Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mac mini, se merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
s1nn0cence

s1nn0cence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.01.2007

View Postclicu, on Feb 4 2007, 12:30, said:

Din câte văd ai uitat să pui vama și TVA-ul... nu știu exact cât e vama, am înțeles că e pe la 30%.

Ca și curieri, am lucrat cu UPS-ul cam un an și n-am avut probleme, sunt foarte foarte rapizi.


..de care vama si ce TVA vorbesti? la noi sau la ei? ..la ei nu mai adaug nimic, nici o taxa, nici un TVA.. (se akizitioneaza in Delaware, adica no taxes)
vama la noi sa fie? da-mi site detalii te rog..  iar cat despre servicii/rapiditate, sunt cam tot pe-acolo.. UPS, FedEx ..ma intereseaza mai mult costurile (o zi-doua in plus mai pot astepta)    ..mersi

#20
linbetwin

linbetwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 12.01.2007

View Postfloriniaru, on Feb 4 2007, 11:43, said:

Da. Nu merg toate programele. Cele mai multe nu sint scrise pentru procesoare Intel, deci nu ruleaza sau ruleaza lent, prin emulare. Poti sa ai probleme cu placa grafica. Si cind ti-e lumea mai draga te lasa cu ochii insoare (la adaugarea unui component!).

Nu vreau să emulez OS X, ci să-l instalez direct pe PC, în dual-boot cu XP. Există un .iso cu Mac OS X Tiger pe torente. Știu, Dont Steal Mac OS X.kext, dar e doar un test, nu mă aștept să meargă îndeajuns de bine. Procesorul e AMD ATHLON64 3000+ (Venice). Nu e dual-core (știu că OS X nu poate folosi decât un core). Placa video e NVIDIA 6600 TDH. Înainte de a cumpăra un Mac, vreau să mă asigur că mă descurc pe OS X (eu am niște probleme mari de vedere și în XP folosesc o "lupă de ecran". Am auzit că OS X are o funcție de zoom, dar vreau să văd cum mă descurc cu ea).

Mulțumesc pentru sfaturi și informații.

#21
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

View Posts1nn0cence, on Feb 4 2007, 12:45, said:

..de care vama si ce TVA vorbesti? la noi sau la ei? ..la ei nu mai adaug nimic, nici o taxa, nici un TVA.. (se akizitioneaza in Delaware, adica no taxes)
vama la noi sa fie? da-mi site detalii te rog..  iar cat despre servicii/rapiditate, sunt cam tot pe-acolo.. UPS, FedEx ..ma intereseaza mai mult costurile (o zi-doua in plus mai pot astepta)    ..mersi
Mă refeream la taxele vamale şi la TVA-ul de la noi. După cum spuneam nu ştiu exact cât e taxa vamală, dar poţi da un telefon la oficiul vamal al Poştei Române să afli exact ce te interesează.

Edit: Am mai găsit un topic pe tema asta: http://forum.softped...howtopic=103122 . Da' eu aş verifica totuşi la vamă.

Edited by clicu, 04 February 2007 - 14:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate