Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum scap de mirosul de mucegai

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,

A folosit cineva - cu succes sau fara - produsul antimucegai de la Mellerud:

http://www.temad.ro/...rea-mucegaiului

http://www.temad.ro/...e-a-mucegaiului

Sau pot merge pe solutia clasica inalbitor + bicarbonat sodiu + otet

Thx all,
Dan

Edited by manead, 13 July 2016 - 13:04.


#56
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu am scapat de igrasie cu lapte de carbid, l-am tinut sa se usuce ca lumea vreo saptamana, dupa care am dat cu glet si lavabil. De atunci nu mai am probleme.

Edited by GeorgeTrisina, 13 July 2016 - 14:48.


#57
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016

View Postadris1919, on 28 martie 2007 - 10:17, said:


Metodele principale de obtinere a umiditatii optime sunt: incalzirea corespunzatoare a spatiului, in functie de izolatia existenta;

La ce valoare pe timp de iarna mai exact? este vorba despre o incapere nelocuita din motivul asta intreb.

Pot merge pe temperatura anti-inghet 5*C sau trebuie sa mentin o temperatura undeva la 19*C? Citeam undeva ca intr-o incapere nelocuita, mentinerea a 4..5*C la interior este suficient iarna.

#58
georgeungur

georgeungur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.12.2015
mucegaiul trebuie curatat foarte bine daca este doar la suprafata peretelui, eventual clor si lasat apoi ca peretele sa se usuce foarte bine. Se aplica apoi un strat de lavabila antimucegai, gen Aeria Gold all-inclusive sau cu teflon care lasa peretele sa respire

#59
brebnl

brebnl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.02.2017
Acum cateva zile m-a inundat vecinul de la 2, si in baie unde am tavan fals se simte un miros urat daca las usa si geamul inchis. Mentionez ca nu miroase a mucegai, de fapt nici nu am avut mucegai vreodata in casa, doar ca probabil a ramas apa intre tavan si tavanul fals de rigips si s-a imputit.
Singurul loc unde este decupat tavanul in baie este pe unde trec tevile de la termoficare catre vecinii de sus. Tavanul fals nu este deloc patat cu exceptia a cativa cm. in zona pe unde trec tevile de termoficare.
Cum fac sa scap de miros?

#60
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cu ce te-a inundat vecinul ? apa curata (din retea), apa murdara (din scurgerea chiuvetei/cazii, de la masina de spalat sau de la evacuarea toaletei ) ?

#61
brebnl

brebnl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 02.02.2017
Calorifer spart in baie, apa de la termoficare.

#62
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Apa din reteaua de termoficare are un miros urat si poate avea tot felul de impuritati/depuneri. Posibil de acolo sa fie mirosul, cum la fel de bine poate sa vina din subsol...tine geamul de la baie deschis cat mai mult timp, poate scapi de miros daca se usuca infiltratiile...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate