Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

De ce se invata gramatica limbii latine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#163
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postpetit_christian, on 29 martie 2015 - 18:29, said:

Daca tu lui semnul egal intre studiul istoriei si studiul latinei, e clara treaba.
Da cine sa inteleaga. Ma refer trecut (mort). Dar de ce, latina nu apartine de ...ISTORIE? A cui oare? A Romaniei...ca sa vezi ce ironie,

#164
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Pai si slavona apartine de Istoria Romaniei. De ce sa nu o invatam la scoala. Ba chiar si greaca.

#165
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postpetit_christian, on 29 martie 2015 - 18:43, said:

Pai si slavona apartine de Istoria Romaniei. De ce sa nu o invatam la scoala. Ba chiar si greaca.

Am inteles dupa cum se vede, ca nu se CUNOASTE diferenta dintre o limba sau cuvinte MOSTENITE si cele...IMPRUMUTATE. De aceea in scoli invatam, MOSTENIREA pentru o limba (asta privitor la limba latina pentru istoria limbii romane). Si am mai scris la top - AROMANA, cum ca numaram de la 11 la 20 slavon, apoi avem cuvinte de gen PROST, CINSTIT, SFINT, IAD, MIREASA, NEVASTA, NECAJITI SAU ISPITITI, ori ca sintem ZDRAVENI, ori ca sintem...BIETII de noi si chiar a IUBI care provin din slava, dar asta ramine strict la cuvinte IMPRUMUTATE. Mostenirea domnule, ori ca este latina, ori ellena pentru altii, este considerata TABU (de aici si scoala in privinta ei). Tin sa cred totusi ca multe persoane cunosc acest lucru, inca din...scoala.

#166
Porcq

Porcq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.09.2014

View Postpetit_christian, on 29 martie 2015 - 18:43, said:

Pai si slavona apartine de Istoria Romaniei. De ce sa nu o invatam la scoala. Ba chiar si greaca.
Pentru ca nu este timp? Zic si eu. Deja unele scoli au latina + engleza + limba straina a doua franceza sau germana.

In plus, nu exista o "limba slavona" pura. Practic ar trebui sa invatam ruseste, ceea ce nu se va intampla niciodata ;)

#167
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View PostPorcq, on 06 aprilie 2015 - 19:46, said:

Pentru ca nu este timp? Zic si eu. Deja unele scoli au latina + engleza + limba straina a doua franceza sau germana.

In plus, nu exista o "limba slavona" pura. Practic ar trebui sa invatam ruseste, ceea ce nu se va intampla niciodata Posted Image

Nu stiu de ce, dar parerea mea este ca ...timp exista pentru orice in scoli (se poate opta pentru destule)...vointa si profesori sa existe, zic eu. Deficitul de profesori este o mare problema in intreaga Europa si nu numai. Oricum lectii de limbi slavone (poloneza,ceha,bulgara,etc.) puteti lua si inafara de scoala. Asta pentru a ramine in scoli, cu ce este mai important pe "piata" internationala (engleza, franceza, rusa etc.) si fata de limbile din care am mostenit ceva (latina). In unele tari din Europa, limba straina nu este pusa alaturi de o alta limba straina, ca sa fie optata, adica nu sinteti intrebati: "Vrei sa studiezi rusa sau franceza?" Ci este pusa alaturi de matematica sa zicem...vrei sa optezi pentru mai multe ore de matematica sau pentru o limba straina, franceza de exemplu?    

Cuvintul niciodata este foarte sensibil (niciodata nu spune niciodata). S-a intimplat sa se invete o perioada obligatoriu limba rusa, apoi a fost doar o optiune, dar a ramas cea mai STUDIATA limba straina, apoi a disparut (politic din cauza caderii comunismului) ca din nou in prezent sa fie inclusa incet incet, in liceele din Romania. Personal imi place rusa, pentru mine este o limba frumoasa. Chiar daca nu o stapinesc foarte bine. Limba rusa este predata si gratis in Romania daca nu gresesc, iar o data la 4 ani, are loc o OLIMPIADA INTERNATIONALA de limba rusa in Moscova, care daca nu ma insel anul trecut in 2014, delegatia romana cu cei mai multi a luat LOCUL I din 25- 30 de tari. Indiferent cit de "disparuta" este considerata din...Romania, actual.

#168
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014
Si vreau sa adaug ca foarte multe persoane au facut limba greaca in licee, poate nu in Romania, insa aceasta limba este predata in alte parti. De pilda unul din magnatii lumii, ma refer la Bill Gates a avut un regret, dupa cum declara intr-un interviu si anume ca nu stie nici o limba straina (franceza,etc.). A invatat insa latina si greaca in liceu si a avut note de zece. http://www.mediafax....-video-13794750

#169
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Posted Image

Attached Files



#170
Porcq

Porcq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.09.2014
@ Astro-Liv :

Eu unul as fi de acord ca la profilul uman sa se ofere limbi in loc de matematica, sigur. Totusi am anumit rezerve, daca tot ce oferi este o ora pe saptamana atunci mai bine lipsa.

Pe vremea comunistilor era un motiv de mandrie sa spui c-ai trecut trimestrul la rusa dar n-ai retinut nimic. Cu regret, dar olimpicii tai nu sunt reprezentativi pentru Romania. Sigur, daca 5-10 elevi isi pun in minte sa invete limbi straine, vor invata orice limba ... dar ei sunt exceptii :) Realitatea trista e ca exista un curent anti-rusesc / pro-vestic destul de generalizat, si nu de ieri.

Intr-o vreme la facultatile "umaniste" se predau greaca *clasica* si latina. Daca te aude cineva ca vrei sa propui *inca* o limba moarta se lasa cu macel pe-aici :D

#171
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View PostPorcq, on 13 aprilie 2015 - 13:25, said:

@ Astro-Liv :

Eu unul as fi de acord ca la profilul uman sa se ofere limbi in loc de matematica, sigur. Totusi am anumit rezerve, daca tot ce oferi este o ora pe saptamana atunci mai bine lipsa.

Pe vremea comunistilor era un motiv de mandrie sa spui c-ai trecut trimestrul la rusa dar n-ai retinut nimic. Cu regret, dar olimpicii tai nu sunt reprezentativi pentru Romania. Sigur, daca 5-10 elevi isi pun in minte sa invete limbi straine, vor invata orice limba ... dar ei sunt exceptii Posted Image Realitatea trista e ca exista un curent anti-rusesc / pro-vestic destul de generalizat, si nu de ieri.
Intr-o vreme la facultatile "umaniste" se predau greaca *clasica* si latina. Daca te aude cineva ca vrei sa propui *inca* o limba moarta se lasa cu macel pe-aici Posted Image

"Cu regret, dar olimpicii tai..." Ai mei?  Dar cind i-am instruit eu si nu stiu? Braila nu apartine Romaniei? Eleva este cea mai buna din LUME si a reprezentat ROMANIA in 2014. Considerati a nu fi...o mindrie pentru tara? Posibil dupa asta sa reprezinte ....alta tara!. http://www.infobrail...e-universitare/

Pe vremea comunistilor? Nu am stiu ca in anul 2014 Romania mai este comunista, pentru cind s-a luat aceasta olimpiada.

Si altceva cu ce sinteti dvs. de acord...si cu ce pot OPTA de fapt, mai mult sau mai putin, elevii. Fara doar si poate doua ore pe saptamina, pot face pe oricine AS...in orice. Asta si cu lectiile de acasa. Cu respect.

#172
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu continui sa invat si sa citesc in Latina.
(nu sunt porfesor, bla bla)

#173
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Faptul ca se invata e cea mai mica problema.

Problema reala o reprezinta profesorii. Cum sa existe in 2019 profesori de latina?

Ce copil se gandeste dupa ce termina liceul ca singurul lucru util pe care vrea sa il faca in viata asta este sa se faca profesor de latina?!

Aici e problema...

#174
grosu_andrei_dumitru

grosu_andrei_dumitru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.12.2019
da, total inutila latina, cel putin pentru mine
tin minte ca ne-au pus sa invatam si un cantec 'gaudeamus igitur, tu venemus sumus" sau ceva de genu
cred ca explicatia este ca profesorii trebuiau sa-si faca orele pentru bani, alta explicatie nu vad

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate