Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Extremismul religios la neoprotestanti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#55
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003
Zexelica, am si eu o intrebare: Tanacu este sau nu este definitoriu pentru ortodoxismul actual? Asta pentru ca vaz, ca neoprotestant agnostic ce sunt, ca aici se discuta despre extremele neoprotestantilor, pe care eu unul le consider fenomene marginale, dar pe care unii le considera definitorii.
Deci, ce este definitoriu pentru ortodoxismul actual? Tanacu, sau Scriptura? Argumente, please :)

#56
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblindshutter, on Mar 12 2007, 12:26, said:

Zexelica, am si eu o intrebare: Tanacu este sau nu este definitoriu pentru ortodoxismul actual? Asta pentru ca vaz, ca neoprotestant agnostic ce sunt, ca aici se discuta despre extremele neoprotestantilor, pe care eu unul le consider fenomene marginale, dar pe care unii le considera definitorii.
Deci, ce este definitoriu pentru ortodoxismul actual? Tanacu, sau Scriptura? Argumente, please :)
Ignorarea Scripturii de catre TOATE bisericile, nu numai cea ortodoxa. Au schimbat autoritatea, deci se roaga la alt Dumnezeu decit cel descris de Biblie.
2Ioan
9Oricine o ia înainte, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

#57
doryeen

doryeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.02.2007
Mai zeze, marfa, o sa ma rog pentru tine, ce sa zic, chiar as vrea sa-ti aud povestea,  '' ortodox, apoi am citit scriptura si noah...'' ce sa zic, marfa, oricum, JESHUA ne mantuia pe toti, nu biserica;). Oricum, tot frecventezi tu o biserica, sunt sigur de-asta:)!  Dumnezeu ne iubeste;)!

#58
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdoryeen, on Mar 20 2007, 16:16, said:

Oricum, tot frecventezi tu o biserica, sunt sigur de-asta:)!  Dumnezeu ne iubeste;)!
N-ai ghicit! E porunca in Apoc 18:4
4Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: ,,Ieșiți din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiți părtași la păcatele ei, și să nu fiți loviți cu urgiile ei!
  23Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

Mirele (Hristos) si mireasa (biserica eterna) nu MAI sunt in ea. Erau. Nu MAI sunt.
Cei salvati au porunca sa iasa si sa propovaduiasca inafara de institutia bisericilor.

Edited by zexelica, 20 March 2007 - 16:29.


#59
doryeen

doryeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.02.2007
In biserica unviversala a lui dumnzeu esti:)!...

#60
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdoryeen, on Mar 26 2007, 00:00, said:

In biserica unviversala a lui dumnzeu esti:)!...
Asta este casa oricarui salvat.

#61
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006
Era cica un banc care spunea ceva de genul ca ajung un grup de oameni in cer si ii duce un inger intr-un tur sa cunoasca locurile de pe acolo.Ajung langa o incapere se uita inauntru si vad niste oameni care se rugau erau 4. Dupa ce pleaca de acolo noii veniti il intreaba pe inger de  ce a fost nevoie sa pastreze linistea cand au trecut pe langa acei oameni. Ingerul le-a zic ca pentru ca acei 4 credeau ca sunt singurii care au ajuns in cer.
Acum zexe te intreb sincer, cati oameni crezi ca sunt ca tine in lumea asta?

#62
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003

Quote

Ignorarea Scripturii de catre TOATE bisericile, nu numai cea ortodoxa. Au schimbat autoritatea, deci se roaga la alt Dumnezeu decit cel descris de Biblie.
2Ioan
9Oricine o ia înainte, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

Cool! Scuze ca iti raspund acum, dar nu am apucat sa mai intru pe acest subiect. Imi facusem o parere gresita despre tine. Sunt de acord ca avem diferente destul de mari de vedere, dar in acest punct sunt de acord cu tine.

#63
gaoz

gaoz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.03.2008

View Postzexelica, on Mar 27 2007, 11:28, said:

Asta este casa oricarui salvat.








pt fraieri da...treaba e ca pavel zice : "sa nu va parasiti dar adunarea voastra cum au unii obiceiul..." si continua destul de dur in evrei 10

#64
Ruben121

Ruben121

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2008
Oare cat de aproape este sfarsitul lumii?

#65
sedatif

sedatif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.09.2007
Sfarsitul lumii e mai aproape sau mai departe in functie de indivit si de colectivul din care face parte.

#66
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdavidboy, on Mar 30 2007, 21:57, said:

Acum zexe te intreb sincer, cati oameni crezi ca sunt ca tine in lumea asta?
Nu e treaba mea să știu, însă oricine e salvat respectă ce scrie. Dacă-l doare undeva de ce scrie.....

#67
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on Apr 9 2008, 17:23, said:

Nu e treaba mea să știu, însă oricine e salvat respectă ce scrie. Dacă-l doare undeva de ce scrie.....

......iar tu te consideri asa de ,, salvat ,, incat nici botezul biblic nu-l respecti.......
hai si nu mai prosti lumea si p-acilea........ca nici tu nu stii ce vrei.......la tine
sola scriptura e doar dupa ,, interpretarile ,, tale........sau vrei sa te pun
fata in fata cu scriptura si pe forumul asta ?.......

#68
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006
Va aduc aminte ca subiectul thread-ului este "Extremismul religios la neoprotestanti". Offtopicul se sanctioneaza.
@Zexelica, bag seama ca mai doresti o pauza. Ti-am zis de atatea ori ca acesta este un forum de discutii si nu unul de copy/paste al bibliei.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate