Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce se invata gramatica limbii latine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#37
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004
getalife33 si diorama - ai spune ca sunteti un cuplu care tocmai a divortat si va scoateti ochii  :roflmaofast:

Deseori in viata ajungi sa ti se adreseze un termen latinesc, si cazul fericit este cel in care il si intelegi. Nu doar in farmacie si botanica sau cine stie ce. Vrei sa fii putin cultivat, trebuie sa ai o mica idee despre latina. Parerea mea.

Pe de alta parte: Absentem lædit, qui cum ebrio litigat

#38
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Posthoneybunny, on Feb 10 2007, 17:33, said:

getalife33 si diorama - ai spune ca sunteti un cuplu care tocmai a divortat si va scoateti ochii  :roflmaofast:

Deseori in viata ajungi sa ti se adreseze un termen latinesc, si cazul fericit este cel in care il si intelegi. Nu doar in farmacie si botanica sau cine stie ce. Vrei sa fii putin cultivat, trebuie sa ai o mica idee despre latina. Parerea mea.

Pe de alta parte: Absentem lædit, qui cum ebrio litigat
et tu brutus? dicit lingua latinae?

si vb romanului..."volens nolens aghiasmus grigorius bibet".....prietenii stiu de ce si de unde :P

Edited by VipeR85, 10 February 2007 - 17:54.


#39
Ice4r0

Ice4r0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.01.2007
Dar numai in sistemul nostru de invatamant imbecil este latina ca materie obligatorie . Nu cred ca americanii sau englezi mai au asa ceva in program si ei o duc mult mai bine ca noi in toate privintele . Daca cineva imi poate demonstra contrariul il rog sa posteze .

#40
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
Adaugati si medicina la lista farmacie, botanica etc.
Si americanii sau englezii nu se bat in piept ca sunt 'popor latin', e si o chestie de imagine aici. De ex. sunt sigur ca la americani se pune mai mult accent pe istoria UK decat a restului Europei.
Eu fiind la profil real am facut doar in cl a 9-a si mi-a placut. Zicea unu de aici ceva ca e ca logica, dar cu cuvinte. Bineinteles ca latinii de acum 2000 de ani probabil ar avea probleme sa ne inteleaga, dar asta e, unele reguli se fac pe drum.
Plus ca e o chestie de cultura dar ce sa-i faci unii ar prefera sa invete istoria manelelor si texte de manele in loc sa invete un pic de latina si sa citeasca fragmente de clasici  B)

#41
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004

View PostIce4r0, on Feb 11 2007, 22:56, said:

Dar numai in sistemul nostru de invatamant imbecil este latina ca materie obligatorie . Nu cred ca americanii sau englezi mai au asa ceva in program si ei o duc mult mai bine ca noi in toate privintele . Daca cineva imi poate demonstra contrariul il rog sa posteze .

Contrariul nu am cum si nici nu vreau sa il demonstrez.
Pe de alta parte nivelul de cultura american... mai bine te impusti.
Marea majoritate cred ca Irak-ul este la granita cu Texas-ul... O duc bine, nu o duc bine. Sa nu imi spui ca si geografia este inutila

#42
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Posthoneybunny, on Feb 12 2007, 00:45, said:

Contrariul nu am cum si nici nu vreau sa il demonstrez.
Pe de alta parte nivelul de cultura american... mai bine te impusti.
Marea majoritate cred ca Irak-ul este la granita cu Texas-ul... O duc bine, nu o duc bine. Sa nu imi spui ca si geografia este inutila
si totusi hai sa lasam sistemul american de invatamant deoparte caci e total diferit de al nostru, si din cate stiu eu ei au la colegii vreo 4 materii obligatorii si restul ti le alegi, dar ei au din ce alege...in romania nu cred ca ai avea
si daca e sa o dam in extremism cu ce ma ajuta sa stiu elementele unui vulcan sau ca mongolia e in asia? cu ce ma ajuta asta in viata? daca e sa ma duc in mongolia stie avionul drumul......deci daca e sa o luam asa multe materii sunt inutile in viata.

#43
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostDihorul Razboinic, on Jan 26 2007, 20:21, said:

Imbinam utilul cu frumosul. Matematica este utila, latina e frumoasa. :)
Subscriu.
Am facut doar doi anui de limba latina. De multe ori profesoara (care era si de romana si diriginta) renunta sa facem latina si faceam romana.
In schimb am ramas cu amintiri placute de la ore. Limba in sine mi se pare foarte frumoasa. Folositoare (practica) nu este, in schimb, parerea mea, te ajuta sa te dezvolti intelectual.

#44
getalife33

getalife33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2007
gramatica limbii latine NU te ajuta sa te dezvolti intelectual... mai degraba rezolvarea unui puzzle are acest efect... cultura generala nu inseamna a sti tabele de declinari si conjugari. a zis cineva ca latina e frumoasa... o fi.. dar nu si invatarea gramaticii ei.

oameni... sunteti patetici daca voi considerati ca gramatica limbii latine este un exercitiu de gandire necesar, dar nu puteti argumenta la ce ajuta de fapt.
dar macar am reusit sa imi dau seama de ce se studiaza: pentru ca exista destui care nu folosesc ratiunea inainte de a gandi... o invatam ca e frumoasa si ca ne ajuta sa gandim. rezolvati ecuatii sau puzzle-uri ca sa ganditi, nu invatati cum se declina la ablativ nu stiu ce verb...
macar m-am lamurit... desi sunt dezgustat de aceasta concluzie.

Edited by getalife33, 17 February 2007 - 12:37.


#45
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postgetalife33, on Feb 17 2007, 12:35, said:

gramatica limbii latine NU te ajuta sa te dezvolti intelectual... mai degraba rezolvarea unui puzzle are acest efect... cultura generala nu inseamna a sti tabele de declinari si conjugari. a zis cineva ca latina e frumoasa... o fi.. dar nu si invatarea gramaticii ei.

oameni... sunteti patetici daca voi considerati ca gramatica limbii latine este un exercitiu de gandire necesar, dar nu puteti argumenta la ce ajuta de fapt.
dar macar am reusit sa imi dau seama de ce se studiaza: pentru ca exista destui care nu folosesc ratiunea inainte de a gandi... o invatam ca e frumoasa si ca ne ajuta sa gandim. rezolvati ecuatii sau puzzle-uri ca sa ganditi, nu invatati cum se declina la ablativ nu stiu ce verb...
macar m-am lamurit... desi sunt dezgustat de aceasta concluzie.
ete na...ia uite ca unii nu au chef sa faca puzzle si invata latina care vb ta...tot un puzzle e. numai ca unul mult mai interesant.....si daca nu inveti gramatica limbii latine cu vrei sa inveti latina si tot ce tine de ea?

ai ceva specializare in psihologie de afirmi ca gramatica limbii latine nu te ajuta sa te dezvolti intelectual?

Edited by VipeR85, 18 February 2007 - 22:35.


#46
simion

simion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.02.2007
getalife, tu crezi de nebuni ne-au pus cei care au facut programa sa invatam tabele cu declinari si conjugari? si limba romana are declinari, la fel ca rusa. si da, sunt grele si plictisitoare. dar ideea e sa inveti latina, si singura alternativa era sa te faca sa te uiti la emisiuni TV in latina toata ziua sau sa traiesti printre romani, ca sa inveti limba asa cum invata romanii spaniola. cum asta nu e posibil...alternativa e sa inveti declinarile.

dar stiu, tu nu ai ceva cu declinarile, ai ceva cu limba. Si eu am invatat pe de rost o multime de tabele de-ale limbii franceze...cu verbe neregulate, cu genurile substantivului. si a fost foarte plictisitor. dar acum pot sa vorbesc natural o limba straina fara sa ma gandesc la tabelele alea. si stii ce? e o limba superba. la fel ca latina. asa ca declinarile sunt OK

limba...

View Postdddddd, on Jan 19 2007, 13:38, said:

Getalife33,tu privesti latina doar ca pe o "limba moarta".Dar de cae sa nu o privesti ca pe "mama" limbii vorbite de tine?Ipotetic vorbind,n-ai vrea sa o cunosti si sa o respecti pe mama prietenei tale,chiar daca ea nu ar mai fi in viata?N-ai vrea sa vezi macar o poza cu ea,ca sa ai o minima cunostinta si un minim respect pentru fiinta care a dat nastere unei asemenea fete minunate?Asa e si aici.Deci,te rog,reflecta mai mult...

sunt complet de acord cu postul asta. se pot gasi si alte comparatii, exemple.
am facut 5 ani de latina, am dat teze, am invatat multe, am uitat foarte mult de cand am terminat liceul. dar pentru mine e un privilegiu sa cunosc ceva dintr-o limba veche de mai bine de 2000 de ani, din care s-a nascut limba mea. si sa stiu etimologia multor cuvinte pe care le folosesc zi de zi nu numai in romana...

nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, pentru ca nu are rost. imi exprim o parere doar. stiu ca aproape toti nu puteti suferi latina, nici mie nu-mi placea in cls a 9-a, a 10-a. si sunt constient ca e INUTIL sa o cunosti. dar fara putin rafinament in viata parca traiesti degeaba, nu? :) si nu vorbesc aici doar de latina. de fapt vorbesc in general

#47
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Poststormlord, on Jan 23 2007, 21:22, said:

Latina nu este o simpla limba, printre celelalte.
E un exercitiu al mintii, e altceva, deci.
Si daca se invata, sunt cu totul alte motive.
Iar eu nu cred ca a murit nimeni pentru motivul ca nu a invatat latina.

Total de acord. Matematica la fel.

PS: Nu spun ca matematica nu are si rol practic, ci ca ajuta si la dezvoltarea unei gandiri mai "evoluate".

#48
getalife33

getalife33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2007

View Postsimion, on Feb 28 2007, 23:55, said:

dar stiu, tu nu ai ceva cu declinarile, ai ceva cu limba. Si eu am invatat pe de rost o multime de tabele de-ale limbii franceze...cu verbe neregulate, cu genurile substantivului. si a fost foarte plictisitor. dar acum pot sa vorbesc natural o limba straina fara sa ma gandesc la tabelele alea. si stii ce? e o limba superba. la fel ca latina. asa ca declinarile sunt OK

nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, pentru ca nu are rost. imi exprim o parere doar. stiu ca aproape toti nu puteti suferi latina, nici mie nu-mi placea in cls a 9-a, a 10-a. si sunt constient ca e INUTIL sa o cunosti. dar fara putin rafinament in viata parca traiesti degeaba, nu? :) si nu vorbesc aici doar de latina. de fapt vorbesc in general
1. iti respect parerea dar ti-am ingrosat partea cu care sunt si eu de acord.. e inutila.
2. daca acum poti vorbi limba franceza e minunat.. mergi intr-o tara unde se vorbeste franceza si te va ajuta enorm lucrul asta... dar daca poti vorbi limba latina nu cred ca te ajuta prea mult... (vezi punctul 1)
3. aia care fac programele scolare nu-s chiar oameni de respectat.. gafele si incompetenta lor pun la incercare o gramada de elevi in fiecare an...

Quote

Getalife33,tu privesti latina doar ca pe o "limba moarta".Dar de cae sa nu o privesti ca pe "mama" limbii vorbite de tine?Ipotetic vorbind,n-ai vrea sa o cunosti si sa o respecti pe mama prietenei tale,chiar daca ea nu ar mai fi in viata?N-ai vrea sa vezi macar o poza cu ea,ca sa ai o minima cunostinta si un minim respect pentru fiinta care a dat nastere unei asemenea fete minunate?Asa e si aici.Deci,te rog,reflecta mai mult...
Ipotetic vorbind asta e cea mai aberanta comparatie pe care am auzit-o... o chestie e invatarea unei limbi moarte si cu totul alta chestie cunoasterea mamei persoanei iubite... total aberant.
Practic, in viata de zi cu zi,putini din cei care au postat au venit cu o motivatie serioasa..

#49
vesperala

vesperala

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.01.2007

View Postgetalife33, on Mar 2 2007, 22:56, said:

... o chestie e invatarea unei limbi moarte...
Practic, in viata de zi cu zi,putini din cei care au postat au venit cu o motivatie serioasa..
nu e moartă o limbă din care au apărut alte limbi... e ca și cum tulpina unui copac ar muri pentru că are ramuri.  :) ceea ce se dezvoltă nu moare .

#50
BoonDy

BoonDy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.08.2007
Foarte interesanta dezbaterea voastra....Eu sunt la filologie si invat latina cu o profa foarte serioasa...Cred ca adevarul e pe undeva pe la mijloc. In sensul ca nu e nici inutila, e 'stramoasa' limbii romane, gramatica are unele parti similare, te dezvolti intelectual, si acum inteleg de ce se spune ca cei care stiu latina sunt oameni destepti(cu mici exceptii), e destul de grea...dar, pe de alta parte, se poate trai si fara:).....so, ca sfat, daca nu sunteti obligati sa o invatati in scoala, apucati-va de ea daca aveti nervi tari!  :P

#51
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stiu si zic singur ca sunt printre batranii -ca varsta - ai acestui forum. Si m-am amuzat urmarind discutiile..
Cand am fost elev intr-a VIII-a, profa de latina, care era si de romana si in plus diriginta noastra ne-a intrebat daca chiar vrem sa invatam "de lingua latina". Cred ca e usor de imaginat care a fost raspunsul colectiv, inclusiv al meu....
Peste cativa ani m-am trezit facand pe desteptu' si aruncandu-i lui taica-meu un citat in latina. Nu m-am gandit ca omu' facea parte din generatia care a facut gimnaziul si liceul pana in '44. cu latina la greu. Cand a inceput sa imi zica de declinarea a V-a, conjugarea 2-a, sau ceva in genul asta, am inchis gura urgent. Apoi mi-a recitat din Virgiliu si altii. Dupa peste peste 50 de ani ii mai stia pe dinafara. Mi-a mai zis si ca bacul la mate era "parfum" pe langa cel de la latina..
Mi-a confirmat ca si el nu mai folosise limba respectiva din timpul facultati -silvicultura, unde e logic ca ii trebuia sa retina numele latinesc al copacilor-. Dar dupa abolvire, deloc..
E logic ca am fost "obligat" sa il privesc cu un deosebit respect si sa imi zic singur ceva ...

Morala. La un moment dat incepi sa faci diferenta intre cei cu cultura si valoare intelectuala si cei cu bani, de ex oieri ajunsi. Sunt tare curios in ce "tabara" ati vrea sa fiti pusi. Pt ca respectabilitatea nu se prea poate cumpara. Una e ce ii zici in fata si alta ce gandesti ..
PS. Azi eu regret ca nu am facut macar ora aia saptamanala...

#52
cella

cella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.12.2006
Haideti sa fim seriosi: nivelul latinei invatata in liceu (si chiar in unele facultati) este la pamant. Asa ca nu stiu de ce se plang unii.
Eu nu sustin ca e simplu sa inveti gramatica limbii latine, dar cred ca e necesar. Nu s-o vorbesti fluent  :peacefingers: (nici nu cred ca sunt prea multe persoane in ziua de azi care pot sa faca asta, si nici nu exista vreun motiv pentru care sa faci asta), dar sa te familiarizezi cu ea, sa-i cunosti gramatica, structura si macar o mica parte din vocabular. Am sa dau si doua argumente pentru afirmatiile mele (pentru ca tot cerea cineva mai sus):
Intr-un context restrans, limba pe care o vorbim azi se bazeaza pe limba latina si eu cred ca e important ca un roman sa stie ca are radacinile adanc infipte in aceste locuri. Probabil ca putini stiu ca, printre altele, datorita limbii latine si a cunoasterii legilor fonetice, morfologice si lexicale de evolutie de la latina la romana, teoria roesleriana a fost infirmata (teorie conform careia poporul roman ar fi imigrat de la sudul Dunarii).
In context mai larg, limba romana face parte dintr-un grup de limbi romanice, adica un grup de limbi care au evoluat toate de la latina. Ceea ce foarte putina lume stie este ca aceste limbi (romana, franceza, italiana, catalana, spaniola, portugheza) au aproximativ 500 de cuvinte comune provenite din limba latina si aproximativ 5000 de cuvinte foarte asemanatoare si usor de recunoscut. Atunci cand cunosti limba latina este mult mai usor sa inveti oricare dintre aceste limbi romanice. Asadar, latina chiar te ajuta sa te dezvolti intelectual, pentru ca iti dezvolta aceasta aptitudine de a intelege si invata oricare dintre limbile enumerate mai sus.
Concluzia mea: latina e mai mult decat cultura generala: e un imperativ pentru romani.

#53
mihaidinbrasov

mihaidinbrasov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 07.08.2007
Urma de comunism.. de asta se invata limba latina. De ce se invata analiza matematica cu integrale duble si triple la o facultate de ase? Pentru ca inca sistemul romanesc educational este comunist. Asta este. Aici nu ai cu cine schimba ceva pentru ca toti sunt parca indoctrinati, batuti in cap.
Limba latina este intr-adevar o limba moarta !!! (sa va intre bine in cap asta). Nu se mai vorbeste nicaieri pe planeta !!! Ce e asa de greu de inteles ? Am vazut ca unii au zis ca e un exercitiu de gandire, ca e copacul de viata al civilizatiei noastre, ca e precum o mama a prietenei care a murit si noi trebuie neaparat sa o cunoastem. Nu stiu de ce dar mi se pare ca nu sunteti normali cu asemenea explicatii. Intre a avea cultura generala si a fi fortat sa inveti chestii inutile si aberante (gen declinari ale verbelor la ablativ) este o uriasa diferenta.
Se invata limba latina pentru ca inca suntem intr-un sistem comunist ! Simplu !

#54
angelo saro

angelo saro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.03.2007

View Postmihaidinbrasov, on Aug 28 2007, 11:24, said:

Nu stiu de ce dar mi se pare ca nu sunteti normali cu asemenea explicatii...
aloooo! de la a nu fi de acord cu invatarea limbii latine in scoli si pana la a spune ca nu suntem normali, e cale lunga. nu ai decat sa iti spui punctul de vedere, fara sa faci referire la anormalitatea gandirii unora. mersi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate