e destul de clar ca deja e aberant. nu de 6 ori.

sigur, roman fiind, vrei sa amortizei cheltuielile cu omul in 2 luni de la angajare si apoi sa faci ditamai profitul in 1-2 ani ca sa iti poti permite sa CUMPERI o cladire de birouri in care sa bagi cei 50-100-200 de oameni pe care i-ai angajat intre timp pt ca cu ditamai profitul ti-ai permis sa mai iei oameni si proiecte samd. da, daca asa gandesti, cred si eu ca omul rebuie sa produca pe luna 4800 de E din care sa primeasca 800 iar tu sa ramai cu pe putin 3000 de E pe luna per angajat. profit net.

#35
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postsoul4blade, on May 7 2009, 15:43, said:

pai da, acum, in Bucuresti, mai mult de 500 nici nu se ofera :)

De 500 de euro aproape ca mori de foame in Craiova unde o chirie e 130-150 de euro dar in bucuresti  :lol:

OnTopic, in decembrie am primit o oferta de 1000 de euro + plata integrala a chiriei pe luna de la or firma din ardeal care a crezut ca is programator php  -_-  
:lol:

Cu criza asta se alege praful de tot  <_<  am scazut sub jumatate tarifele ca sa mai gasim contracte  <_<
Muncesti mai mult, castigi mai putin...dar...s-o duce si asta   :confuzzled:

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

De 500 de euro aproape ca mori de foame in Craiova unde o chirie e 130-150 de euro dar in bucuresti
O garsonieră decentă în Buc ajunge pe la vreo 250-300€. Un apartament cu 2 camera 350-400€. Să nu spunem și de o eventuală rată la bancă pentru apartament. Dacă încă mai stai cu părinții, e un salariu ok. Dacă stai singur și îți plătești cheltuielile, cu greu accepți un astfel de salariu.


Quote

Eu cred ca si in contextul de azi, 800 de euro in mana, pentru un programator de nivel mediu e cam mult....
Absolut. Eu zic că programatorii (mai ales cei de nivel mediu) trebuie să vină cu bani de acasă...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate