Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa construim o casa 2007 - Preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3564 replies to this topic

#91
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

Conteaza pretul final, dar mai importent decat pretul este calitatea, seriozitatea si capacitatea de a duce la sfarsit lucrul inceput FARA MARI PROBLEME.

De ce am eu senzatia ca nu intotdeauna un pret consistent garanteaza si partea a doua a frazei tale... :notangel:

@ buitrago: si eu vreau sa vad OZN-uri, dar degeaba  :lol: Preturi reale nu vei vedea, ca atunci o sa te duci cu toporu'  dupa ala de te ia de fraier  :naughty: Fericiti cei ce nu stiu... ;)

#92
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006
Si eu vreau sa construiesc o casa de 200 m -P+1- fara mari pretentii arhitecturale si caut de luni bune o socitate de constructii serioasa, cu un istoric onorabil si cu preturi normale.Se pare ca mai degraba o gasesc pe Sharone Stone  :coolspeak:  dimineata in bucatarie facandu-mi o omleta decat o firma de constructii cu care sa lucrez.
Preturi alandala, oferte prea mari sau prea mici, taxe peste taxe etc.
Se pare ca dupa ce termini de construit o casa mai degraba-ti vine sa-l impusti pe constructor decat sa-l recomanzi mai departe, asa de buni si profesionisti sunt baietii din domeniu.
Ma uit la DanaH si cred ca dupa ce-o sa-si termine de construit casa o sa poata lua fara probleme un master in structuri si rezistente  :D
In jurul biroului meu se construiesc tot felul de cladiri, mari sau mici, daca te uiti la cum arata munitorii te apuca rasu plansului, unul mai jerpelit ca altul, abia se misca, cred ca din 8 ore de munca 7 le fumeaza etc si atunci te intrebi firesc ...cu cine-mi construiesc eu casa daca asta e oferta...??? :scratchchin:

#93
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Ma uit la DanaH si cred ca dupa ce-o sa-si termine de construit casa o sa poata lua fara probleme un master in structuri si rezistente  :D
In jurul biroului meu se construiesc tot felul de cladiri, mari sau mici, daca te uiti la cum arata munitorii te apuca rasu plansului, unul mai jerpelit ca altul, abia se misca, cred ca din 8 ore de munca 7 le fumeaza etc si atunci te intrebi firesc ...cu cine-mi construiesc eu casa daca asta e oferta...??? :scratchchin:
[/quote]
Sau o sa tina cursuri ori la Mincu ori la Fac de Constr.  :lol: si nici n'a ajuns la finisaje  :confuzzled:. Oricum, cine v'a edita primu' o carte tip indrumator, "Cum sa construiesti o casa", o sa scoata ceva malai. Poate in Ro o sa se vinda mai bine Ca Codu' lu' Davinci  :D. Sau poate un abonament la spitalu' 9  :lol:
Cit despre constructori, NU generaliza.... :nonobad:

Edited by punkt, 23 January 2007 - 12:01.


#94
vali_pp

vali_pp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2006

View Postpunkt, on Jan 23 2007, 11:57, said:

Ma uit la DanaH si cred ca dupa ce-o sa-si termine de construit casa o sa poata lua fara probleme un master in structuri si rezistente  :D
In jurul biroului meu se construiesc tot felul de cladiri, mari sau mici, daca te uiti la cum arata munitorii te apuca rasu plansului, unul mai jerpelit ca altul, abia se misca, cred ca din 8 ore de munca 7 le fumeaza etc si atunci te intrebi firesc ...cu cine-mi construiesc eu casa daca asta e oferta...??? :scratchchin:

Sau o sa tina cursuri ori la Mincu ori la Fac de Constr.  :lol: si nici n'a ajuns la finisaje  :confuzzled:. Oricum, cine v'a edita primu' o carte tip indrumator, "Cum sa construiesti o casa", o sa scoata ceva malai. Poate in Ro o sa se vinda mai bine Ca Codu' lu' Davinci  :D. Sau poate un abonament la spitalu' 9  :lol:
Cit despre constructori, NU generaliza.... :nonobad:

Te anunt ca deja a aparut o carte pe piata  "Cum sa-ti construiesti casa singur" si pentru mine cel putin nu e rea deloc, ba chiar sunt informatii foarte pretioase.Nu stiu cum se vinde, banuiesc ca bine avand in vedere ca o cautam de ceva vreme si nu o gaseam, dar cred eu ca merita 300 de mi

#95
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ Vali: returneaza si tu un serviciu si da-ne mai multe detalii despre cartea aia, te rugam frumos :)

Master nu, camasa d-aia cu manecile la spate da   :notangel:  Daca stau sa fac o retrospectiva, pana acum au fost asa:
- studiu geo: 4 incercari ratate, a 5-a a fost firma - ocazie cu care am facut terenul ciur
- arhitecti : 5 randuri de discutii, al 6-lea bingo :)
- foraj put : 2 incercari, a treia cu noroc :)
- constructie propriu zisa: 6 oferte, cu a 7-a s-a batut palma.

Si, vorba lui Punkt, pana la finisaje mai e. :D

...Vreun cultivator de valeriana pe aici ?  :lol:

Revenind la treburi serioase, se discuta pe undeva pe aici de TVA. Am vazut ca si pe aria de Money & Business exista niste preocupari similare, mai precis

aici

#96
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
cartea se numeste "Ghidul Castor - Fa-ti casa singur", costa 28.5 ron si se poate comanda online (eu asa am facut) si le-am dat adresa de la firma, au venit in 24 de ore.

Ce as putea sa reprosez cartii e ca nu are imagini, iar cartea pare a fi scrisa cam acum 2 ani, cand (de ex.) inca se mai dadeau bani pe scoaterea din circuitul agricol. Destul de putine spuse despre chestii mai noi cum ar fi incalzirea prin pardoseala sau sisteme de ventilatie cu recuperare de caldura. Dar merita banii oricum.

link site de comandat carte:

http://www.librarie....ur-editia-2006-

ps: tre' sa ma oftic, se pare ca a aparut o editie mai noua...

#97
vali_pp

vali_pp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2006

View PostDana_H, on Jan 23 2007, 13:15, said:

@ Vali: returneaza si tu un serviciu si da-ne mai multe detalii despre cartea aia, te rugam frumos :)

Master nu, camasa d-aia cu manecile la spate da   :notangel:  Daca stau sa fac o retrospectiva, pana acum au fost asa:
- studiu geo: 4 incercari ratate, a 5-a a fost firma - ocazie cu care am facut terenul ciur
- arhitecti : 5 randuri de discutii, al 6-lea bingo :)
- foraj put : 2 incercari, a treia cu noroc :)
- constructie propriu zisa: 6 oferte, cu a 7-a s-a batut palma.

Si, vorba lui Punkt, pana la finisaje mai e. :D

...Vreun cultivator de valeriana pe aici ?  :lol:

Revenind la treburi serioase, se discuta pe undeva pe aici de TVA. Am vazut ca si pe aria de Money & Business exista niste preocupari similare, mai precis

aici


Scuze dar abia acum am vazut.Carteas intradevar se numeste "Ghidul castor fa-ti casa singur".Eu in schimb am luat-o din Cora la 28.49 RON.Intradevar nu are poze si nici nu poti sa colorezi  :deadtongue:  , dar da o groaza de informatii zic eu.Scuze inca o data de intarziere

#98
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostDana_H, on Jan 23 2007, 10:08, said:

De ce am eu senzatia ca nu intotdeauna un pret consistent garanteaza si partea a doua a frazei tale... :notangel:


Nu e vorba de a accepta un pret consistent. Doar am spus ca pretul nu trebuie sa fie principalul factor in alegearea unui produs/serviciu.

In cazul de fata, fostii clienti,  garanteaza acele lucruri pe care le pomeneam.

#99
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostX-plane, on Jan 23 2007, 17:22, said:

In cazul de fata, fostii clienti,  garanteaza acele lucruri pe care le pomeneam.
Asta ar trebuie sa fie un fel de proverb

#100
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ CRG, Vali : multumesc mult, am si comandat :)

@ X-plane: corect, recomandarile fostilor clienti sunt cel mai bun atu. Doar ca sunt atat de rare...:D

#101
cristef75

cristef75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.12.2006
am o buna perioada de timp de cand citesc acest forum si este intr-adevar destul de educativ atat pentru viitorii beneficiari cat si chiar pentru constructori(chiar eu fiind unul dintre ei).     tragand linie la tot ceea ce se discuta pe aceste topicuri destinate contructiilor, rezulta ca romanul nostru cetatean al UE nu face nazuri in a cumpara terenuri de zeci-sute de mii de euro cel putin egale cu preturile din europa, nu face nazuri in privinta materialelor de constructii (alte zeci-sute de mii de euro) care-s cel putin duble fata de  tarile din UE,  clacheaza acolo unde nu ar trebui: executie,  produs finit.
Calitate la pret mic sa nu viseze nimeni. daca gaseste cineva Armani la 100000/50ml sa-mi spuna si mie( am inteles ca-n "europa" se gasesc intradevar dar pline cu apa)
     nici unul nu se-ntreaba de ce-i asa scump terenul,materialele etc. toti se-ntreaba care-i mai ieftin,ce adaos comercial,cat castiga un muncitor constructor,ce profit are firma, etc
ei bine, eu ca si constructor n-o sa va-ntreb cum dracu se face ca la un salariu minim in romania de 3-4 milioane voi reusiti sa construiti case de miliarde,ce adaos comercial aveti la firmele ce le conduceti, cat profit,etc.  eu doar va dau o veste buna: va fac case cu 50 manopera la rosu, sau 160 cu materiale.ceea ce va rog este sa nu plangeti cnd o sa vedeti rezultatul. :coolspeak:
noapte buna!!! si va rog nu-mi umpleti inbox-ul :worthy:

#102
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Cristef, poate ne explici si noua cum se face ca o casa in Romania a ajuns sa coste mai mult ca una afara. Lasa la o parte costul terenului, ma refer strict la casa.

Cred ca lumea s-a exprimat destul de politicos aici, fara sa generalizeze. Daca vrei sa vorbim cinstit, OK: sunt o gramada de hiene printre constructori. Iar pentru un beneficiar - orice beneficiar - profituri de 75% - 150% (sau chiar mai mult, nu veni sa imi spui ca nu exista) suna monstruos. Tine cont ca unele firme sunt buticuri la coltul blocului...o firma de constructii are o cifra de afaceri de cu totul alt ordin de marime.

As mai putea spune multe, dar ma opresc aici. Oricum, ma surprinde izbucnirea ta. Credeam ca macar cei aflati pe forumul asta inteleg sa se comporte ca in Romania de peste 20 de ani. <_<

LE: faptul ca un prestator de servicii ii cere clientului sau socoteala de unde vin banii il descalifica automat...

Edited by Dana_H, 24 January 2007 - 00:13.


#103
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postcristef75, on Jan 24 2007, 00:46, said:

noapte buna!!! si va rog nu-mi umpleti inbox-ul :worthy:


Cred ca poti sta linistit.


Btw. Cum calculezi pretul pe mp daca casa are un singur nivel, daca are doua sau 1 si 1/2, adica mansarda?


Calitate la un pret mic este mai greu dar ni imposibil. Totusi pretul imens, sugerat de comparatia ta cu Armani, a aberant, indiferent de unde ar avea bani beneficiarul. Nu i-a luat de la tine moka, sa stii.

Edited by X-plane, 24 January 2007 - 00:21.


#104
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007
cred ca vroia sa anime ceva pe forum :rolleyes:
in privinta preturilor la materiale, i-as da dreptate.
o caramida pe-afara de 24x10x7  in afara-i cam 2700lei,aici  cred ca vreo7-8000

#105
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007
eu am bani pentru ca vand arme, :coolspeak: nu?

#106
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postcristef75, on Jan 23 2007, 23:46, said:

tragand linie la tot ceea ce se discuta pe aceste topicuri destinate contructiilor, rezulta ca romanul nostru cetatean al UE nu face nazuri in a cumpara terenuri de zeci-sute de mii de euro cel putin egale cu preturile din europa, nu face nazuri in privinta materialelor de constructii (alte zeci-sute de mii de euro) care-s cel putin duble fata de  tarile din UE,  clacheaza acolo unde nu ar trebui: executie,  produs finit.
cam generalizerzi si te dai de gol :)...NU ai urmarit topicurile si cred ca nici vechiu' topic....s'a discutat cu "pasiune" despre costurile mai mari ale materialelor si chiar despre terenuri...
Faptul ca nemultumirile sunt mai evidente la "servicii", adica proiectare si executie, se datoreaza faptului ca sunt interactiuni cu oameni. Materialele sunt lucruri fizice si cind tii un volum solid in mina parca are valoare, cind e sa dai bani pe niste hirtii sau pe "manopera", parca nu'ti vine :)
DAR, exista un mare DAR, atit proiectarea cit si manopera, au cel mai mare impact asupra produsului finit, deci clar lucru ca aceste etape sunt mai vizate...si calr lucru ca aici se consuma multe energii...si d'asta'i bine sa le dicutam.... :peacefingers:

View Postcristef75, on Jan 23 2007, 23:46, said:

Calitate la pret mic sa nu viseze nimeni. daca gaseste cineva Armani la 100000/50ml sa-mi spuna si mie( am inteles ca-n "europa" se gasesc intradevar dar pline cu apa)
calitate la pret mic, in nici un caz, dar calitate la pretul CORECT, cu siguranta poti sa visezi...Armani nu inseamna "calitate" la fel cum nici IMPACT nu inseamna calitate (cel putin asta spun forumistii)....daca dai bani pe nume, ramine la latitudinea celui care o face daca merita sau nu....

View Postcristef75, on Jan 23 2007, 23:46, said:

nici unul nu se-ntreaba de ce-i asa scump terenul,materialele etc. toti se-ntreaba care-i mai ieftin,ce adaos comercial,cat castiga un muncitor constructor,ce profit are firma, etc
e si normal, vrea JUSTIFICARI pt. banii cheltuiti...nu inteleg de ce te deranjeaza asta?!....justifica, demonstreaza si atunci ai dreptate....

View Postcristef75, on Jan 23 2007, 23:46, said:

ei bine, eu ca si constructor n-o sa va-ntreb cum dracu se face ca la un salariu minim in romania de 3-4 milioane voi reusiti sa construiti case de miliarde,ce adaos comercial aveti la firmele ce le conduceti, cat profit,etc.  eu doar va dau o veste buna: va fac case cu 50 manopera la rosu, sau 160 cu materiale.ceea ce va rog este sa nu plangeti cnd o sa vedeti rezultatul. :coolspeak:
casele de miliarde sau 80-100.000 Euro se fac cu salarii de 3000 de euro de familie (el si ea), cu apartamente vindute, cu credit la banca pe 20 de ani si cu ajutorul parintilor si al familiei...e normal si e firesc....
50.ooo E manopera?  :naughty:  si 160.ooo E, cu materiale?  :naughty: ..... don't worry, that's no sugar

#107
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postbuitrago, on Jan 24 2007, 11:32, said:

o caramida pe-afara de 24x10x7  in afara-i cam 2700lei,aici  cred ca vreo7-8000
unde pe afara?

si ce a fost balamucul asta cu " de unde aveti bah bani sa va faceti case?" . :cursing:

nu suntem parlamentari, normal ca din munca+credite. daca constructorul ala face case de miliarde la beneficiari care au ajutor de somaj are o mica problema in a fi platit  :nonobad:

#108
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007

View Postcristef75, on Jan 24 2007, 00:46, said:

am o buna perioada de timp de cand citesc acest forum si este intr-adevar destul de educativ atat pentru viitorii beneficiari cat si chiar pentru constructori(chiar eu fiind unul dintre ei).     tragand linie la tot ceea ce se discuta pe aceste topicuri destinate contructiilor, rezulta ca romanul nostru cetatean al UE nu face nazuri in a cumpara terenuri de zeci-sute de mii de euro cel putin egale cu preturile din europa, nu face nazuri in privinta materialelor de constructii (alte zeci-sute de mii de euro) care-s cel putin duble fata de  tarile din UE,  clacheaza acolo unde nu ar trebui: executie,  produs finit.
Calitate la pret mic sa nu viseze nimeni. daca gaseste cineva Armani la 100000/50ml sa-mi spuna si mie( am inteles ca-n "europa" se gasesc intradevar dar pline cu apa)
     nici unul nu se-ntreaba de ce-i asa scump terenul,materialele etc. toti se-ntreaba care-i mai ieftin,ce adaos comercial,cat castiga un muncitor constructor,ce profit are firma, etc
ei bine, eu ca si constructor n-o sa va-ntreb cum dracu se face ca la un salariu minim in romania de 3-4 milioane voi reusiti sa construiti case de miliarde,ce adaos comercial aveti la firmele ce le conduceti, cat profit,etc.  eu doar va dau o veste buna: va fac case cu 50 manopera la rosu, sau 160 cu materiale.ceea ce va rog este sa nu plangeti cnd o sa vedeti rezultatul. :coolspeak:
noapte buna!!! si va rog nu-mi umpleti inbox-ul :worthy:

da-mi voie, sa mentin atitudinea din replica ta, si sa te intreb de ce esti suparat ca nu-ti dau bani prostii, nu-i prost cine cere, dece te uiti pe geam la cum construiesc altii, sau de ce crezi ca daca cineva accepta un DAE de 13-15% pentru a construi, trebuie sa accepte adaosul tau exagerat. Cat despre bani, esti putin in urma, cu vreo 18 ani cel putin, salariul pe care ilprimesti este cel care il vrei, tine minte asta. Si mai tine minte una: Banii si copii se fac cel mai usor. Dar toate la timpul lor.
Putim cam direct, dar cand cineva ma intreaba ce am facut in ultimii 15 ani, imi aduce aminte de defilari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate