Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Saw 4 (2007)

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Red9

Red9

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 546
  • Înscris: 10.04.2007
Sa fim seriosi, partea a 3a a fost cea mai tare! A fost ca o concluzie pentru tot ce s-a intamplat in trilogie... si la un moment dat chiar mi-a parut rau ca s-a terminat. Dar e ok... abia astept Saw 4, desi n-am fost niciodata incantat de ideea Prequel-urilor (as mentiona Cube Zero fata de primul The Cube sau chiar TTCM: The Beginning fata de primul Texas Chainsaw), dar asta e. Oricum, astept sa-l vad din nou pe Tobin Bell (e super, l-am vazut in multe roluri)!!!

#38
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,025
  • Înscris: 10.04.2006
Saw: the beginning :D

#39
ymann_22

ymann_22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2007
fratilor.....eu nu stiu voi de fapt ce asteptati de la un film de groaza ca saw 1,2,3???...de ce va uitati la el daca nu vo placut seriile....seria saw ii printre putinele filme de calitate....aici ma refer la ideea,conceptia,psihologia umana a filmului......poi,daca voi nu vreti sa vedeti sange,mate si oameni morti,downloadati-va fratiilor seriile de sailor moon si dragon ball...sau uitativa fratiilor la seriile 'die hard',unde toti se impusca in stanga si dreapt fara nici un rost,si la sfarsit ramane bruce willis singuru in picioare(filmele astea se bazeaza pe legea junglei...cel mai smecher ramane in picioare)...ca acolo nu va trebe cap sa intelegeti ideea si conceptia....saw 1 o fost original(bine gandit)...toata actiunea se petrece intr-o camera(de fapt ii o baie dupa faianta si vana din incapere)nu-i usor sa faci un film care tine vreo 2 ore numai intr-o incapere...in fine cine nu intelege nu are rost sa se uite.......saw 2 la fel de reusit,aceeasi tema aceeasi idee...dar cu mai multi "morti"...tre sa fi atent la toate detaliile din film ca sa il intelegi,ca de fapt toata actiunea se petrece la sfarsitul filmelor....saw 3?.....deci nu are rost sa zic,ca de fapt saw 1 si 2 nu ajung nici macar pana la jumatatea seriei 3....aici ma refer din toate privintele.....din aproximativ miile de filme care le-am vazut pana acum....seriile saw 1,2,3...au tot ce un film horror cere....nu stiu ce vrea filmul 'are you scared' sa transmita...de fapt imita saw-urile...dar lipseste acel ceva din el,care saw il are(conceptia criminalului incredibil de inteligent)...fratiilor, voi vedeti partea goala a paharului pe jumatate plin,voi de fapt nu vedeti cat de bine ii gandit filmul,el incearca sa transmita un mesaj....cat de puternic ii caracterul omului in "lanturi"?....ai fi in stare sa faci un pas inainte decat sa faci un pas inapoi....adica ai fi in stare sa iti tai un picior si sa traiesti mai departe decat sa nu faci nimic si sa mori?...daca nu intelegeti filmul...nu vorbiti ca habar nu aveti ce ziceti,nici voi nu va intelegeti si nici altii nu va inteleg pe voi...am vazut secventa din saw 4...nu poti sa iti dai seama de multe chestii dintr-o secventa de 3 min...eu zic ca ii la fel de buna ca restu seriilor...productiile disney is pt voi...lasa-ti filmele horror psihologice pe seama altora....dar totusi...ii doar un film

#40
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 11.10.2006
Pentru seria a patra imaginatia nu prea mai are limite, am citit undeva, nu mai stiu unde ca n-am mai gasit pagina, probabil prin imdb cumva, despre secventele de inceput ale filmului - unul inlantuit de testicule intr-un rezervor, lanturile fiind legate de valva de umplere sau cam asa ceva... Am gasit-o, aici: http://www.worstprev...section=preview

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postymann_22, on Sep 18 2007, 20:22, said:

fratilor.....eu nu stiu voi de fapt ce asteptati de la un film de groaza ca saw 1,2,3???...de ce va uitati la el daca nu vo placut seriile....seria saw ii printre putinele filme de calitate....aici ma refer la ideea,conceptia,psihologia umana a filmului......poi,daca voi nu vreti sa vedeti sange,mate si oameni morti,downloadati-va fratiilor seriile de sailor moon si dragon ball...sau uitativa fratiilor la seriile 'die hard',unde toti se impusca in stanga si dreapt fara nici un rost,si la sfarsit ramane bruce willis singuru in picioare(filmele astea se bazeaza pe legea junglei...cel mai smecher ramane in picioare)...ca acolo nu va trebe cap sa intelegeti ideea si conceptia....saw 1 o fost original(bine gandit)...toata actiunea se petrece intr-o camera(de fapt ii o baie dupa faianta si vana din incapere)nu-i usor sa faci un film care tine vreo 2 ore numai intr-o incapere...in fine cine nu intelege nu are rost sa se uite.......saw 2 la fel de reusit,aceeasi tema aceeasi idee...dar cu mai multi "morti"...tre sa fi atent la toate detaliile din film ca sa il intelegi,ca de fapt toata actiunea se petrece la sfarsitul filmelor....saw 3?.....deci nu are rost sa zic,ca de fapt saw 1 si 2 nu ajung nici macar pana la jumatatea seriei 3....aici ma refer din toate privintele.....din aproximativ miile de filme care le-am vazut pana acum....seriile saw 1,2,3...au tot ce un film horror cere....nu stiu ce vrea filmul 'are you scared' sa transmita...de fapt imita saw-urile...dar lipseste acel ceva din el,care saw il are(conceptia criminalului incredibil de inteligent)...fratiilor, voi vedeti partea goala a paharului pe jumatate plin,voi de fapt nu vedeti cat de bine ii gandit filmul,el incearca sa transmita un mesaj....cat de puternic ii caracterul omului in "lanturi"?....ai fi in stare sa faci un pas inainte decat sa faci un pas inapoi....adica ai fi in stare sa iti tai un picior si sa traiesti mai departe decat sa nu faci nimic si sa mori?...daca nu intelegeti filmul...nu vorbiti ca habar nu aveti ce ziceti,nici voi nu va intelegeti si nici altii nu va inteleg pe voi...am vazut secventa din saw 4...nu poti sa iti dai seama de multe chestii dintr-o secventa de 3 min...eu zic ca ii la fel de buna ca restu seriilor...productiile disney is pt voi...lasa-ti filmele horror psihologice pe seama altora....dar totusi...ii doar un film

postul asta pare fi scris de catre cineva a carui creier a fost taiat cubuletze cu un fierastrau. omul respira sacadat, acolo unde a pus "..." si se poate vedea ca respira extrem de des. parca a terminat un maraton si aia in loc sa-i dea medalia i-au dat un laptop sa scrie pe sp. de asemenea nu se intelege de ce autorul se refera la filme spunindu-le "serii". ce sa mai zic, postul de mai sus e un horror psihologic

Quote

entru seria a patra imaginatia nu prea mai are limite, am citit undeva, nu mai stiu unde ca n-am mai gasit pagina, probabil prin imdb cumva, despre secventele de inceput ale filmului - unul inlantuit de testicule intr-un rezervor, lanturile fiind legate de valva de umplere sau cam asa ceva.

si asta e rau? mie nu mi se pare nus ce imaginatie, si eu am patit-o in vana, la mine-n baie

#42
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 11.10.2006
Asta se intampla:
"Man, who is a film critic by trade, wakes in a man sized fish tank that is surrounded by TV screens. There is a single water valve in the opposite corner of the tank, but there is a chain attached to his testicles preventing him from ever reaching the valve. Then, out of no where, all TVs turn on simultaneously and begin to play Saw III..."

Imaginatie e destula... Si-a imaginat cineva vreodata oameni fixati de perete cu adeziv industrial?? Inca n-am vazut in vreun film asa ceva (poate scena aia amarata din House of wax).

Pe langa tot ce prespune seria saw, vad ca predomina lanturile pe post de priponitori. Mai o masina de stors, mai cine site ce aparat sofisticat si cam atat. s2 a fost un fel de "soarecii si pisica" in rest au fost unul sau doua personaje care cautau sa scape din cursele intinse de Jigsaw.
Este o serie de efect, de aceea unele scene sun cosntruite de parca personajele ar fi niste tufe si nu ar sti ca sa faca, te pune pe tine ca spectator sa gandesti, sa indemni personajul sa faca aia sau aialalta - in S1 aproape ca urlau tevile de pe pereti ca sa fie smulse si sa fie folosite pe post de rangi, in S2 aveau destule obiecte cu care putea sparge ferestre sau pereti, dar nu, personajele au ales alt mod de rezolvare a problemei. Daca se repezeau la tevi sau spargeau ferestrele sa iasa, n-ar mai fi avut nici un efect filmul, ar fi fost o actiune previzibile pe sablon: aia captivi incearca sa scape si gata. Asa el s-a axat pe psihicul uman, ce face omul (tot un animal, dar ratiune) cand e captiv, ce nu face ca sa poata scapa, sa ia niste decizii uluitoare - duse la extrem: sa-si scoata ochiul sau sa moara, sa-si omoare fiinta cea mai draga sau moara (cateaua afurisita, si-a meritat-o pe deplin cand a dat de ea politisul dar regizxorul a avut alte planuri. Ca poate jocul actorilor nu cel care ar trebui e alta poveste. Ideea filmului este interesanta, te face sa gandesti. indiferent ca filmul e bun sau porst, are un rost.
De abia stept si episodul 4 sa vad ce atrocitati se mai intampla pe acolo - termina cu Jigsaw sau Il mai pastreaza si pentru serii viitoare. Ar putea sa fie ultima serie deoarece Jigsaw e mort, la fel si acolita lui.

#43
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
:lol: Astea n-s filme artistice mah baeti.
Apropo, odata demult exista un shou GIECHESS.. dup-aia unu DEORTI SENCIEZ. Acu se cheama SSOU. :P
Vreau un realiti shou exact la fel!
Dupa care Suicide Channel :thumbup:

#44
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 11.10.2006
Saw 4 ar putea fi un fel de beginning in carte sa-ti arate cum a inceput totul, de unde aversiunea aluia pe toti oamenii aia pe care-i obliga la acele jocuri macabre. Daca nu in 4 atunci urmatorul.
interesanta faza din 3 cu ala care il salveaza pe judecator, ajunge cu ala in sala unde se afla ucigasul, si mor amandoi.

#45
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
Nu stiu de ce spuneti ca primu a fost cel mai tare, al doilea ok si ultimu nasol de tot. Cred ca mai degraba v-ati plictisit de ideea filmului. Consider toata seria ca fiind una de exceptie si asta pt ca este singuru filmu in care nu poti sa anticipezi nimic (cum se intampla in majoritatea filmelor), iti faci o ideea si la final iti dai seama ca ideea ta nu are nici o legatura cu ce se intampla in film ... asta e frumusetea filmului.

#46
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postmalmoth, on Sep 20 2007, 19:41, said:

Saw 4 ar putea fi un fel de beginning in carte sa-ti arate cum a inceput totul, de unde aversiunea aluia pe toti oamenii aia pe care-i obliga la acele jocuri macabre. Daca nu in 4 atunci urmatorul.
interesanta faza din 3 cu ala care il salveaza pe judecator, ajunge cu ala in sala unde se afla ucigasul, si mor amandoi.
Pai ti-a spus in SAW 2: el a descoperit ca era bolnav de cancer si a luat hotararea ca daca el va suferi, sa-i invete si pe altii ce inseamna suferinta.
SAW 3: buget: 10 milioane $; incasari: peste 80 milioane $
SAW 2: buget : 4 milioane $; incasari: ~ 88 milioane $
SAW 1: buget: 1,2 milioane $; incasari: ~ 56 milioane $

#47
petrolistul

petrolistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 03.10.2007
Geniala seria...te face intr-adevar sa apreciezi viata...

#48
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pentru niste filme de bugete reduse, astea sint capodopere. de exemplu la ultimul pirat din caraibe care a costat nus cite sute de milioane n-am putut sa ma uit nici 5 minute si nu pentru ca ar fi fost prea mult singe, ci pentru ca e mult prea multa imbecilitate

#49
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Lansarea poimaine de Halloween... :o
Abia astept sa-l vad !

#50
St3aLth

St3aLth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 27.09.2007
eu l-am luat de pe torrent

insa nu am avut timp sa ma uit :)

#51
Houdin

Houdin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 27.07.2007
Tocmai ce am vazut ultima productie Darren Lynn Bousman si c pot spune e ca a fost un film foarte complicat...deci e clar daca nu ai cap mai bine nu te uiti la film...Si ce e sigur e ca la anu ne vom "delecta" cu saw 5..ptr ca sunt multe detalii care mai raman neelucidate legate in special de detectivul hofman care se pare ca va fi "tinta" principala a lui jigsaw din urmatorul film (dupa cum spune caseta gasita in stomacul lui Jigsaw ""THE games have just began ..""
Una peste ala nu este saw 4 un film la fel de reusit ca saw2 dar merita vazut...  :peacefingers:

#52
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Ce dracu ati vazut ma voi, ca toate sunt numai furaciuni cu camera. Nu intelegi nimic.
Comentatorii lu soacramea.

#53
dizzee

dizzee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 20.07.2006

View PostHoudin, on Oct 29 2007, 21:32, said:

Tocmai ce am vazut ultima productie Darren Lynn Bousman si c pot spune e ca a fost un film foarte complicat...deci e clar daca nu ai cap mai bine nu te uiti la film...Si ce e sigur e ca la anu ne vom "delecta" cu saw 5..ptr ca sunt multe detalii care mai raman neelucidate legate in special de detectivul hofman care se pare ca va fi "tinta" principala a lui jigsaw din urmatorul film (dupa cum spune caseta gasita in stomacul lui Jigsaw ""THE games have just began ..""
Una peste ala nu este saw 4 un film la fel de reusit ca saw2 dar merita vazut...  :peacefingers:
Moama, a ajuns SAW un film intelectual :rollingonthefloorlaughingmyassoffwhilepuckingindesgust:
Ce apreciez la filmele astea (de fapt la primul, ca a fost mai original) e bugetul redus, cu care au reusit sa faca ceva. Dar ce folos daca acel ceva se scalda in mediocritate asezonata cu momente de imbecilitate crunta... nigga please, auzi "daca nu ai cap mai bine nu te uiti la film" :puke:

#54
Georgia99

Georgia99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.03.2007
Nu se vede asa rau versiunea de torrent, totusi e mai misto sa il vezi la cinema. in romania cand o sa fie premiera?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate