Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

renovare baie: faianta sau pereti de plastic

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
varianta pe scurt
se da: una bucata baie ce trebuie renovata
de notat: se afla intr-o casa de lemn (casa canadiana)
se cere: avantaje/dezavantaje, faianta sau plastic pentru peretii cazii

bla bla blaul de rigoare:
avem o cada de baie intr-o baie. normal. cada este inchisa pe trei laturi de pereti (o latura mare deschisa). dusul este montat pe una din laturile mici. pe ultimul rand de faianta, exact cel ce atinge cada, de pe cealalta latura mica, cea opusa dusului, exact unde bate apa, s-a detectat umezeala (aparat cu senzor, nimic vizibil la exterior). dat fiind faptul ca discutam de o casa pe structura de lemn, umezeala nu-i a bine. in fine, va urma schimbarea peretilor, izolatia etc. asta-i alta faza.
acum, pe noii pereti, nu stiu ce sa pun. oscilez in a pune iarasi faianta, varianta clasica, frumoasa, permite o multime de combinatii (culori, modele etc) sau sa instalez o baie "capsula" (ceva asemanator cu o cabina de dus, doar ca vb de o cada) care are pereti de plastic pe toate cele 3 laturi (nu avem decat cateva imbinari).
Plasticul nu arata rau, are avantajul de a sta (cred, banuiesc) mai bine la capitolul infiltratii, dar e senzatia de plastic...
Cine are asa ceva? Cum i se pare? Imi dau seama ca sunt materiale si materiale, da are ceva pb cu culoarea in timp? ingalbenire etc?
cat de safe e combinatia de gipscarton verde+faianta? risc sa am iarasi aceleasi probleme? (vb de o aplicare normala, nu de un carpaci care a pus si el 3 randuri de faianta in viata).
sfaturi, opinii etc.
merci.

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
nu ma pricep deloc, dar ma bag si eu in seama    :)
eu am pus faianta pe gipscarton verde si nu am nici un fel de probleme. cel putin nu vizibile... n-am masurat umiditatea cu nici un aparat.
mie unul mi se pare foarte importanta o aerisire pt a nu avea umezeaza. n-ai zis nimic de asa ceva. inca o data, nu ma pricep absolut deloc.  :)

#3
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Chiar si Gipscartonul alb rezista la apa. L-am testat eu pe peretii vecinului de sub.

Eu tot la faianta / gresie as ramane.

Edited by rolo, 30 January 2007 - 11:00.


#4
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
exista un ventilator in tavan, care-si face treaba destul de bine. nu am fereastra. faianta arata impecabil, nu-ti dai seama de nimic, dar pus aparatul, ledul s-a dus pana in capatul maxim al scalei indicand umezeala. si asta doar la vreo 2-3 placi, ceea ce ma face sa cred ca apa s-a infiltrat printre rosturi sau ceva de genu asta. daca eram in casa de beton, stateam pana pica faianta de pe pereti. in mod sigur e o umezeala provenita din infiltratii, din ceva apa serioasa si nu doar din umezeala existenta in baie (caracteristica), deoarece se manifesta intr-o zona foarte mica etc.
tot catre faianta si gipscarton verde as inclina, e mai putina bataie de cap etc, dar mi-e teama ca in 5 ani sa nu ajung iar in aceasi situatie.
daca pun plastic, instalarea pare mai usoara la prima vedere, dar e cu mai mare bataie de cap (printre altele tb sa schimb cada etc).
la pret cred ca tot pe acolo ma ajunge.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
pai stai ca nu mai inteleg. daca umezeala provine din infiltratii, tu ce vrei sa faci? sa protejezi baia de umezeala din exterior?  :huh:
eu unul intelesesem ca voiai sa protejezi restul casei de umezeala din baie...  :)

Edited by born2lose, 31 January 2007 - 11:32.


#6
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View Postborn2lose, on Jan 31 2007, 11:31, said:

pai stai ca nu mai inteleg. daca umezeala provine din infiltratii, tu ce vrei sa faci? sa protejezi baia de umezeala din exterior?  :huh:
eu unul intelesesem ca voiai sa protejezi restul casei de umezeala din baie...  :)

ai inteles bine, am fost confuz in a doua postare.
am vrut sa spun ca umezeala provine clar de la jetul de apa de la dus, poate (putin posibil) o scapare de la vreo teava etc. si nu de la condens, aburi, deoarece umiditatea medie in aer e de 35%, la aceasta cifra in 5 minute condensul/aburii dispar.

#7
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postjoannes, on Jan 31 2007, 16:46, said:

ai inteles bine, am fost confuz in a doua postare.
am vrut sa spun ca umezeala provine clar de la jetul de apa de la dus, poate (putin posibil) o scapare de la vreo teava etc. si nu de la condens, aburi, deoarece umiditatea medie in aer e de 35%, la aceasta cifra in 5 minute condensul/aburii dispar.

bre, da de ce nu pui matale faianta cu silicon? intra cateva zeci de tuburi, si daca zici ca o pui pe rigips, iese bine.  parerea mea

#8
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
aplicare cu silicon? nu-i rea ideea... creeaza o pelicula impermeabila. apoi, la rosturi cum fac? merge aplicat altceva sau tot cu silicon? ai facut asa ceva?
pan' la urma cred ca o sa merg totusi pe faianta, da in loc de ghipscarton cre'ca pun placi de bentonyta (sau cam asa ceva, acelasi drac, doar ca are beton si nu ipsos, cica'i mai rezistent la umezeala).

mercic.

#9
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postjoannes, on Feb 8 2007, 02:13, said:

aplicare cu silicon? nu-i rea ideea... creeaza o pelicula impermeabila. apoi, la rosturi cum fac? merge aplicat altceva sau tot cu silicon? ai facut asa ceva?
pan' la urma cred ca o sa merg totusi pe faianta, da in loc de ghipscarton cre'ca pun placi de bentonyta (sau cam asa ceva, acelasi drac, doar ca are beton si nu ipsos, cica'i mai rezistent la umezeala).

mercic.

da, am pus la mine acasa pt ca era singura solutie. pe mine ma interesa sa fie cat mai subtire meterialul cu care prindeam placile, nu umezeala. de tinut tin, ca am spart una si m-am chinuit ceva s-o desfac. la rosturi am pus chit, dar cred ca merge si silicon. asta trebuie sa mai intrebi. mult noroc

#10
tryn

tryn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.07.2006

View Posttrestie-de-balta, on Feb 8 2007, 08:19, said:

da, am pus la mine acasa pt ca era singura solutie. pe mine ma interesa sa fie cat mai subtire meterialul cu care prindeam placile, nu umezeala. de tinut tin, ca am spart una si m-am chinuit ceva s-o desfac. la rosturi am pus chit, dar cred ca merge si silicon. asta trebuie sa mai intrebi. mult noroc

parerea mea este ca siliconul nu este chiar pentru asa ceva...
in timp, el se degradeaza... si chiar daca are calitati de lipire, nu se poate compara cu un adeziv pentru placare ceramica.
cred ca la anumite solicitari manuale (repretate si serioase), poate ceda.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
ai grija cu siliconul la rosturi. nu stiu cum este la lipit.
eu am pus silicon pe marginile cazii pt izolatie si intr-un an, poate 2, s-a innegrit. si chiar cautasem special un silicon pe care scria ca e pt izolatii instalatii sanitare...

#12
luckyman

luckyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2006
salutare!!!Si eu sunt la faza de renovare a baii si nu stiu ce sa aleg pentru placarea peretilor, rigips verde sau sa dau jos faianta veche si pe urma sa tencuiesc???M-am interesat de rigips si pt baie mi-ar trebui in jur de 9 milioane!!!????(placile si restul accesoriilor)se pricepe cineva sa imi spuna cam cat m-ar costa sa tencuiesc peretii??incaperea are lungime 3.5m latime 2.5si inaltime 2.2m.Mi se pare totusi cam mult 9 milioane  poate cu o tencuiala as iesi mai ieftin???????

#13
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
e clar ca iesi mai ieftin cu o tencuiala. tu vrei sa plachezi cu rigips ca sa scapi de chinu curatatului peretilor sau de ce? banuiesc ca ai pereti din zidarie. pui torna cu dalta pe ei si vezi cum rascheteaza.
apoi, daca vrei rigips, mergi si in alta parte sa-ti mai faca cineva un deviz. cred ca aia te-au incarcat prea tare. dar daca pui rigips, vezi ca mai "furi" din baie, o micsorezi, nu cu mult, f putin, da si asa e mica.
sa-ti raspund strict la intrebare, nu stiu, dar sa tencuiesti o incapere asa de mica, tb sa fie destul de putin, ideea e sa gasesti pe ala care se deplaseaza doar pt o lucrare asa de mica.

#14
luckyman

luckyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2006
multumesc pentru raspuns!am vrut sa plachez cu rigips pentru ca asta as fi putut sa fac si eu nu mai trebuia sa chem pe cineva !oricum cred ca cu tot cu un mester ies mult mai ieftin!!!si la urma urmei tencuiala e tencuiala!multumesc inca o data pt raspuns :coolspeak:

#15
miihnea

miihnea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2007
Salut ! Stie cineva unde se gasesc  bai din plastic (adica toata incaperea, camera baii este o cabina mare din bucati din plastic imbinate)  ?  Am vazut asa ceva in Austria si as vrea sa mai instalez o baie in casa ( trebuie sa fie usoara  si usor de instalat)...   Merci!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate