Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa construim o casa 2007 - Preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3564 replies to this topic

#1063
un_sfat

un_sfat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.01.2008

View PostDDuras, on Jan 25 2008, 12:52, said:

@un sfat - daca citeai tot ce am scris,si nu din 2 in 2 (trec cu vederea mistoul)  vedeai urmatoarele: " e bine ca i-ai gasit si ai fost multumit de ei"

Deci n-am contestat ce ai spus; doar ca mai citesc si altii si s-ar putea sa umble innebuniti dupa preturile tale, pe care f.probabil n-or sa le gaseasca, sau, si mai rau, dau peste unii "suspecti"  ;)    Atata tot.


inteleg ce zici dar te puteai exprima mai bine in sensul asta. m-am simtit ciudat cu termenul "suspect". e adevarat ca altele sunt preturile si doar echipele din provincie lucreaza si pe mai putin, insa atunci cand cauti si ai un termen nu ai timp sa astepti zana buna, sunt de acord. Eu am fost la un pas de a lucra cu 50 si tot cu o echipa si daca nu ii gaseam lucram cu sig. si cu 50.

Concluzia mea e urmatoare: la 50 pe mp ar trebui sa se comporte exemplar si nu (asa cum vad si aud) sa schimbi 2, 3 echipe. de ce cer mult si nu sunt seriosi? e multa neseriozitate in doemniul asta.

#1064
un_sfat

un_sfat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.01.2008

View Postcrib, on Jan 25 2008, 20:20, said:

dar o poza cu casa sau cu un perete un stilp ceva nu aveti ? ca fiecare isi face macar o poza la fiecare etapa , ca sa imi fac si eu o parere de diferenta intre o manopera de 50 de euro si 25 euro .
                                                                                                              sanatate

asta e casa si va doresc succes

Attached Files



#1065
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
@punkt, da de Lafarge e vorba.

View PostAstra_rullz, on Jan 25 2008, 02:16, said:

Mie mi-a spus un beneficiar ceva de genul asta , la 20% dar nu mi-a venit sa cred. Trebuie sa vorbesti sus cu directorii, la nivelul tau nu se preteaza sa discuti cu "vanzatorii". Te duci direct la director, nene iau 500 mc ia zi pret cat mai mic. Bine dar sa fie si bun. u nu stau niciodata de vorba cu directorii de vanzari, etc...de la cel mare intotdeauna scot cel mai bun pret.

am ales ca din cei 2 furnizori de betoane sa lucram cu Lafarge. La ce pret am primit la rosu, chiar il cred pe Ionut(asa'l cheama pe constructor) ca are 25% discount.
Sa vedem si cum vor decurge lucrurile pe durata constructiei.

Daca-mi cade in mana o factura de la Lafarge, va comunic preturile astea "imposibile".
In procesul de selectie, cand le spuneam ca bugetul nostru este max 1,3 mil ron (TVA inclus), am auzit de la cel putin 15 firme de constructie: domle' asa putin nu se poate, nu exista, scoate constructorul bani din buzunar. :o

#1066
Mirelli

Mirelli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.01.2008
buna.poti sa imi dai si mie numarul de telefon al echipei cu care ai lucrat?pretul e intr-adevar foarte bun,probabil ca a mai crescut putin,dar oricum..merci

#1067
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008
In legatura cu preturile de 25 vs 50 euro/mp.
In Bucuresti, dupa cum s-a mai postat, un pret de 50 euro/mp este foarte bun. Sunt mai multi cei care au postat aici si au spus faptul ca, daca incepi sa cauti un constructor, in provincie (care sa accepte sa vina in Bucuresti), o sa ai marea surpriza sa constati ca preturile incep sa scada (la rosu , la cheie). Aici ma refer la manopera. Faptul ca la 50 euro/mp, unui constructor ii revine, cel putin pentru casa pe care vreau sa o construiesc eu, 8000 euro pentru cateva luni (2-3 din cate am inteles la rosu), suma considerabila as putea spune. Cei din provincie inca nu au dat de gustul sumelor din Bucuresti. O echipa pe care sa spunem ca o vvoi gasi in provincie si care o sa-mi accepte 25 euro/mp si care o sa construiasca bine, in cazul in care va avea o alta comanda, cu referinte de la mine sa spunem, sigur va mari pretul si se va alinia la preturile care exista pe piata (tampiti sa fie sa nu o faca pt ca cererea de echipe bune este destul de mare).
Deci, cautati o echipa buna in provincie, pentru ca daca nu o gasiti voi, ovor gasi altii iar tu iti vei face casa tot cu ei dar la pret dublu.
Am fost in provincie si am discutat cu 3 echipe care i-mi vor face o cotatie de pret zilele urmatoare.
Daca sunteti interesati, va voi tine la curent cu preturile pe care le voi obtine.

#1068
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
ai vreo zona anume sau mergi pe recomandare?
asteptam preturi!
multumesc!

#1069
gepeto2007

gepeto2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.01.2007
cum vi se pare un pret de 300.000 / mp manopera pentru structura unui acoperis, inclusiv astereala?
casa e in piatra neamt
si la negru, bineinteles

Edited by Astra_rullz, 30 January 2008 - 21:17.


#1070
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postgeopos, on Jan 28 2008, 14:16, said:

Faptul ca la 50 euro/mp, unui constructor ii revine, cel putin pentru casa pe care vreau sa o construiesc eu, 8000 euro pentru cateva luni (2-3 din cate am inteles la rosu), suma considerabila as putea spune.


daca privesti suma ca un intreg, da este o suma considerabila. De regula nu vne un om, vine o echipa de minim 4 oameni. daca banii s-ar impartii egal, ar veni cam 2000 euro de cap pentru 3 luni, adica cam 700 euro pe luna, in conditiile in care nu ii dai mancare si nici de baut. vara temperaturile sunt mari, munca fizica pe santier nu e usoara. Eu ca beneficiar am pus cu sotul mei instalatia sanitara prin fundatie si elevaie inainte de turnare placa peste parter. Am muncti 0 zi si am crezut ca lesinam si de efort si de caldura. Din cei 700 euro pe luna omul isi ia si mancare si apa si bere. Nu mananca manacre gatita ca sa iasa mai ieftin, mamanca prostii din comert si nici alea din supermarket ci din sat , acolo unde iti fac casa si unde preturile sunt mai mari cu 20% decat oras. Cu ca crezi ca mai ramane?

Calculul asta este facut in ipoteza optimista ca vin 4 oameni. De regula sunt mai multi, unii sunt dulgheri, altii sunt fierari, un sef de echipa si zilieri, deci suma se imparte chiar in mai multi.

E foarte usor sa venim sa spunem ca dam constructorului multi bani, dar vrem si lucruri de calitate. Nu este normal sa ne ceara ma mult decat un optim, dar nu e bine sa ne zgarcim cu el.

#1071
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
hmm la 50 de euro/mp sunt foarte multi constructori. Cel putin eu in TM as gasi imediat si nu cred ca ii asa mare diferenta intra Bucuresti si Timisoara la preturi ( ideea ii alata nu cautati voi unde trebuie)

#1072
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008
Am spus ca o sa revin cu cateva preturi pe care le-am obtinut, fara sa negociez nimic cu nimeni.
Dau preturile de la diferite chipe la care am recomandare, nu i-am luat in calcul pe cei de care nu stiu absolut nimic.
1. Prima echipa din Bucuresti 50E/mp la rosu.
2. Echipa provincie 40E/mp. la rosu
3. Echipa provincie 40E/mp. la rosu.
4. Echipa provincie 40E/mp + montaj tabla acoperis.

Inca mai astept preturi de la alte 2 echipe tot din provincie.
Calculele lor sunt facute fara a vedea proiectul de rezistenta, de aceea nu am negociat inca preturile.
Saptamana viitoare o sa am proiectul de rezistenta si voi putea discuta mai serios cu ei.
Nu o sa fie probabil cel mai mic pret de oferta, decat daca am referinte bune la adresa lor.

#1073
edilegno

edilegno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2008

View Postcristef75, on Jan 17 2007, 21:42, said:

eu abia de-acum incolo incep sa ma lovesc de-aceste probleme. pt mine este o noutate neplacuta. am muncit peste 6 ani in afara pt a avea o viata mai frumoasa. dupa ce am construit zeci de cae acolo, dupa ce am obtinut acte de cetatenie, drepturi si aproape tot ce-mi dorisem, revin in tara, deschid o firma de constructii si................................? rasp =zero
acum imi dau cu pumnii-n cap :rolleyes:


Adica cum iti dai cu pumnii in cap ?
Nu gasesti clienti ?  Poate ca nu faci reclama suficienta

#1074
davinci4f

davinci4f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 08.12.2005
Salut, cum vi se pare un pret de 350 RON pt montarea a 4 apometre si a unui vas wc cu rezervor?

#1075
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postdavinci4f, on Feb 4 2008, 20:43, said:

Salut, cum vi se pare un pret de 350 RON pt montarea a 4 apometre si a unui vas wc cu rezervor?
daca'i cu sigiliu cu tot la apometre pare ok.

#1076
a citi rac

a citi rac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 23.01.2007
Continua cresterea preturilor, la 1 februarie am fost anuntat de o crestere de 7% a pretului la fier, saptamana trecuta de crestere undeva cu 13% medie a betonului, toate bugetele se duc dra...,

#1077
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
cumparam din Bulgaria , mama lor de snapani

#1078
uncatalin

uncatalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 09.11.2005
vreau să-mi fac casă. mi-am făcut calcule și calcule. casa e parter plus un etaj, însumând 150-160 m2. mă gândesc să-mi fac și subsol la casă. întrebarea e cât la sută din proiectul actul ar costa să-mi fac și subsol. mai exact, dacă ridicarea casei e 50.000 euro, cât mă costă în plus să-mi fac și subsol?

#1079
liviu_vladucu

liviu_vladucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.10.2007
am si eu o intrebare - in martie ma apuc de ridicarea unei case P+M cu un acoperis in 2 ape. Constructorul mi-a propus sa realizam capacele de sus de la mansarda (partea de peste centura de peste mansarda) sa o realizam din lemnul rezultat de la popi (10*10) pentru a nu mai o realiza din caramida si a mai fi nevoiti sa turnam centuri si peste capace. Ce parere aveti?

#1080
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postuncatalin, on Feb 11 2008, 10:54, said:

vreau să-mi fac casă. mi-am făcut calcule și calcule. casa e parter plus un etaj, însumând 150-160 m2. mă gândesc să-mi fac și subsol la casă. întrebarea e cât la sută din proiectul actul ar costa să-mi fac și subsol. mai exact, dacă ridicarea casei e 50.000 euro, cât mă costă în plus să-mi fac și subsol?

O casa P +1 de 200mp e 50k euro? In rosu sau finisata? :surprise:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate