Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Care sunt sansele ca un Samsung nou sa aiba pixeli morti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Am gasit un Samsung 940BW 19" Wide pe un magazin virtual la o diferenta de 800 de mii fata de pretul din oras. Totusi nu pot sa-l testez inainte sa-l cumpar si mi-e frica sa nu ma trezesc cu un pixel mort fix in mijlocul monitorului. Samsung nu garanteaza schimbarea monitorului decat la 5-6 pixeli morti, nu ? Sa cumpar mai bine de la un magazin de aici din oras, unde ma lasa sa-l testez cum vreau eu ? Sau sansele pt un pixel mort sunt asa de mici ca nici nu se merita. Un singur pixel mort m-ar scoate din sarite ..

#2
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Te-ar scoate din sărite că așa vrei tu :) Am un monitor cu garanție zero subpixeli morți sau blocați - în prima zi am găsit unul mort, pe albastru, în centru-jos. Însă nu o să returnez monitorul pentru că la utilizarea normală e literalmente imposibil să-l observi. Singurul mod în care îl poți vedea este să pui ecranul pe albastru intens și să te apropii cu nasul la 5 cm de el. Nu știu de câte ori pe zi/săptămână/an faci asta, eu unul n-o fac niciodată. Deci aș declara pe propria răspundere că 1-2-3 pixeli morți (stinși) sunt acceptabili.

În schimb, cu subpixelii blocați (aprinși permanent) se schimbă complet treaba - aia chiar că-s enervanți!

#3
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Eu sunt mai perfectionist si un pixel mort chiar daca nu se vede de fiecare data ma enerveaza doar pt faptul ca stiu ca este acolo. Pana la urma cred ca o sa dau 80 lei in plus si o sa ma duc cu nokia monitor test la magazin.

#4
vladi318

vladi318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 11.11.2006
sorry ca iti dau o veste proasta, dar sansele sa ai un pixel mort sunt cam de 30-40%.

eu iti recomand din toata inima sa-l testezi ca altfel dai banii degeaba (sau ma rog, o sa fii foarte dezamagit, asta de obicei iese la vedere cand ti-e lumea mai draga).

#5
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
La cati pixeli morti mi-l schimba ? Hmm, deci merg la magazin sa-l cumpar si gata. Sa fol Nokia monitor test, nu ?

#6
vladi318

vladi318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 11.11.2006
asta depinde, Samsung il schimba la mai multi pixeli morti, la LG nu stiu sigur, cred ca pana la urma depinde de la service la service. Oricum nu e bine deci clar trebuie verificat foarte atent inainte de cumparare (dai background-ul pe alb, negru si red green blue si te holbezi pe acolo).

#7
amic

amic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 30.10.2002
Eu mi-am cumparat saptamana aceasta un Samsung 940N din magazin. Am testat unul si avea un pixel mort in partea stanga aproape de jumatatea ecranului. L-am refuzat si-am testat un altul, in momentul respectiv n-am vazut nici o problema. Acasa insa am observat ca si asta avea un pixel mort in partea dreapta tot cam pe la jumatatea ecranului. Asadar din 2 monitoare noi Samsung 940N din magazin ambele aveau cate un pixel mort. Si din pacate in Oradea cu greu se gasesc monitoare LCD din gama Samsung...

#8
crisady

crisady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.01.2007
Garantia Samsung difera in functie de continente/tari , astfel :
pt SUA :  http://erms.samsungu...s...&PROD_ID=-1
pt Suedia (nu stiu daca e valabil pt toata Europa): http://www.samsung.c...D_pixelspec.pdf

Mai privilegiata este Korea de Sud, unde s-a introdus "'Zero-PIXEL-DEFECT' Warranty " : http://www.forbes.co...9333-0197-.html

Mi se pare grava atitudinea unor firme care nu te lasa sa testezi monitorul decat dupa ce ai platit factura pt el. Daca au doua monitoare pe stoc si amandoua au pixeli defecti, sub numarul admis pt inlocuirea produsului, ce ar trebui sa facem ? Sa-l alegem pe cel mai putin prost , ca oricum se incadreaza in specificatiile producatorului ?

Sfatul meu e sa gasesti un magazin care te lasa sa-l testezi inainte de cumparare si sa citesti cu atentie termenii stipulati in certificatul de garantie.

#9
radumix

radumix

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.11.2006

 crisady, on Jan 25 2007, 14:35, said:

Sfatul meu e sa gasesti un magazin care te lasa sa-l testezi inainte de cumparare si sa citesti cu atentie termenii stipulati in certificatul de garantie.
care magazin?lol

#10
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

 radumix, on Mar 25 2007, 14:00, said:

care magazin?lol


sunt multe ;) eu mi-am testat laptopul cateva ore (am testat mai multe modele) inainte de cumparare

#11
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
Eu am intrebat in avans daca pot sa il testez si asa a si fost mi-am test monitorul cu Nokia Monitor Test.

Oricum daca monitorul are vre-un defect poti sa il refuzi, daca nu vrea sa ti-l schimbe sau sa iti dea banii inapoi ii ameninti cu OPC. Si daca nici dupa atatea nu vrea sa cedeze inseamna ca ai dat peste un taran...  aaa... pardon roman, care habar n-ar de legile din UE.

Firmele se bazeaza pe faptul ca tu cedezi usor, fi si tu mai dur si zile de motoo-ul din vest  " Clientul are intotdeauna dreptate "  .

#12
dan_marius

dan_marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.01.2007

 keeekeeess, on Jan 24 2007, 18:28, said:

La cati pixeli morti mi-l schimba ? Hmm, deci merg la magazin sa-l cumpar si gata. Sa fol Nokia monitor test, nu ?
Salut,
Aici gasesti raspunsul la intrebarea ta: http://www.monitoare...LCD-samsung.pdf
Mai poti folosi pentru testare Dead Pixel Buddy:http://www.softpedia.com/progDownload/Dead-Pixel-Buddy-Download-32638.html
Sanse sa apara pixeli/subpixeli blocati exista, indiferent ca il iei de pe net sau din magazin. Eu mi-am luat de pe net un 940 BF si dupa vreo 2 ore de functionare observ ceva "sclipind" in albastru, apoi in alt loc unul "rosu". Au disparut insa dupa aplicarea metodei "masajului".

#13
radumix

radumix

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.11.2006

 dan_marius, on Mar 26 2007, 13:29, said:

Salut,
Aici gasesti raspunsul la intrebarea ta: http://www.monitoare...LCD-samsung.pdf
Mai poti folosi pentru testare Dead Pixel Buddy:http://www.softpedia.com/progDownload/Dead-Pixel-Buddy-Download-32638.html
Sanse sa apara pixeli/subpixeli blocati exista, indiferent ca il iei de pe net sau din magazin. Eu mi-am luat de pe net un 940 BF si dupa vreo 2 ore de functionare observ ceva "sclipind" in albastru, apoi in alt loc unul "rosu". Au disparut insa dupa aplicarea metodei "masajului".
cum e cu metoda masajului?lol si eu am pixeli aprinsi care se observa pe negru  . eu 731bf (17 inchi) luat de la cel.ro si in tabel scrie PUNCTE
LUMINOASE ADIACENTE
(numarul maxim
admis de grupuri de
puncte adiacente)
2DOTâïżœ€1   adica ??

Edited by radumix, 23 April 2007 - 17:38.


#14
radumix

radumix

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.11.2006
mdaWhat is a pixel massage?
...
A pixel massage is a technique that can sometimes fix stuck pixels. To perform a pixel massage follow these steps:

   1. Turn off the screen.
   2. Apply moisture to a tightly woven cloth (so not to scratch the screen).
   3. Using a single finger behind the cloth, apply pressure to the area where the stuck pixel lies.
   4. While still applying pressure turn the screen back on.
   5. Remove the pressure and the stuck pixel should be gone.

WARNING: Touching the screen is not recommended - you may create more stuck pixels or even dead pixels!

A facut cineva asa ceva?:))

#15
ioan314

ioan314

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.12.2007
l-am primit si eu aseara monitorul (2032bw) am fost curios, auzisem numai de bine despre el , cand colo......ma uit eu mai bine ditamai pixelii morti in partea dreapta in josul ecranului, de fapt arata k o mica scama de cativa milimetrii o liniuta oblica de culoare inchisa neagra sau gri, ma intreb asta intra in garantie???  sau am OBS in partea de sus a ecranului pe un fundal inchis o nuanta de alb, mi-am cam luat teapa.....................cam dezamagit de produs.

#16
smardvice

smardvice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 12.03.2007
asta cu nuanta de alb pe fundal inchis e de numita "light leaking".
in general problema e cunoscuta, si mai toate monitoarele, indiferent de marca, o au ... ( mai putin alea mai scumpe ).

eu daca as fi citit review-uri inainte de cumparare si acolo era expusa problema - probabil ca nu as fi dezamagit la faza asta.
in momentul cumpararii trebuie sa fii constient de riscurile existente, ca sa nu fii dezamagit dupa aia.

#17
ioan314

ioan314

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.12.2007
citisem numai impresii de bine pe forumuri (emag+alte firme on-line de cumparaturi) eu l-am luat d la shopmag.ro  , fara sa-l vad, am mers la risk, acum am dat tel si au zis astia k o s vina diseara sa il ridice. garantia mea e in felul urmator : dc ai pana la 7 puncte moarte separate nu ti-l schimba, dc ai de la 7 in sus ti-l schimba , dc ai cel putin 2 pct adiacente (unul langa altul sa formeze o liniuta) ti-l schimba, eu..............am dita mai arcul de cerc, in fine , + k filmele se vad cel mai prost posibil decat dc stai la 3 metrii se vede bine.

Edited by ioan314, 06 December 2007 - 13:52.


#18
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
imi pare rau pt monitorul tau, sper sa ti-l inlocuiasca cu unul bun, totusi ca sa fiu putin obiectiv am studiat si eu intamplator modelul asta nou de Samsung si de 20'' si de 22'' dar nu am fost prea impresionat de el, mai ales daca studiati siteuri de profil de p-afara si forumuri si nu emag care isi selecteaza mesajele si le opresc doar p-alea care le convin lor, o sa vedeti ca situatia e alta, modelul asta nou e sub 226BW, chiar si sub 223 BW care are cel putin 1 an jumate de cand s-a lansat.. cu privire la calitatea filmelor banuiesc ca te referi la xvid-divx-mpg nonHD pentru ca daca o sa vezi un film HD o sa-ti schimbi parerea, eu de cand mi-am luat lcd-ul am inceput sa ma orientez catre filme HD deoarece dvdripurile "clasice" se vad prost, problema calitatii proaste o poarta si tipul de panel folosit la majoritatea lcd-urile ieftine adica TN, cu un panel mai bun tip mva, pva sau ips se mai schimba putin situatia  ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate