Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

De ce se invata gramatica limbii latine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#19
getalife33

getalife33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2007

View PostCimp0aca, on Jan 21 2007, 11:53, said:

Tot ce înveți îți este de folos. Ca să știi.
genial ! m-ai lamurit pe deplin..  :confuzzled:

#20
getalife33

getalife33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2007

View Postdiorama, on Jan 21 2007, 01:44, said:

nu ma innebuni! de unde stii? ca parca ai terminat realul...  :naughty: sau ne dam cu parerea si in necunostinta de cauza?
off topic. iti dau aceeasi replica... daca nu stii nu vorbi. cred ca mai mult iti dai tu cu parerea pe aici facand pe atotcunoscatoarea dreptatii absolute. sincer.. ma plictisesti enorm.. in afara de a posta pe acest forum din 5 in 5 minute cu ce iti mai ocupi timpul ?
on. topic. pana si tu ai zis ca nu exista argumente palpabile pentru care se invata limba latina; sa stii ca nu sunt prost. inteleg asta. si de altfel asta e si scopul topicului, de a o demonstra...

#21
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postgetalife33, on Jan 21 2007, 12:21, said:

off topic. iti dau aceeasi replica... daca nu stii nu vorbi. cred ca mai mult iti dai tu cu parerea pe aici facand pe atotcunoscatoarea dreptatii absolute. sincer.. ma plictisesti enorm.. in afara de a posta pe acest forum din 5 in 5 minute cu ce iti mai ocupi timpul ?
on. topic. pana si tu ai zis ca nu exista argumente palpabile pentru care se invata limba latina; sa stii ca nu sunt prost. inteleg asta. si de altfel asta e si scopul topicului, de a o demonstra...
:eheyebrow: nu te mai enerva asa ca-ti creste tensiunea! cu cat te inversunezi mai mult sa fii periculos, cu atat ma faci sa rad mai cu pofta. parca ziceai ca nu-mi mai raspunzi la posturi  :naughty: .

ontopic: cand vei crea tu masina timpului si te vei urca in ea cu incredere si vei apasa pe butonul care sa te duca in viitor... brusc, din cauza unui trasnet care a lovit in instalatia electrica de la casa ta, te trezesti in trecut. si unde anume??? in roma antica! insa, tu, baiat rau, nu ai vrut sa inveti latina ca ai zis ca n-o sa-ti foloseasca niciodata. descurca-te acu', baiete! :naughty:

#22
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
degeaba se invata... 100% degeaba...
diorama, n-ai decat sa argumentezi tu de ce nu folosesti niste chestii nefolositoare... :)

#23
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Latina ca materie obligatorie ar trebui scoasă din programă.  Este o materie absolut inutilă.  N-au decît s-o păstreze pentru cei care fac filologia, sau facultativă pentru cine vrea s-o-nveţe, dar în general e complet nefolositoare.  Nici măcar cultură generală n-o consider.  Am făcut într-a noua cred, dar am avut noroc ca nu ne-a stresat prea tare.  Erau vreo 3 proverbe, dacă le ştiai p-alea treceai.  Pierdere de timp.

/LE: Bibite Falernum hoc.  Asta-i tot ce mai ştiu :)

Edited by Strict, 23 January 2007 - 13:12.


#24
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
se invata pentru ca timpitii aia pusi in virful sistemul educational nu sint in stare sa faca o programa care sa nu faca varza in creierele bietilor copii. la fel ca si celelalte 17 milioane de materii imbecile si inutile care ti se baga pe git. dracu sa-i ia :bandit: sa speram ca vor intra cu audi a8888 cit mai repede intr-un copac si vor ajunge altii mai destepti in locul lor :death:

#25
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Post.Cris.M., on Jan 21 2007, 10:47, said:

Am vrut sa spun ivrit,limba ebraica..aceeasi cu "hebrew" din limba enleza!
Si... te descurci?

#26
getalife33

getalife33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2007

View Postdiorama, on Jan 19 2007, 14:52, said:

topicul e irelevant. el de fapt vrea sa-mi demonstreze mie (eu sunt utilizatorul de care vorbeste in primul post) ca latina nu foloseste deloc. bineinteles ca pe topicul asta vor scrie 99% nu-mi foloseste la nimic si 1% imi foloseste iar el va iesi invingator. nu exista un motiv practic, palpabil, pentru care se invata latina, dar el nu intelege asta. o inveti cel mult ca sa studiezi textele in latina ca om de stiinta sau ca profesor. in rest, cultura generala, legatura cu limba din care se trage romana si atat. poate si pasiune dar mai rar.
de unde stii tu ca eu nu inteleg ?
inteleg foarte bine si de asta am deschis acest topic. majoritatea celor care au postat au fost de parere ca studierea gramaticii limbii latine este o inutilitate si se pare ca eu ies ÎNVINGĂTOR... nu asta conteaza ci conteaza ca ti-am demonstrat ca nu lovesc in nimeni spunand ca gramatica limbii latine este o inutilitate in ziua de azi... adica nu tu ai intotdeauna dreptate.. cam asta e ideea

#27
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
astept si topicul cu bacovia in care sa spui: citez "arata-mi tu unul caruia sa-i placa bacovia" (citat din topicul cu proba de limba romana). si acolo o sa rasara cel putin unul caruia sa-i placa si atunci ce te faci? in alta ordine de idei, pentru cine nu a avut rabdare sa citeasca toate posturile si ca sa nu se inteleaga gresit, mai scriu o data: eu NU am spus ca MI-ar folosi latina, din contra (am dat teza 4 ani si m-am chinuit inutil). am spus doar ca exista profesori/oameni de stiinta care studiaza textele in latina, deci doar lor le-ar trebui gramatica (si eventual ei s-ar simti jigniti, ca tot ai adus aminte de asta). si, bineinteles, pasionatii (de altfel, floare rara si astia). asa ca e inutila agitatia de a-mi demonstra ceva ce stiam deja si mai ales ceva cu care eram de acord de la inceput.

#28
getalife33

getalife33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2007

View Postdiorama, on Jan 23 2007, 17:55, said:

astept si topicul cu bacovia in care sa spui: citez "arata-mi tu unul caruia sa-i placa bacovia" (citat din topicul cu proba de limba romana). si acolo o sa rasara cel putin unul caruia sa-i placa si atunci ce te faci? in alta ordine de idei, pentru cine nu a avut rabdare sa citeasca toate posturile si ca sa nu se inteleaga gresit, mai scriu o data: eu NU am spus ca MI-ar folosi latina, din contra (am dat teza 4 ani si m-am chinuit inutil). am spus doar ca exista profesori/oameni de stiinta care studiaza textele in latina, deci doar lor le-ar trebui gramatica (si eventual ei s-ar simti jigniti, ca tot ai adus aminte de asta). si, bineinteles, pasionatii (de altfel, floare rara si astia). asa ca e inutila agitatia de a-mi demonstra ceva ce stiam deja si mai ales ceva cu care eram de acord de la inceput.
lasa ca am avut eu rabdare. ia sa vedem..
"pai exact asta am zis si eu, ca totul este util in viata la un moment dat, chiar si extragerea radicalului sau gramatica latina" (care va sa zica... exact asta ai vrut sa zici, dar nu exact asa... tot typo este ? sau este typo de 20 de cuvinte? )
"si vezi ca prin formularea "demonstreaza-mi unde este utila in viata ta (sau a oricarui om normal) gramatica limbii latine" s-ar putea sa lovesti in niste oameni absolut normali carora, culmea, le trebuie un pic de gramatica a limbii latine"

bun.. ca sa nu mai spun ca o faceai doar pentru a-mi demonstra mie contrariul spuselor mele, doar pentru a-mi arata ca gresesc, ca aberez..
n-am "lovit" in nimeni, ok ?

Edited by getalife33, 23 January 2007 - 19:07.


#29
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006
Nu va mai certati!
Latina nu este o simpla limba, printre celelalte.
E un exercitiu al mintii, e altceva, deci.
Si daca se invata, sunt cu totul alte motive.
Iar eu nu cred ca a murit nimeni pentru motivul ca nu a invatat latina.

#30
euph0ric

euph0ric

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 264
  • Înscris: 25.01.2007

View Postgetalife33, on Jan 19 2007, 08:47, said:

In urma unei discutii pe care am avut-o cu un alt utilizator de acest forum am decis sa deschid acest topic. In clasa a 8 a si in a 9 a ( nu toti fac in a 9a totusi) se invata limba latina (exceptand profilele filologice unde se poate face in clasele 9-12) , o limba moarta care nu se mai vorbeste la ora actuala in nici o tara. La gramatica limbii latine din clasa a 9a se invata lucruri de genul : declinarea subsantivelor si adjectivelor(sunt mai multe tipuri , de exemplu declinarea adjectivelor la comparativ) , pronumele, conjugarea verbelor la diateza activa,  timpurile verbelor (indicativ, imperativ, conjunctiv prezent...) dar si functiile cazurilor. Probabil ca nu toti au invatat lucrurile astea complet dar ceva gramatica tot au facut.
Celor care au studiat gramatica limbii latine in liceu sau in a 8 a (oricat de putina) le pun intrebarea : "V-a fost sau va este util in viata ceea ce ati invatat ?"
Nu vreau raspunsuri de genul : " ca sa imi imbogatesc cultura generala" sau ca "asa hai sa nu mai invatam nimic.. " . Vreau raspunsuri si opinii concise, chiar argumentate. Ajunge si un "nu" sau un "da" dar daca e "da" sa fie argumentat.
Astept comentarii
Orice informatie foloseste mai devreme sau mai tarziu, ignorarea ei poate aduce o hiba de rationament ulterior.

Am invatat ceva latina in liceu, si nu`mi pare rau. Damnant quodnon intelligunt :P

#31
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 13.12.2006
fiecare cu dreptatea lui...de acea se face latina in clasa a 9-a : daca iti place si pe langa, iti place si romana si ai in cap sa devi jurist avocat farmacist profesor si inca alte cateva profesii care cer cunostinte cel putin medii de limba latina, te vei duce la uman-filologie unde vei invata latina in continuare. daca nu te duci la real.
eu totusi raman la ideea mea ca latina are importanta ei in sistemul educational dar n-ar trebui bagata pe gat elevilor care nu vor....adica my point: de ce draq te-ai dus la uman daca nu ai avut chef sa inveti latina si nu ii vezi rostul in viata?
si latina intr-a noua se face mai mult pentru cultura generala, pentru a-ti cunoaste istoria altfel decat o vezi in cartea de istorie, iar gramatica dupa parerea mea umila cred ca se invata ca sa poti traduce si tu un amarat de text din latina in romana si invers, nu de alta dar altfel la materie i-ar spune istoria culturii poporului roman si nu latina.
parerea mea de user care a facut latina si inca mai ma lovesc de ea si ma voi mai lovi inca vreo 3 ani...

#32
getalife33

getalife33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2007

View PostVipeR85, on Jan 25 2007, 20:58, said:

eu totusi raman la ideea mea ca latina are importanta ei in sistemul educational dar n-ar trebui bagata pe gat elevilor care nu vor....adica my point: de ce draq te-ai dus la uman daca nu ai avut chef sa inveti latina si nu ii vezi rostul in viata?

ideea e ca se invata pe la destule licee de profil  in a 9 a. eu am fost la sectie de info intensiv si am facut latina... daca materia ar fi fost optionala as fi facut orice alta limba straina in locul asteia.. adica mai bine stiam putina italiana, spaniola, germana, portugheza sau mai stiu eu care decat sa invat gramatica latina timp de un an.(topicul se refera la studierea gramaticii limbii latine, ci nu la studierea imparatilor romani , pentru ca lucrurile alea tin mai degraba de istorie, dar se invata la latina)

#33
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Imbinam utilul cu frumosul. Matematica este utila, latina e frumoasa. :)

#34
Motzoc

Motzoc

    VENERABIL

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,644
  • Înscris: 29.01.2007
Tata a predat latina si greaca la Seminarul Teologic! Sunt sigur ca cei de acolo au avut la ce s-o foloseasca! :coolspeak:

#35
laryoana the champion

laryoana the champion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.02.2007
Eu sunt la profil filologic si sunt total impotriva invatarii acestei limbi mai mult decat moarte,pe care unii se chinuie sa o resusciteze.Cineva ziceam mai sus ca latina este mama limbii latine etc si ceva de o poza.Ma scuzi,dar una este sa vezi o poza cu mama prietenei tale si alta este sa ti se bage pe gat la scoala declinarea a 5-a a adjectivului etc etc.Cu latina se exagereaza,caci nu e ca si cum ai vedea o poza,e ca si cum ai invata pe derost biografia mamei prietenei tale de mult moarta.

#36
laryoana the champion

laryoana the champion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.02.2007
Si la filologie m-am dus ca sa invat limba spaniola si pentru ca nu aveam inclinatie spre stiinte exacte.N-ar fi ami bine ca la latina sa invatam proverbe si viata imparatilor decat tabele cu declinari?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate