Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

firma ofshore

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alexo

alexo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2003
spuneti-mi si mie ce e cu genul asta de firma ofshore (sau offshore...)

Adica daca imi fac o firma in Cipru scap de impozit?
Daca da, cum imi fac una?

Sau, mai bine ce implica?

Ma intereseaza productia de soft.(Desi daca ies bani pot cultiva si ciuperci...)


In ce tari merita facuta o astfel de firma?
Pe cine sa intreb cum se face?

#2
dargo

dargo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2004
Firma offshore e o firma LLC sau General bussines , inregistrata intr-un paradis fiscal , cee ace inseamna ca platesti un impozit foarte mic , care este de obicei o suma fixa ( depinde de la jurisdictie la jurisdictie 100-200$)
Asta inseamna ca daca nu esti rezident in zone unde iti faci firma si nu desfasori activitate pe teritoriul jurisdictiei nu platesti impozit decat taxa fixa stabilita de statul respectiv .

ce implica ....Copie dupa pasaport  si platesti taxa si in 1-2 saptamani ai firma offshore gata si primesti acasa actele si ... incepi activitatea

Ptr cipru costa mut deschiderea uei firma 2300-3500$. si ai 3% din profit impozit. iti recomand SUA - delware sau nevada

La noi o firma gesesti sa iti o firma offshore  cu 1400$ si pana la 5000$ depnde de jurisdictie , dar poti face si direct printr-o firma de avocature de afara totul te costa 700$ si cu legalizarile internationale de acre ai nevie(apostila)

daca esti interesat contacteaza-ma si iti explic procedura.... ca e mult se scris si ma apuca plictiseala - tocmai de cateva zile am primit si eu  actele firme mele offshore  si de aproximativ un an am mai avut ceva actiuni la o asemenea companie .In principu e simplu ata timp cat respecti legea si nu te apuci sa faci cine stie ce tempenii sa alerge interpolu dupa tine :)

#3
alexo

alexo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2003
la noi sa-ti faci o firma costa 200$
in plus te mai costa 100$/luna acel angajat pe care trebuie sa-l ai
Adica 1400$ pe an
Credeam ca in afara e mult mai usor sa-ti faci firma. Eu ma asteptam sa coste pe undeva pe la 300-400$.Cel putin in SUA (deci in Nevada) totul dureaza o zi - deci procedurile sunt foarte simple. Atunci ce costa asa de mult?

#4
dargo

dargo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2004

Quote

Originally posted by alexo
la noi sa-ti faci o firma costa 200$
in plus te mai costa 100$/luna acel angajat pe care trebuie sa-l ai
Adica 1400$ pe an
Credeam ca in afara e mult mai usor sa-ti faci firma. Eu ma asteptam sa coste pe undeva pe la 300-400$.Cel putin in SUA (deci in Nevada) totul dureaza o zi - deci procedurile sunt foarte simple. Atunci ce costa asa de mult?


la noi e cam 300$ sa iti faci o firma , la mai putin eu nu am vazut.
In state (Delware - e cvea mai buna jurisdictie ) te costa cu absolut toate taxele si legalizarile 700$ asta daca o faci ptrintr-un avocat sau o firma de acolo , prin firme de la noi te costa de 3-4 ori mai mult .
Ciosta mult legalizarile actelor - apostilele , , corporate-kitul  , stampila si altele dar fare de care nu poti sa iti faci cont bancar si sa desfasori activitatea in bune conditii. Bineinteles ca merita sa iti faci - daca ai o cifra de afaceri mare e suparconvenabil si nu se tine contabilitate , nu s edepun bilanturi , etc , scapi de birocratie si dureri de cap. Chestia e ca gasesti si cu 399$ sa iti faco o f offshore numa ca aia nu iti trimit sta,mpila si nu ai legalizari - apostile pe acte , de acre ai nevoie sa iti deschizi cont bancar in vreo banca de dincolo

#5
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Si unde faci bussiness? Daca vrei sa lucrezi cu o firma din Rom, tb sa faci acte de import/export, nu?

#6
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003

Quote

Originally posted by alexo
la noi sa-ti faci o firma costa 200$
in plus te mai costa 100$/luna acel angajat pe care trebuie sa-l ai



Trebuie neaparat ca acel angajat sa primesca 100$, nu poate sa fie angajat cu norma redusa?

#7
dargo

dargo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2004
Se poate cu norma redusa , 2 ore /zi este minimul prevazut de lege  , adica 518.750 lei/luna , 625.00  lei cu tot cu inpozite , si firma mai plateste la treaba asta inca CAS , Fc  accidente , pensie , simaj , sanatate , adica inca vreo 350.ooo lei .

#8
dargo

dargo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.01.2004

Quote

Originally posted by gniv
Si unde faci bussiness? Daca vrei sa lucrezi cu o firma din Rom, tb sa faci acte de import/export, nu?

Pi bussines faci oriunde in lume , evident si in Ro.
Dac lucrezi cu o firma din Romania daca importul il faci din lata tara trebuyie sa faca firma cu acre lucrezi acte de import respectiv export dar daca tu lucrezi in Ro si firma cu care lucrezi e tot in ro nu se fac astfel de acte .
Firma o folosesti ca pa o firma romanasca deosebire este ca nu se depun bilanturi contabile si ca impozitul e unul fix anual , in rest faci ceea ce si unde vrei vrei cu conditia sa nu incalci legea

#9
Mirror Face

Mirror Face

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 18.01.2004
Legal este. Convenabil este. Atunci care este explicatia faptului ca nu se inghesuie firmele sa-si schimbe palaria intr-un offshore?

#10
Patronu

Patronu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2004
cred ca e vorba de imagine

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Imaginea nu are de-a face cu $

Firmele cu mari afaceri pe plan extern prefere fie Cipru, fie anumite state din SUA, ce ofera paradise fiscale.

Daca activitatea ta e legata de Romania, este neconvenabil sa ai firma in Cipru :(

#12
Mirror Face

Mirror Face

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 18.01.2004
Tot nu inteleg. Daca se poate, de ce nu trec 80% din firmele romanesti pe offshore? Ce le opreste?

#13
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Hmm totusi care sunt dezavantajele? Trebuie sa fie si ceva nashpa aici.

#14
cucu_lucu

cucu_lucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.01.2004

Quote

Originally posted by alexo
spuneti-mi si mie ce e cu genul asta de firma ofshore (sau offshore...)

Adica daca imi fac o firma in Cipru scap de impozit?
Daca da, cum imi fac una?

Sau, mai bine ce implica?

Ma intereseaza productia de soft.(Desi daca ies bani pot cultiva si ciuperci...)


In ce tari merita facuta o astfel de firma?
Pe cine sa intreb cum se face?


Draco,sunt foarte interesat sa infiintez o firma offshore ...plz email  :help: ...as dori sa aflu mai multe detalii...emailul meu este [email protected]...sa imi trimiti si un nr unde te pot contacta...am cauta email-ul tau dar nu e postat la profile..

Best wishes...

#15
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Noua legislatie va lupta impotriva paradisurilor fiscale si companiilor off-shore

Toate companiile din zonele off-shore si din paradisurile fiscale care opereaza direct sau ca actionari in companiile romanesti vor fi obligate sa obtina o autorizatie speciala in cadrul unui proiect de lege propus de Autoritatea Nationala de Control, prin ministrul delegat Blanculescu. Proiectul de lege a fost deja aprobat de Ministerul Finantelor si de Agentia pentru IMM. Blanculescu a explicat ca prin aceasta miscare se va continua lupta impotriva evaziunii fiscale, deoarece 90% din operatiunile de spalare de bani si de evaziune fiscala pe scara larga sunt realizate prin companii localizate in zonele scutite de taxe.

Sursa: Internet Securities

http://www.bancatiri...ART=10904&LAN=2

#16
Stann

Stann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 03.12.2007
E cool Faza asta cu Offshore-ul si ma gandesc sa imi deschid si eu una...dar cum controlezi banii ce intra prin firma Offshore...din cate am inteles nu e simplu...va rog veniti cu niste explicatii mai pe "Babeste" sa inteleaga toata Lumea...

#17
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Peste proiectul de lege de mai sus au trecut bizonii patriei, si nu e nimeni curios de el.

@Stann controlezi banii din offshore exact ca si pe cei de la firma normala.Internet banking.

Apropo, toate inregistrarile de firme offshore facute prin firme din Romania sunt raportate la cercurile interesate. Daca nu aveti contabil si jurist bun, care sa faca tot legal, va inhata astia usor si pe buna dreptate. La prima vedere pare simplu cum te eschivezi de la plata anumitor taxe printr-un offshore, dar daca nu e facuta treaba de meseriasi, e in zadar.

#18
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005

Quote

Noua legislatie va lupta impotriva paradisurilor fiscale si companiilor off-shore
jumate din primele 5000 cele mai bogate companii din state au sedii in paradisuri fiscale,miliarde de $ pierduti pt bugetul statului...exista `nspe organizatii guvernamentale care lucreaza de ani intregi la `ceva ce ar i-ar putea impiedica` si mai exista si grupuri influente de oameni care se aduna in grupuri de lobby si influenta politica,campanii electorale sponsorizate de multe din aceste companii,
asa ca nu va panicati



offshore alias evaziune fiscala (atentie legala) legala
daca platiti anual sa zicem mai multe de 10.000 euro impozit se merita
Mai merita sa va ganditi la un offshore inainte de casatorie(tinand cont de rata divorturilor din zilele noastre),un alt mare avantaj fiind ca asociatii sunt anunimi(desigur existe si exceptii,trebuie studiate toate paradisurile fiscale)

de ce nu?datorita conotatiei negative multi nici nu se informeaza

Edited by eddymutu7, 02 August 2008 - 16:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate