Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

A fost FIUL nascut in cer sau pe pamant?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1384 replies to this topic

#19
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostS.F., on Feb 9 2007, 16:47, said:

Poate uiti ca in biblia aia a ta nu spune niciunde sa fii un fanatic in contestarea stiintei, ar fi bine sa fii mai smerit si sa nu ii contrazici pe cei care au habar despre ce vorbesc (ma refer in domeniul stiintei) .. cine stie, poate la Cristosul tau nu ii convine ca faci pe desteptul pe forumuri aratand cat de beton esti in detinerea "Adevarului" in loc sa iti ajuti aproapele ala care-i aproape :)
Nu vreau sa intru in polemici afara din Biblie.

Ai parerea ta. Nu te judec sau acuz. Nici nu incerc sa te conving. Eu am datoria sa te indrum catre Biblie. Daca tu crezi sau nu, oricum nu e alegerea ta.

#20
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postzexelica, on Feb 9 2007, 16:34, said:

Nu exista argumente stiintifice care sa invalideze Biblia.
Nevertheless, when the Son of man arrives, will he really find the faith on the earth?

#21
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostCimp0aca, on Feb 17 2007, 21:27, said:

Nevertheless, when the Son of man arrives, will he really find the faith on the earth?
Da, va gasi:
1 Tes 4:
15Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvîntul Domnului: noi cei vii, cari vom rămînea pînă la venirea Domnului, nu vom lua -o înaintea celor adormiți.

    16Căci însuș Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trîmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și întîi vor învia cei morți în Hristos.

    17Apoi, noi cei vii, cari vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei, în nori, ca să întîmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

#22
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007
On topic!
Intrebare absurda!

Daca fiul se nastea in cer inseamna ca era Cosmonaut si nu Dumnezeu!

Daca vorbim de lumea spiritelor vedem ca Fiul care anunta ca va veni in familia lui David ...se numeste LUCIFER adica Steaua Stralucitoare de dimineata !
Apocalaipsa 22.16

Si iata "piatra" pe care Petru si-a construit biserica:

2 Petru 1
19 Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre.

oare a rasarit deja in sufletele voastre biserica lui Isus alias LUCIFER ?

#23
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

View Postblinky heart, on Apr 22 2007, 15:50, said:

On topic!
Intrebare absurda!

Daca fiul se nastea in cer inseamna ca era Cosmonaut si nu Dumnezeu!

Daca vorbim de lumea spiritelor vedem ca Fiul care anunta ca va veni in familia lui David ...se numeste LUCIFER adica Steaua Stralucitoare de dimineata !
Apocalaipsa 22.16

Si iata "piatra" pe care Petru si-a construit biserica:

2 Petru 1
19 Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre.

oare a rasarit deja in sufletele voastre biserica lui Isus alias LUCIFER ?
Lucifer e folosit gresit ca sinonim al lui Satan.
1. pt ca satan a fost doborat si nu poti pune un nume dupa ce a fost, ci ce este ...
2. Isus se numeste Luceafar de dimineata

Luceafar vine de la latinescul lucifer ...

#24
mariAZ

mariAZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2007
o mica tema de casa pt atei....daca biblia nu e adevarata, cum se face ca desi e scrisa cu ff multi ani in urma se implineste in zilele noastre?

#25
Nebuchadnetar

Nebuchadnetar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 31.03.2005

View Post***MIHAI***, on May 11 2007, 22:21, said:

Lucifer e folosit gresit ca sinonim al lui Satan.
1. pt ca satan a fost doborat si nu poti pune un nume dupa ce a fost, ci ce este ...
2. Isus se numeste Luceafar de dimineata

Luceafar vine de la latinescul lucifer ...
o mica eroare aici! Lucifer este numele de scena al Satanei ;) (pentru o exprimare mai clasica), iar daca nu stiti cine este satana, recomand citirea lui Isaia 14 din care gasim:
"12 Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!
13 Tu ziceai în inima ta: ,Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu; voi şedea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei;
14 mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt.'
Acesta este Lucifer care s-a saturat de atata bine si ... cititi singuri!"

in rest...no comment!

Edited by Nebuchadnetar, 22 June 2007 - 12:38.


#26
Dan

Dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 26.08.2003

View PostmariAZ, on Jun 12 2007, 03:08, said:

o mica tema de casa pt atei....daca biblia nu e adevarata, cum se face ca desi e scrisa cu ff multi ani in urma se implineste in zilele noastre?
ce anume se implineste in zilele noastre???

poti sa zici si de nostradamus ca a fost vreo zeitate pe aceeasi baza?

#27
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostmariAZ, on Jun 12 2007, 02:08, said:

o mica tema de casa pt atei....daca biblia nu e adevarata, cum se face ca desi e scrisa cu ff multi ani in urma se implineste in zilele noastre?

:lol:
te-au mai intrebat oamenii: ce anume se implineste, in concret, in zilele noastre?

View Postzexelica, on Feb 9 2007, 16:34, said:

Nu exista argumente stiintifice care sa invalideze Biblia.

:lol: :lol: :lol:
puaaaaaaaahahahahahahahahahahahahahaaa!!!!

nene, ia zi-mi te rog doar atat: cum e cu opritul Soarelui in loc? :rolleyes:
sau, inainte de asta, ca sa stiu daca are sens sa pun intrebarea: ai notiunile elementare de mecanica cereasca?

Edited by Megara, 22 June 2007 - 16:34.
Merge posts. Foloseste butonul EDIT


#28
Just_Maria

Just_Maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 30.05.2007
Fiul nu a fost nascut, ci intrupat. Daca v-as da doar referinta nu v-ati uita. Asa ca sa privim in Evanghelia lui Ioan

Ioan 1:1 La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu, și Cuvântul era Dumnezeu.
Ioan 1:2 El era la început cu Dumnezeu.
Ioan 1:3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; și nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El.
Ioan 1:4 În El era viața, și viața era lumina oamenilor.
Ioan 1:5 Lumina luminează în întuneric, și întunericul n-a biruit-o.
...
Ioan 1:14 Și Cuvântul S-a făcut trup, și a locuit printre noi, plin de har, și de adevăr. Și noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tată

Intrebari pt cei care nu sunt

Quote

"credinciosi" sau indoctrinati.
:
1. Ce motive ati avea ( in afara de cea pe care o tot mentionati: ca nu exista ) aveti sa nu credeti intr-un Creator al universului, si al omului implicit, care sa ofere sansa de mantuire si de convietuire intr-un loc alaturi de El fara relele care exista acum pe pamant
2. Vreau si eu sa imi arate cine e "stiintificat" cum poate o explozie de genul Big-Bang sa creeze ceva asa de frumos cum este universul. Sa luam de exemplu explozia de la Cernobal...sau oricare alta...poate fi si explozia unei petarde.
Si daca voi credeti ca va trageti din maimuta e problema voastra. Ce se trage din pisica soareci mananca..sau cine se trage din maimuta (animal ) asa se si poarta. E treaba voastra daca credeti ca stra-stra-...-bunica voastra a fost maimuta.
A mea nu.  :D
3. Nu vi se pare viata voastra fara sens cand va ganditi ca trebuie sa traiti doar cativa ani dupa care va "dezintegrati si dispareti"??
Eu, cel putin, nu pot sa cred ca exista doar viata asta si atat. mai ales ca e atat de greu. Ce ar opri atata lume sa nu-si puna capat zilelor atunci cand le e prea greu?
Eclesiastul 3:11 Orice lucru El îl face frumos la vremea lui; a pus în inima lor chiar și gândul veșniciei, măcar că omul nu poate cuprinde, de la început până la sfârșit, lucrarea pe care a făcut-o Dumnezeu.
Parerea mea  :D

#29
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
tanti maria, vezi ca matale sari peste niste etape.
n-are cum sa fie cuvantul la inceput.
mai intai trebuie sa existe mintea care sa-l gandeasca. apoi gura care sa-l pronunte. :P
eu inteleg ca atunci cand e vorba de religie nu mai incape si gandirea, dar totusi mai da-l in pusca mea de cuvant! ca de gargara ne-am saturat!
tu nu?

#30
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
De fapt Biblia a prezis multe evenimente!
de exemplu plecarea israelitilor in exil timp de 70 de ani a fost prezisa si exact asa s-a intamplat(sunt dovezi istorice)
intoarcerea evreilor din Etiopia in sec trecut: In Biblie, Dumnezeu le-a promis evreilor ca se vor intoarce in Israel ca pe aripi de vultur! Cine stie putina istorie a auzit de evenimentul in care americanii au mers in Etiopia si i-au dus cu avianele in secret in Israel!
Dumnezeu a spus in Biblie ca evreii vor fi imprastiati in toata lumea si ca vor fi prigoniti de toate popoarele dar se vor intoarce in Israel. asa sa intamplat
Hristos a prezis caderea templului cand intra pentru ultima data in Ierusalim! Asa sa intamplat!
A mai spus ca apostolii vor fi prigoniti! Asa sa intamplat!
Dumnezeu a spus evreilor ca tara Israel va fi a lor! Asa a fost!
A mai spus ca daca i vor lasa pe filisteni in viata or sa traiasca intre ei pana in zilele de azi si o sa i chinuie.Daca ai vazut un documentar de pe National Geografic in care prin genetica s-a demonstat ca palestinienii si libanezii sunt urmasii filistenilor si a altor popoare ti-ai fi at seama de ce vorbesc!

Acum hai sa va zic o chestie neoficiala! Biblia e codificata! Nu glumesc! Stiu, nu prea multe dar din surse sigure ca niste oameni de stiinta evrei au reusit sa decodifice VT si au descoperit evenimente ce s-au intamplat in zilele noastr(ex.moatea Dianei) si altele viitoare care sunt atat de groasnice si uimitoare incat se tem sa se afle de ele in public! Repet, e o chestie neoficiala!
Si altele etc...

#31
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postflaviux, on Jun 23 2007, 14:56, said:

Acum hai sa va zic o chestie neoficiala! Biblia e codificata! Nu glumesc! Stiu, nu prea multe dar din surse sigure ca niste oameni de stiinta evrei au reusit sa decodifice VT si au descoperit evenimente ce s-au intamplat in zilele noastr(ex.moatea Dianei) si altele viitoare care sunt atat de groasnice si uimitoare incat se tem sa se afle de ele in public! Repet, e o chestie neoficiala!
Si altele etc...

hai nu zau! sa mori tu ca e asa?
esti mare dom' semaca! cum le stii matale pe toate! si ce marinimos esti matale cand ne spui noua asa chestii de astea neoficiale. marinimosule! :P
sa-ti dea Dumnezeu sanatate nene, ca ai mare nevoie! nu spun unde, da' are legatura cu domeniul constructiilor. mai exact cu mansarda.

#32
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
asta crezi ca am inventat-o? ok! Eu zic doar ce am auzit de la cineva credibil care nu ar fi afirmat acest lucru daca nu ar fi fost sigur!
Cu ce drept vi tu aici sa ma numesti idiot? Crezi ca vorbesc povesti de adormit copii? Du-te si culcate ca cred ca esti obosit!
I problema ta daca nu ma crezi dar nu zic de la mine acest lucru! Am spus neoficial deoarece lucrul asta nu a fost afirmat in public!
Uite ce, eu am incercat sa demonstrez ca Biblia se intampla si astazi! Am auzit spusele unui om careil cunosc si care cerceteaza mult si care nu ar fi spus asa ceva daca nu era sigur! El e din SUA. nu stiu de unde stie lucrurile astea, eu doar am repetat spusele lui(stiam ca nu o sa ma credeti si ca o sa ma faceti idiot). Eu cred aceste lucruri. Tu poti sa nu le crezi, putin imi pasa!
Oricum, lasand deoparte asta, adevarul e ca biblia se intampla si in zilele noastre si ti-am dat niste exemple clare, istorice, lasand deoparte chestia neoficiala

Edited by flaviux, 23 June 2007 - 17:20.


#33
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
:lol:
nene, parerea mea este sa te uiti chiar aucm la postul tv national Geographic.
ai sa vezi un documentar despre o chestie foarte tare: nu exista nici un fel de dovada stiintifica, arheologica, ori de alta natura, cu privire la Exod! nu exista nici un alt document din nici o alta sursa care sa confirme Exodul!

pricepi nene? singura scriere care vorbeste despre exod este biblia. nici o confirmare, nimic, de nici o natura!
si tu vii cu surse neoficiale? :lol: tipul ala din sua este de la CIA sau ce?
si ti-a facut tie o confidenta asa, ca intre amici? :lol:

bai nene, transmite-i respectivului ca din punct de vedere biblic, el nu exista! :D stii de ce? pentru ca aia care au compilat biblia acum aproape 2000 de ani, habar nu aveau de existenta continentului american! nici de existenta rasei rosii!

si tu vii cu baliverne de genul codarilor, incifrarilor si surselor neoficiale! de fapt, pozitia este tipica si comuna tuturor indoctrinatilor religiosi care, in lipsa oricarui argument stiintific, apeleaza la 'surse neoficiale, incifrari si alte tampenii.

#34
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

pricepi nene? singura scriere care vorbeste despre exod este biblia. nici o confirmare, nimic, de nici o natura!

Exista basoreliefuri egiptene cu robi evrei din perioada regatului mijlociu (deci din timpul când a trait Moise), am vazut reproduceri într-o carte.

Uite ce am gasit pe net:

http://www.touregypt...jewsinegypt.htm

Edited by Ramunc, 23 June 2007 - 19:17.


#35
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Jun 23 2007, 20:13, said:

Exista basoreliefuri egiptene cu robi evrei din perioada regatului mijlociu (deci din timpul când a trait Moise), am vazut reproduceri într-o carte.
ca erau robi evreii sa stie dar asta nu demonstreaza exodul

Capitane, cam tarziu vezi documentarul ala... a aparut de ceva timp :P

#36
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View PostCapitanuPICARD, on Jun 23 2007, 20:04, said:

:lol:


pricepi nene? singura scriere care vorbeste despre exod este biblia. nici o confirmare, nimic, de nici o natura!
si tu vii cu surse neoficiale? :lol: tipul ala din sua este de la CIA sau ce?
si ti-a facut tie o confidenta asa, ca intre amici? :lol:

Bre,dumneavoasta considerati Bibia sursa neoficiala?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate