Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Seminee

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2842 replies to this topic

#2593
electr0nistul

electr0nistul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.08.2007
La apartament e OK semineul pe bioetanol, cand vrei putina atmosfera in spatiul de locuit. Intr-o camera mica, poate ca urca si temperatura cu vreo 2-3 grade dupa ce arzi litrul acela de bioetanol (aprox. 2 ore dureaza arderea). Poate fi un element de design interior frumos, nu foarte scump in momentul achizitiei - depinde cu ce compari: un semineu pe lemne costa de la cateva sute bune de euro la cateva mii, pe cand unul pe bioetanol se opreste la cateva sute - si este si de efect la aspectul interior. Din pacate pretul bioetanolului il face destul de scump la o folosire mai frecventa.

#2594
Ruben88

Ruben88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.01.2018

 electr0nistul, on 06 ianuarie 2018 - 22:47, said:

La apartament e OK semineul pe bioetanol, cand vrei putina atmosfera in spatiul de locuit. Intr-o camera mica, poate ca urca si temperatura cu vreo 2-3 grade dupa ce arzi litrul acela de bioetanol (aprox. 2 ore dureaza arderea). Poate fi un element de design interior frumos, nu foarte scump in momentul achizitiei - depinde cu ce compari: un semineu pe lemne costa de la cateva sute bune de euro la cateva mii, pe cand unul pe bioetanol se opreste la cateva sute - si este si de efect la aspectul interior. Din pacate pretul bioetanolului il face destul de scump la o folosire mai frecventa.

Si eu am la casa semineu pe bioetanol si sunt foarte multumit de el, seara arata foarte bine. De aici l-am cumparat: https://www.pefoc.ro...ol-decorative_1

 csomi, on 11 noiembrie 2017 - 10:43, said:

Un montaj cu placi de "Grenaisol"   http://www.grena.cz/...1404054938.html

De ce producator este focarul?

 ursuelatrecatoare, on 09 noiembrie 2017 - 14:28, said:

Pai I-am dat foc dejaPosted Image(tot incerc sa ridic foto de pe telefon)

Foarte frumoasa soba ! De unde ati cumparat-o?

 morogan, on 09 noiembrie 2017 - 07:36, said:

Ce semineu cu biogaz recomandati?

Mobil

Ma gandesc ca vrei sa zici bioseminee pe bioetanol, eu mi-am cumparat de aici https://www.pefoc.ro...ol-decorative_1

 cristobob, on 19 octombrie 2017 - 07:36, said:

Multumesc, dar nu cred ca ajuta. Daca n-a iesit din prima...
Mesterii aduc si monteaza seminee, care mai de care mai necunoscute, promovate ca fiind "aproape" varf de gama, cum e cazul cu Romotop ( cica mai bun decat Austroflamm) sau Brunner (varful, dar la pret dublu fata de Austroflamm).
La un moment dat, am vrut chiar am vrut sa renunt la semineu (oricum am un ultimatum de a monta semineul pana se ajunge la o anumita faza a finisajelor).

Hoxter, dupa parerea mea este cel mai bun, hoxter este "brunner" si pretul este mult mai mic !

#2595
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
daca tot e permis cu linku', eu de aici mi-as cumpara un "biosemineu" :

http://ebios-fire.co...io/gallery.aspx

+niste detalii cu si despre aceste minunatii :

http://seminee-expert.ro/blog/?p=1234

Posted Image

Edited by mmtsdc, 08 January 2018 - 16:51.


#2596
Ruben88

Ruben88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.01.2018

 danfizesan, on 15 septembrie 2017 - 10:29, said:

Buna ziua, am dori sa avem si noi la casa care o construim un semineu, si am primit o oferta care include un cos de fun Leier Smart 18 (9.33m inaltime) si un focar BK 120 (https://www.pefoc.ro...ga-dreapta_1982). Nu prea am gasit informatii despre aceste 2 componente, are cineva vreo parere despre ele, merita alese ?

Casa in care vor fi instalate are aproximativ 92mp utili pe nivel (P+E).

In loc de leier as merge pe Schiedel UNI !

#2597
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
poate si unul fabricat in Germania:  Tona, Plewa....Posted Image

#2598
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
Revenind la focare si seminee: nu cred ca au multi competenta sa afirme si mai ales sa argumenteze tehnic ca un focar (sau firma producatoare) este mai bun ca altul. Discutia este destul de complexa si piata este plina de focare de tot felul, bune sau mai putin bune, urate sau mai putin urate.

Referitor la focarele Hoxter: mi-am petrecut un seara intreaga cu cei doi administratori ai acestui brand (inainte de a "patrunde ei in Romania", am discutat doar cu si despre seminee (experienta lor fiind putin mai mica decat a celorlalti de la masa. 2 frati ce au ambitii maricele,curaj mult, intr-o piata mai atragatoare ca Romania). Daca erau asa bune si brand-ul asa de urias si serios, nu erau si importatori de Nordpeis, Spartherm si Kalfire in Cehia, deci, hai sa o lasam mai usor cu afirmatiile si comparatiile intre ei si cei mari (Kalfire, Spartherm, Hajduk, Brunner, Austroflam, Nordpeis.....). Oamenii sunt draguti, sunt seriosi, au un produs bunicel, dar mai au multe paini de mancat pana a sta la masa celor buni.

Ce inseamna un focar bun in 2018 : eficienta, autonomie, A+(MAI NOU) si A++, durabilitate in timp, consum mic, etanseitate, temp. reduse la evacuare, temp mare la interior, ardere curata, otel de calitate, samota sau termota buna si mai ales teste si certificari serioase: Austria, Elvetia si cateodata Germania.

Ce inseamna un focar bun in mainile unui montator nepriceput ? inseamna un focar slab sau mai putin bun.
Ce inseamna un focar bun in mainile unui utilizator nepriceput? inseamna un focar slab sau mai putin bun.
Ce inseamna un focar bun adaptat la un cos de fum necorespunzator? inseamna un focar slab sau mai putin bun.
Ce inseamna un focar bun nefolosit? un obiect de mobilier si cam atat.

Unul dintre invatatii si priceputii in seminee la nivel european a spus ceva de genul :" focarul reprezinta 50% din semineu, cosul 20%, montatorul 20% si inteligenta utilizatorului inca 10%"

An Nou cu alegeri inspirate!

#2599
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

 Ruben88, on 08 ianuarie 2018 - 16:51, said:

In loc de leier as merge pe Schiedel UNI !

Din pacate, acum este cam tarziu, am achizitionat deja cosul de fum. Daca nu am probleme cu el eu sunt multumit de investitie.

#2600
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Sa ti-l monteze ca in instructiuni si nu ai sa ai probleme.

#2601
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Oamenii par foarte profi, deci cred ca nu au nevoie de instructiuni.

#2602
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
Am auzit multe discutii in ultima perioada ca semineele cu bioetanol ar fi periculoase(chiar au murit ceva oameni de la ele)
Stiti ceva concret despre acest aspect?

#2603
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
mi se pare o gogorita. intr un semineu cu bioethanol nu cred ca intra mai mult de un litru. sa mori de la ce? dioxid de carbon? cancer provocat de gazelle de ardere? I a luat casa foc de la bioethanol?

#2604
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

 ruthless, on 13 ianuarie 2018 - 00:24, said:

Am auzit multe discutii in ultima perioada ca semineele cu bioetanol ar fi periculoase(chiar au murit ceva oameni de la ele)
Stiti ceva concret despre acest aspect?

Da, sunt foarte periculoase, mai ales cele din gama economica. Am tot tras semnale de alarma, dar, din pacate,  vanzarea pe internet "face legea"....

Am scris un mic articol in blogul sus mentionat, dar sunt multe de discutat despre subiect.

Analizez semineele si cosurile de fum de mai bine de 11 ani, pentru bioseminee recomand un singur produs : Spartherm-Ebios! (cu multe argumente pro).

#2605
Ruben88

Ruben88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.01.2018

 mmtsdc, on 15 ianuarie 2018 - 12:14, said:


Da, sunt foarte periculoase, mai ales cele din gama economica. Am tot tras semnale de alarma, dar, din pacate,  vanzarea pe internet "face legea"....

Am scris un mic articol in blogul sus mentionat, dar sunt multe de discutat despre subiect.

Analizez semineele si cosurile de fum de mai bine de 11 ani, pentru bioseminee recomand un singur produs : Spartherm-Ebios! (cu multe argumente pro).

Anumite bioseminee pot fi periculuase daca se rastoarna, nu din cauza arderii (arderea este curata), in special cele care nu au vata dinaia care nu arde in interior sa previna scurgerea luichidului in caz ca se rastoarna.

Sunt modele care nu costa mii de euro precum (Ebios, planika), care totusi au certificare TUV si indeplinesc aceleasi cerinte dar la un pret mai accesibil.

#2606
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

 Ruben88, on 16 ianuarie 2018 - 16:50, said:

Anumite bioseminee pot fi periculuase daca se rastoarna, nu din cauza arderii (arderea este curata), in special cele care nu au vata dinaia care nu arde in interior sa previna scurgerea luichidului in caz ca se rastoarna.

Sunt modele care nu costa mii de euro precum (Ebios, planika), care totusi au certificare TUV si indeplinesc aceleasi cerinte dar la un pret mai accesibil.


Nu a spus nimeni ca sunt periculoase din cauza arderii. Nu stiu ce seamna  "ardere curata" la bioseminee. Cred ca faceti o confuzie...Posted Image
Diferenta dintre E-BIOS si cele periculoase(diferenta de pret) nu este asa mare cum afirmati, si acestea nu costa mii de euro.

Legat de certificari si cu indelinirea cerintelor, cred ca sunteti intr-o eroare.(argumentat, centrele seriose de testare nu ofera "ok-ul" produselor de slaba calitate.)

Accidentul de la Brasov de anul trecut a fost cauzat de un produs certificat, va rog mult, nu oferiti sfaturi si solutii daca nu aveti o pregatire in domeniu, poate sunt oameni care tin cont de sfaturile neavizate.

Mai jos veti vedea 2 produse certificate, unul in Germania si unul in alta tara. oare nu se vede nicio diferenta?

Diferenta de cost este cca 300 euro. Cred ca nu merita sa facem rabat cand vine vorba de foc.

Alegeri inspirate!

Attached Files


Edited by mmtsdc, 17 January 2018 - 12:15.


#2607
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Mmtsdc, nu sti cam care este consumul la un biosemineu dinasta ?
(Din ce am vazut eu, majoritatea au rezervorul sub 1 litru si eram curios cam cit timp poate sa arda cu un plin)

#2608
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

 florin71_skoda, on 18 ianuarie 2018 - 12:36, said:

Mmtsdc, nu sti cam care este consumul la un biosemineu dinasta ?
(Din ce am vazut eu, majoritatea au rezervorul sub 1 litru si eram curios cam cit timp poate sa arda cu un plin)


Un model mediu de 90 cm cu deshiderea la fracara(arzatorul) de cca 50/60 cm are rezervor de 2,6 l si durata este cuprinsa intre 4 si 6 ore.
Un arzator de acest gen se recomanda pentru o camera de minim 84m3.

Pentru fiecare arzator se face calcul pentru suprafata minima(a camerei), oxigenarea camerei si dimensiunea maxima a arzatorului admis si recomandat.
Arzatoarele pot avea pana la 8kw si cantaresc intre 20kg si 80 kg(in functie de dimensiuni). Otelul folosit are 6-8mm. cele cu geam au Schott-Robax

Vorbesc de cele din gama premium, altele nu recomand.

Cele bune!

#2609
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Lamurit.

Deci alea din gama premium, care pot sa si incalzeasca o camera maricica, de gen sufragerie de bloc, consuma cam 0,5 litri pe ora.
Eu m-am uitat la jucariile alea mici, in ideea ca ar fi ceva de decor. Nu m-am gindit sa si incalzesc camera cu asa ceva, deoarece am vazut ca 1 litru de substanta costa cam 22 lei si daca o cumperi cu sticla, inseamna cam 11 lei ora de distractie (daca consuma cit ai spus). Mie personal mi se pare exagerat de mult si deia le-am privit doar ca "obiecte" de decor. Chiar daca or fi din gama premium, sa incalzesti o singura camera cu peste 50lei pe zi (adica peste 1500 lei / luna / camera), mi se pare cam mult. Deaia prefer sa spun ca la noi in Ro ar fi ceva frumos ca si decor.

Edited by florin71_skoda, 18 January 2018 - 17:56.


#2610
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
De acord!

“Biosemineele” sunt mai mult pentru design, pentru apartamente unde un semineu( lemn-gaz) nu poate fi instalat!

Edited by mmtsdc, 19 January 2018 - 08:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate