Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Cum scap de mirosul de mucegai

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
MelosNegros

MelosNegros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.08.2008

View Postbagerajungle, on 24 iunie 2012 - 14:40, said:

Problema mucegaiului sau igrasiei se rezolva definitiv doar cu eventuale reparatii in profunzimea peretelui,adica tencuiala rupta,aplicat 2-3 miini de slam dupa sudura-var nestins-cu bidineaua,retencuit sau rigips,iar in compozitia tencuielii acelasi var nestins,se gaseste la atelierele de tinichigerie auto,este cel mai eficient anti igrasie,eu l am folosit de citeva zeci de ori si nu m a "inselat " niciodata...este f puternic-arde orice,atentie la miini cind il manipulati,numai cu manusi,arde al naibii pe piele dar nu mai iese mucegai in veci,probat si rasprobat de mine,plus aerul  de dezinfectant care se va simtii in casa citeva saptamini.ODATA INTRAT IN PROFUNZIMEA PERETELUI,VARUL NESTINS VA ELIMINA SI ARDE ORICE FEL DE CIUPERCA MICROB,NU L VA LASA SA PENETREZE PERETELE PT A CREA DISCONFORT.Pt o camera ajung cam 3 galeti de 10 kg -garantat 20 de ani-dar repet,trebuie decopertata tencuiala si zugraveala pt a avea acest efect,pt ca, creeaza o bariera de netrecut pt microbii si ciupercile care se produc-reproduc in perete prin actiunea umezelii exterioare.Acelasi lucru este valabil si la exterior,unde nu se poate lucra ,datorita inaltimii blocurilor,o varuiala cu slam data cu trafaletul este super ok!Rabdare,bafta,Razvan

Păcat că nu se înţelege ce înseamnă "2-3 mâini de slam":
"...aplicat 2-3 miini de slam dupa sudura-var nestins-cu bidineaua..."

#38
Angels2012

Angels2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.01.2012
Salutare,
Eu ma gândesc să încerc acele lămpi cu ultraviolete fiind probabil o soluție care sa usuce mucegaiul. Dezumidificatoare am încercat... sunt bune si ele, toate soluțiile de pe piață inclusiv Savo Antimugecai cu fâs am încercat, degeaba... la 3-4 săptămâni de 5 ani reapare mucegaiul, ultima soluție ar fii renovarea apartamentului si raderea tencuieli pana la beton, dar sunt costuri destul de mari si cu 2 copii nu ai unde sa te muti pana renovezi.. Problemele au apărut acum 5 -6 ani  când a venit primul copil si am pus în tot apartamentul Termopane, de atunci pe rând în cele 4 camere a apărut mucegaiul si nu mai reușesc să scap de el. Poate stie cineva dacă ar fii o soluție de aerisire permanentă prin gaurirea termopanului sau a pereților lăsând tot timpul un orificiu de aerisire naturală cam cum era la vechile geamuri de lemn prin care sigla vântul printre ele.....

Ar putea fii o soluție ?

#39
razy74mb115

razy74mb115

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.03.2015
Buna.
Am si eu problema aceasta si cautand solutii am gasit un produs nou care este
foarte eficient pe lunga durata si pe langa aceasta tratat cu acest material peretele respectiv
este si eficient izolat termic.
Singura problema (pentru mine) este pretul cca 300-350 ron/10-15 metri patrati.
Eu sunt decis sa il comand.Pentru cei interesati ofer detalii suplimentare.
0749-613590
Revin cu detalii dupa aplicare.

#40
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Termopanele noi au o treapta de ventilație. Dacă nu ai asa ceva rezolvi cu un dezumidificator bun și atenție dimensionat pentru volumul camerei. Vezi pe topicul dedicat de dezumidificatoare.

#41
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Am gasit aici o discutie despre o solutie Mercur F  Domnul  Neohori spunea ceva despre aceasta solutie.  Stie cineva mai multe despre aceasta solutie?  Unde se poate gasi, care este denumirea ei de comercializare? Cat de eficienta este?  Este suportabila ca miros? Pentru ca de clor, m-am intocsicat.  Va multumesc!

#42
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010

View Postbagerajungle, on 24 iunie 2012 - 14:40, said:

Problema mucegaiului sau igrasiei se rezolva definitiv doar cu eventuale reparatii in profunzimea peretelui,adica tencuiala rupta,aplicat 2-3 miini de slam dupa sudura-var nestins-cu bidineaua,retencuit sau rigips,iar in compozitia tencuielii acelasi var nestins,se gaseste la atelierele de tinichigerie auto,este cel mai eficient anti igrasie,eu l am folosit de citeva zeci de ori si nu m a "inselat " niciodata...este f puternic-arde orice,atentie la miini cind il manipulati,numai cu manusi,arde al naibii pe piele dar nu mai iese mucegai in veci,probat si rasprobat de mine,plus aerul  de dezinfectant care se va simtii in casa citeva saptamini.ODATA INTRAT IN PROFUNZIMEA PERETELUI,VARUL NESTINS VA ELIMINA SI ARDE ORICE FEL DE CIUPERCA MICROB,NU L VA LASA SA PENETREZE PERETELE PT A CREA DISCONFORT.Pt o camera ajung cam 3 galeti de 10 kg -garantat 20 de ani-dar repet,trebuie decopertata tencuiala si zugraveala pt a avea acest efect,pt ca, creeaza o bariera de netrecut pt microbii si ciupercile care se produc-reproduc in perete prin actiunea umezelii exterioare.Acelasi lucru este valabil si la exterior,unde nu se poate lucra ,datorita inaltimii blocurilor,o varuiala cu slam data cu trafaletul este super ok!Rabdare,bafta,Razvan


       Cu toata stima, dar varul nestins, este piatra sau praf. Odata ce intra in contact cu apa, se stinge.  Despre ce este vorba aici?  Care var nestins?  Cum se folosesteacel praf de var?

#43
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Dupa cum se vede, acest forum este doar pentru a avea oamenii unde adresa niste intrebari scrise. Dar din pacate ar fi trebuit ca cineva care se ocupa de acest forum, de aceasta problema, sa fie capabil sa poata da si niste raspunsuri, in cazul in care alti membrii nu o fac sau nu stiu a raspunde. Acel moderator care se ocupa de acest sector ar trebui sa fie de specialitate si sa poata raspunde intrebarilor adresate de cititori, membri care intreaba.
Spor la somn linistit !.

#44
tehnicmircea

tehnicmircea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2014
Eu n-as mai folosi altceva la zugravit interior , mai ales contra mirosului si mucegaiului , decat var simplu ,,romanesc,, - adica var bulgari stins. Cred ca stiintific se numeste hidroxid de calciu. Se gaseste si-n magazine . E fenta ca lavabilul il poti spala..Intradevar .., cine il spala !? Mirosul de var natural si puterea de dezinfectare nu se compara. Si e si mai ieftin. Trebuie sa ne intoarcem la ce e natural .

a da, - nu folositi pt zugravit var praf , ci var pasta. Adica var stins pasta. Cel praf cade cu timpul de pe pereti, se exfoliaza

#45
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Se spala. Mucegai oricum apare orice dai. Trebuie eliminată cauza, nu problema.

#46
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
OK. Am inteles ca varul este mai bun (dezinfectant) dar totusi, toata lumea foloseste Lavavibul.
De eliminat cauza as vrea sa stiu si eu cum pot face?
Locuiesc la etj. 3 pe colt, am izolat peretii exteriori cu polistiren de 8 cm. Cu toate acestea, toamna  tarziu cand se raceste timpul, pana sa se dea drumul la caldura, icepe sa apara petele de mucegai. Deasemeni, apar primavara dupa ce se opreste caldura. Indiferent cat de mult a-s aerisi, tot apar pete de mucegai.  Le-am tinut din scurt, adica cum am vazut ca apar, am si dat cu Clor, Savo. Este suficient sa inmoi un betisor din acela de curatat in urechi si sa dau pe fiecare pata in parte. Dispare imediat si apare dupa o perioada de timp de una, doua saptamani sau uneori chiar mai mult.
Nu inteleg care ar putea fi cauza? Ce ar trebui sa fac? Sa daram peretii? (Nu se poate). Este adevarat ca cel de la etj, 4 nu are peretii izolati si este posibil sa se infiltreze apa intre izolatia mea si perete.  Sincer, nu stiu ce sa mai fac, ma ustura buzele, gura, pe gat, a ajuns usturimea si in capul pieptului de la clor.  Am cautat solutie antimucegai fara miros, apa de ploaie.
  Imaginati-va ca nici de spalat, nu pot spala prea bine deoarece jos am parchet si toata apa se scurge de pe perete. Este posibil sa intre sub parchet si sa vezi dupa aceea distractie.
Ce crede-ti ca a-s mai putea face?

#47
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ia un dezumidificator

Sau măcar un higrometru.

#48
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Si ce face higrometru? Rezolva el oare problema?  Am asa ceva si aerisesc mereu sa mentin umiditatea la 50, de multe ori ajung chiar la 40. Dar atunci cand incepe perioada de frig si pana se da drumul la caldura nu mai pot mentine aceasta umiditate.
Dezumidificator, am si din acesta. Am un AERO 360 ce acopera o suprafata de 20 m / patrati.
Am si Aer conditionat cu dezumidificator, dar nu-l pot folosi deoarece face ventilatie si da senzatia de frig.
Daca iau un dezumidificator din acela de 1000; 1200 Lei, nu se intampla acelasi lucru? Acela nu ventileaza aerul?

Deci, ce ar trebui sa mai iau? Ce ar trebui sa mai fac?
Mesterii de la ,,Misiunea casa", spuneau ca trebuie facuta izolatie si prin interior cu vata de sticla, folie anticondens si rigips.
Sincer, nu mai am curaj sa fac si asta, deoarece inainte de a izola pe exterior, am avut izolat prin interior cu polistiren in structura metalica si rigips deasupra.
Tot a facut mucegai, tocmai de aceea am facut izolatia pe afara, pentru ca toata lumea spunea ca asa este bine, sa fie izolat pe afara.
Am facut izolatie pe afara si ??????????
Sa fiu sincer, atunci cand izolatia era prin interior, se simtea diferenta, era mult mai cald.  Eu cel putin, asa cred ca este mult mai bine, cu izolatia prin interior, deoarece frigul din perete nu poate trece prin polistiren (nu-l poate raci) sa ajunga prin Rigips in interior.
Si nici caldura din interior,  nu poate trece prin Rigips, polistiren sa ajunga la perete. Caldura va fi pastrata in interior.

Dar care sa fie cauza formarii mucegaiului?

Intreb deoarece atunci cand am dezizolat interiorul, nu am gasit nici un strop de mucegai sub polistiren, adica intre perete si polistiren. Mucegaiul aparuse pe interiorul incaperii, pe rigips.

Edited by pol-mol, 09 June 2016 - 13:23.


#49
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Higrometrul îți arată cauza. Dacă ai umiditate mare ai și mucegai. Scade umiditatea aerului sun 50%, dispare și mucegaiul. Fără curenți de aer nu ai cum sa rezolvi problema. Dacă ai ac folosește-l.

#50
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
Cum se poate elimina Lavabilul de pe perete? Prin spalare, nu prea cred. Cat ar trebui frecat peretele sa poata fi eliminat Lavabilul? De curatat petele, murdaria este posibil prin spalare, dar pentru inlaturare de pe perete, nu stiu ce s-ar putea folosi. Prin razuire stiu ca este posibil, dar aceasta metoda implica costuri destul de mari dupa aceea. Indreptarea denivelarilor facute, gletuire, frecare s.a.m.d.
Daca peretele propriu zis, adica zidul, nu face mucegai, acesta fiind doar deasupra peste Lavabil (deci la suprafata) care ar putea fi cauza?

#51
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
cum ti-ai dat seama ca este mucegai doar pe stratul de lavabil si nu in stratul de glet?

#52
pol-mol

pol-mol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 16.11.2010
In primul rand, mucegaiul nu apare ca o pata mare, ci doar picaturi cat o boaba de porumb. Unele sant mai dese, altele mai rare. Daca ar fi lasate si nu ar fi sterse cu clor, atunci ar forma poate o pata, marindu-se si apropiindu-se intre ele. Este suficient a sterge chiar cu o carpa aceste pete, dar fiind nerecomandat inmoi un betisor din acela de urechi in clor (as) si doar aa ting acele pete care dispar instantaneu fara a fi necesar sa astept disparitia lor. Daca mucegaiul ar fi in profunzime, timpul de disparitie al petelor ar fi ceva mai mare fiind necesara patrunderea clorului in profunzime. Deasemeni, daca curat una din pete prin razauire, nu este necesar decat a sterge suprafata fara a patrunde mai in interior si aceasta dispare. Deci, daca mucegaiul ar iesi din interior, petele nu s-ar sterge asa usor si ar necesita o patrundere mai consistenta de clor sau o radere mai adanca.

Iar atunci cand am hotarat sa dau izolatia interioara jos si sa izolez pe exterior, nu am gasir mucegai sub rigibs, sub polistiren, ci doar deasupra rigipsului.

#53
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Cauza în majoritatea cazurilor este umezeala, care poate fi din aer sau din perete.

#54
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Am stat acum 5-6 ani într-un apartament nou în care pana nu folosit mai mult timp un dezumidificator, nu am reușit să scap de mucegai. Am dat cu o grămadă de soluții pe perete, dar revenea după un timp. Singura soluție a fost un dezumidificator mitsui folosit încontinuu o buna perioadă de timp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate