Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

A fost FIUL nascut in cer sau pe pamant?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1384 replies to this topic

#55
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Poate va spune ca si fratii Wright (care au inventat inainte de Coanda "propulsia la avioane" ) au fost credinciosi, evident, daca ar fi auzit de ei.

#56
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Va rog, sa reveniti la subiectul thread-ului.

#57
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Eu nu stiu daca fiul s-a in cer sau pe pamant, asa ca emit tot felul de ipoteze pentru a fi analizate:
mai intai, fiul cui era? apoi, mama lui cum a ajuns in cer daca s-a nascut in cer? pai nu? cum il nastea in cer daca avioanele nu aveau propulsie? cu ce ajungea in cer?
urmeaza o alta intrebare: in cer in cer, dar unde in cer? iar daca este vreun extraterestru, de pe ce planeta a venit? unde se afla aceasta planeta? cu ce mijloace de zbor a venit pana aici impreuna cu familia? ce principii de zbor a folosit? aparatul lui de zbor folosea propulsia inventata de Coanda sau altfel de propulsie? de ce a venit aici si nu s-a dus in alta parte?

hai sa le luam pe rand. cine ma lamureste si pe mine macar cu o parte dintre raspunsurile la aceste intrebari? :)

Edited by Megara, 25 June 2007 - 21:27.
problemele de moderare se discuta doar in PM cu moderatorii.


#58
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Spune Meister Eckart:
,,Maica Domnului, înainte de a fi devenit Mamă de Dzeu în UMANITATEA SA, a fost Mamă de Dzeu în DIVINITATEA SA, şi naşterea care i-a dat-o în divinitatea sa este figurată prin naşterea pe care Dzeu a avut-o în ea ca om.”

#59
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 CapitanuPICARD, on Jun 25 2007, 21:55, said:

Eu nu stiu daca fiul s-a in cer sau pe pamant, asa ca emit tot felul de ipoteze pentru a fi analizate:
mai intai, fiul cui era? apoi, mama lui cum a ajuns in cer daca s-a nascut in cer? pai nu? cum il nastea in cer daca avioanele nu aveau propulsie? cu ce ajungea in cer?
urmeaza o alta intrebare: in cer in cer, dar unde in cer? iar daca este vreun extraterestru, de pe ce planeta a venit? unde se afla aceasta planeta? cu ce mijloace de zbor a venit pana aici impreuna cu familia? ce principii de zbor a folosit? aparatul lui de zbor folosea propulsia inventata de Coanda sau altfel de propulsie? de ce a venit aici si nu s-a dus in alta parte?

hai sa le luam pe rand. cine ma lamureste si pe mine macar cu o parte dintre raspunsurile la aceste intrebari? :)

Intrebarile astea sunt la misto, da hai ca poate te mai lamuresc umpic !

Dumnezeu (si implicit si Domnul Isus), traieste din veci de veci, deci nu a avut un moment in care s-a nascut! Domnul Isus s-a intrupat pe pamant, nu s-a nascut (adica nu si din duh, Biblia spune ca El a parasit slava cerului, si s-a coborat printre oameni ptr a-si duce la sfarsit planul sau de mantuire)! In cer locuiesc duhurile, si cum duhurile sunt cam inaccesibile ochilor nostrii, si cerul e cam innacesibil pentru aia doi ochi ai tai! Deci n-ai cum sa vezi tu cerul in care locuiesc ei... sau poti dar doar cu viza ;)  

Ce treaba are Coanda in toata afacerea asta?

#60
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu zic ca FIUL a fost nascut in pat. Sau poate ma insel...cine stie.

#61
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Eu cred ca tu vrei sa faci posturi pentru concurs . Daca nu stiai a fost nascut fizic in grajd nu in pat .

#62
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 SILIKA, on Jun 28 2007, 21:45, said:

Intrebarile astea sunt la misto, da hai ca poate te mai lamuresc umpic !

Dumnezeu (si implicit si Domnul Isus), traieste din veci de veci, deci nu a avut un moment in care s-a nascut! Domnul Isus s-a intrupat pe pamant, nu s-a nascut (adica nu si din duh, Biblia spune ca El a parasit slava cerului, si s-a coborat printre oameni ptr a-si duce la sfarsit planul sau de mantuire)! In cer locuiesc duhurile, si cum duhurile sunt cam inaccesibile ochilor nostrii, si cerul e cam innacesibil pentru aia doi ochi ai tai! Deci n-ai cum sa vezi tu cerul in care locuiesc ei... sau poti dar doar cu viza ;)  

Ce treaba are Coanda in toata afacerea asta?

1 - daca m-as lua de felul mai putin corect (ca sa nu spun execrabil dpdv gramatical) in care scrii, iar ar spune Megara ca nu postez unde trebuie. asa ca nu ma iau. :)
2 - nene, te-ai speriat de furtuna de afara? sau e prea cald cumva? duhurile locuiesc in cer? sa mori tu daca nu e asa? :rolleyes: hai, ca sa ne arati si noua cat esti de convins de ceea ce spui! si daca locuiesc in cer, au si imobile? carte de imobil au? primarii ceva? concilii locale? se fac alegeri tot din 4 in 4 ani? la ei se pun borduri? :lol: cum se inmultesc duhurile acelea? sunt duhuri tinere si duhuri batrane? au copii? ii duc la scoala? la ei in scoli se preda religia? :lol:
3 - daca duhurile sunt inacesibile ochilor nostri, inseamna cumva ca ochii tai vede duhuri? auzi si voci? ;) deocamdata, nici o sonda spatiala nu a trimis pe pamant nici o imagine cu nici un duh, desi, a draq ea sa fie de sonda, s-a dus muuult mai departe decat as putea sa vad eu. cu ochii aia doi ai mei. :P
4 - presupunand ca tu citesti si altceva decat compilatia aceea de fapte imorale, retrograde, false si violente (pe scurt biblia, din punctul meu de vedere), inseamna ca vei reusi sa citesti si acest topic, ocazie cu care vei afla ce treaba are si Coanda in toata afacerea asta.

#63
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 CapitanuPICARD, on Jun 28 2007, 23:10, said:

1 - daca m-as lua de felul mai putin corect (ca sa nu spun execrabil dpdv gramatical) in care scrii, iar ar spune Megara ca nu postez unde trebuie. asa ca nu ma iau.
2 - nene, te-ai speriat de furtuna de afara? sau e prea cald cumva? duhurile locuiesc in cer? sa mori tu daca nu e asa?  hai, ca sa ne arati si noua cat esti de convins de ceea ce spui! si daca locuiesc in cer, au si imobile? carte de imobil au? primarii ceva? concilii locale? se fac alegeri tot din 4 in 4 ani? la ei se pun borduri?  cum se inmultesc duhurile acelea? sunt duhuri tinere si duhuri batrane? au copii? ii duc la scoala? la ei in scoli se preda religia?
3 - daca duhurile sunt inacesibile ochilor nostri, inseamna cumva ca ochii tai vede duhuri? auzi si voci?  deocamdata, nici o sonda spatiala nu a trimis pe pamant nici o imagine cu nici un duh, desi, a draq ea sa fie de sonda, s-a dus muuult mai departe decat as putea sa vad eu. cu ochii aia doi ai mei. :P
4 - presupunand ca tu citesti si altceva decat compilatia aceea de fapte imorale, retrograde, false si violente (pe scurt biblia, din punctul meu de vedere), inseamna ca vei reusi sa citesti si acest topic, ocazie cu care vei afla ce treaba are si Coanda in toata afacerea asta.

1- Oboseala bat-o vina!
2- In principiu eu ti-am spus cam ce scrie Biblia despre aceste duhuri, raspunsuri (cel putin partiale) la intrebarile tale tot acolo le gasesti !
3- Unii oameni afirma ca au vazut si spirite, si ingeri, si demoni ! Eu unu nu i-am vazut, dar poate ca nu se arata la astia mai putin credinciosi :P ! Uitate si pe discovery din cand in cand, sunt pe la 10-11 noaptea emisiuni cu fantome :) !

    Altii zic ca au fost rapiti de extraterestrii, de astia ce crezi?  Au mintit au ba? Presupunand ca nu au mintit, ce stii tu despre extraterestrii? Cum isi transporta curu' dintr-o parte in alta? Daca nu stii ce's cu fenomenele astea, sau le refuzi pe motiv ca sunt inexplicabile, asta nu inseamna neaparat ca ele nu exista ;) ! Poate da poate nu!  
    
    Si pana unde a ajuns sonda aia de care vorbesti? A trecut pe langa cateva planete, a facut cateva poze, si cam atat! Mai raman nspe miliarde de planete de studiat!  

4- Cu Coanda m-am lamurit!

#64
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006

 Clovis, on Jun 28 2007, 21:47, said:

Eu zic ca FIUL a fost nascut in pat. Sau poate ma insel...cine stie.
cata blasfemie incredibila...  :angry2:

pe de alta parte, nu asta-i intrebarea.
ci: a avut parinti naturali sau adoptivi? si unde, in cer sau pe pamant?..
adica mi se pare mult mai inportant.

#65
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 sexterminator, on Jul 4 2007, 22:19, said:

cata blasfemie incredibila...  :angry2:
adica mi se pare mult mai inportant.

e hai nu mai spune! la ce te referi cand vorbesti de blasfemie? la n-ul din inportant? :P
si ma rog de ce este asa de important?
te intreb si eu, iaca, de curiozitate. nu de alta dar nimeni nu a stiut sa imi indice un document al cronicarilor vremii din care sa rezulte ca IIsus ar fi existat in realitate. :)

#66
sexterminator

sexterminator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.12.2006
LOOOL

:scratchchin:        :saddam:   :raygun:    


PS - hm. parca sa dat ceva pe ProTv de Craciun despre chestia asta cu nastereea lu-i FIUL asta

:camera:

Edited by sexterminator, 05 July 2007 - 00:05.


#67
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

 CapitanuPICARD, on Jul 4 2007, 23:05, said:

te intreb si eu, iaca, de curiozitate. nu de alta dar nimeni nu a stiut sa imi indice un document al cronicarilor vremii din care sa rezulte ca IIsus ar fi existat in realitate. :)

Vezi relatarile lui Tacitus si Celsus. Ei sustin ca Isus este rezultatul legaturii dintre o femeie cu o reputatie proasta pe nume Maria si un soldat roman de origine greaca numit Panthera. Pentru a acoperi escapadele Mariei, Iosif (baiat de treaba) ar fi acceptat povestea cu duhul sfant. :)
Mai exista si o relatare extrem de sumara a lui Iosif Flavius, si cam atat.

 sexterminator, on Jul 5 2007, 01:04, said:

PS - hm. parca sa dat ceva pe ProTv de Craciun despre chestia asta cu nastereea lu-i FIUL asta
Da-mi adresa ta, sa-ti trimit prin posta o carte de gramatica inainte sa intervii in conversatia oamenilor mari.

Edited by landscape10, 05 July 2007 - 00:09.


#68
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 landscape10, on Jul 5 2007, 01:07, said:

Vezi relatarile lui Tacitus si Celsus. Ei sustin ca Isus este rezultatul legaturii dintre o femeie cu o reputatie proasta pe nume Maria si un soldat roman de origine greaca numit Panthera. Pentru a acoperi escapadele Mariei, Iosif (baiat de treaba) ar fi acceptat povestea cu duhul sfant. :)

eu am o alta nedumerire: Maria este un nume evreiesc? sau a fost inventat? :rolleyes:

#69
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

 CapitanuPICARD, on Jul 5 2007, 09:10, said:

eu am o alta nedumerire: Maria este un nume evreiesc? sau a fost inventat? :rolleyes:
din cate stiu eu forma originala a lui Maria este Maryam sau Miryam.
Maryam inseamna "doamna" sau "stapana" in aramaica.

#70
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 Megara, on Jul 5 2007, 09:52, said:

din cate stiu eu forma originala a lui Maria este Maryam sau Miryam.
Maryam inseamna "doamna" sau "stapana" in aramaica.
Maria {mar-ee'-ah} or Maria,m Mariam {mar-ee-am'}
Meaning:  Mary or Miriam = "their rebellion"

MARIA / MARICA / MARITZA [ebraica] mare de amaraciune, [egipteana] iubit

Edited by ***MIHAI***, 30 July 2007 - 20:25.


#71
cleriq

cleriq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.02.2007
Cred ca stim cu totii ca Isus nu are nici inceput nici sfarsit.Asadar,nasterea nu poate fi decat pamanteana,numai despre aceasta se poate vorbi,in forma fizica. :yes:

#72
hashu

hashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.01.2007
conteaza atat de mult unde a fost nascut ?!...din punctul meu de vedere mai important este impactul pe care l-a avut, il are si il va avea asupra noastra
   poate e stupida intrebarea mea...dar tot inainte....cine l-a "nascut" in cer ? (daca e cazul)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate