Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Transplant renal ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
influxsg

influxsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.10.2006
Daca mai aveti intrebari referitoare la transplantul de rinichi va stau bucuros la dispozitie cu informatii. EU sunt acum in al 6lea an de transplant si merge totul OK. Singurul lucru care trb tinut minte este SA AI MARE GRIJA DE SANATATE!

#20
drada

drada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2009

View Postadriana1987, on May 23 2007, 11:10, said:

Sfatul meu este sa faci transplantul cat mai repede. Nu amana, pe cat posibil, pentru ca dializa poate duce la o serie de alte probleme. Daca ai un donator, esti un fericit. Unchiul meu (ca despre el era vorba cand am deschis topicul) a murit sambata trecuta. In urma dializei, se subtiaza vasele de sange. A facut comotie cerebrala. Nu s-a mai putut face nimic. In vara trebuia sa faca transplantul, gasisem o solutie la Cluj.
    


Buna....este prima oara cand ma inscriu la un forum...dar as avea mare nevoie de niste informatii utile in legatura cu transplantul de rinichi...matusa mea in varsta de 53 de ani face de mai bine de un an dializa...si a tot incurajat`o sa se inscrie pe acele liste pt un transplant..am reusit sa facem asta la bucuresti...dar am vrea sa ne incercam norocul si la tg mures si cluj...intrebarea mea este daca stie cineva cum se procedeaza...ce acte trb depuse si alte detalii referitoare la acest lucru. va multumesc .

View Postinfluxsg, on Oct 25 2007, 17:06, said:

Daca mai aveti intrebari referitoare la transplantul de rinichi va stau bucuros la dispozitie cu informatii. EU sunt acum in al 6lea an de transplant si merge totul OK. Singurul lucru care trb tinut minte este SA AI MARE GRIJA DE SANATATE!

Ce fericit trb sa fii ca este totul ok....te rog din suflet ..sa ma ajuti si pe mine cu niste informatii utile referitoare la inscrierea pt transplantul de rinichi la cluj si tg mures...matusa mea sufera de asta..de mai bine de un an face dializa...are 53 de ani...si in timpul unei dialize de acum 2 sapt a facut un preinfarct...multa sanatate si tie...si astept un reply ...multumesc

#21
radu_bob38

radu_bob38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.05.2009

View Postadriana1987, on 15th September 2006, 21:24, said:

Am o mare problema si m-am gandit ca poate sunteti mai informati decat familia mea si ne puteti sfatui in legatura cu o chestiune de sanatate. Unchiul meu,in varsta de 53 de ani, dupa niste probleme cu colonul si cu inima,a dat peste o situatie care se pare ca nu prea are rezolvare: un rinichi nu mai functioneaza, de 3 ani face dializa,dar se simte din ce in ce mai rau.Este pe lista de asteptare la spital de atunci,pentru un transplant de rinichi,dar nu se stie cat mai poate dura..ani intregi..Intre timp el are diverse reactii adverse la dializa,si este disperat ca nu mai are solutii.
Daca stiti vreo persoana disponibila sa doneze un rinichi sau daca stiti unde mai putem incerca,va rog ajutati-ne..are RH pozitiv si grupa de sange 0.
Adriana
                 Buna Adriana,eu vreau sa donez un rinichi!

Edited by antigen, 30 May 2009 - 10:25.
Datele personale prin PM!


#22
carla67

carla67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2009

View Postb3b3lusha, on 18th September 2006, 12:50, said:

Chiar ma gandeam... la noi nu exista posibilitatea sa donezi organe dupa moarte? Cum vad prin filme, semnezi ceva si daca, Doamne fereste, dai coltu' aia sa stie ca esti donator.
Ba exista si la noi posibilitatea sa donezi organele daca se constata moartea creierului insa in Romania gradul de intelegere (sau cultura al populatiei?!) este foarte scazut sau educatia noastra este deficitara, atit a medicilor care se pare nu pot explica starea pacientului(de teama a nu fi invinovatit de familie?!) si se feresc de a expune aceasta optiune familiei, dar si din partea familiei care vazind pacientul cu monitor unde se vede pulsul, sau aparatul de respiratie asistata mergind se gindesc sa nu-si "omoare" persoana draga. Deocamdata la noi se merge pe acordul familiei care insa trebuie corect informata despre starea rudei lor, ceea ce nu mi se pare corect intrucit daca aceasta eventualitate nu s-a discutat, "apartinatorii" nu au de unde sti care ar fi fost dorinta celui cu moarte cerebrala si atunci se feresc sa ia decizii in favoarea donarii. In plus si reclama negativa facuta medicilor si sistemului sanitar in mass media joaca un rol important in decizia foarte dificila de a dona organele persoanei dragi decedate. Se pare ca exista un proiect de lege privind acordul prezumat care daca va fi adoptata va fi in beneficiul celor multi de pe listele de asteptare.

#23
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
S-a discutat mult pe alte arii despre donarea de organe din punct de vedere etic sau legislativ:

Donarea de organe, Organele vor fi donate dupa deces in lipsa unui refuz explicit
Toți românii vor dona organe după deces
Donarea de organe, sacrificiul suprem?
Noua lege a acordului prezumat pentru prelevarea de organe

Ar fi de preferat să ne rezumăm pe aria asta la aspectele medicale ale transplantului renal.

Edited by antigen, 16 August 2009 - 22:06.


#24
AMI_COTTA

AMI_COTTA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2009
Buna Ziua,
Va rog sa ne ajutati. Sotul meu sufera de insuficienta renala cronica, face dializa de cateva luni si este pe lista de asteptare de 1 an (la Cluj). Pana acum nu a aparut nici un rinichi compatibil.
Are nevoie de un rinichi grupa O1, Rh pozitiv.
Daca stiti pe cimeva care vrea sa doneze.
De asemenea, daca puteti sa imi recomandati o clinica de transplant renal in strainatate. Ma gandesc ca poate in strainatate ar fi alte sanse la un rinichi compatibil.
Va rog contactati-ma pe adresa de email: [email protected]

#25
Coca1972

Coca1972

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.09.2017
Am avut pe cineva in familie, a facut transplant reusit in 1999 la dr Lucan, rinichiul a fost donat de tatal persoanei, In 2015 a descoperit ca din cauza medicamentelor imunopresoare a facut un cancer la stomac, descoperit in stadiul 4.a refuzat chimio de frica sa nu piarda rinichiul si a mai trait cu radioterapie si naturiste 20 luni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate