Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Relatia profesor (tanar) - studenta

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
regina_noptii

regina_noptii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2007
Sunt studenta la Limbi Straine si am incurcat-o: m-am indragostit de un profesor (tanar, bineinteles, cu doar vreo 5 ani mai mare decat mine...) Am mentinut legatura si dupa ce am terminat materia respectiva , cu intrebari pe partea profesionala (eseuri, chestii, se gaseste intotdeauna cate ceva :naughty: )...cred ca nici eu nu-i sunt indiferenta, din felul in care ma priveste, interactionam...

Am incercat sa-i sugerez sa incercam sa ne intalnim si in afara facultatii, dar el mi-a dat de inteles ca nu se poate din cauza asta...ca el e profesor si eu studenta...nu mi-a zis nimic clar, dar asa am inteles...E aiurea sa ne intalnim pe holuri dupa asta, sa-i cer carti si sa vorbim ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, cand mie mi se pare ca ma simpatizeaza in mod evident...e ceva, o complicitate, amandoi stim ceva dar nici unul nu spune...Mentionez ca nu e casatorit (nu are verigheta! :roflmaofast: ) dar nu am reusit sa aflu nimic despre viata lui personala pentru ca pe oricine as intreba, se va prinde si nu vreau sa se stie...:notangel:
Cum sa rezolv situtia asta? E un tip mai introvertit, isi ascunde emotiile... Nu pot sa-i mai spun nimic...a doua oara nu mai merge sa-l "invit" la plimbare...

Sunt convinsa ca nu sunt unicat, sigur si unele dintre voi au trecut prin asta...Intrebarea e: care sunt riscurile unei astfel de relatii? De ce ezita? Are vreo legatura cu cariera lui? Eu cred ca nu...daca eram la liceu mai ziceam (minora, etc) dar asa...suntem doi adulti...putem sa tinem situatia discreta, fara sa se stie...
Cum procedez??? :helpsmilie: :crying:

Edited by regina_noptii, 29 January 2007 - 02:28.


#2
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Dragă regină,

cunosc 2 cazuri care au plecat iniţial de la ce ai prezentat tu. Amândouă s-au încheiat aiurea după ani de căsnicie nereuşită. După scânteia de la început va urma o vâlvătaie şi apoi o cenuşă. Tu vei fi mereu cea care nu ştie şi nu cunoaşte ca, de, el este ăla mai învăţat...

Poate mă înşel dar eu pe astea le cunosc.

Distrează-te fată că anii de studenţie trec. Nu mai visa după feţi frumoşi.


All the best

Edited by infinitul8, 29 January 2007 - 02:45.


#3
regina_noptii

regina_noptii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2007
Wow...raspuns destul de rapid... :)
Pai da...dar pana la casatorie mai e muuuuult...deocamdata sunt nelamurita cum putem incepe o relatie si care ar fi piedicile (ii afecteaza cu ceva reputatia? barfeste lumea? care e problema?) Ce as putea face eu in continuare pentru asta? Ca eu una sunt in pom!  :deadtongue:

#4
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

 regina_noptii, on Jan 29 2007, 02:46, said:

...Ca eu una sunt in pom!  :deadtongue:
Eu sunt mai rau decat tine :kisstogether:
In chestii din astea orice răspuns va părea că-ți este împotrivă. Lasă inima să decidă dar nu uita de rațiune.

Eu doar ți-am spus ce știu și ți-am dat un sfat.

E posibil să-i afecteze reputația (gen "umbla după studente") dar e posibil să o afecteze și pe a ta ("face orice ca să treacă").

Vorba aia: fac ce vreau dar știu ce fac...


All the best

#5
regina_noptii

regina_noptii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2007
Uff...nu ai citit cu atentie...ideea e ca am terminat materia respectiva deci nu poate sa se mai uite nimeni crucis. Dar cum sa-i sugerez LUI asta? Nu e genul care zambeste sau rade din orice prostie...nu e genul care vb pe mess cu studentii...e un tip mai serios, si stiu sigur ca ma apreciaza pt ca zambetele lui fiind mai rare sunt mai pretioase...iar cand ma vede parca i se lumineaza fatza... :rolleyes:
  
E distanta asta...profesor-student...peste care  nu stiu efectiv cum sa trec...by the way, e ciudat sa-i vb cu "dumneavoastra" cand intre noi sunt doar 5 ani diferenta...am amici mai mari cu cate 10 ani decat mine cu care vb la 'per-tu'...Nu indraznesc prea multe de teama sa nu fiu pusa la punct....

#6
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Am citit ce ai spus... insa idei pot să apară... gura lumii...

Stai liniștită, și eu am șefi egali sau puțini mai mari în vârstă ca mine. Când suntem în particular suntem la "per-tu "  însă când nu... nu trebuie să-i știrbești autoritatea prin vorbe aiurea.

Cel mai bine, dacă te implici, ar fi să nu știe prea multă lume. Ideal 2: voi.



All the best

#7
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Dăi un email cu mult subînţeles dar, desigur, fără să-i zici nimic pe faţă.
Porţi ochelari? Dacă nu, poate ar fi cazul :w00t: plus o pată de patimă şi mister asupra personalităţii tale amestecată într-un vas de coloană vertebrală şi fără animaţii de genul: „vaaai domn profesor? (în timp ce te joci cu părul tău) ce mai faceţi...? Mi-au fost foarte de folos cărţile recomandate de dumneavoastră hehehe”.

Ce crezi că l-a atras la tine faţă de celelalte studente, în afara faptului că a observat că îţi place de el?

Edited by shumilica, 29 January 2007 - 04:00.


#8
regina_noptii

regina_noptii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2007
Nu, nu port ochelari...nici el!  :roflmao:
Chestia e ca i-am sugerat atunci sa iesim tot cam prin mail...nu am avut curajul sa i-o spun in fatza pentru ca nu stiam cum va reactiona si mi-era sa nu ma topesc pe hol daca mi-o reteza scurt sau treceau ceva studenti si auzeau... :naughty:   Ce mai era...iesea o prostie! Asa ca e destul de putin probabil sa mai incerc asa...plus ca daca nu face el un pas CLAR, mie mi s-au cam dus sansele...nu pot sa mai risc un al doilea refuz daca nu sunt 99,9% sigura ca vrea...pentru ca a doua oara sigur va fi mai dur, nu pot sa insist asa...
Hmmm, ce i-a placut la mine? Nu stiu...eu...chemistry poate... Nu cred ca era ceva gen "s-a simtit flatat ca o studenta il place", mai ales ca a parut destul de luat prin suprindere de "invitatia" mea in afara facultatii... Apoi, chiar daca nu pot zice ca sunt genul care sta non-stop cu nasul in carte, am oarecare talent si scriam eseuri destul de bune...Un pic de mister cred ca am, asta nu e greu...sunt o fire mai romantica... :roflmaofast: Si, oricat as intoarce-o, nu pot fi luata drept modesta daca spun ca arat bine... :naughty: Poate asta, combinata cu faptul ca nu sunt superficiala.
Mie imi pare foarte rau ca nu pot sa vorbesc cu el in particular, sa vad mai mult cum gandeste ca om...sa-l cunosc mai bine - poate descopar dupa o intalnire-doua ca nici nu ne potrivim, nu? Bine, eu zic ca am observat ceva afinitati de caracter...dar nu voi sti niciodata daca nu ne intalnim...Nici el nu ma cunoaste si vreau sa-mi dea o sansa sa ii arat ce fel de persoana sunt...

#9
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
il inviti in toaleta si iti scoti brusc sutienul (sau chilotii!) in fata lui si vezi cum reactioneaza!

#10
regina_noptii

regina_noptii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2007
Da, asta in filme XXX...
Total neaplicabil in realitate pt ca:
1) ar fi ciudat sa il invit in toaleta si oricum, ar observa macar cineva asta...
2) unica reactie pe care as putea sa i-o starnesc ar fi dezgust...adica ce sa faci cu o disperata care isi arunca asa usor hainele de pe ea? Eticheta cu care ma          aleg:   C**VA! Poate asta ar fi OK pt o eleva de liceu "versata" din ziua de azi, nu pentru mine...

Stiu, era o gluma... :))

#11
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
tare! fetito, vezi-ti de treaba sau vezi-ti de drum si termina cu prostiile! tine-te de limbile tale si lasa-l pe dom' profesor in pace!

#12
Natyy

Natyy

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.01.2007
mey, daca el este cuplat cu cineva deja ti-ai luat eticheta de c*rva,imi pare rau! daca nu e (habar n-am ca nu am citit tot ce ai zis) atunci  daca te mananca asa de tare fa ceva, am si eu o intrebare tu cam ce ai vrea de la el? sincer acuma, vrei sa fii sotia domnului profesor? sau asa de distractie?
c

#13
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 regina_noptii, on Jan 29 2007, 11:02, said:

Da, asta in filme XXX...
Total neaplicabil in realitate pt ca:
1) ar fi ciudat sa il invit in toaleta si oricum, ar observa macar cineva asta...
2) unica reactie pe care as putea sa i-o starnesc ar fi dezgust...adica ce sa faci cu o disperata care isi arunca asa usor hainele de pe ea? Eticheta cu care ma          aleg:   C**VA! Poate asta ar fi OK pt o eleva de liceu "versata" din ziua de azi, nu pentru mine...

Stiu, era o gluma... :))

eu am o diploma si de Psiho-Pedagogie Scolara (a fost un curs facultativ in facultate). am predat cateva ore intr-un liceu din Bucuresti pentru practica si obtinerea notei finale.
ce sa-ti spun...la vremea aceea nu m-ar fi deranjat sa faca o eleva figura asta!

#14
regina_noptii

regina_noptii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 20.01.2007
Pt none si Natyy:

Nu am pus acest topic pentru remarci ironice sau rautacioase, ci pentru a primi un sfat, de la cine are de dat si DACA are de dat, nu asa, aiurea, vorbim ca sa nu tacem...Daca nu va puteti abtine inseamna ca puteti aparea linistiti la TV...sau:incercati un sport care sa va tina ocupati. Altul decat aruncatul cu privirea in ograda altuia cu comentariile rautacioase de rigoare...  :argue:
In primul rand am folosit un limbaj politicos si am pretentia sa mi se raspunda la fel... Nu sunt "fetito" cu nimeni, nu mai sunt la liceu si nu mai am isterii de adolescenta, nu sunt nici "c**va",nu ma tin de "limbi" si nici "nu ma mananca undeva"...Sunt anul 3, sunt angajata, pe cont propriu...cred ca merit sa fiu tratata cu respect pentru ca sunt adult. Ca voi, sper.
Daca era de distractie cred ca nu ma mai preocupam atat...pentru mine e ceva destul de serios dar daca tineti neaparat, deschidem un alt topic special pt bashcalie...

:ciocan:                    :bandit:   :raygun:                                   :death:

Edited by regina_noptii, 29 January 2007 - 11:51.


#15
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 regina_noptii, on Jan 29 2007, 11:39, said:

Pt none si Natyy:

Nu am pus acest topic pentru remarci ironice sau rautacioase, ci pentru a primi un sfat, de la cine are de dat si DACA are de dat, nu asa, aiurea, vorbim ca sa nu tacem...Daca nu va puteti abtine inseamna ca puteti aparea linistiti la TV...sau:incercati un sport care sa va tina ocupati. Altul decat aruncatul cu privirea in ograda altuia cu comentariile rautacioase de rigoare...  :argue:
In primul rand am folosit un limbaj politicos si am pretentia sa mi se raspunda la fel... Nu sunt "fetito" cu nimeni, nu mai sunt la liceu si nu mai am isterii de adolescenta, nu sunt nici "c**va",nu ma tin de "limbi" si nici "nu ma mananca undeva"...Sunt anul 3, sunt angajata, pe cont propriu...cred ca merit sa fiu tratata cu respect pentru ca sunt adult. Ca voi, sper.
Daca era de distractie cred ca nu ma mai preocupam atat...pentru mine e ceva destul de serios dar daca tineti neaparat, deschidem un alt topic special pt bashcalie...

:ciocan:                    :bandit:   :raygun:                                   :death:

mie nu-mi reprosezi nimic? :rolleyes:

#16
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Io iti zic, draga regina, sa faci cum te taie capu', ce naiba, o viata ai si pe aia s-o gandesti?

#17
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
eu cred ca daca te placea cu adevarat, ar fi trecut peste deontologia profesionala.
din moment ce nu iti raspunde pozitiv la micile tale metode de agatare, e clar.
spui ca te place? poate e doar in inchipuirea ta asta. pt ca tu vrei, nu tre sa vrea neaparat si el. :)

#18
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005

 regina_noptii, on Jan 29 2007, 11:39, said:

Pt none si Natyy:

Nu am pus acest topic pentru remarci ironice sau rautacioase, ci pentru a primi un sfat, de la cine are de dat si DACA are de dat, nu asa, aiurea, vorbim ca sa nu tacem...Daca nu va puteti abtine inseamna ca puteti aparea linistiti la TV...sau:incercati un sport care sa va tina ocupati. Altul decat aruncatul cu privirea in ograda altuia cu comentariile rautacioase de rigoare...  :argue:
In primul rand am folosit un limbaj politicos si am pretentia sa mi se raspunda la fel... Nu sunt "fetito" cu nimeni, nu mai sunt la liceu si nu mai am isterii de adolescenta, nu sunt nici "c**va",nu ma tin de "limbi" si nici "nu ma mananca undeva"...Sunt anul 3, sunt angajata, pe cont propriu...cred ca merit sa fiu tratata cu respect pentru ca sunt adult. Ca voi, sper.
Daca era de distractie cred ca nu ma mai preocupam atat...pentru mine e ceva destul de serios dar daca tineti neaparat, deschidem un alt topic special pt bashcalie...

:ciocan:                    :bandit:   :raygun:                                   :death:

munca e la prasit porumbul, la secerat graul, la sapat de barabule si nu treaba cu limba! ideea e foarte simpla si speram sa o fi priceput de la inceput: din salariul de profesor abia ne permitem un rezervor de benzina, o haina ca sa nu ne rada lumea si ceva mancare ieftina si buna. in eventualitatea in care ne place o studenta, incercam metoda notelor mici si apoi santajul cu favorurile sexuale in schimbul unei restante trecute cu brio.
n-avem timp si nici bani de plimbat studente pofticioase prin cine stie ce restaurante cochete sau cluburi de fite...plus ca mai avem de scris la romanul ala mare.


ps: aici e cam pustiu si mai bine deschideai acest topic pe SL.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate