Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

info, dar care?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
valentin_rad

valentin_rad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2007
Salut, my name is Valentin (daca nu era logic din user) si sunt in clasa a 12-a (logic, again) si, da, nu stiu la ce facultate sa merg.
Deci ce vreau eu? Pai vreau informatica in facultate.
Chestia e ca nu-mi place fizica, sau nu am chef sa tocesc acuma in ultimul an dupa ce in 4 ani de liceu nu am invatat nimic. Automatica e exclusa din start k cere la admitere fizica si am ramas cu ochii in soare, ce sa fac?
Caut o facultate care sa ma pregateasca macar putin in informatica, in care sa se predea omeneste, cu elevi muritori nu toti pretinsii zei imbracati in armani, cu putina chilueala, timp liber pt studenti, camine decente si nu prea inghesuite si cu un viitor dupa ce ies.
Unchiul meu, care e in domeniu zice ceva de Cibernetica sau ASE pe profil informatica dar nu sunt hotarat.

Asa ca medii ma mentin pe la vreun 8.70 medie in liceu si preconizez un 9.40 la BAC. Habar nu am nimic de economie si nu vreau sa dau admitere din asta deci nu stiu daca ma lasa la ASE fara economie in admitere. Ar mai fi si Facultatea de Matematica pe profil informatica dar nici aici nu stiu cat de bine e.

Mai sunt o groaza la fel ca mine si nu stim unde sa mergem... astia care ati stat mai mult prin facultatile astea, voi ce ziceti? unde sa ma duc? ce facultate e cea mai apropiata de ce vreau eu?
Mersi anticipat, dau o bere pt raspuns! :coolspeak:

#2
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postvalentin_rad, on Jan 29 2007, 22:05, said:

Salut, my name is Valentin .Caut o facultate care sa ma pregateasca macar putin in informatica, in care sa se predea omeneste, cu elevi muritori nu toti pretinsii zei imbracati in armani, cu putina chilueala, timp liber pt studenti, camine decente si nu prea inghesuite si cu un viitor dupa ce ies.
sa dau admitere din asta deci nu stiu daca ma lasa la ASE fara economie in admitere. Ar mai fi si Facultatea de Matematica pe profil informatica dar nici aici nu stiu cat de bine e.


Nu prea se poate ce vrei tu... daca "vrei un viitor dupa ce iesi" se intelege ca vrei o facultate unde sa inveti carte...  daca vrei doar sa faci ceva programare, web design, admin de retea poti sa te angajezi direct fara sa faci o facultate, sint multi care fac din astea si au doar diploma de liceu, eventual ceva curs de specializare ne-universitar. Daca alegi varianta facultatii, o sa fie destul de greu. Cele mai simple sint fac. particulare da's pe bani. Pretentii ceva mai mici (dar nenule), camine mai ok, viata mai usoara, diploma cu ceva mai putina greutate. Apoi ar veni ASE-cibernetica dar ideea e ca este, in esenta, cibernetica economica, practic ei te vor invata cu gindul ca le aplici in economie chiar daca tu nu ai intentia asta, si nu vei putea "face abstractie" de economie. Fac. de matematica-informatica sa faci doar daca ai fost bun la mate in liceu. Altfel e crima. La matematica si la teatru nu au ce cauta cei care nu au chemare pt aceste domenii. Iar Poli este, asa cum ai zis, fizica aplicata. Daca nu-ti place fizica nu ai ce cauta, nu e vorba doar de intrat ci de materiile care urmeaza.

#3
getalife33

getalife33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2007

View Postvalentin_rad, on Jan 29 2007, 23:05, said:

Caut o facultate care sa ma pregateasca macar putin in informatica, in care sa se predea omeneste, cu elevi muritori nu toti pretinsii zei imbracati in armani, cu putina chilueala, timp liber pt studenti, camine decente si nu prea inghesuite si cu un viitor dupa ce ies.
asta cautam toti.. eu sunt anul 1 la matematica informatica si este destul de greu. informatica pe care o faci este mai mult programare , algoritmica, dar nu te va ajuta prea mult in viata... ceea ce te ajuta este diploma pe care o iei la sfarsit. timp liber ai un semestru pana in sesiune, nu e aia problema... dar vei da mereu peste profesori absurzi care au pretentii incredibile de la studenti.
cred ca ar trebui sa dai la privat, pe la management sau ceva care ti se potriveste... la facultatea de stat te chinui cu anumiti profesori...
dar totusi.. ceea ce vrei tu nu exista.

#4
nicollec

nicollec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 15.09.2006
Daca nu stii decat matematica iar fizica si economie ioc....n-ai alta solutie decat o facultate particulara... Cu un minimum de fizica ai putea intra la Poli, pt ca subiectele sunt usoare, dar intrebarea e cum iesi de acolo daca nu ai inclinatii catre asa ceva. :) La ASE n-ai nici o sansa sa intri decat daca inveti (ai avea timp pana in iulie) economia. Si iarasi, nu este exact genul de informatica pe care ti-o doresti tu. Eu spun sa te orientezi catre o particulara daca te tine buzunarul, pe ce profil vrei tu, si sa faci, in paralel sau in viitor, cursurile de informatica(Cisco, de exemplu).. Mai ai timp sa te gandesti, desi nu-i foarte mult.

#5
valentin_rad

valentin_rad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2007
Yo, yo, yo.... Inteleg si crd ca aveti dreptate dar nu prea am de ales. Facultate particulara nu e de mine, parinti cu preconceptii si chestii asa ca nu am ce face , tre sa ma duc la facultatea de mate pe profil info. La mate nu ar fi mari probleme k daca e nevoie pot invata (nu inseamna ca-mi si place) si considerand ca mai am nevoie si de o diploma in domeniul informaticii cred ca e destul de bine. Totusi vreau mai multe opinii, CUM E FACULTATEA DE MATEMATICA? CUM SUNT CAMINELE? CUM SUNT STUDENTII?

Ma bazez pe voi pentru un raspuns, multumesc!

#6
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Eu sunt in anul 3 la Facultatea de Matematica Informatica profil mate-info(la stat). La acest profil predomina matematica( cam 4 cursuri de matematica si 1-2 de informatica). Ce sa-ti zic nu e raiul pe pamant, sunt multi profesori si studenti dezinteresati asa ca daca vrei sa intelegi si sa ramai cu ceva din ce studiezi trebuie sa inveti mult pe cont proriu, insa asta cred ca e valabil deja cam in tot sistemul de invatamant romanesc. Daca matematica nu-ti place nu fii asa sigur ca ai putea s-o inveti pentru ca in facultate se studiaza concepte si notiuni avansate care necesita talent, dedicare, ambitie, timp si nervi(uneori) pentru a le insusi. Evident ca se poate merge pe ideea ca vrei sa-ti iei doar examenele(asa fac majoritatea) insa asa nu are rost sa stai la profil de mate-info, mai bine mergi la informatica pura.

     Cat despre timpul liber, fiecare are atat timp liber cat isi face: majoritatea au timp liber intreg semestrul pentru ca aleg sa nu invate nimic, altii nu au timp liber deloc pentru ca merg la toate cursurile, seminarile, laboratoarele si pe deasupra mai si invata in timpul semestrului, etc.

       Sfatul meu este sa te gandesti nu la ce facultate nu se face fizica, sau la ce facultate se intra mai usor, ci la ce vrei tu sa faci dupa ce termini, exact activitatea pe care ti-ai dori sa o ai zi de zi. Ce conteaza ca nu stii fizica, o inveti. Ce conteaza ca ai putea sa inveti la matematica, atata timp cat nu-ti place matematica. Nu conteaza ce poti sa faci, ce esti capabil sa faci, ci conteaza ce iti place cu adevarat.

      Succes mai departe!!!

#7
mali_06

mali_06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2006
Te lasa la admitere la ase fara economie- dai geografie in loc, dar nu iti recomand pt ca te vei lovi de economie in facultate destul de mult cel putin in primii ani, chiar si la CSIE. Dar cel putin mie mi se pare ca se invata mai usor economia decat fizica- sau cel putin se invata mai repede. Deci dc vrei o fac care sa te pregateasca "macar putin" la informatica, "cu putina chiuleala" si "un viitor" dupa ce iesi, fara fizica eu zic k CSIE se merita.
Info se face "putintica" in primii ani, dar apoi poti sa iti alegi specializarea de info economica.
Si eu mi-am cautat facultatea tot pe criteriile astea: fara fizica, cu ceva info si cu posiblitati reale dupa terminare- am ajuns la CSIE si nu regret. Nu e o facultate usoara dar oricum nu se compara cu poli sau mate-info, care sunt mult mai grele.

Bafta!

#8
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postvalentin_rad, on Jan 29 2007, 22:05, said:

Caut o facultate ... cu un viitor dupa ce ies.

      Dupa parerea mea, viitorul ti-l faci singur. N-are facultatea nimic cu viitorul, oportunitatile si sansele tot tu trebe sa ti le creezi. Poti sa fii student la medicina si dupa ce iesi sa fii un ratat nefericit, sau poti sa termini facultatea de istorie (sau orice alta faculatate asa-zisa fara viitor) si sa ai mare succes dupa, din simplul motiv ca domeniul ti se potriveste. Ideea e ca trebe sa fii omul portivit la locul potrivit, numai asa vei avea succes in ceea ce faci. Desigur e greu de aflat care e intr-adevar "locul" tau, de aceea sunt si asa putini oameni fericiti si de succes pentru ca putini reusesc sa-si afle adevarata menire in viata. Cu atat mai greu e sa faci asta in Romania unde esti obligat practic sa alegi domeniul in care vei lucra, inca din clasa a VII -a cand trebuie sa-ti alegi profilul la liceu.

#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Ei, chiar asa, sa-ti alegi viitorul din clasa a 7-a ? din cite stiu eu nici o facultate nu te restrictioneaza la admitere pt ca nu ai facut un anumit liceu.  Iar la cum sint subiectele de admitere acum, nu se pune problema ca fara un liceu "beton" nu te poti pregati pt facultate.

II repet si lui Valentin, de 1000 de ori sa-i fie clar: nu admiterea la facultate e problema. Conteaza ce materii vei face in facultate. Cu alea trebuie sa fii de acord, nu cu admiterea. Eu am facut electronica... ce am dat la admitere nu am mai folosit deloc mai incolo (sau in proportie de sub 10%). Dar mi-a placut domeniul. Am avut in schimb destui colegi tari la matematica, care au intrat pe locuri fruntase, care insa nu aveau nici o legatura cu facultatea si cind au terminat s-au angajat in cu totul si cu totul alte domenii.

#10
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostXON-XOFF, on Feb 6 2007, 16:00, said:

Ei, chiar asa, sa-ti alegi viitorul din clasa a 7-a ? din cite stiu eu nici o facultate nu te restrictioneaza la admitere pt ca nu ai facut un anumit liceu.  Iar la cum sint subiectele de admitere acum, nu se pune problema ca fara un liceu "beton" nu te poti pregati pt facultate.
  
Chiar asa din clasa a VII-a. Ai mai vazut tu vreun caz in care unul care a terminat liceul la profil uman (filologie, limbi starine, istorie) sa fi dat admitere la politehica, medicina, matematica sau orice alta facultate cu profil real? E clar ca unu care a ales in liceu profil uman, nu mai are sanse sa termine o faculate cu profil real si poate chiar ar fi   talentat la matematica sau fizica dar nu a avut destul timp pana in clasa a VII sa descopere acest lucru. Si cunosc cazuri de genul asta. Normal ca invers (de la profil real catre o facultate cu rofil uman) se poate pentru ca odata ajuns la profil real si vazand ca nu ai inclinatie, talent spre asa ceva, te poti reorienta usor, dar fiind la profil uman n-ai de unde sa-ti dai seama daca ai fi totusi talentat la matematica, informatica, etc. As avea mai multe teorii de zis da nu prea am timp acuma, o las pe alta data.

#11
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View PostIvanna, on Feb 6 2007, 16:28, said:

Chiar asa din clasa a VII-a. Ai mai vazut tu vreun caz in care unul care a terminat liceul la profil uman (filologie, limbi starine, istorie) sa fi dat admitere la politehica, medicina, matematica sau orice alta facultate cu profil real?

Da am vazut citeva cazuri. Profil filologie istorie la liceu - fac. politehnica.
Din cite stiu eu exista un trunchi comun, toti fac mate, fizica, chimie, romana, engleza, etc, si liceul nu e chiar asa de dur, sa te cufunde asa tare in "specialitate" ca nu mai stii pe ce lume esti. Iar pt admiterea la facultate, foarte multi fac meditatii, nu se bazeaza pe ce invata la liceu (desi ar putea, dar asta e situatia in RSR).

Sigur ca facultatile la care e nevoie de talent - dupa parerea mea fac. de matematica intra in categoria asta, desi poate e o parere de moda veche - nu prea sint asaltate de absolventi de filologie sau geografie. Si banuiesc ca nici la conservator nu se duc cei care au liceul de posta si telecomunicatii. Dar politehnica e mai generala.

Pe de alta parte problema ridicata de tine "e nevoie de specializare in liceu" este, zic eu, deschisa, si raspunsul meu e ca nu, sau nu prea mult. Liceul ar tb sa se ocupe de cultura generala. Dupa parerea mea, insusi conceptul de liceu de mate-fizica nu prea are sens. Mate si fizica sint stiinte avansate si pt a lucra in domeniu este *OBIGATORIU* sa faci o facultate de profil. Liceul tb sa fie self-sufficient. Nu are sens sa faci liceu de mate-fizica si sa zici ca apoi lucrezi ca "tehnician" in domeniu. Nu exista asa ceva. Daca nu dai la facultate, ai facut degeaba matematica si fizica relativ avansata in liceu.

Poate ca existenta a 2 profile - real si uman - si atit ar fi suficienta. Ambele sa faca si mate si fizica si literatura etc etc... dar ponderea sa fie un pic mai mare pt anumite materii. Cam asa era in "Cismigiu & Co", carte in care Bajenaru descrie cum a facut  el liceul Gh. Lazar prin 1920. Da sa fie profil de istorie sau profil de mai stiu eu ce, e prea specializat.

#12
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostXON-XOFF, on Feb 6 2007, 17:02, said:

Pe de alta parte problema ridicata de tine "e nevoie de specializare in liceu" este, zic eu, deschisa, si raspunsul meu e ca nu, sau nu prea mult. Liceul ar tb sa se ocupe de cultura generala. Dupa parerea mea, insusi conceptul de liceu de mate-fizica nu prea are sens. Mate si fizica sint stiinte avansate si pt a lucra in domeniu este *OBIGATORIU* sa faci o facultate de profil. Liceul tb sa fie self-sufficient. Nu are sens sa faci liceu de mate-fizica si sa zici ca apoi lucrezi ca "tehnician" in domeniu. Nu exista asa ceva. Daca nu dai la facultate, ai facut degeaba matematica si fizica relativ avansata in liceu.

Poi exact asta incercam si eu sa spun ca profilele astea sunt absurde, te pot directiona gresit uneori, dar se pare ca nu ai inteles. Asta ziceam ca e absurd ca in clasa a VII-a sa spui ca tu vrei sa faci profil de matematica, pentru ca e prea devreme sa iei o astfel de decizie. Tot ceea ce vroiam sa spun era ca nu e normal ca in gimnaziu sa trebuiasca sa alegi daca vrei sa faci profil uma sau real, e prea devreme. Se pare ca deviem rau de la subiect, ar trebui sa ne oprim aici sau sa deschidem alt topic pe tema asta.

#13
valentin_rad

valentin_rad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2007
Mersi mersi, Ivanna sa stii ca ai dreptate, tre sa si-ti placa ceea ce faci si dupa cum zice XON-OFF tre sa stii in ce te bagi. Eu   nu sunt chiar idiot la mate dar in mod clar nu olimpic, nu am probleme cu intelesu, doar cu motivatu. Facultatea de matematica ramane (UNIBUC), dar am inteles ca au un profil de info pura? asta m-ar interesa.

Motivul pt care zic nu la fizica si economie e acela ca nu vreau sa ma mai ating de ele. In astia 4 ani de liceu mi-am bagat nasul in programare de motoare grafice, modelare, web design si o groaza de alte alea. Chiar imi place posibilitatea de a crea un univers pe calc si mereu am fost laudat pt creativitate. Faza e ca imi trebe o fac buna pt ca vreau sa intru in domeniul joacelor pe calc. si mai e si faza ca in timpul facultatii as vrea sa mai am timp sa invat chestii noi care sigur nu se fac in romania....

Oricum, mersi, ma simt mai incurajat, mai trebe sa ma pun pe carte.....

#14
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postvalentin_rad, on Feb 8 2007, 19:48, said:

Facultatea de matematica ramane (UNIBUC), dar am inteles ca au un profil de info pura? asta m-ar interesa.

    Da sigur ca au un profil de informatica pura, majoritatea  facultatilor de mate-info din Romania au profile de matematica pura, matematica-informatica, informatica pura, matematici aplicate( intra pe site-ul facultatii pentru mai multe informatii).
   Dupa ultimul tau post ar parea ca informatica pura ti se potriveste.
   Mai analizeaza ca mai ai inca destul timp.

#15
dunec

dunec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 02.04.2005

View Postvalentin_rad, on Jan 29 2007, 22:05, said:

ce facultate e cea mai apropiata de ce vreau eu?

Sunt in fuga nu am citit toate posturile de aici, sunt in anult I la faultatea de informatica din iasi, informatica pura :D. NU ai treaba cu nik,  eu nu am invatat nik tot anul si am o singura restanta, la programare. http://www.infoiasi.ro/bin/view/Main/ Asta e linkul. Merita vazut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate