Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

LCD-uri wide de 22"+

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Dalvi

Dalvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.01.2004
Ma intereseaza monitoarele mai "serioase". Oricum ne indreptam spre formatul panoramic si mare.
N-as vrea sa intram in dezbateri gen: 2 monitoare de 19" sint mai bune ca unul de 22", wide nu e bun pt browsing, etc.

Ce parere aveti despre:

1. ViewSonic vx2245wm, 22"
Nu este specificat numarul de culori, mi-e teama ca are 6 biti per subpixel desi ViewSonic are destule monitoare de 16.7M culori

2. Eizo FlexScan CG221, 22"
Nu stiu cine da 16000 RON cit scrie pe site.

3. HP LP2465, 24"

4. BenQ FP222WA, 22"
ieftin ca varza

Eventual ce alte monitoare wide 22"+ ati gasit/cumparat faine si de unde? Personal caut ceva pina in 3000 RON, eventual dual display.

Edited by Dalvi, 21 January 2007 - 23:52.


#2
Dalvi

Dalvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.01.2004
Samsung 225bw
ieftin, DVI, bun pt jocuri, naspa in dual display datorita degradarii culorilor in unghi

#3
cattani

cattani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 24.02.2005
uita-te si la DELL. au niste monitoare wide apreciate, doar ca la noi se gasesc mai greu.

#4
Dalvi

Dalvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.01.2004
Sau deloc :)

probabil o sa-l iau pe asta:
http://www.cel.ro/mo...-24-hp-lp2465-l
24", culori bunicele si "ieftin" la ~2600 RON

Oare se mai poate negocia ceva cu cei de la cel? Poate un 2% tot or da tinind cont ca mai iau si altele, si ajung la ~€1000.

Edited by Dalvi, 23 January 2007 - 22:04.


#5
zindom

zindom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.01.2007
aha foarte ieftin la 26 de milioane mai pun inca odata si jumate cat atata si imi iau masina ;)

#6
stef69ro

stef69ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.02.2004
un Samsung 214T nou la 2000 RON nu te intereseaza?panel S-PVA?

#7
Dalvi

Dalvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.01.2004

View Poststef69ro, on Feb 3 2007, 22:09, said:

un Samsung 214T nou la 2000 RON nu te intereseaza?panel S-PVA?
Suna bine dar:
1. Vreau format panoramic.
2. Sint din Iasi.

Ca idee noua: ce placa video ar gestiona decent rezolutia de 1920x1200? Initial ma gindeam la un GeForce 7600GS 512M AGP, insa stind un pic pe net am indoieli...
Stiu sigur ca trebuie sa suporte dual link DVI (single link merge pina la 1920x1080 maxim).
As aprecia orice sugestie.

#8
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Orice placa cu conector DVI ii destul de buna ca sa ai rezolutia aia. Esti din Iasi ? Sa-mi zici si mie ce ti-ai cumparat, eu tot monitor de 22" wide caut ca nebunu si nu ma risc sa cumpar de pe internet.

#9
Dalvi

Dalvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.01.2004
Inca nu mi-am luat si unul din motive e faptul ca cei de la cel.ro mi-au ignorat comanda pina in prezent. Desi ei spun ca te suna in 24h.

Mailul automat de la ei contine urmatoarele:

Confirmarea Comenzii de la cel.ro

Vlad Ioanitescu ,
Iti multumim pentru ca ai cumparat de la noi!nn Acest email este generat automat .nn
In urmatoarele 24 de ore un consultant al firmei noastre va lua legatura cu dvs pentru a confirma stocul si comanda .
Detaliile comenzii.

Numarul Comenzii: 4478
Data Comenzii: Thursday 08 February, 2007
Apasati aici pentru factura detaliata
Produse
1 x Placa Video BFG Tech GeForce 7600GS 512M AGP (bfgr76512gsoci) 5,261,276
1 x Monitor LCD 24 HP LP2465 (ef224a4) 25,752,055
---------
Total: 31,013,331
As vrea sa-mi spuneti care e politica de garantie in ce priveste pixelii/subpixelii la monitor si ce fel de porturi are placa.
Multumesc.


De ce intrebam de porturi, pentru ca una scrie pe site-ul lor si alta pe site-ul producatorului. La intrebarile anterioare mi-au raspuns cu greu printr-un raspuns de o propozitie. Fara un "Buna", fara nimic. Raspunsul nu era la intrebarea mea si a trebuit sa insist ca sa-l obtin si pe acela.

Poate e o prostie din partea mea sa intreb de caracteristici tehnice... ma gindeam ca e frumos sa raspunzi indiferent de caz.

Natural, ma gindesc: daca asa e serviciul cind vrei sa dai banul, cum e cind ai o problema de garantie?

#10
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Eu zic sa nu-ti iei de pe internet monitor LCD. Daca ai vreo 4 pixeli morti si unu blocat nu ti-l schimba nimeni. Mai bine dai 1-2 milioane in plus la magazin dar macar stii ca il verifici tu. Cand te suna sa le zici ca de cand ai facut comanda o trecut asa de mult timp ca ti-ai cumparat de altundeva  :coolspeak:

Orice mi-as cumpara de pe internet in afara de monitoare LCD.

Am vazut ca lucrezi la o firma care-i specializata in flash. Cum merge treaba ?

Garantia ii complicata la monitoarele astea, ii ceva legat de pixeli blocat/centimetru patrat si in cel mai bun caz ti-l schimba de la 4 pixeli morti in sus. Asa ca il trimiti inapoi la ei numa ca sa te taxeze pt ca s-au uitat la el cu vreo 10 euro/ora si sa mai platesti si transportul. Nu exista monitoare cu 0 dead pixel policy. Aia de pe cel.ro au si descrieri la monitoare mai slabe 'umflate' sau luate de la un echivalent mai performant. Mai bine cumperi de pe emag macar aia se poarta frumos cu clientii.

Uite un site care m-a convins sa nu cumpar de pe internet. http://www.tomshardw.../03/19/penalty/

Edited by keeekeeess, 13 February 2007 - 22:39.


#11
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Can you say Apple Cinema ?  :naughty:

#12
Dalvi

Dalvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.01.2004
@keeekeeess
Din pacate in Iasi nu exista magazin care sa aiba un 24" la raft.
Si da, a trecut mai mult de o saptamina de cind am facut comanda, le-am trimis si mail si nimic. De sunat n-o sa-i sun, ca stiu sigur ca nu rezolv nimic. Evetnual doar ca sa-i inregistrez si sa pun inregistrarea aici ;)
PS: Merge treaba. Vrei sa inveti Flash? :)

@active95
N-am eu fata de apple cinema. Too much money.

#13
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Nu stiu daca se merita sa-ti cumpari de 24". Daca pana in 20" - 22" pretu creste direct proportional, de la 23" o ia razna si ajungi sa dai 30 mil pe unu de 24", iar altu de 22" costa doar 15. Eu vroiam sa-mi iau 19" Samsung 940bw fratele mai mic a lu 205bw da acuma astept 226bw care are 22" tot format wide.


Stiu flash oleaca in sensu ca nu mai fac animatii frame cu frame si stiu oleaca de actionscrip. Am facut eu cateva chestii da asa..fara sa ma impulsioneze nimeni. Voi acolo predati flash sau lucrat in flash pt alte firme?

#14
Dalvi

Dalvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.01.2004
Mi-a venit monitorul, la o luna fara doua zile de la comanda.
Are 3 pixeli/subpixeli morti/blocati si luminozitatea/culorile decalibrate dar in afara de asta e foarte OK. Pentru lucru pare suficient, in sensul ca suna mai bine doua de 24" decit unul de 30".

Stiu ca 98% din cititorii acestui forum ar fi fericiti si cu 24-ul asta, nu-mi sariti in cap :) Depinde ce lucreaza fiecare si ce pretentii/posibilitati are.

#15
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View PostDalvi, on Mar 9 2007, 18:38, said:

Mi-a venit monitorul, la o luna fara doua zile de la comanda.
Are 3 pixeli/subpixeli morti/blocati si luminozitatea/culorile decalibrate dar in afara de asta e foarte OK. Pentru lucru pare suficient, in sensul ca suna mai bine doua de 24" decit unul de 30".

Stiu ca 98% din cititorii acestui forum ar fi fericiti si cu 24-ul asta, nu-mi sariti in cap :) Depinde ce lucreaza fiecare si ce pretentii/posibilitati are.
totusi la banii dati...3 pixel nasoi... :nonobad:  :angry:  :o hai,macar unul..este totusi ditamai panelul..incearca sa faci un masaj usor cu degetul mare-cam 10 secunde-pe fiecare pixel///poate isi revine la normal..se mai poate ca in cateva zile sa isi revina pixelii-doar daca nu sunt arsi :angry: ...bafta !!

#16
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
"Eu zic sa nu-ti iei de pe internet monitor LCD"

Perfect de acord . Oricum , avand in vedere scaderea de preturi la LCD-urile de 30' , aparitia in perspectiva a celor la 120 HZ cu BFI etc , consider ca achizitia in momentul acesta a unui LCD wide peste 20' e ca si trecerea la Windows Vista :)

#17
Dalvi

Dalvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.01.2004
Pixelii aia nu-i vad in mod normal. se vede unul eventual daca am un film f lat si am benzi deasupa/dedesubt.
Nu am avut de ales. In Iasi nu gasesti monitoare de 24" la magazin. Eu-s multumit.

#18
Dalvi

Dalvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.01.2004
La 3 luni de la achizitie, tot multumit sint.

Impresia proasta despre cel.ro a ramas. Mai bine s-ar duce in piata sa vinda rosii.

Edited by Dalvi, 04 July 2007 - 17:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate