Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum fac o retea ?

- - - - -
  • Please log in to reply
844 replies to this topic

#757
sdragos24

sdragos24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.06.2009
Salutare tuturor si Craciun Fericit
As dori sa ma ajutati in realizarea unei retele acasa. Netul il am de la RDS pe fibra optica cu GPON Huawei HG8121H. Am cablat cu cablu UTP 5 prize de internet: una pentru smart TV, 3 pentru calculatoare/laptop si una pentru un router doar pentru semnal wi-fi. Am la dispozitie un switch TP Link SG 1005D cu 5 porturi si un router TP Link Archer C 50. Cum as putea realiza acest lucru? Mentionez ca am doar cateva cunostinte de baza de retelistica.

Multumesc anticipat.

P.S. Pot lega la modemul de la RDS pe una din iesiri switch-ul si pe cealalta routerul?

#758
vasluianuliviu

vasluianuliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 20.09.2006
Pai nu cred stiu sa le poti folosi pw amandoua. Ont de la rds 8121h sa fie in bridge si din el bagi cablu in wan la router cu 5 porturi. Toate echipamentele, cele 5 utp bagă la el. Pt WIFI in mod acces point. Succes

#759
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009

 sdragos24, on 25 decembrie 2018 - 11:55, said:

Salutare tuturor si Craciun Fericit
As dori sa ma ajutati in realizarea unei retele acasa. Netul il am de la RDS pe fibra optica cu GPON Huawei HG8121H. Am cablat cu cablu UTP 5 prize de internet: una pentru smart TV, 3 pentru calculatoare/laptop si una pentru un router doar pentru semnal wi-fi. Am la dispozitie un switch TP Link SG 1005D cu 5 porturi si un router TP Link Archer C 50. Cum as putea realiza acest lucru? Mentionez ca am doar cateva cunostinte de baza de retelistica.

Multumesc anticipat.

P.S. Pot lega la modemul de la RDS pe una din iesiri switch-ul si pe cealalta routerul?

Salut si Craciun fericit si tie !

Daca Huawei-ul e instalat de cei de la RDS in mod router ( ai acces internet direct in momentul cand conectezi undevice la el wired/wireless fara sa mai faci o conexiune dial-up PPPoE ) atunci e relativ simplu ( desi iti cam lipseste un port ca sa fii cablat gigabit pe toate porturile ) ; portul cu internet al GPON-ului (din pacate e un singur port cu acces internet si cred ca e LAN1/GE dar poti verifica usor conectand laptop-ul sa vezi care din porturi are internet ) il conectezi in unul din porturile switch-ului (LAN1 in switch ca sa fii ordonat) .
Vei ramane cu 4 porturi gigabit disponibile in switch dintre care unul va fi rezervat AP-ului ( router-ului wireless trecut in mod AP ) astfel incat vei fi nevoit sa renunti la cablarea unuia din device-uri sau daca routerul wireless va fi langa switch sa alegi care din device-uri sa il treci prin switch-ul mai lent ( 100 Mb/s ) al routerului wireless (in mod normal pt. SmartTV ar trebui sa fie suficienta o legatura 100 Mb/s). Portul 2 din switch il rezervi AP-ului si il conectezi pe acesta in acest port ( in mod direct daca stau impreuna sau via cablare structurata/priza de retea daca pui AP-ul intr-un alt loc in casa); routerul va fi conectat de switch via portul WAN/Internet si la primul setup selectezi modul de functionare AP ( NU Router/Bridge ) . In acest mod DHCP-ul va fi dezactivat si va fi activ doar cel din GPON-ul Huawei (nu faci dublu NAT care ti-ar crea probleme ) .
Restul de 3 porturi disponibile din switch le vei conecta in patch-panel catre prizele pe care le-ai considerat prioritare (recomandarea mea clar desktop-urile si eventual laptop-ul pt. momentele cand vrei sa faci transferuri mai mari de date pt. ca pe wireless WAN-ul AP-ului te limiteaza la maxim 100 Mb/s indiferent cat poate routerul pe wireless >>AC 867 Mb/s ).
SmartTV-ul il poti incerca initial cel putin legat wireless (ideal la reteaua de 5GHz a AP-ului nu la cea de 2,4 Ghz ) si doar daca nu merge asa poti renunta la cablarea laptop-ului si sa-l cablezi pe acesta (din formularea ta am inteles ca router-ul/AP-ul nu va sta langa switch/GPON ci va fi dintr-o priza intr-o alta parte a casei ; daca vor sta toate 3 impreuna atunci poti cabla priza TV-ului dintr-unul din porturile de LAN ale AP-ului Archer C50 ).
Tinand cont ca atat routerul Archer C50 (configurat in mod AP ) cat si GPON-ul Huawei au wireless in banda de 2,4 GHz le poti folosi pe amandoua (daca un singur device nu iti ofera acoperire in toata casa ) dar sa le restrictionezi la canale de 20 MHz si pentru a nu se bruia unul pe celalalt ( le poti lasa pe auto la selectia canalelor sau poti pune manual cate unul din canalele 1, 6, 11 pe ele a.i. sa nu se bruieze ).
Sper ca ti-am fost de ajutor .

#760
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Salut, trebuie sa montez la doua rude cate un router.

Partea proasta ca dorel care a tras cablurile prin pereti nu a pus si el cate o eticheta pe  cabluri sa stiu care unde duce.

Acum am un manunchi de cabluri UTP la intrarea in apartament unde urma sa fie o cutie frumoasa dar nu a mai venit. :)

Ma gandeam sa cumpar un tester de retea ieftin am vazut pe la 60 70 lei dar trebuie sa mufez toate cablurile de la intrare si cel din camera care ma intereseaza.

Merge ceva cu o baterie si un beculet? Sau altceva empiric.

Cu o baterie si un LED merge oare?

Multumesc

Edited by xymzar, 09 June 2019 - 13:48.


#761
Tehnicianul7009

Tehnicianul7009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.06.2019
Cumperi tester,cleste de sertizat,mufe si te apuci de treaba.
Merge si empiric,sa fiti 2 persoane si unul sa puna in scurt fiecare pereche de fire dintr-un UTP si celalalt,cu un aparat universal de masura sa verifice la capatul celalalt,continuitatea.
Dar cel mai sigur este cu tester de cablu.Asa este in retelistica,nu poti avea totul pe tava,mai trebuie si ceva munca in plus uneori.

#762
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
La naiba, atunci sa scoata banu' sa cumpere ce imi trebuie.
Cleste si mufe am.

Imi place de mor sa repar dupa altii care au luat bani pe lucrarea respectiva. :(

Nici nu pot sa refuz ca sunt rude apropiate. Dar niciodata nu ma cheama la finalul lucrarii.

Asta este, rudele nu le alegi te nasti cu ele. :)

#763
Mateyyy

Mateyyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.12.2015
salutare,
Am un router wireless prin care am legat doua desktop-uri (sunt legate cu fir, nu wireless)
Vreau sa joc jocuri in retea (strategii, cs) cu cele doua statii.
Cum fac? Am tot urmarit tutoriale pe youtube, dar n-am reusit din pacate.
Un sfat in plus este intotdeauna binevenit
Multumesc!!

#764
Djole

Djole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 05.11.2006
Salutare tuturor!
Sper că postez pe thread-ul potrivit (nu am intrat pe acest forum de foarte mult timp).
Am o rețea făcută după schema: router DIGI >> switch gigabit Tp Link unmanaged >>> iar la switch sunt conectate: 3 routere wireless către aripi diferite ale clădirii, 1 multifuncțional Konica Minolta BIzHub C250i. Nu există alți clienți conectați prin cablu. Toate cablurile sunt mufate straight.
Problema este următoarea: routerele și multifuncționalul legate la switch pierd conectivitatea foarte des, la câteva minute. Am înlocuit switch-ul cu unul nou și problema persistă. Apelez la voi pentru un sfat, o idee, o sugestie, dacă mă puteți lămuri care este problema și, eventual cum o pot remedia.

#765
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Banuiesc ca routarea ti-o face router-ul DIGI iar routerele alea 3 sunt puse in AP mode da? Daca  routerele nu stiu ap mode:

verifica sa nu ai vreun server de dhcp activ pe vreunul dintre cele 3 routere.
cablurile ce vin de la switch le conectezi in fiecare din cele 3 routere unde scrie LAN nu WAN.
verifica ca fiecare din cele 3 routere sa aiba ip-uri diferite, din subnetul serverului de dhcp dar inafara pool-ului acestuia.

informatiile oferite sunt prea generale....

#766
Djole

Djole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 05.11.2006

 ogo, on 29 noiembrie 2019 - 10:30, said:

Banuiesc ca routarea ti-o face router-ul DIGI iar routerele alea 3 sunt puse in AP mode da? Daca  routerele nu stiu ap mode:

verifica sa nu ai vreun server de dhcp activ pe vreunul dintre cele 3 routere.
cablurile ce vin de la switch le conectezi in fiecare din cele 3 routere unde scrie LAN nu WAN.
verifica ca fiecare din cele 3 routere sa aiba ip-uri diferite, din subnetul serverului de dhcp dar inafara pool-ului acestuia.

informatiile oferite sunt prea generale....

Conectarea la internet și routarea este făcută de routerul DIGI. Celelalte routere au IP static și dhcp este dezactivat pe toate 3 (doar 1 router este mai nou și știe să lucreze în mod AP). Legătura routerelor cu switch-ul este făcută prin portul wan. Poate asta este problema. Mulțumesc pentru ajutor. Voi posta dacă se rezolvă problema.

#767
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Pt. router-ele care nu au in firmware optiunea de mod AP nativ conexiunea uplink cu ONT-ul ar trebui sa fie via porturi de switch nu portul WAN deoarece tu vrei ca clientii lor sa aiba GW direct ONT-ul.

#768
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Step 2
Wifi:
2.4 ghz
pui acelasi nume la ssid pt toate cele 3 echipamente cu aceeasi parola
setezi canale diferite pe fiecare, si anume: 1, 6, 11
la channel width alegi 20 Mhz
la putere emisie: mica, mica/medie

pe 5ghz
acelasi nume ssid cu aceeasi parola
canale: 42, 58, 42
channel width: 80mhz
putere: medie/mare
Sau poti folosi channel width 40 si canale 38/46/54

Daca folosesti clienti wifi relativi noi, pune dtim 3 (daca poti seta).








#769
Djole

Djole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 05.11.2006

 me_iauras, on 29 noiembrie 2019 - 11:23, said:

Pt. router-ele care nu au in firmware optiunea de mod AP nativ conexiunea uplink cu ONT-ul ar trebui sa fie via porturi de switch nu portul WAN deoarece tu vrei ca clientii lor sa aiba GW direct ONT-ul.

Am conectat cablurile în porturile de switch și totul funcționează ireproșabil. Mulțumesc pentru ajutor, ogo și me_iauraș!

#770
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
salutare,

In perioada asta lucram de acasa, atat eu cat si sotia(asta inseamna conferinte pe Skype, cu sau fara video, desktop sharing, etc). Pe langa asta, folosim destul de mult chromecast la TV-ul din sufragerie, ca avem si fetita acasa. Am descoperit cu ocazia asta ca nu am o acoperire prea buna in casa. Eu si sotia lucram in cele doua dormitoare, iar in dormitorul cel mai indepartat de router e destul de prost semnalul, bloc ceausist din, '83.
Am un router Tplink archer C6 si o conexiune gigabit de la Digi. Cablul este pe hol, nu am nevoie de ONT. Testele prin cablu, cu toate routerele, trec de 900mb.
Ce am facut pana acum:
- am cumparat un tenda AC18 in speranta ca o sa creasca viteza/acoperirea - nu a functionat, desi am incercat nenumarate setari, canale, latimi de banda, etc. - am facut retur
- am cumparat un dLink dir882 cu aceeasi speranta - nu a functionat, nu am vazut imbunatatire fara de Tplink, desi am incercat ca la tenda, canale, dezactivat smart connect, etc., pus 40mhz, aia de 5ghz pe 80, nu am vazut imbunatatire - planific sa fac retur
- am pus Tplink ca WDS pentru dLink, nu e mare diferenta.

Vazand toate astea, am mai prospectat si tot nu stiu ce sa fac. Ma bate gandul sa iau un sistem mesh Tplink M4, cu 2-3 unitati si sa le dispun ca in imaginea atasata.

Ce vedeti ingrosat sunt pereti din beton de 25-30 cm. Steluta e routerul pe care il am, hexagoanele sunt meshurile, liniile verzi sunt cabluri de retea. Am pus si masa din sufragerie, deoarece la pranz, cand cea mica e la somn eu plec cu laptopul din ultimul dormitor si ma mut in sufragerie.

Ma gandeam la urmatoarele:

- leg mesh1 - deco M4, prin cablu la router (o sa-i dezactivez wireless ca sa-l folosesc pe post de switch (o sa vad cum il alimentez, nu am priza acolo, ci doar langa router))
- pozitionez mesh2 in locul indicat (am o priza pe perete pentru alimentare) si il leg la mesh 1 (o sa vad ce viteze am prin wifi si daca nu e ok, o sa pun o bagheta si il leg prin cablu - o sa fie urat probabil dar asta e)
- daca ma hotarasc sa iau varianta cu 3 unitati sau o unitate ulterior, pozitionez mesh3 in sufragerie, prin conexiune wifi.

Avand in vedere cele de mai sus, si unde sunt pozitionate birourile in cele doua dormitoare, amcumva si o alta varianta?

Multumesc!

Attached Files


Edited by billyboy, 23 March 2020 - 15:11.


#771
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, pune doua cabluri in cele doua camere, la cele doua birouri si rezolvi cel mai simplu si garantat va merge cel mai bine.

#772
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Cea mai simpla, ieftina si performanta varianta: trage un cablu in fiecare birou unde aveti laptop-urile.

Ca fapt divers: eu nici nu-i (mai) bag in seama (de astazi incepand) p-astia ce sunt comozi si vor sa lucreze din mijlocul patului.

#773
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai lucrez si eu din mijlocul patului, dar am cablu tras pe langa pat pentru cazul asta :)))

#774
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005

 ogo, on 23 martie 2020 - 15:43, said:

Cea mai simpla, ieftina si performanta varianta: trage un cablu in fiecare birou unde aveti laptop-urile.

Ca fapt divers: eu nici nu-i (mai) bag in seama (de astazi incepand) p-astia ce sunt comozi si vor sa lucreze din mijlocul patului.

Gandindu-ma mai bine, la dormitorul din mijloc nu e asa de greu...Dar la ultimul e foarte complicat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate