Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Seminee

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2842 replies to this topic

#19
KangouMambo

KangouMambo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2006
Sixone: da-mi te rog o informatie.......
Partea in care e focarul ai facut-o din samota?   parca asa pare

Si cam cat te-a costat toata povestea?

#20
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Stie cineva care este relatia dintre semineu si horn? Mai precis, daca am un semineu de anumite dimensiuni, cat de mare trebuie sa fie hornul?

#21
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Buna

si eu vreau sa construiesc un semineu. Tot cautand idei si informatii, am citit intr-o revista ( nu imi mai amintesc care) despre un sistem semineu care tine loc si de centrala. Cum eu nu am gaz si va trebui sa folosesc si centrala pe lemne, un asemenea semineu care sa le faca pe amandoua, ar fi interesant. Nu stiu cum sta treaba vara, dar.... dadeau acolo o adresa de site www. edilkamin.com.

Am intrat pe site in speranta de a intelege mai multe, insa am descoperit ca site-ul e in limba italiana si asa ca mare lucru nu m-am lamurit. stie cineva ceva de aceste sisteme combinate? daca da, vreua si eu mai multe informatii: preturi, cerinte tehnice, etc... eventual adrese de site sau de firme care comercializeza asa ceva.

#22
sns

sns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.01.2007
a gasit cineva numai usa de semineu, adica rama + portita din sticla vitroceramica? Am cautat peste tot insa nu am gasit asa ceva. Focarul ptr semineu il fac din samota.

#23
coddot

coddot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.01.2006
ceva foto de la montarea semineului de acasa. Focarul cu usa inclusa le-am luat din afara romaniei ca e mai ieftin. Cat despre montare, iata...
Attached File  DSC06008_resize.JPG   177.41K   2377 downloads
Attached File  DSC06009_resize.JPG   145.89K   1949 downloads
Attached File  DSC06011_resize.JPG   103.49K   5104 downloads
Attached File  DSC06012_resize.JPG   184.49K   1639 downloads
Attached File  DSC06007_resize.JPG   79.96K   1796 downloads
Attached File  DSC06012_resize.JPG   184.49K   1421 downloads
Attached File  DSC06013_resize.JPG   181.94K   1524 downloads
Attached File  DSC06016_resize.JPG   84.15K   2049 downloads
Attached File  DSC06017_001_resize.jpg   76.06K   2133 downloads



Inca nu e finisat totul, dar in curand poate am sa pun foto noi. Ceea ce vedeti ca vine in spatele semineului e cosul, care e impartit in doua: o parte pt semineu, iar alta pt centrala pe lemne care e la demisol

#24
jafo

jafo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 06.11.2005
Some info

Attached Files



#25
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007
Sunt noul posesor al unui apartament intr-o cladire veche (anii '30-'40), insa cu posibilitatea mansardarii (podul imi apartine). Nu m-am mutat inca, astept finalizarea actelor de la primarie pt autorizatia pt constructie. Apartamentul a avut pana curand 2 sobe pe care le-am desfiintat (intentionez sa-mi pun centrala termica), iar in locul uneia vreau sa montez un semineu.

Problema este datorata de faptul ca nu exista placa intre mine si demisol (unde locuieste cineva), ci sunt grinzi de lemn acoperite de dusumea. Tocmai de aceea doresc sa contruiesc semineul in locul celei din living.

Problema este ca dupa toate cautarile mele pe net si prin showroom-uri de specialitate (Ambient Construct de la Romexpo, Sphera Building Center, etc) greutatea unui semineu este considerabila, cel mai 'amarat' focar de fonta avand 140 Kg, la care se adauga accesoriile de montaj, decor, cosul de fum pe care nu le pot estima, insa cred ca depasesc cu mult greutatea unei sobe.

Mentionez ca semineul doresc sa functioneze pe lemn, sa ma ajute pe timp friguros, ocazional (probabil in weekenduri), la incalzirea livingului de 24 mp, ce va contine si o scara ce urca la mansarda plus o deschidere catre un hol de 3 mp. Deci vreau sa iau in considerare si latura termica, nu numai pe cea estetica. Nu m-ar deranja nici incalzirea unei camere apropiate de 7,5 mp ce vreau sa fie transformata in birou (v-a avea perete comun cu semineul).

Cosul de fum cred ca va trebui refacut, cel actual are laturile interioare de 10 cm, mi s-a recomandat sa nu folosesc unul din inox, mai ales fiindca va fi in mijlocul camerei si sus va fi compartimentare pe rigips.

Principalele intrebare ar fi:

- daca a mai instalat cineva un semineu cu conditia de a nu periclita podeaua ce se sustine pe grinzi de lemn;
- ce putere nominala imi recomandati pentru focar;
- daca imi puteti recomanda o firma serioasa ce poate executa complet semineul, suma alocata acestuia fiind 1.100 - 1300 EUR;
- care este consumul de lemne ?

Am fost dejamagit de majoritatea firmelor pe care le-am intrebat si de la care asteptam sfaturi. Ma asteptam sa fie interesati de noi clienti, sa incerce sa ma ajute si sa caute si sa gaseasca solutii. Exceptia a reprezentat-o un italian a carui firma face seminee pe lemn, care insa au un motoras ce pompeaza aerul printre cele 2 fete metalice ale grosimii focarului din otel si care poate incalzi (din spusele lui) atat nivelul in care se afla(living, birou mic, dormitor), cat si toata mansarda (2 dormitoare). Consumul ar fi de 30-40 kg lemne pe zi ! ceea ce mi se pare mult. In plus, nu prea ma incanta deloc ideea de a depinde de un motoras (nu functioneaza fara el!) si de imi face stocuri serioase de lemne (nu am curte unde sa fac stoc).  Nu este asa de scump (2000 eur) cum se discuta in alt topic si nu inlocuieste o centrala termica.

Raman la ideea unuia clasic. Astept cu nerabdare sfaturi si pareri!

#26
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007
cred ca din cauza verii toride nu se gandeste nimeni la construirea unui semineu  :(

#27
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postdecebalus_I, on Jul 16 2007, 20:29, said:

cred ca din cauza verii toride nu se gandeste nimeni la construirea unui semineu  :(
Si eu caut asiduu, am ajuns la concluzia ca este mai bine sa-l cumpar din strainatate. Saptamana viitoare voi cauta in Austria. In ultima instanta am gasit in Grecia si voi cumpara de acolo. Am incercat cu diversi sobari si au iesit niste glume proaste. Pacat de materiale si timpul consumat.

#28
Florannce

Florannce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.02.2006
Am observat in piata o problema destul de spinoasa.....cea a semineelor.

In Ro oferta este destul de slaba si este axata in special pe:
- un design antic ( invelit in piatra sau marmura) cu un focar uratel.
- necesita un spatiu destul de mare in camera.
- alternativa de combustibil este ori lemn(si multi nu au chef sa care lemne) ori gaze (unii nu au inca tras gazele).

Cum multi isi cumpara(fac) case moderne sau apartamente rezidentiale(acolo mai sunt si alte probl pt ca in afara de spatiu necesar, design, greutate.... mai ai si probl tevilor de evacuare pt gaze etc,etc)  rezulta ca exista o problema a semineelor (cel putin pt casele moderne).

+ Ce faci daca vrei un semineu modern.... intr-un apartament nou sau intr-o casa in care nu poti sa aloci mult spatiu sau nu mai vrei sa umblii la pereti sa montezi tevi de evacuare ?

Mentionez ca in general din ce am observat semineul nu este folosit special pt caldura (nu are o putere asa mare ca o centrala iar raportul combustibil- caldura face ca semineul sa fie mai mult o piesa de decor si mai putin pt incalzire).

Am observat atat in Europa cat si in afara Europei solutii la "semineele romanesti"  (nu as vrea sa risc sa dau adrese  pt ca am obs ca forumul interzice reclama) dar as vrea sa stiu de la cei care au case moderne si s-au lovit de problema semineelor cum au rezolvat aceasta problema.

#29
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Ar fi de stiut daca si-a construit cineva din caramida/piatra si ce i-a iesit... eu am vazut demult la un nene acasa, dar ala sigur era decorativ...

Edited by vimp, 18 July 2007 - 13:37.


#30
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007
Nu m-am gandit nici un moment la posibilitatea de a cumpara un semineu din afara  :o . Cum il aduci, te duci tu acolo cu masina, ti-l trimit ei?
Cine ti-l instaleaza aici? Te pricepi ?

#31
Florannce

Florannce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.02.2006
intrebarea pe care eu am ridicat-o se referea la  optiunile de seminee pentru case moderne sau apartamente rezidentiale (avand in vedere ca majoritatea caselor/apartementelor ridicate in acesti ani sunt pe aceste tipare).

Nu stiu daca optiunea de a-si construi cineva in regie proprie un semineu este buna (eu nu as face asa ceva pt ca....din copilarie stiu ca nu e bine sa te joci cu focul sau cu apa).

Se pare ca desi sunt forumisti care isi iau apartamente rezidentiale sau case....nimeni nu e interesat de seminee ( o fi canicula asta de vina si purul spirit romanesc .... pe ultima suta de metrii inainte de a te muta in casa incerci sa cumperi/faci toate cele necesare)?

#32
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Bani sa ai ca seminee SF sunt cate vrei, cu gaze, curent electric/lemne.

Iti spun pt ca am un catalog de 5 CM grosime de la Seminee Stefanescu si sunt acolo pentru toate gustutile, dar nu pt toate buzunarele.

http://www.seminee.ro/seminee.htm

#33
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007
Ma poate sfatui cineva macar cu 2 lucruri:
- ce putere nominala sa aleg pentru focar si
- ce consum de lemne are uzual un semineu?

#34
decebalus_I

decebalus_I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2007

View PostCourage, on Jul 22 2007, 14:47, said:

Bani sa ai ca seminee SF sunt cate vrei, cu gaze, curent electric/lemne.
Iti spun pt ca am un catalog de 5 CM grosime de la Seminee Stefanescu si sunt acolo pentru toate gustutile, dar nu pt toate buzunarele.

Incerc sa gasesc sfaturi pt un semineu pe lemn de vreo luna, probabil ca nimeni nu se gandeste pe caldura asta la iarna. Stiti ceva concret pentru un buzunar de aprox 1300 euro (solutie completa)? Detalii gasiti aici:
http://forum.softped...p;#entry3138719

#35
Alex.winscks

Alex.winscks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2007
Salut !


  Eu mi-am cumparat un focar de semineu foarte bun :thumbup: , sunt foarte multumit, la recomandarea unor prieteni care isi achizitionasera si ei.
  Imi incalzeste trei camere foarte mari, functioneaza pe baza de combustibil solid (lemne).

  L-am cumparat de la o societatea din Pitesti (PRODUCATOR de Focare - chiar!!!) SC TRAIAN SA.
  Iti dau un numar de tel. si brosura. ( 0722 345201 ).

  Succes. :OK:

Attached Files



#36
crispai

crispai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.11.2003
Si poti sa imi spui, te rog, cat te-a costat focarul, fatada, manopera?
Merci.

Edited by Adm, 27 December 2016 - 11:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate