Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Samsung 226BW

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#145
Alex.evo

Alex.evo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.09.2007

View Postshiva, on Sep 11 2007, 18:10, said:

Pentru ca asa e curentul ....si mie mi-au recomandat toti Samsung-ul. Si m-am binoclat pe specificatiile modelelor Samsung si nici unul din modele nu a fost ce cautam eu, pana am vazut modelul LG, care e exact ce-mi doream.
Acasa am doar un DVD-RW LG, care merge brici. Daca si monitorul  are aceeasi calitate, sunt absolut multumita.

sa inteleg ca ai fi luat LG ? :D

#146
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View PostAlex.evo, on Sep 11 2007, 19:31, said:

sa inteleg ca ai fi luat LG ? :D

Am lasat avans ca sa-mi tina monitorul LG L206WTQ-SF( ca au fost singurii care-l mai aveau pe stoc ), pana pe 17 cand intra salariul.  :notangel:
Revin sapt. viitoare cu impresii.

Nu vreau sa ridic in slavi LG-ul si sa calc in picioare Samsung-ul. Pentru ce mi-am dorit eu, doar LG-ul a avut modele. Fiecare ar trebui sa-si stabileasca clar ce-si doreste de la monitorul LCD pe care vor sa-l achizitioneze, sa se uite in oferte ce modele cu ce specificatii, se hotaraste la un model, mai citeste ceva review-uri despre respectivul ales si daca-i convine, il cumpara. Just as simple!!!

#147
rocky_manro

rocky_manro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 22.01.2007
sa inteleg ca de la 22 ai ajuns la 20 inch ?

#148
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postrocky_manro, on Sep 12 2007, 14:58, said:

sa inteleg ca de la 22 ai ajuns la 20 inch ?

Nuuuu...
Vroiam de 19" dar n-am gasit nimica interesant, asa ca am urcat la 20" ....22" mi se pare prea mare, totusi ....Dar exista si LG L226WTQ-SF, de 22"...  ^_^

#149
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Dar de Samsung 2232bw/2032bw ce spuneti??? Este aparut ceva mai nou am impresia iar pretul din cate vad este cam cu 50E sub 226bw!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
CONTRAST REAL 1000:1
Eu as spune ca e peste 226bw!
http://www.samsung.c...22pebsfvedc.asp

Edited by Lyvyoo, 14 September 2007 - 17:17.


#150
jablonsky

jablonsky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 10.10.2006

View PostLyvyoo, on Sep 14 2007, 17:50, said:

Dar de Samsung 2232bw/2032bw ce spuneti??? Este aparut ceva mai nou am impresia iar pretul din cate vad este cam cu 50? sub 226bw!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
CONTRAST REAL 1000:1
Eu as spune ca e peste 226bw!
http://www.samsung.c...22pebsfvedc.asp

Si pe mine ma intreseaza aceste noi monitoare, si ciudat ca sunt mai ieftine

#151
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Am facut topic separat pentru 2032/2232 BW ca sa lasam aici discutiile despre 226BW!
http://forum.softped...howtopic=291842
Enjoy!

Edited by Lyvyoo, 14 September 2007 - 18:28.


#152
Ohforf

Ohforf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.10.2007
Are cineva idee ce panel au 226BW-urile fabricate in ( da sunt serios, vezi foto mai jos) Romania ?

[ http://img85.imageshack.us/img85/2585/frontba5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Problema este ca singura referinta am gasit-o pe niste forumuri franceze si cu franceza mea un pic ruginita tot ce am putut sa inteleg e ca "daca e facut in Romania desigur are panel C deci e de cacao". Nimic nou sub soare din partea fratilor mai mari.

Multumesc anticipat pentru raspuns(uri).

#153
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
De ce nu iti iei tu un 2232bw nu stiu... Este mai ieftin  ca 206BW, are sigur panel S, unghi putin mai bun, design bestial, in rest aceleasi caracteristici...

#154
Ohforf

Ohforf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.10.2007

View PostLyvyoo, on Oct 18 2007, 13:56, said:

De ce nu iti iei tu un 2232bw nu stiu... Este mai ieftin  ca 206BW, are sigur panel S, unghi putin mai bun, design bestial, in rest aceleasi caracteristici...

Mi-e teama ca raul e deja facut. Nu mai e o optiune. Mai e o chestie. Cred ca am citit undeva o referita la un "reply" dat de Samsung unui client ultragiat de politica lor cum ca 226BW-urile fabricate dupa iulie 2007 (inclusiv) ar avea panels tip S. Si inca ceva... Unde e fabrica asta Samsung in Romania ?

#155
ciumexan

ciumexan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.10.2006
prieteni, acest monitor este f. bun. cine il ia nu o sa regrete, mai ales cine are mufe DVI pe pl. vid.
eu unul am 8800gtx ultra si il folosesc ca al ||-lea monitor si calibrari speciale pentru dtp si web si pot sa spun ca merge ca uns.

#156
tsunami_12543

tsunami_12543

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.01.2007
Ieri mi-am cumparat un 226BW. Am tot cautat cun 245B dar cum nu am gasit unul disponibil si nu aveam chef sa astept, am luat un 226BW.

Inainte citisem sute de pagini de forumuri, cu dezbateri intense despre paneluri, tip S, tip A, revizii, coduri, certuri intre maniaci ( ala e mai bun, ala e mai prost, ala are culorile nu stiu cum, ala are ghosting, ala are overdrive ala nu etc). Totodata vazusem si comparatiile cu dell-urile si lg-urile unde iarasi erau prezente toate scandalurile posibile. Sincer sa fiu, la un moment dat cu cat citeam mai mult cu atat nu mai intelegeam nimic.

Intrucat sunt un gamer impatimit ( FPS, RTS si Driving), cinefil maniac ( urasc divx-urile, DVD rulz) si fotograf pro , ma gandeam ca va fi dificil sa gasesc un monitor bun pentru toate cele. Dar cum oricum imi voi lua un 24" ( pentru 1920x1200 :D ) am zis ca pentru moment sa ma descurc cu 226BW

To make a long story short, l-am luat si l-am pus imediat la lucru. Filmele se vad superb, foarte clar, culori vii, negrul e negru, fara probleme ( am testat cu  Band of brothers, tocmai pentru ca e filmat intr-un anume fel iar actiunea este dinamica) . In jocuri, 1600x1050 este magnific, o reala placere sa joci Crysis si F.E.A.R. pe DX10 la full detail cu full antialising si anisotropic.  Fara ghosting, fara nici un fel de probleme. Iar in privinta editarii, in adobe culorile nu-mi pun nici un fel de probleme ( am oarece experienta in grafica pe TFT si stiu care sunt problemele si cum sa le compensez).

Pe scurt, nu am nimic de reprosat acestui monitor si sunt extrem de multumit de el. Cred ca cel de 24"  nu mai e deja o urgenta :)).

#157
magic_mole

magic_mole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 12.11.2005
Pentru cei care au cumparat 206bw(sau chiar 226bw): cum se comporta la rezolutii mai mici decat cea de 1680*1050? Ceva gen 1280*800 sau 1440*900. Sau daca ati incercat si la rezolutii 4:3 pe placi video ati, ce face? Strech, sau pune dungi? Multumesc.

#158
tsunami_12543

tsunami_12543

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.01.2007

View Postmagic_mole, on Nov 21 2007, 10:24, said:

Pentru cei care au cumparat 206bw(sau chiar 226bw): cum se comporta la rezolutii mai mici decat cea de 1680*1050? Ceva gen 1280*800 sau 1440*900. Sau daca ati incercat si la rezolutii 4:3 pe placi video ati, ce face? Strech, sau pune dungi? Multumesc.

226BW here. Strech. N-am incercat pe ati, am un 8800gtx. aceeasi grija am avut si eu dar am descoperit ca-i o problema falsa. E adevarat, la rezolutii mai mici scrisul nu mai pare atat de sharp, dar nici nu am stat sa il bibilesc pentru ca il tin pe maxim mereu.

#159
freeloader

freeloader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.12.2007
sunt si yo posesorul unui 226BW made in romania. Este relativ ok..panel-ul din cate am citit pe net este S, calitate NET SUPERIOARA fata de 2032/2232, o singura intrebare am la cei ce`l detin de ceva vreme: Voua albul vi se pare curat la el? Mie mi se pare de cele mai multe ori ca are o tenta usoara spre galbui..dar fff usor. Setarea este custom...cea default din fabricatie numai ca i`am mai redus din contrast la 65 in loc de 75. In rest in linii mari, 226-le ramane sfant fata de seria noua...2x32BW. Si sa fiu sincer...la cat de laudate au fost astea noi...ca stylish ca bla bla..parca 206/226 arata mult mai elegant. Ahh..si inca ceva, la voi cei ce`l aveti, un movie in full screen, sus/jos la wide bars va apare o "stralucire" albastra?

#160
urmatecu78

urmatecu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.12.2007
Am facut marti comanda la shop.it pt un SAMSUNG 226BW de 22inch + sistem AMD Athlon64 X2 6000+ Windsor, AM2, Box, placa video Gainward BLISS 8600GT Golden Sample GLH HDMI, memorie GeIL Ultra 2GB DC - PC2 6400 DC. In seara asta astept livrarea. D'abia astept sa-l vad la lucru in Photoshop, Corel si jocuri gen crysis. O sa pun si poze cat de curand, inclusiv cu eticheta aia faimoasa de pe spate ca sa se vada modelul panelului. Mie mi l-a recomandat un prieten care s-a declarat super-multumit.

#161
urmatecu78

urmatecu78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.12.2007
E ok monitorul si e model S. Are si stralucire albastra jos si sus cand te uiti la filme dar nu e deranjant, mi se pare a fi o chestie de efect. Poti sa vezi 2 filme in paralel, sa citesti 3 pagini una langa alta etc. Este ideal pt. Photoshop, in Corel nu deschid zeci de ferestruici pt. tools. O sa pun poze sapt. viitoare, in week-end nu's acasa. Inca nu m-am bagat in calibrari dar am vazut ca ma pot juca cu o gramada de parametrii. Cred ca de aici au rezultat atatea discutii cu privire la diferentele dintre paneluri, fiecare isi (de)calibreaza cum vrea monitorul.

#162
freeloader

freeloader

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.12.2007
revin cu o chestie relativ deranjanta observata la 226`le meu: la anumite culori, cea mai sesizabila fiind cea a pielii, se vad niste curbe d`alea ciudate ca cele de 16bit la trecerea dintre culori ca si cum n`ar stii sa rendeze toata paleta de culori. Am observat asa f des la materiale SD si sincer ma cam deranjeaza. Ce se intampla....de vian nu este rendarea culorilor pentru ca efectul apare numai la imagini in miscare la pause/frame by frame totul este ok. Are cineva idee de la ce provine efectul asa ciudat? refresh rate? timpul de raspuns? Repet..apar un soi de "cutanari" ale imaginii ca acele treceri dintre culori la 16 biti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate