Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum fac o retea ?

- - - - -
  • Please log in to reply
844 replies to this topic

#739
claudiubgd

claudiubgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.01.2011
Salutare;)
In dormitor am 2 calculatoare de birou si un singur cablu de retea (tras de la routerul RDS din hol). Nu am posibilitatea de a trage alt cablu si as vrea sa folosesc internetul pe amandoua ( foarte rar in acelasi timp, dar nu vreau sa ma plimb cu cablul de retea dintr-unul in altul si imi ajunge foarte greu la al doilea pc).
unul dintre pc-uri  are placa de retea e de 100 Mbps, iar la celalalt 1Gbps.
As vrea sa rezolv situatia, sa le conectez pe amandoua prin cablu, iar la al doilea sa am 1Gbps, ce recomandari aveti, va rog?
(Nu as dori un router suplimentar - ci ceva simplu, economicos)

Edited by claudiubgd, 01 March 2017 - 12:07.


#740
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Ce model este routerul de la RDS ?
Daca nu vrei sa tragi cabluri , nu ramane decat wireless .
Cumperi doua adaptoare wireless pe USB . Daca vrei cumva sa ai si wireless gigabit intr-un mod economicos si simplu , i-ti urez succes .
Sau cumperi un switch pus in dormitor si legat la router prin cablu .

#741
claudiubgd

claudiubgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.01.2011
routerul este F660RV1.
cred ca ramane un switch si rezolv situatia.

#742
Don_CosteLLo

Don_CosteLLo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.04.2007
Salut. As dori sa ma ajutati sa configurez o retea, astfel incat sa pot vedea de pe "PC 4", "PC 5" si "PC 6" (cu galben - etaj - conectate wireless la un router TP-LINK) niste foldere share-uite de "PC 2" (cu verde - parter - conectat wireless la UPC Connect Box). Ca sa intelegeti mai bine "infrastructura" retelei, o sa va las o poza in attachment. Va multumesc!
Attached File  Schema Retea Hary.jpg   140.08K   33 downloads

#743
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Verifica daca Box-ul UPC-ului are in setari la partea de wireless ceva de genul "Client Isolation" sau "Star Isolation"
Trebuie debifat .

#744
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDon_CosteLLo, on 10 martie 2017 - 14:33, said:

Salut. As dori sa ma ajutati sa configurez o retea, astfel incat sa pot vedea de pe "PC 4", "PC 5" si "PC 6" (cu galben - etaj - conectate wireless la un router TP-LINK) niste foldere share-uite de "PC 2" (cu verde - parter - conectat wireless la UPC Connect Box). Ca sa intelegeti mai bine "infrastructura" retelei, o sa va las o poza in attachment. Va multumesc!
Attachment Schema Retea Hary.jpg

TPlink setat in mod bridge.

#745
ramonnst

ramonnst

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.06.2017
Un tutorial pe scurt despre cum poti face o retea si de ce componente ai nevoie: https://ramonnastase...witch-ip-cisco/

Spor !

#746
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcarmenclara1, on 16 octombrie 2016 - 22:30, said:

nu exista cleste de sertizat fo.  cu putina bunavointa gasesti pe cineva care iti sudeaza fo la preturi decente.

totusi eu recomand sa inlocuiesti routerele cu unele mai decente..
vezi mikrotik, ubiquity
Exista splicer manual pentru imbinat fibra optica.
Binenteles ca trebuie si sculele aferente pentru scos izolatia , curatarea fibrei.

#747
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare,

detin 2 conexiuni RCS & RDS (Digi), una business FTTB de 100 mbps si una FTTH acasa de 1 Gbps. Ambele prin cabluri CAT 5 E, 1 Gbps merge si prin acest tip de cablu fara probleme.

Dar mufele RJ-45 sunt durerea mea, le urasc sincer pentru ca numai probleme imi fac, dupa un numar de ani (3-5 ani) se oxideaza si link-ul merge intermitent, apoi pica complet.

Acum la abonamentul business a picat mufa de la WAN-ul routerului, ieri seara la ora 19, am reinviat link-ul la ora 13 si acum tot la ora 19 a picat din nou. Este mufa Intex montata in 2013, pot spune ca Intex sunt cele mai proaste mufe, sigur nu tin mai mult de 5 ani, pe 3 marci de routere (folosite si ca switch in LAN) am avut probleme cu mufele Intex.

Unii recomanda mufe CAT 6 puse pe cablu CAT 5 E sau chiar cablu CAT 6, pentru ca astea sunt mai groase si mai stabile, CAT 5 E are pinii prea subtiri si oxidabili.

Desigur ca cele mai bune mufe sunt cele de fabrica, patch cord-urile, dar pe lungimi mari de cablu nu poti avea asa ceva, acasa am 20 de metri intre ONT-ul RDS si routerul Asus, la birou pe business poate vreo 50, de pe casa scarii.

In rest aceste RJ45 se strica usor si sunt greu de re-montat, eu nu pot sertiza asa ceva si depind de altii, mai rau ca la birouri in weekend nu am acces, seara/noaptea nu am acces sa restabilesc conexiunea picata.

Deci ce recomandati? Mufe CAT 6? Mufe de calitate? Marci? Modalitati inlocuitoare? Eu la televizor am pus adaptor F-Tata, la RJ45 nu stiu ce as putea pune.

Edited by Neaceasca85, 03 June 2018 - 19:44.


#748
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Problema cu retelele astea ...e ca mai necesita si ceva mentenanta din cand in cand . Macar asa ...de un spray contact sau chestii de astea minore , daca nu de altceva mai complex ..
Deci concluzia e ca o mufa de 1 leu nu e buna ca a oxidat dupa 5 ani !!
De ce crezi ca unele de 5 lei sau chiar 10 lei/buc ,nu or sa aibe aceeasi soarta dupa 2 sau poate chiar 3 ani daca sunt lasate in aer liber ?

#749
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Pai nu sunt in aer, sunt in routere. Deci de aia mufele sunt in pungulite, ca sa nu oxideze in aer.

Prin mentenanta eu zic inlocuire mufe la 5 ani, nah, cand fac probleme, acasa in 2017 cand am tras un cablu nou l-am pus pe tipul de la RDS sa schimbe si mufa de la WAN, era din 2012, nu-mi placea cum aratau pinii si s-a intrerupt link-ul o fractiune de secunda cand am impins-o in router.

WAN-ul de la birou a dat primul semn acum 20 de zile, cand avea link dar PPPoE nu se conecta, astazi nu mai avea nici link, nimic, down, de 2 ori am scos-o si bagat-o ca sa-si revina. 20 de zile a mers perfect si acum uite ca nici 6 ore nu a mai stat up conexiunea. Incerc sa accesez DVR-ul de acolo si nu se poate, si ieri si azi la ora 19 am gasit streamul picat. E inchis cu alarma si gratii+lacate, nu pot intra acolo in afara orelor de program si cei care ajung maine la birou mai devreme decat mine (business de familie) nu vor avea net, i-am avertizat acum.

8 fire subtiri sa le bagi in 8 gaurici, pai iti trebuie maini de chirurg aici, am incercat sa sertizez dupa tutorialele de pe Youtube si nu mi-a iesit, trebuie ceva talent aici, pana in 2016 aveam un amic care se pricepea si era disponibil la orice ora(a intrerupt colaboarea si mi-a lasat clestele de sertizat), acum am doar pe cei de la RDS sau pe cineva disponibil numai dupa ora 17 de luni pana vineri, nasol.

Edited by Neaceasca85, 03 June 2018 - 19:42.


#750
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View PostNeaceasca85, on 03 iunie 2018 - 19:39, said:

8 fire subtiri sa le bagi in 8 gaurici, pai iti trebuie maini de chirurg aici, am incercat sa sertizez dupa tutorialele de pe Youtube si nu mi-a iesit, trebuie ceva talent aici, ...
Posted Image...Intra singure, nu le bagi pe rand !Pentru asemene probleme cred ca poti gasi un pusti prin zona . Pentru 10 lei i-ti sertizeaza  10 mufe ! Posted Image

#751
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Pai am avut un pustan intre 2011 si 2014, care statea mereu la magazin si ne distra, era bun pe post de bufon/mascarici/caterincar, offf, ce vremuri, devin nostalgic mereu. Cu el am reinstalat Windows-uri, am tras cabluri de retea, asa isi facea el banii pana in 2014 cand si-a luat serviciu si apoi in 2016 a intrerupt subit colaborarea. Bydok era porecla sa, culmea ca mi-au ramas de la el clestele de sertizat (l-am imprumutat unui vecin) si o copie de pe buletin (primea corespondenta la noi, statea la 1 bloc distanta). Dar si de la mine a ramas la el un SIM Digi Mobil de la acele stick-uri gratis 3 G.

Revenind mai on topic, am incercat sa sertizez in 2017 un fir nou pentru dormitor (unde am mutat PC-ul la televizor si Home Cinema) cu un vecin ce singur si-a facut instalatia electrica, sanitara si alte chestii, fiind pasionat de electronica in copilarie, nu i-a iesit si nici nu voia sa respecte codul culorilor in mufarea UTP CAT 5 E. Am chemat RDS-ul si asta a spus prima data cel de la RDS: Nu e respectat codul culorilor.

#752
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt unele mufe ce se lauda ca-s aurite. Nu or fi ele chiar asa dar macar nu oxideaza usor.

#753
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Aurite sunt mai toate cu care intru in contact, doar ca dupa 5 ani se duce aureala, Intex se fac aproape cenusii.

Intex e o marca ciudata, am vazut si mouse USB dar si saltele sau piscine gonflabile.

#754
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Am schimbat mufa de acolo, tipul de la RDS a zis ca sunt inverzite contactele si a crezut ca mufa era de vina, ca si mine, dar a doua zi a picat complet si problema era de la UTP-ul de pe casa scarii, le-a luat 2 ore sa remedieze. Dar acum merge tzaiss.

#755
xitgl

xitgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 01.05.2018
o mufa pusa ca lumea merge fara probleme ani la randul :))) Dar bineinteles trebuie sa stii sa mufezi si sa ai si un cleste bun. :) Prin urmare cheama un baiat care stie sa mufeze si are si un cleste bun si ani la randul o sa uiti de mufe. Desigur daca tu le "scoti" de aiurea doar de dragul de a o face, normal ca se duce in cele din urma. Dar daca e mufata bine, merge ani la randul fara probleme! Eu la mine am schimbat cred o sg data mufa cand am stricat-o eu...in 10 ani! :)

#756
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Sigur ca caut sa o scot/bag cat mai rar din port, la mine ONT-urile, routerele si switch-urile nu se ating niciodata, doar se sterge praful fara a scoate ceva, am avut si aproape 200 de zile de uptime.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate