Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

help- Antena satelit canale hd din europa si America

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
tomalau

tomalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.01.2007
Ma intereseaza daca se pricepe cineva si daca poate sa ma ajute, contracost, sa-mi montez o antena(doua - acasa si la munca) de satelit ca sa pot receptiona canale HD din europa si state, si daca exista o varianta pentru canalele din state.  Vreau sa vad canalele din state, mai ales cele de news si sport, si nu stiu cum sa fac.
Daca se poate as vrea si sa trimit semnalul pe 10 televizoare. Am adus televizoarele din state, dar nu am stiut ce antena sa cumpar.

Multumesc frumos.
Sunt din bucuresti,

#2
GABBO

GABBO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 02.05.2006
Canalele HD nu-s codate?
Sau ai revolvat partea asta...  :naughty:

#3
tomalau

tomalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.01.2007

 GABBO, on Jan 29 2007, 12:07, said:

Canalele HD nu-s codate?
Sau ai revolvat partea asta...  :naughty:

Habar nu am, nu ma pricep , asta e motivul pentru care am postat aici.
Daca sunt coate inseamna ca exista carduri, deci se pot vedea.
Pe mine ma intereseaza solutia si costurile, dupa aceea o sa vad ce si cum.
Merci de reply.

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Nu ai precizat locatia... multe canale HD sunt pe satelitii Astra iar acestia nu pot fi receptionati in conditii optime, cu antene de 0.9-1.2M, in anumite zone din tara noastra (in partea estica a tarii, unde sunt necesare antene de 1.8-2.2M)
O solutie ar fi abonamentul pe 5 ani la EURO 1080i impreuna cu receptorul HD de la www.peruvision.ro la un pret de aprox. 400 EURO

#5
the the

the the

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 28.04.2005
Depinde ce buget ai pentru o asemenea investitie.
In primul rand canale din State nu prea sunt pe aici prin Europa decat versiuni ale lor...da mite in HD.
Acum daca vrei HD trebuie sa-ti cumperi un receptor care este in jur de 400-500 euro care sa stie HD pe satelit.
Unele HD-uri sunt codate altele nu sunt codate adica FTA. aici alat investitie pentru a avea acces la cele criptate.
Oricum o astfel de investitie te ajunge undeva la 100 euro mai ales ca vrei si semnal la 10 tv-uri....
Vorbim.
Bafta!

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Situatia actuala pe satelit, in Europa,  arata cam asa:

http://www.flysat.com/hdtv-freq.php

Unele se pot receptiona cu antene de mici dimensiuni altele nu...

#7
tomalau

tomalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.01.2007
Sunt din Bucuresti, bugetul depinde, daca exista solutii, discutam. M-am pierdut cautand pe net, in sateliti si frecvente. Am intrat aici, pentru ca am vazut ca lumea se pricepe.
Daca se poate, spuneti-mi cum, si cine are varianta cea mai buna, e binevenit sa discutam conditiile. Am un birou, si m-am saturat de "money chanel" sau "euronews", cnn europa e singurul ok. Vreau fox, abc, cnn america......, bloomberg, chestii de educatie, nu "spalare de creier".  Si espn hd, neaparat:) Acum sa vedem ce se poate si cum.
Cine se pricepe sa-mi dea solutia si discutam.  Nu conteaza bugetul, aleg carianta ieftina si buna :) . Eu vreau sa vad ce variante am, si pe care o sa o folosesc. Tv-urile vin vineri, sper ca sapt viitoare sa montez si antena si la birou si acasa.

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
De la canalele americane iti poti lua gandul... exista un ABC News, de la mama lui, din state, dar e in banda C si se transmite in standard normal, nu HDTV
Ai studiat oferta celor de la iNES IPTV... sunt scumpi dar cica ofera calitate si canale HD

#9
tomalau

tomalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.01.2007

 rz, on Jan 29 2007, 13:38, said:

Situatia actuala pe satelit, in Europa,  arata cam asa:

http://www.flysat.com/hdtv-freq.php

Unele se pot receptiona cu antene de mici dimensiuni altele nu...

ok, nu prea inteleg eu mare lucru, vad ca au sky pe hd si se pare ca astra vede cele mai multe. astra da si din state? pot sa prind astra 1 si 2 cu aceeasi antena.sau mai multi sateliti pe aceeasi pozitionare a antenei? da-mi o varianta cu canale hd din europa, daca nu se poate din state(hd), dar care sa poata vedea si canale din state, nu neaparat hd ! e pacat de televizore, si am vazut diferentza de imagine si vreau si eu :)

merci de reply!

Edited by tomalau, 29 January 2007 - 23:23.


#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Astra 2A / 2B la 28.2 grade EST sunt la aceeasi pozitie deci nu trebuie sa misti antena... canalele de acolo sunt codate deci trebuie abonament la Sky UK (Astra 2D nu se poate receptiona stabil in Romania, nici cu antene de peste 2M)

Astra 1H / 1G sunt la 19.2 grade EST si se pot receptiona cu antene de aprox. 2M sau mai mari, in Bucuresti

Din pacate, nu se poate realiza un dual feed pe aceeasi antena, pentru pozitia 19.2EST si 28.2E decat poate pe o antena tip offset de 1.6-2M, care sunt o raritate pe la noi (antenele de peste 1.6M de la noi sunt de regula simetrice, rotunde, dar asta nu inseamna ca nu se fabrica si antene tip offset de diametru peste 1.6M)
Ti-am spus... din state e slaba oferta in Europa... doar ocazional sau frecvente de serviciu (FEED-uri) pe TELSTAR 15 grade vest

#11
tomalau

tomalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.01.2007
Ok, cred ca trebuie sa refolmulez.

Ma intereseaza o solutie: antena + reciver(e) pt a putea viziona canale de televiziune din state hd sau nu, si canalele hd din europa. Am un philips hdtv, si e pacat de el, daca nu-l pun la treaba :) .

Ma intereseaza varianta cea mai ieftina si cu cele mai multe canale (state+euroap hd), canale de sport si news, inclusiv bloomberg.

Dupa ce gasesc solutia, ma intereseaza , "ieftin si bun", transmisia pe 10 televizoare la birou.

Merci!

pc: in state au un canal de cablu: direct tv HD, si mi-a placut la nebunie. Cum la noi nu se poate, merg pe varianta satelit!

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
:)  Si eu repet ca, din pacate, in Europa nu se pot receptiona decat 2-3 canale asa zis originale din SUA (nu vorbesc aici despre variantele europene de espn, fox, cnn, nbc, etc. ci de acelea de la ei - pentru ei, cei din state)
De curbura pamantului nu scapi... nici chiar daca treci pe varianta satelit
Mai exact, acoperirile satelitilor americani nu ajung pana in Europa si chiar daca ar ajunge nu ar ajunge pana la noi ci doar pana in Europa de Vest, unde un pasionat cu o antena de 4-6M ar avea ceva sanse sa receptioneze cateva canale direct de la americani... si doar pe acei sateliti americani din extreme, care se pot inca receptiona (teoretic) in Portugalia, Irlanda, Islanda, caci apoi intervine curbura pamantului iar antena va trece in elevatie/inclinatie cu minus si... adio  :)

Un exemplu de acoperire satelit american:

http://www.lyngsat-maps.com/amc3.html

Lista sateliti pentru America

http://www.lyngsat.com/america.html

#13
tomalau

tomalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.01.2007

 rz, on Jan 30 2007, 20:03, said:

:)  Si eu repet ca, din pacate, in Europa nu se pot receptiona decat 2-3 canale asa zis originale din SUA (nu vorbesc aici despre variantele europene de espn, fox, cnn, nbc, etc. ci de acelea de la ei - pentru ei, cei din state)
De curbura pamantului nu scapi... nici chiar daca treci pe varianta satelit
Mai exact, acoperirile satelitilor americani nu ajung pana in Europa si chiar daca ar ajunge nu ar ajunge pana la noi ci doar pana in Europa de Vest, unde un pasionat cu o antena de 4-6M ar avea ceva sanse sa receptioneze cateva canale direct de la americani... si doar pe acei sateliti americani din extreme, care se pot inca receptiona (teoretic) in Portugalia, Irlanda, Islanda, caci apoi intervine curbura pamantului iar antena va trece in elevatie/inclinatie cu minus si... adio  :)

Un exemplu de acoperire satelit american:

http://www.lyngsat-maps.com/amc3.html

Lista sateliti pentru America

http://www.lyngsat.com/america.html


OK, renuntam la state. Europa HD, cea mai buna solutie cu cele mai bune(multe) canale. Antena, receptor, carduri (abonamente). MA intereseaza posturi de sport si news, inclusiv bloomberg.
De unde le cumpar, ce cumpar , cum fac sa transmit semnal pe mai multe tv?

Merci

#14
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
http://en.kingofsat.net/hdtv.php

acestea sunt posturile care emit in europa.
unele sunt fta, altele sunt codate.

in cazul in care satelitul pr care emit are acoperire si in romania iti trebuie abonament.
deobicei pachetele se vand in tarile de unde emit.

#15
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
http://shop.euro1080...=...=24&lang=EN

#16
tomalau

tomalau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.01.2007

 amadeus79, on Feb 1 2007, 13:53, said:



Poate cineva sa-mi dea o solutie, mi-a venit tv-ul si vreau sa-l pun la treaba:

1. reciver hd : pret
2. antena: pret
3. amonament: la cine? pret
4. montaj si setat: pret

Pret total:

Merci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate