Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

montare camera de supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Aris4DM

Aris4DM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 16.08.2005
Am fost pusi de sefi, eu cu colegul meu sa montam o camera de supraveghere in interiorul filrmei, undeva intr-o hala unde sunt mai multi muncitori
As vrea sa stiu daca este legal, daca aveam nevoie de o autorizatie?

Edited by Aris4DM, 25 January 2007 - 11:43.


#2
godzilla

godzilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.08.2006
e firma lui... face (aproape) ce vrea cu si in spatiul pe care il detine... plus ca in nici un contract de munca nu cred ca este acesta clauza... "de a fi supravegheat", ba din contra, poate fi pusa pentru siguranta bunurilor de acolo, in lipsa angajatilor  :rolleyes:


daca erai pe domeniul public... si te supraveghea cineva, ii poti da in judecata... Vezi cazurile din Anglia si alte state, in care radarele ce pozeaza masini, nu au voie sa te foto decat din spate!!! asta pentru a nu crea neplaceri... (eventual nevasta ta primeste prin posta o amenda + foto cu tine si amanta....ii poti da in judecata pt asta)  :rolleyes:

#3
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 Aris4DM, on Jan 25 2007, 11:41, said:

Am fost pusi de sefi, eu cu colegul meu sa montam o camera de supraveghere in interiorul filrmei, undeva intr-o hala unde sunt mai multi muncitori
As vrea sa stiu daca este legal, daca aveam nevoie de o autorizatie?

cred ca este interzis doar sa faci inregistrare de sunet...nu sunt foarte sigur...

#4
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
Camere de supraveghere sunt mai peste tot.
În mod special în magazine.
Nu sunt însă în zona cabinelor de probă, a toaletelor unde ar afecta intimitatea persoanelor.
Nu văd de ce să nu se poată monta camere în zona în care oamenii trebuie să muncească.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 godzilla, on Jan 25 2007, 20:04, said:

[b]daca erai pe domeniul public... si te supraveghea cineva, ii poti da in judecata... Vezi cazurile din Anglia si alte state,
Dimpotriva pe domeniul public poti poza/filma ce vrei ca de aia e domeniu public. La noi de ex sunt camere in toate intersectiile mari. Nu poti insa sa enervezi o persoana filmand-o abuziv/insistent (paparazzi), in Franta cel putin trebuie sa stai la distanta si sa nu fii insistent (dreptul la viata privata) iar in Anglia nu trebuie sa intri pe terenul unuia fara acordul lui. Iar de dat in judecata o poti face numai daca poti dovedi ca esti urmarit in mod expres, altfel nu mai veneau japonezii ca turisti in Anglia, s-ar fi incalcat libertatile fundamentale. Asta ca sa nu mai zic ca Londra este orasul cel mai bine dezvoltat pe tehnologie CCTV, restul lumii se ia dupa ei treptat.

Iar ca sa revenim la problema topicului, in orice companie se pot monta camere cu tot cu sunet si zoom, si 360 grade, diferenta e ca in UE trebuie sa declari prin inscrisuri ca esti in zona supravegheata, la noi nu am vazut sa fie nevoie, dar poate in viitor. Singurele restrictii sunt evident la toalete si locurile mai intime gen vestiare unde supravegherea se transforma in voyeurism etc. La noi sunt montate in orice magazion mare inclusiv Carrefour si dinastea si nu am vazut sa fie indicat faptul ac esti supravegheat deci cel mai probabil in tara noastra nu se aplica.

Edited by andreic, 27 January 2007 - 11:21.


#6
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

 Aris4DM, on Jan 25 2007, 11:41, said:

Am fost pusi de sefi, eu cu colegul meu sa montam o camera de supraveghere in interiorul filrmei, undeva intr-o hala unde sunt mai multi muncitori
As vrea sa stiu daca este legal, daca aveam nevoie de o autorizatie?

e perfect legal

#7
Fitzo

Fitzo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2008
Buna ziua !Am si eu o oarecum problema ....Eu si inca 3 vecini vrem sa punem o camera la balconul de la parter spre cele 3 masini care se afla in spatele blocului in parcare !Ce acte ne trebuiesc si ce trebuie sa facem pentru ca totul sa fie legal !

Buna ziua !Am si eu o oarecum problema ....Eu si inca 3 vecini vrem sa punem o camera la balconul de la parter spre cele 3 masini care se afla in spatele blocului in parcare !Ce acte ne trebuiesc si ce trebuie sa facem pentru ca totul sa fie legal !

#8
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
camere puteti monta, insa pentru a putea folosi imaginile va trebuie autorizatie. Cred ca va puteti interesa la Politie.

#9
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 Turcu6206, on Feb 25 2009, 14:20, said:

pentru a putea folosi imaginile va trebuie autorizatie.
Cum adica?Autorizatie de supraveghere de la instanta sau parchet?

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 Fitzo, on Feb 25 2009, 12:44, said:

Buna ziua !Am si eu o oarecum problema ....Eu si inca 3 vecini vrem sa punem o camera la balconul de la parter spre cele 3 masini care se afla in spatele blocului in parcare !Ce acte ne trebuiesc si ce trebuie sa facem pentru ca totul sa fie legal !

Buna ziua !Am si eu o oarecum problema ....Eu si inca 3 vecini vrem sa punem o camera la balconul de la parter spre cele 3 masini care se afla in spatele blocului in parcare !Ce acte ne trebuiesc si ce trebuie sa facem pentru ca totul sa fie legal !


Puteți monta camere câte vreți, fără nici o problemă, atât timp cât obiectul supravegherii este un bun propriu.
Ați putea avea ceva probleme (dar nu penale) în cazul în care ați folosi imaginile filmate în care apare o anumită persoană, în anumite scopuri mai pițin oneroase, sau pentru a câștiga niste bani murdari.


#11
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007

 99ton, on Feb 25 2009, 14:34, said:

Cum adica?Autorizatie de supraveghere de la instanta sau parchet?

Sincer nu stiu de unde, cred ca de la Politie, altfel nu pot fi folosite imaginile in instanta.

#12
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 Turcu6206, on Feb 26 2009, 08:35, said:

Sincer nu stiu de unde, cred ca de la Politie, altfel nu pot fi folosite imaginile in instanta.


Și de ce nu?


#13
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
pentru ca legislatia in vigoare prevede anumite conditii pentru a fi autorizat sistemul de supraveghere - TVCI

- pentru unele sisteme minim 30 de zile de inregistrari salvate - Bancile, hypermarket-urile asa au sistemele instalate.
- pozitionarea camerelor sa fie verificat de Politie.

Daca vrei iti caut exact care sunt conditiile/criteriile.

#14
andymanro

andymanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.01.2006
Din punct de vedere juridic exista o mare deosebire intre monitorizarea activitatii salariatilor cu camere video de supraveghere intr-un birou al unei firme private si montarea de microfoane.

Referitor la montarea camerelor video de supraveghere mentionez faptul ca, prin acestea nu se incalca drepturile si libertatiile fundamentale ale omului (angajatiilor ) in conditiile in care acestia au cunostiinta de existenta lor.

Cat priveste montarea de microfoane in spatiul privat al firmei, apreciez ca, acest lucru este facut in mod legal, numai in situatia in care angajatii isi exprima consimtamantul in acest sens.Este de recomandat ca acest consimtamant sa fie exprimat in scris in vederea evitarii unor litigii ulterioare pentru incalcarea drepturilor si libertatiilor fundamentale ale omului.

Dreptul la viata privata exista si in timpul orelor de program ale angajatului si prin montarea unor microfoane se produce o violare a intimitatii vietii intime, familiale sau / si private.Prin intermediul microfoanelor se pot surprinde convorbiri de natura privata care sa releve aspecte ale vietii intime sau familiale ale persoanei.Mentionez faptul ca, discutiile telefonice se pot purta de la telefoanele mobile personale ale angajatiilor insa in incinta biroului firmei si din acest motiv pot fi surprinse convorbiri de natura intima, familiala sau privata.

Incalcarea dreptului la viata intima, familiala si privata se produce in aceeasi masura si persoanei careia ii este transmis un anumit mesaj verbal (de exemplu, sotiei, concubinei, etc) si este surprins prin intermediul microfonului.
Din dispozitiile prevazute de art 26 din Constitutia Romaniei corelate cu art 17 din Pactul international privitor la drepturile civile si politice si art 8 paragraful 1 din CEDO, rezulta ca, nimeni nu va putea fi obiectul imixtiunilor arbitrare sau ilegale in viata sa privata, in familia sa, in onoarea si reputatia sa.

In art. 53 din Constitutia Romaniei, cu titlul marginal, restrangerea exercitiului unor drepturi sau al unor libertati, se prevede ca :
(1) Exercitiul unor drepturi sau al unor libertati poate fi restrans numai prin lege si numai daca se impune,dupa caz,pentru:apararea securitatii nationale,a ordinii,a sanatatii ori a moralei publice,a drepturilor si a libertatilor cetatenilor; desfasurarea instructiei penale; prevenirea consecintelor unei calamitati naturale,ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.
( 2) Restrangerea poate fi dispusa numai daca este necesara intr-o societate democratica.Masura trebuie sa fie proportionala cu situatia care a determinat-o ,sa fie aplicata in mod nediscriminatoriu si fara a aduce atingere existentei dreptului sau a libertatii.

#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 Turcu6206, on Feb 27 2009, 13:09, said:

pentru ca legislatia in vigoare prevede anumite conditii pentru a fi autorizat sistemul de supraveghere - TVCI

- pentru unele sisteme minim 30 de zile de inregistrari salvate - Bancile, hypermarket-urile asa au sistemele instalate.
- pozitionarea camerelor sa fie verificat de Politie.

Daca vrei iti caut exact care sunt conditiile/criteriile.


Chiar te rog....
Mi-ai trezit curiozitatea!
Dar privind montarea de camere video pentru supravegherea unei parcari! Nu să îmi spui ceva despre bănci, sau alte obiective de acest gen!
Mulțumesc!


#16
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 Turcu6206, on Feb 27 2009, 13:09, said:

pentru ca legislatia in vigoare prevede anumite conditii pentru a fi autorizat sistemul de supraveghere - TVCI
Eu stiu ca legislatia prevede obligativitatea unor banci,case de schimb,..etc sa aiba sisteme de supraveghere pentru a primi autorizatie de functionare.De aici nevoia de autorizare/avizare a sistemului de supraveghere,ceea ce n-are nici o legatura cu problema ce se discuta.

Edited by 99ton, 04 March 2009 - 16:46.


#17
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 copjob2000, on Mar 4 2009, 14:51, said:

Chiar te rog....
Mi-ai trezit curiozitatea!
Dar privind montarea de camere video pentru supravegherea unei parcari! Nu să îmi spui ceva despre bănci, sau alte obiective de acest gen!
Mulțumesc!
are dreptate...daca vrea sa dea in judecata pe cineva si nu are alte probe in afara de cele video surprinse de camera video montata de el, mai mult ca sigur instanta de judecata nu va accepta proba deoarece camerele video nu sunt omologate....nu stiu legislatia in vigoare dar am mai prins in zbor discutii de la colegii de la sisteme paza.

#18
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Cred ca poti monta linistit camera de supraveghere, atata timp cat pui placute avertizoare "perimetru supravegheat video".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate