Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Am nevoie de licente?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postfaken, on Jan 29 2007, 21:16, said:

Hai domne pleaca de aici cu licenta de cs ... ca aia e 35 de lei :))
Am avut si eu vreo 10 ... vroiam sa fac "contrabanda" :))

Pai spune si tu cat % din romani cumpara programe cu lincenta, cand au ODC-ul si alte prostii ? :)
e adevarat ca licenta de CS costa doar 35 de lei, dar majoritatea nici pe asta n-o au :D
Cati % nu prea pot sa spun... un lucru este sigur:
Institutiile au,
Icafe-urile au (care se respecta, nu orice beci transformat peste noapte in ICafe)
Cativa home-useri cu frica de lege :D

Dar hai k deviem de la subiect deja :D

#20
dan.c.

dan.c.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.07.2006
Eu am lucrat intr-o televiziune "de mana a doua" care nu avea licente pe nici un program. Nu stiu daca pe windows aveau...

#21
Dever

Dever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 13.07.2005
Eu vad treaba cam asa:

PASUL 1
Ar exista cateva controale (REALE ... nu cand le e foame de o spaga) pe la diverse firme de webdesign si s-ar da cateva amenzi.
PASUL 2
Majoritatea ar cumpara licente de frica sa nu isi fure vreo amenda sau sa piarda timpul facand design pe la mititica.
PASUL 3
Avand bani cheltuiti pe licentele de la pasul 2 ar ajunge si tarifele la designul romanesc la standarde europene.

Viseee ...  :rolleyes:

#22
faken

faken

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 228
  • Înscris: 14.01.2007

View PostDever, on Jan 30 2007, 11:29, said:

Eu vad treaba cam asa:

PASUL 1
Ar exista cateva controale (REALE ... nu cand le e foame de o spaga) pe la diverse firme de webdesign si s-ar da cateva amenzi.
PASUL 2
Majoritatea ar cumpara licente de frica sa nu isi fure vreo amenda sau sa piarda timpul facand design pe la mititica.
PASUL 3
Avand bani cheltuiti pe licentele de la pasul 2 ar ajunge si tarifele la designul romanesc la standarde europene.

Viseee ...  :rolleyes:



In cati ani crezi tu ca se va ajunge la standarde europene ? :)
@darkangelbv eu am windows original, cu licenta proaspat "furat" din germania :P

#23
faken

faken

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 228
  • Înscris: 14.01.2007
ptr cine stie germana sa citeasca asta

Attached Files



#24
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005
Da am licente si nu licenta te ajuta sa iti faci treaba bine ci doar cunostintele in domeniu.
Un personaj important in designul international zicea ca daca vrei sa te joci poti pirata programul dar daca vrei sa contezi trebuie neaparat sa ai licenta. Acum daca mai vrei sa te numesti si firma nu cred ca mai incape vorba de ce trebuie sa faci.

Licentele nu sunt asa scumpe daca esti destul de bazat in cat sa iti permiti sa faci aceste cheltuieli, iar pentru multe exista alternative. PS-ul mi l-am amortizat in 3 luni.
Nu cred ca licenta e cea mai mare grija a ta in acest moment ci clientii care ii vei avea ca firma, cheltuielile in plus fata de un freelancer, salarii (?), spatiu (?) si multe altele.

Spor la munca.

#25
faken

faken

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 228
  • Înscris: 14.01.2007

View PostTakeshy, on Jan 30 2007, 21:17, said:

Da am licente si nu licenta te ajuta sa iti faci treaba bine ci doar cunostintele in domeniu.
Un personaj important in designul international zicea ca daca vrei sa te joci poti pirata programul dar daca vrei sa contezi trebuie neaparat sa ai licenta. Acum daca mai vrei sa te numesti si firma nu cred ca mai incape vorba de ce trebuie sa faci.

Licentele nu sunt asa scumpe daca esti destul de bazat in cat sa iti permiti sa faci aceste cheltuieli, iar pentru multe exista alternative. PS-ul mi l-am amortizat in 3 luni.
Nu cred ca licenta e cea mai mare grija a ta in acest moment ci clientii care ii vei avea ca firma, cheltuielile in plus fata de un freelancer, salarii (?), spatiu (?) si multe altele.

Spor la munca.


Totusi daca vrei sa fii 100% legal, treaba asta nu este prea ieftina, mai ales daca esti la inceput :)  toata suita macromedia te duce la cateva sute bune de $$ poate ajunge si la cateva mii,

#26
Alien Code

Alien Code

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 15.09.2002

View PostDever, on Jan 30 2007, 11:29, said:

Avand bani cheltuiti pe licentele de la pasul 2 ar ajunge si tarifele la designul romanesc la standarde europene.

Foarte adevarat, sa speram insa ca si calitatea se va ridica la acelasi nivel! :)

#27
simplusgeo

simplusgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.02.2009
1. Eu ma intreb, daca fac siteul pe un alt calculator cu Suita Adobe, iar pe un laptop am un program de web design mai ieftin cu licenta... aici cum sta treaba?
2. Trebuie sa am am o licenta si pentru un program de grafica gen Photoshop?

#28
edu2004eu

edu2004eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.03.2010
nu stiu daca s`a spus, ca nu am citit tot topic`ul, dar daca stii cat de cat linux, poti sa`l folosesti fara licenta, ca e open-source... asa poti sa folosesti alt program care sa inlocuiasca photoshopul (si da, Photoshop trebe cumparat). daca nu, ai putea sa lucrezi in Notepad si iti trebe numai licenta la windows :P ceea ce nu iti recomand.

Edited by edu2004eu, 09 March 2010 - 23:38.


#29
MacromediaMX

MacromediaMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 29.12.2003
Ca tot suntem la acest subiect, am si eu o intrebare (banala), insa am auzit pareri impartite.
Ca si firma de webdesign, imi trebuie vreo licenta anume de la microsoft daca vreau sa ma apuc de ASP? In principiu, eu ma gandesc ca nu, eu scriu doar codul, pe care il pot scrie si in Notepad daca vreau (nu am nevoie de te miri ce mediu de dezvoltare). Licenta pe softul care imi interpreteaza codul trebuie sa o aiba firma de hosting, care imi tine siteul, eu nu am treaba cu ei, nu?
Mersi

#30
edu2004eu

edu2004eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.03.2010

View PostMacromediaMX, on 10th March 2010, 22:14, said:

Ca tot suntem la acest subiect, am si eu o intrebare (banala), insa am auzit pareri impartite.
Ca si firma de webdesign, imi trebuie vreo licenta anume de la microsoft daca vreau sa ma apuc de ASP? In principiu, eu ma gandesc ca nu, eu scriu doar codul, pe care il pot scrie si in Notepad daca vreau (nu am nevoie de te miri ce mediu de dezvoltare). Licenta pe softul care imi interpreteaza codul trebuie sa o aiba firma de hosting, care imi tine siteul, eu nu am treaba cu ei, nu?
Mersi

Nu, daca iti faci codul in Notepad nu`ti trebe nicio licenta speciala (decat cea de la Windows in mod evident), insa daca il scrii cu Visual Studio iti trebe licenta pt el :)

#31
MacromediaMX

MacromediaMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 29.12.2003
OK, mersi pt raspuns.
Dar de unde stie nenea X, in ce am scris eu fisierul .asp? As putea de ex sa il scriu in visual studio si dupa ce testez sa mearga, dau paste in Notepad si pa.
Ma rog, nu intentionez sa fac asa ceva, voi folosi dreamweaver si vedem cum merge treaba. Mersi inca odata!

#32
edu2004eu

edu2004eu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.03.2010
Unele programe lasa urme in codul sursa. De ex nu mai stiu ce program lasa ceva date in sectiunea META din HEAD. MS FrontPage parca era programu. Deci eu as zice sa fi atent :)

#33
MacromediaMX

MacromediaMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 29.12.2003
Ai dreptate, insa oricum ti-am zis ca intentionez sa folosesc dreamweaver (la care am licenta), doar ca nu eram sigur daca am nevoie de vreo licenta suplimentara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate