Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Transplant renal ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
adriana1987

adriana1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2006
Am o mare problema si m-am gandit ca poate sunteti mai informati decat familia mea si ne puteti sfatui in legatura cu o chestiune de sanatate. Unchiul meu,in varsta de 53 de ani, dupa niste probleme cu colonul si cu inima,a dat peste o situatie care se pare ca nu prea are rezolvare: un rinichi nu mai functioneaza, de 3 ani face dializa,dar se simte din ce in ce mai rau.Este pe lista de asteptare la spital de atunci,pentru un transplant de rinichi,dar nu se stie cat mai poate dura..ani intregi..Intre timp el are diverse reactii adverse la dializa,si este disperat ca nu mai are solutii.
Daca stiti vreo persoana disponibila sa doneze un rinichi sau daca stiti unde mai putem incerca,va rog ajutati-ne..are RH pozitiv si grupa de sange 0.
Adriana

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Ştiu că există nişte liste de aşteptare sau cam aşa ceva. Mătuşa mea era pe o astfel de listă, dar n-a mai avut nevoie de transplant că a murit de inimă. :(

#3
adriana1987

adriana1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2006
Imi pare rau  :(
Sper ca el sa reziste pana ii gasim un rinichi..Luni ne vom interesa si la ziar,sa dam un anunt si acolo..poate avem mai multe sanse cu ziarul,avand in vedere ca si cei cu mai putine posibilitati materiale au acces la el..

#4
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005
Atentie! Cumpararea de organe pentru transplant este ilegala!
Singura posibilitate legala este lista respectiva

#5
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
cuvantul "cumparare" nu a aparut in posturile anterioare, asta fiind motivul pentru care topicul a ramas la locul lui.

#6
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Chiar ma gandeam... la noi nu exista posibilitatea sa donezi organe dupa moarte? Cum vad prin filme, semnezi ceva si daca, Doamne fereste, dai coltu' aia sa stie ca esti donator.

Edited by b3b3lusha, 18 September 2006 - 11:51.


#7
adriana1987

adriana1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2006
Deocamdata,din cate stiu eu,donarea organelor dupa deces este posibila doar cu acordul rudelor..care in general nu prea sunt dispuse sa faca astfel de gesturi..Am inteles ca se incearca o lege care sa ridice restrictia asta,dar deocamdata asa stau lucrurile la noi..

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 adriana1987, on Sep 18 2006, 13:04, said:

Deocamdata,din cate stiu eu,donarea organelor dupa deces este posibila doar cu acordul rudelor..care in general nu prea sunt dispuse sa faca astfel de gesturi..Am inteles ca se incearca o lege care sa ridice restrictia asta,dar deocamdata asa stau lucrurile la noi..
Și oare în alte părți beneficiază cine vrea de organele defunctului?

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 adriana1987, on Sep 18 2006, 13:04, said:

Deocamdata,din cate stiu eu,donarea organelor dupa deces este posibila doar cu acordul rudelor..care in general nu prea sunt dispuse sa faca astfel de gesturi..Am inteles ca se incearca o lege care sa ridice restrictia asta,dar deocamdata asa stau lucrurile la noi..


    De fapt nu este o restrictie ci o lege de bun simt . Nu vad de ce ar putea fi obligat cineva sa doneze organele unei rude proaspat decedate .
    Mi se pare normal ca , devreme ce persoana decedata nu si-a dat acordul explicit in privinta donarii de organe , nici rudele sa nu fie de acord cu procedura respectiva .

#10
adriana1987

adriana1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2006

 mufă, on Sep 18 2006, 13:12, said:

Și oare în alte părți beneficiază cine vrea de organele defunctului?

N-am idee..Intr-adevar,si mie mi se pare de bun simt sa se tina cont de dorinta decedatului/rudelor. Desi in situatii in care chiar ai nevoie de asa ceva,nu poti sa nu te intrebi cum ar fi daca.. :(  e o situatie tare dificila..

#11
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005

 mufă, on Sep 18 2006, 13:42, said:

Și oare în alte părți beneficiază cine vrea de organele defunctului?

Eu asa credeam :D. Cel putin atata timp cat defunctul a semnat undeva cum ca doreste sa fie donator dupa moarte. Asta intrebam. La noi exista vreo lege, vreo institutie care se ocupa cu asa ceva? Daca vreau sa fie donate organele mele (dupa moarte, evident) pot sa fac ceva in sensul asta?

Quote

De fapt nu este o restrictie ci o lege de bun simt . Nu vad de ce ar putea fi obligat cineva sa doneze organele unei rude proaspat decedate .

Eu nu vad de ce n-ar vrea cineva sa doneze organele unei rude. Conteaza daca-l ingropi cu inima, ficat, rinichi sau fara? Stiu ca suna sinistru... :D

#12
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Romania - pe ultimele locuri la donarea de organe

In intreaga Europa intalnim diferente intre numarul de persoane care doneaza organe, variind de la 34.6 donatori la un milion pe locuitori in Spania pana la 13.8 donatori la milion in Marea Britanie, 6 donatori la milion in Grecia si 0.5 donatori in Romania. Cazurile de schimburi de organe intre statele membre sunt rare, si cerintele nationale cu privire la securitatea si calitatea acestora variaza. In plus, criza de organe donate legal poate incuraja traficul cu organe umane, care are implicatii atat etice cat si de sanatate.

Sursa:
http://www.euractiv....-de-organe.html

Romania este o exceptie in Europa si in ceea ce priveste transplantul de organe. "In timp ce in toate tarile europene, la capitolul donator de organe exista acordul prezumat, in tara noastra acest tip de acord nu se regaseste nici in noua Lege a transplantului cuprinsa in pachetul legislativ al Ministerului Sanatatii (MS).
Acordul prezumat inseamna ca orice persoana decedata in spital poate deveni un potential donator, cu exceptia cazurilor in care religia nu permite, persoana respectiva nu poate fi considerata donator din cauza unor afectiuni din timpul vietii sau persoana decedata a lasat in timpul vietii un document legalizat prin care spune, cu argumente, ca nu doreste sa fie donator de organe. In Romania, insa, acordul prezumat nu a fost acceptat in lege, desi la Ministerul Sanatatii s-au purtat discutii in acest sens. In legea noastra apare doar acordul informat", ne-a declarat dr. Victor Zota, directorul executiv al Agentiei Nationale de Transplant.

Noua lege permite prelevarea de organe de la "persoanele declarate moarte, carora nu le mai bate inima, dar numai in cazul in care exista acordul informat al familiei sau apartinatorilor legali".Referitor la persoana aflata in moarte cerebrala - careia ii bate inima, Zota precizeaza ca situatia nu este deloc simpla: "Trebuie semnat de catre cel putin doi medici primari un protocol de declarare a mortii cerebrale, dupa care familia sau apartinatorii legali isi pot da acordul informat in vederea prelevarii de la persoana respectiva a organelor, tesuturilor sau celulelor".

Sursa: http://www.curieruln...c...1&art=71845

#13
PL_500

PL_500

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 319
  • Înscris: 31.10.2006
In Austria daca am inteles eu bine cand se intampla un accident se recolteaza tot ce se poate recolta, chiar si daca esti turist strain. Am vazut parca pe la tv, era vb chiar de un litigiu ca de ce au recoltat organe fara voie de la apartinatori. Daca au mintit aia la stiri mint si eu. Asa ar trebui sa fie si la noi, si asa e carnagiu pe soselele patriei! Dar nu cred ca au vreun interes guvernantii, un transplant de ficat, plamani etc costa si peste 100.000 Euro in timp ce in tara se moare din boli absolut banale si usor tratabile din lipsa de fonduri.

#14
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

are RH pozitiv si grupa de sange 0.
Draga Adriana, din pacate histocompatibilitatea intre primitor si grefa sta in mai mult decat in grupa sanguina si Rh...Unchiul tau trebuie sa faca niste analize mai amanuntite, sa fie inscris intr-o baza de date, sa astepte si...sa se roage sa aiba zile pana cand se gaseste un donator.

#15
influxsg

influxsg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 15.10.2006
Salut sper ca postul meu sa te dumireasca. In urma cu 5 ani am suferit un transplant renal , operatia este foarte simpla iar recuperarea este destul de rapida , maxim 3 sapt de la operatie.
Sunt doua probleme cand vine vb de transplant . Histocompatibilitatea care tine de RH si Grupa sangvina (cum era precizat si intr-un post mai sus) si problema tratamentului post transplant , tratament care sta la baza functionarii grefei in mod normal.
Acum am mai citit pe aici ca de la omeni decedati se pot recolta organe. In mare parte acest lucru este TOTAL GRESIT . Individiul trebuie sa aiba doar creierul nefunctional adica sa fie in moarte cerebrala ca sa i se poata preleva organele . Adica acesta trebuie sa intre in stop cerebral o data ce a ajuns la spital si sa mai "traiasca" doar cu ajutorul aparatelor.

Edited by mufă, 19 November 2006 - 15:35.


#16
onio

onio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2007
Salut,

am fost recent diagnosticat cu insuficienta renala cronica, stadiu terminal. Peste o luna cel mult am sa incep probabil dializa.

Intrebarea mea este daca cunoasteti pe cineva care a trecut prin asa ceva (ma refer la un transplant renal) pentru ca din fericire as avea un donator (tatal meu). M-am hotarat sa fac operatia la Fundeni. Are cineva niste sfaturi despre cum "merg treburile" pe acolo? Cat se cotizeaza, etc?

#17
adriana1987

adriana1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.09.2006

Quote

Intrebarea mea este daca cunoasteti pe cineva care a trecut prin asa ceva (ma refer la un transplant renal) pentru ca din fericire as avea un donator (tatal meu). M-am hotarat sa fac operatia la Fundeni. Are cineva niste sfaturi despre cum "merg treburile" pe acolo? Cat se cotizeaza, etc?

Sfatul meu este sa faci transplantul cat mai repede. Nu amana, pe cat posibil, pentru ca dializa poate duce la o serie de alte probleme. Daca ai un donator, esti un fericit. Unchiul meu (ca despre el era vorba cand am deschis topicul) a murit sambata trecuta. In urma dializei, se subtiaza vasele de sange. A facut comotie cerebrala. Nu s-a mai putut face nimic. In vara trebuia sa faca transplantul, gasisem o solutie la Cluj.

#18
RadueXpert

RadueXpert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.09.2004

 adriana1987, on May 23 2007, 12:10, said:

Sfatul meu este sa faci transplantul cat mai repede. Nu amana, pe cat posibil, pentru ca dializa poate duce la o serie de alte probleme. Daca ai un donator, esti un fericit. Unchiul meu (ca despre el era vorba cand am deschis topicul) a murit sambata trecuta. In urma dializei, se subtiaza vasele de sange. A facut comotie cerebrala. Nu s-a mai putut face nimic. In vara trebuia sa faca transplantul, gasisem o solutie la Cluj.

Eu fac dializa de vreo 7 ani si jumate si sa zicem ca se poate supravietui. Daca vrei sa traiesti se poate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate