Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Termostate, Cronotermostate cu/fără fir, Automatizări

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
6811 replies to this topic

#5095
fmija

fmija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.02.2006
Multumesc mult pentru ajutor.

#5096
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
am nevoie de un sfat as vrea sa stiu cum imi pot adapta un regulator echitermic cu senzor extern la instalatia actuala:
am o vana vrg 131 cu servomotor ara 661 legate la un controler euroster 11 M si doua termostate ambientale Salus cu fir

#5097
danic82

danic82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.04.2014

 VertixTM, on 14 ianuarie 2018 - 11:25, said:


La mine, testat de curand pe o suprafata de 170mp, am ridicat temperatura ambientala de la 16*C la 20*C in exact 6 ore. La aceasta temperatura se poate sta deja confortabil. Nu sunt inertiile chiar atat de mari, poate daca vrei sa ridici de la 3-4*C la 20*C sa fie un efort mai indelungat. Efortul real l-am simtit cand am vrut sa ridic de la 24*C la 26*C, dar asta a fost doar in teste, pentru 24h. Asa am aflat care szone cu adevarat dezavantajate (in unele nu am reusit, gen bai sau holuri). Oricum, discutia implica mai multe variabile:

-temperatura exterioara
-izolatia casei
-temperatura tur
-combustibilul folosit
-automatizarea

De exemplu, automatizarea de la Danfoss stie sa aplice o rampa de amplificare pe temperatura de recuperare. Daca vede ca ridic brusc necesarul de confort intr-o incapere in ideea ca se vrea o recuperare de confort dupa o perioada de pauza sau de aerisire intensiva, temperatura tur nu va fi influentata numai de curba de lucru presetata, ci se va aplica un coeficient de amplificare, ceea ce inseamna ca daca turul calculat ar fi 28*C pentru a obtine 20*C confort la -5*C exterior, aceasta rampa va ridicata temperatura tur cu cate procente vreau eu (pana la atingerea confortului sau pe o perioada prestabilita), ceea ce conteaza mult in sistemul IPAT. Daca faci manual aceste reglaje, nu ai randament. De aceea cred ca decat sa bagi bani inutili in niste regulatoare pt actuatori - mai bine pastrezi ceva pentru o automatizare decenta, care sa stie cum sa scoata "untul" din sistem.
Multumesc <VertixTM> de informatii. Deocamdata am doar instalatia facuta, pana la distribuitoare si GPA-uri. Izolatia inca nu e facuta si nici usa de intrare n-am, asa ca e frig in casa. Centrala pe gaz nu e inca. Asa ca nu stiu inca cum se comporta IP-ul. Asa ca am presupus si eu cu cele cateva zile de la 16*C la 20*C. Ma bucur ca inertiile nu sunt atat de mari cum ma gandeam eu.

Zici de automatizare decenta care sa scoata "untul" din sistem. Ce varainte ar fi, ce imi recomanzi? Multumesc!

#5098
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 09.05.2016
Eu nu pot sa recomand ceva anume, pot doar sa relatez despre ceea ce folosec: Danfoss ECL COMFORT 310 si sunt multumit. Este mai mult decat necesar pentru o casa, dar alegerea am facut-o pentru fiabilitatea pe care o ofera produsele lor. Este o automatizare cu compensare climatica, controleaza absolut tot: pompe, vane de amestec, boiler, recirculare ACM, solar, temperaturi programabile pe zone/perioada. Nu am gasit minusuri in tot ceea ce poate sa faca, meniul este super-stufos, poti regla si ce nu iti imaginezi. Marele avantaj, consider eu, este comanda 0-10v pe care stie sa o foloseasca regulatorul acesta, cu care practic poti controla pompe/servo in sistem. Are alarma in caz de "probleme", grafice si modificari online in portal WEB, consum redus de energie (conteaza!), etc. Mai greu este sa gasesti "omul calificat" care sa iti explice cateva dedesupturi la aceasta automatizare, dar te prinzi daca esti studios si singur, iar daca nu - pui temperatura de ambient dorita si astepti primavara. :)

#5099
danic82

danic82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.04.2014
Multumesc <VertixTM>! Deocamdata am cercetat diferitele variantele de sistemele de automatizare de la Uponor si Honeywell. Variantele de automatizarea de la Danfoss inca nu, dar cu siguranta o voi face.

#5100
balflo32

balflo32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.03.2006
Va salut.
As avea si eu o intrebare.... .Am un cazan rusesc pe care il folosesc la incalzire.Am pus un termostat pe pompa de recirculare, si as vrea sa mai montez un ventil electromagnetic cu rearmare automata, legat la acelasi termostat.Intrebarea mea este : pot lega si pompa si ventilul, avand in vedere ca releul de pe termostat "duce" 16A, pompa are consum max de 70Wsi ventilul 14W?

#5101
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Da, poti.

Cam greu de crezut ca termostatul duce intradevar 16A, adica peste 3.500W, insa nu conteaza deoarece tu ai sub 100W care in functionare inseamna sub 0,5A.

#5102
balflo32

balflo32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.03.2006
Multumesc !!!
Intr-adevar, am gresit eu, curentul maxim de cuplare: 8A rezistiv sau 2A inductiv....

Edited by balflo32, 19 January 2018 - 12:55.


#5103
radusound

radusound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.02.2011
Am sesizat la termostatul honeywell o chestie ciudata , daca schimb sa zic temperatura setata de la 21,5 la 21 termostatul arata si el dupa un scurt timp 21 grade , daca dau inapoi temp. setata la 21,5 in scurt timp arata si el 21,5 , in tot acest timp un alt termostat pus langa arata o temp. constanta deci nu ar avea cum sa se schimbe asa repede plus ca centrala nu mergea . A mai sesizat cineva asta ?

Edited by radusound, 22 January 2018 - 10:59.


#5104
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Cred ca si al meu face la fel, dar nu am stat sa-l verific cu alt termometru. Fiind temperatura foarte apropiata, probabil o rotunjeste putin, cred ca e mai mult o chestie psihologica... chiar rezolutia de 0,5 grade la afisarea temperaturii face parte din asta...

Edited by DanielD67, 22 January 2018 - 12:14.


#5105
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Vezi unde are senzorul de temperatura, ca se incalzeste si de la caldura mainii.
Daca il lasi pe masa si-i schimbi temperatura repede (tine-l din parti diferite, de fiecare data), face la fel ??

#5106
radusound

radusound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.02.2011
E pe perete , am mai testat si la fel face si cand micsorezi temp. deci nu are cum sa fie de la caldura mainii , adica de la 21,5 micsorez la 21 si imediat dupa cateva secunde arata 21 ... al naibii termostat are si chestii psihologice...Posted Image

#5107
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Esti sigur ca n-ai puteri parapsihologice ??
Poate se sperie de tine ... :)

#5108
radusound

radusound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.02.2011
Probabil tine de cum rotunjeste el temp. , am aerist si vad ca momentan e cuminte...cred ca erau diferente mici si de asta rotunjea.

#5109
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Muta-l la 18..si vezi daca sare direct la 18..poate are vreun 'bug'. Multe din termostate oscileaza temp dupa ce te joci cui ele..dar isi revin inapoi in cateva min. Altele mai trebuie calibrate..

#5110
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Vad ca si DT90 la fel . Mutat pe 18 nu face. Cred ca tine de modul in care afiseaza si cat e de fapt temperatura reala. Pe mine ma intereseaza mai mult cat de bine tine temperatura nu cat afiseaza. Ultimul experiment a constat in modificarea pozitiei unui robinet termostatic de la 3.5 la 5 practic modificand temperatura de tur. Dt90 si-a dat seama dupa primul ciclu, practic la al doilea, marind timpul de flacara cu vreo cateva secunde. Am redus din nou robinetul termostatic la 3.5 si la al doilea ciclu cum era de asteptat a scazut la aproximativ aceea valoare timpul de flacara cum era inainte de experiment. Deasemeni corelat cu o sonda externa modifica întotdeauna la 40 de minute timpul de flacara corectand daca e necesar, setat la 3cph cu 5 min .

#5111
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 4di, on 23 ianuarie 2018 - 02:40, said:

Ultimul experiment a constat in modificarea pozitiei unui robinet termostatic de la 3.5 la 5 practic modificand temperatura de tur. Dt90 si-a dat seama dupa primul ciclu, practic la al doilea, marind timpul de flacara cu vreo cateva secunde. Am redus din nou robinetul termostatic la 3.5 si la al doilea ciclu cum era de asteptat a scazut la aproximativ aceea valoare timpul de flacara cum era inainte de experiment.
Nu inteleg cum modifici temperatura de tur prin pozitia robinetului termostatic. Intotdeauna am crezut ca robinetul termostatic e un "comutator" on-off care permite sau nu agentului termic sa circule, in functie de temperatura ambianta...

#5112
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
A vrut sa spuna ca modifica debitul AT prin calorifer si implicit temperatura caloriferului... si robinetul termostatic nu e "comutotor on-off". In zona temperaturii setate supapa din robinet se inchide sau se deschide treptat. Astfel caloriferul se poate incalzi partial, mai mult sau mai putin, in functie de debitul prin robinet.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate