Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

De ce se invata gramatica limbii latine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#1
getalife33

getalife33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2007
In urma unei discutii pe care am avut-o cu un alt utilizator de acest forum am decis sa deschid acest topic. In clasa a 8 a si in a 9 a ( nu toti fac in a 9a totusi) se invata limba latina (exceptand profilele filologice unde se poate face in clasele 9-12) , o limba moarta care nu se mai vorbeste la ora actuala in nici o tara. La gramatica limbii latine din clasa a 9a se invata lucruri de genul : declinarea subsantivelor si adjectivelor(sunt mai multe tipuri , de exemplu declinarea adjectivelor la comparativ) , pronumele, conjugarea verbelor la diateza activa,  timpurile verbelor (indicativ, imperativ, conjunctiv prezent...) dar si functiile cazurilor. Probabil ca nu toti au invatat lucrurile astea complet dar ceva gramatica tot au facut.
Celor care au studiat gramatica limbii latine in liceu sau in a 8 a (oricat de putina) le pun intrebarea : "V-a fost sau va este util in viata ceea ce ati invatat ?"
Nu vreau raspunsuri de genul : " ca sa imi imbogatesc cultura generala" sau ca "asa hai sa nu mai invatam nimic.. " . Vreau raspunsuri si opinii concise, chiar argumentate. Ajunge si un "nu" sau un "da" dar daca e "da" sa fie argumentat.
Astept comentarii

#2
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005

Quote

"V-a fost sau va este util in viata ceea ce ati invatat ?"

Am un raspuns categoric:nu!Am facut "mate-fizica" in liceu(cand am studiat ultima data latina),mai departe am continuat pe acelasi profil..si uite asa pot spune ca nu mi-a fost de folos absolut deloc.Mai mult,vorbesc fluent engleza,turca,evrita (romana nativ) si nici la invatarea acestora nu mi-a fost utila invatarea limbii latine.

   Nah,dupa ani si ani am gasit prilejul sa ma "razbun" pe aceasta disciplina,una dintre cele mai antipatice mie..  :bigwhitegrin:

ps- si credeti-ma ca si fara a studia latina,as fi stiut probabil la fel de multe proverbe in latina ca si acum..

#3
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
si topicul cu iubitorii de bacovia unde este? il astept si pe ala.  :naughty: si nu-ul de ce nu trebuie argumentat? de ce doar da-ul?

Edited by diorama, 19 January 2007 - 12:50.


#4
enegrea

enegrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.05.2006
Multe din ce inveti sunt absolut inutile.
Eu am pastrat caietele din generala. Cand imi pica prin mana, citesc caietele de istorie cu notite. O gramada de chestii interesante notate, dar nimic de acolo nu imi aduceam aminte sa fi invatat. Ideea e ca multe chestii ti se predau la o varsta prea frageda, nici nu le intelegi, nici nu te intereseaza, asa ca le inveti mecanic si le uiti imediat ce nu mai ai nevoie.
Asta e scoala romaneasca. Si la facultate (politehnica) e la fel, inveti matematica, cu o gramada de formule abstracte, si dupa aia (la vreo 2 ani) inveti fizica, unde vezi la ce iti trebuiau alea (pe care le-ai invatat mecanic, ca sa poti sa treci, si acum nu le mai stii).
Incepand cam din clasa a 7-a, gradual, eu n-am dat nici cea mai mica importanta notelor - decat daca erau necesare pentru bursa.
On topic: Da, asa e, invatarea gramaticii latine e pierdere de vreme, pentru clasa a 8 si a 9-a.

Edited by enegrea, 19 January 2007 - 13:16.


#5
dddddd

dddddd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 14.12.2006
Getalife33,tu privesti latina doar ca pe o "limba moarta".Dar de cae sa nu o privesti ca pe "mama" limbii vorbite de tine?Ipotetic vorbind,n-ai vrea sa o cunosti si sa o respecti pe mama prietenei tale,chiar daca ea nu ar mai fi in viata?N-ai vrea sa vezi macar o poza cu ea,ca sa ai o minima cunostinta si un minim respect pentru fiinta care a dat nastere unei asemenea fete minunate?Asa e si aici.Deci,te rog,reflecta mai mult...

#6
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Ca sa aiba si copiii lor o paine de mancat.

#7
dddddd

dddddd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 14.12.2006
Getalife33,eu nu am vazut vreodata un om care are un scop clar in viata,sau care are cel putin un motiv intemeiat pentru care sa se trezeasca in fiecare dimineata cu zambetul pe buze,sa se planga de asemenea "obstacole" mici si trecatoate.Sper ca intelegi sau daca nu,o sa vezi mai tarziu ca am dreptate

#8
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
topicul e irelevant. el de fapt vrea sa-mi demonstreze mie (eu sunt utilizatorul de care vorbeste in primul post) ca latina nu foloseste deloc. bineinteles ca pe topicul asta vor scrie 99% nu-mi foloseste la nimic si 1% imi foloseste iar el va iesi invingator. nu exista un motiv practic, palpabil, pentru care se invata latina, dar el nu intelege asta. o inveti cel mult ca sa studiezi textele in latina ca om de stiinta sau ca profesor. in rest, cultura generala, legatura cu limba din care se trage romana si atat. poate si pasiune dar mai rar.

Edited by diorama, 19 January 2007 - 13:57.


#9
getalife33

getalife33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2007

View Postdiorama, on Jan 19 2007, 14:52, said:

topicul e irelevant. el de fapt vrea sa-mi demonstreze mie (eu sunt utilizatorul de care vorbeste in primul post) ca latina nu foloseste deloc. bineinteles ca pe topicul asta vor scrie 99% nu-mi foloseste la nimic si 1% imi foloseste iar el va iesi invingator.

ca bine zici.. evident ca cei 99% gresesc si cei 1% au dreptate (iar tu faci parte din cei 1%)... si in acest caz este ultimul topic la care iti mai raspund, pentru ca si atunci cand iti aduc dovezi, tot tu ai impresia ca ai dreptate.

dddddd... nu ai dreptate si nici nu ma incerca sa ma convingi ca nu  ai.. nici o sansa

iar pentru ceilalti, invatati fratilor latina.. este foarte importanta! a cunoaste "mama" limbii romane chiar este ceva care suna nu doar aberant, dar as zice comunist...  
mai astept insa raspunsuri concrete , da sau nu.

Edited by getalife33, 19 January 2007 - 14:23.


#10
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postgetalife33, on Jan 19 2007, 14:18, said:

ca bine zici.. evident ca cei 99% gresesc si cei 1% au dreptate (iar tu faci parte din cei 1%)... si in acest caz este ultimul topic la care iti mai raspund, pentru ca si atunci cand iti aduc dovezi, tot tu ai impresia ca ai dreptate.

dddddd... nu ai dreptate si nici nu ma incerca sa ma convingi ca nu  ai.. nici o sansa

iar pentru ceilalti, invatati fratilor latina.. este foarte importanta! a cunoaste "mama" limbii romane chiar este ceva care suna nu doar aberant, dar as zice comunist...  
mai astept insa raspunsuri concrete , da sau nu.
mai baiete, unde am zis ca mi-ar trebui? io nu fac parte din aia 1%, nu mai inventa! corect, numai tu ai dreptate, noi nu. cum suna, comunist??? :roflmao:  si nu imi mai lasa PM-uri jignitoare ca iti fac un report de nu te vezi. astept totusi topicul cu bacovia!!!

Edited by diorama, 19 January 2007 - 14:45.


#11
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Post.Cris.M., on Jan 19 2007, 09:04, said:

evrita
Ce-i aia?

Edited by LoveDemon, 19 January 2007 - 21:04.


#12
Julia22

Julia22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 06.01.2007
si eu am facut latina in clasa a 8-a si inclusiv la liceu, fiind profil filologie. chiar am dat teza din latina, insa la noi nu se invatau numai citate, se traduceau texte si se invatau declinari si terminatii ale verbelor. clar ca lucrurile astea sunt inutile in sensul ca acum nu-ti ajuta la nimik. poate ii ajuta pe studentii de la facultatile de drept din tara. stiu ca ei au in primul an un examen la care trebuie sa invete multe citate in latina despre legi, si exersand, le pricep mai usor. noi insa faceam si multe chestii despre cultura si civilizatei, lucram la proiecte si aveam prezentari.
e totusi rusinos sa spui ca aceasta materie trebuie scoasa din programa scolara. pentru noi, scolarii de la filologie, latina era un fel de matematica cu cuvinte. daca ii intelegeai regulile gramaticale, reuseai sa intelegi si ce vrea textul sa spuna. tot o chestie de logica si gandire, ca si in matematica.

#13
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postgetalife33, on Jan 19 2007, 14:18, said:

ca bine zici.. evident ca cei 99% gresesc si cei 1% au dreptate (iar tu faci parte din cei 1%)... si in acest caz este ultimul topic la care iti mai raspund, pentru ca si atunci cand iti aduc dovezi, tot tu ai impresia ca ai dreptate.

dddddd... nu ai dreptate si nici nu ma incerca sa ma convingi ca nu  ai.. nici o sansa

iar pentru ceilalti, invatati fratilor latina.. este foarte importanta! a cunoaste "mama" limbii romane chiar este ceva care suna nu doar aberant, dar as zice comunist...  
mai astept insa raspunsuri concrete , da sau nu.
am terminat liceul la uman-filologie bilingv engleza....ciudate ca am atestat la engleza si imi place engleza...am facut si germana dar din aia nu mai stiu nici o boaba dupa 12 ani de studiu...in schimb la latina am participat in toti cei 4 ani de liceu la olimpiada si n-a fost data sa nu iau macar locul 2 la judeteana. my point is: fata de germana care am facut 12 ani latina imi foloseste mai mult acum la facultatea de drept...la fel de mult ca engleza...si invatand latina parerea mea e ca de fapt inveti gramatica limbii romane

#14
getalife33

getalife33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2007

View PostVipeR85, on Jan 20 2007, 23:05, said:

fata de germana care am facut 12 ani latina imi foloseste mai mult acum la facultatea de drept...la fel de mult ca engleza...si invatand latina parerea mea e ca de fapt inveti gramatica limbii romane

ca ai invatat 12 ani germana si nu iti foloseste la nimic, sa stii ca e o chestie.
intrebarea mea este si ramane:"te ajuta cumva cunoasterea gramaticii limbii latine ?" va pune la drept sa stiti conjugari si declinari ? sau sa cunoasteti anumite citate.. ? daca n-as sti latina deloc (pana la admitere la drept) as putea sa fac dreptul ?  
gramatica limbii romane e o chestie, gramatica limbii latine este alta chestie (nici macar verbul "a fi" nu coincide) ... nu stiu cum inveti de fapt gramatica limbii romane invatand gramatica limbii latine... au legatura, seamana, dar este totusi o diferenta maricica.

#15
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postgetalife33, on Jan 20 2007, 22:28, said:

ca ai invatat 12 ani germana si nu iti foloseste la nimic, sa stii ca e o chestie.
intrebarea mea este si ramane:"te ajuta cumva cunoasterea gramaticii limbii latine ?" va pune la drept sa stiti conjugari si declinari ? sau sa cunoasteti anumite citate.. ? daca n-as sti latina deloc (pana la admitere la drept) as putea sa fac dreptul ?  
gramatica limbii romane e o chestie, gramatica limbii latine este alta chestie (nici macar verbul "a fi" nu coincide) ... nu stiu cum inveti de fapt gramatica limbii romane invatand gramatica limbii latine... au legatura, seamana, dar este totusi o diferenta maricica.
nu ma innebuni! de unde stii? ca parca ai terminat realul...  :naughty: sau ne dam cu parerea si in necunostinta de cauza?

#16
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
latina este utila pt farmacie mai ales la botanica ......zzzz :confuzzled:

nu mi-a placut deloc latina la scoala.....nu mi-a folosit la nimic....o pierdere de vreme.....trebuie sa fie desffintata latina aia ca e moarta.....in loc de latina, puteam invata o alta limba straina .....initial se invatau 2 limbi straine si ar fi fost 3 limbi moderne foarte UTILE IN societate moderna ca engleza, franceza, germana, italiana, spaniola....in prezent germana castiga teren in fata francezei pana acum......si spaniola si italiana.....Franceza pierde teren cu timpul......dar cunosc bine franceza.....

LATINA nu mai este importanta pt scoala elemantara dar optionala pt faculatate ca Dreptul, Farmacia.....oricum inutil

#17
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005

View PostLoveDemon, on Jan 19 2007, 21:03, said:

Ce-i aia?


Am vrut sa spun ivrit,limba ebraica..aceeasi cu "hebrew" din limba enleza!

#18
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Tot ce înveți îți este de folos. Ca să știi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate