Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Imagini site-uri GSM

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
9567 replies to this topic

#19
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Are cineva dintre voi poze cu stalpul Orange de la Vladeasa? Din cate am inteles acolo e un nod vital (sau era la momentul darii in folosinta). E langa cabana meteo. Ca fapt divers, atuci i-a sponsorizat Dialogul pe meoteroligii de acolo cu-n generator de curent (adica i-a conectat pe meteoreologi la el)

#20
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
inginerum: rack-ul acela pe care l-ai pus tu in poza cu Zapp este NMT, nu CDMA. (vezi ca scrie Ericsson pe el)

#21
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
inca ceva: in dreapta cu gri, unde ai zis tu ca este Orange este Zapp CDMA.
Apropos, am un prieten inginer acolo - la ei si el mi-a spus asa ca nu te contrazice, te rog.

#22
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
posibil , ti-am spus ca nu lucrez le cei de mai sus iar informatiile le-am aflat de la cineva care era acolo..
deci daca am gresit , sorry

#23
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Se pare ca cutiile (casute-le) de lânga BTS-uri sunt albe la Orange si verzi la Connex ! E adevarat ? :cool:

#24
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by Cosconor
Se pare ca cutiile (casute-le) de lânga BTS-uri sunt albe la Orange si verzi la Connex ! E adevarat ? :cool:


iar cele dialog sunt mai mari. La culoare asa este , desi e usor sa confunzi o casuta de dialog cu una cosmorom. Doar ca antenele au alte dimensiuni

#25
adrianb

adrianb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.12.2003
Stie cineva ce fel de comunicatii se fac de pe stalpul de pe Virtutii, in Bucuresti (se vede de pe malul Dambovitei, si din zona Lujerului)?

#26
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
la cosmorom antenele sunt mici si subtiri si de obicei sunt orientate doar cate 2 (asa am vazut pe arad - timisoara, doar cate 2 antene / stalp) pe cand la orange sunt mari groase si un pic ovale iar la connex sunt mai patratoase, un pic mai mici ca cele orange si gri la culoare....zapp sunt de orbicei orientate cate 2 pe fiecare camp de 120 grade...uplink si downlink separat

#27
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

Quote

Originally posted by rz
Ultima e chiar funny!
Si costul unui astfel de pom artificial cred ca e mai mic decat al unui stalp metalic...
Oare cati ani vor mai trece pana sa apara si la noi ceva similar?


Exista si la noi un asemenea pom si chiar in Bucuresti, in baneasa langa benzinaria aia petrom de pe Bucuresti-Ploiesti! Daca mergi vreodata cu trenul spre mare, sa te uiti cu atentie ca de acolo se vede cel mai bine!
Nu stiu sa iti zic despre ce fel de antene este vorba insa cert este ca exista si la noi aceasta tendinta de "mascare".

#28
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, l-am vazut si eu ! :yeah baby Chiar ma miram ca e asa ceva prin RO, ca l-am vazut repede, eram în autobuz (spre Otopeni... :( ).

Cât despre antene, parca în Bucuresti (si nu numai), Connex-u pune 2 antene pe sector, aproape lipite una de alta (de departe, se vad ca un BTS Zapp...).

#29
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
niste link-uri despre ascunderea antenelor:

de citit:
http://theregister.c...t/59/35053.html
http://news.bbc.co.u...ife/2261039.stm


poze & explicatii:
http://www.sitewiz.c...ables/page5.htm
http://www.sitewiz.c...ables/page4.htm
http://www.sitewiz.c...ables/page3.htm
http://www.sitewiz.c...ables/page2.htm

#30
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Matrixu,
Nu l-am vazut...
Peste doua zile ma uit dupa el... am drum spre Otopeni.
Ar fi bine sa inceapa si la noi aceasta mascare...

#31
parazit11

parazit11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.02.2004
Cum stim , mai ales in oras, care sunt bts-urile lui Connex,Zapp,Orange,Cosmo ?
Asta in cazul in care nu putem sui pe cladiri sa vedem ce echipamente sunt .
  De cateva luni mi-am sucit gatul si tot nu le-am dat de cap  :ciocan:
Thanx

#32
adic

adic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 04.03.2003
Orange are sheltere albe destul de mari (au un actionar care le produce); Connex are (in general) BTS-urile in niste cutii verde-Tuborg :) ; Zapp&Cosmo nu sunt sigur.

#33
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Deci cum vad o cutie alba lânga un BTS, e neaparat Orange ; si daca e verde, e Connex. Asta am remarcat si eu, dar cu Netmonitorul activat.

#34
drag_0n

drag_0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.12.2003
Care ati fost prin fata pe la centrul zapp la iesire spre ploiesti...?? Ca eu NU AM SEMNAL in fata la centrul zapp!!!

#35
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
de obicei cele cosmo sunt mici si subtiri, cele zapp sunt orientate cate 2 pe fiecare camp de 120 grade, cele connex am mns-ul patrat (toba aceea de kanga antenele propriuzise) si cele orange sunt pe stalp si sunt mai rotunjite...

#36
buzz77

buzz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.09.2003

Quote

Originally posted by geo2001
de obicei cele cosmo sunt mici si subtiri, cele zapp sunt orientate cate 2 pe fiecare camp de 120 grade, cele connex am mns-ul patrat (toba aceea de kanga antenele propriuzise) si cele orange sunt pe stalp si sunt mai rotunjite...


Cei de la Zapp au si antene omni de cind cu CDMA-ul, de obicei 2 la fiecare BTS (una pentru emisie, alta pentru receptie). Arata ca niste pari subtiti si de vreo 2m inaltime. Am vazut ca le folosesc in special in afara oraselor...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Whyse1

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate