Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Masini de cusut - reglaje, performante si multe altele

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#163
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 pisac, on 04 septembrie 2017 - 18:00, said:

Minerva M320 , ce parere aveti despre asemenea masina de cusut Posted Image
Sau prea multe cusuturi dauneaza Posted Image
mai bine era una singer ?
  In continuare,
  Cind  incepe se se roteasca spre ininte  graifarul ca sa prinda ata  adusa de ac, tot atunci incepe sa se  ridice si acul. Cind vf graifar ajunge  in dreptul  acul, vful trebuie sa fie in tesitura acul cit m ai aproape de ac o,1mm --o foita de tigara-- si deasupra gaurii cu 1-1,5 mm ,deci acul trebuie sa se ridice si saslabeasca ata  care sa faca o bucla pe care sa o prinda graifarul .Daca  vf graifAR TRECE DE AC SI  acul nu sa ridicat facidbucla la  turatie nu mai prind  ata de jos facind pasituri. Aceasta sar intim[pla din constructie, sau graifarul  nu se da  cit trebuie in spate, ,,deci marim  distanta ac vf graifar la 4.5 mm
Pasituri de legatura se mai fac atunci cind  este distanta mare intre ac si graifar o,1mm ,cind are joc axial  pe raza, si lomgitudinal  --cind pui capacul la graifar   si il strigi cu un surub sau clapeteSunt situatii  cind vrem acel o,1mm cind trebuie ca sa umblam la nuca dind-o spre dr sau stinga, concomitent umblind si la potcoava.
   Cind se introduce graivfarul in lacasul  de lucru,acesta trebuie sa aibe jocuri mici in toate directii, iar jocul cu potcoava
sa fie cit mai mic  dar sa dea drumul atei adusde graifar ,ata care este trasa de ac si intinzator peste graifar


si  suveica  pina in tesatura unde face nodul cu celalat fir. In acest sens ai introdus  suveica  fara spon  (mosor)  si faci
manevra incet cu mina  tinind fix  intins capatul firului  din ac.


Aviz.. La postarea amterioara ul;tima fraza  Cind dintii coboara........... nu  ci cind acul coboara si mai sunt 10 mm  incepe sa coboare si dintii si intinzatorul de fir.

Acum cind graifarul are vfsus si incepe inaintarea , prinde  ata la bucla  o duce jos  fiind slabita  de intinzator ce coboara  apoi, acul urcind  trage ata din scobitura  graifarului .Aici  daca sunt asperitari la graifar sau suveica sau potcoava  ata nu trece, nu este trasa de ac  USOR si ramine jos facind laturi lungi sw 1-2 cm ,si blocheaza masina.
Pasituri la articolele groase se fac  cind  este uzat axial canalul de lucru al axului.
   Ata  folosita la cusut se rexcomanda  cit mai apropiata de cea a tesaturii. La articolele subtiri se foloseste ata subtire  care detyermina folosirea de ace subtiri  de 70-8o  iar la tesaturi groase, atamai groasa  Nm mai mare  si ace mai groase de 90-110,120.
  Masinile casnice folosesc ace tesite, care au tesitura functie de grosime, astfel   ca indifetent de  grosimea lui  distanta de  o foita ar  trebui sa ramina constanta fara sa umblam la nuca st -dr.
    Sunt masini cu graifar cu miscare circulara si unde graifarul se roteste dublu , aici distanta dintre vf graifar si ac nu mai este 3-4 mm ci 6=-8 mm

Edited by bobon, 19 January 2018 - 19:58.


#164
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Buna ziua,
Am o masina de cusut de pe vremea bunicii, marca UNION,ruseasca, cu masa, ca si cea din poza.  Manualul de utilizare este in limba rusa si, evident, as dori un manual in romana, daca are cineva si imi poate da o copie, contra cost.

Attached Files



#165
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
Masina de cusut Union este copie fidela  a unei masini Singer. Mecanismele ei sunt pe mina inversa decit la celalalte masini ,asa ca aveti grija de  graifar  suveica, potcoava ca  sunt f, f, greu  e gasit daca nu imposibil. Din aceasta cauzaacum20 ani in urma eu am modificat-o si am intors  mecanismele la 180 ".si facind la strung nuca pe mina normala, si folosesc acum graifar si suveica de la celalalte masini romanesti  si straine.
Deci la aceasta masina  acul se pune invers,in asa fel casa bagi ata in orificiul acului cu mina dreapta.
In afara de ac restul funtioneaza ca la msina Ileana, casnica singer etc,reglajele facindu-se identic. Poate gasesti o carte de la Ileana sau sanda.
Asesta Union, nu merge decin inainte si innapoi.nu face zig-zag. Ar trebui sa aibe orificiul  de la dinti  dreptunghiular  1,5/5mm nu rotund cum il are aceasta (sau o avea si ma insel,dar nu cred ca o vadca este simpla)

#166
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Multumesc pentru lamuriri! Asa este, se baga ata cu mana dreapta. Fix zig-zagul imi lipseste, in rest, pe langa cusatura normala mai are talpi pentru broderie. Dar eu ma pricep doar atat cat sa pun ata si sa fac o cusatura normala si manualul de utilizare mi-ar lamuri niste lucruri. Dar o sa caut manual la Ileana, daca spuneti ca sunt similare. M-ati pus pe ganduri referitor la piesele care sunt imposibil de gasit, masina a fost a fost ingrijita foarte bine si nu are probleme, pe ea sunt piesele originale, nici macar cureaua nu a fost schimbata. Voi cauta ceva mesteri sa vad daca gasesc, cu noroc, piesele de care spuneti, ca sa imi asigur o rezerva.

V-as ruga sa-mi faceti si o recomandare pentru o masina de cusut electrica, decenta ca si calitate, cu un raport bun calitate-pret, care sa aiba functia de zig-zag, destinata unei utilizari in regim hobby.

#167
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 bobon, on 24 ianuarie 2018 - 12:37, said:

Ar trebui sa aibe orificiul  de la dinti  dreptunghiular  1,5/5mm nu rotund cum il are aceasta (sau o avea si ma insel,dar nu cred ca o vadca este simpla)

Daca va referiti la orificiul in care intra acul, da, e rotund.

#168
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
Cel mai bine ar fi sa iti arate o croitoreasa sau croitor cum trebuie sa lucrezi, cum ar trebui sa reglezi tensionarea atelor si de unde,i mi place la aceasta masina dintii de inaintare si  talpa de baza-)))__montata.
  Despre o masina cu zig zag nu pot recomanda nestiind ce gasesti, Eu pentru  o nepoata am luat de la olx  Alba Iulia  de la un ing mecanic confwxtii dar nu mi=a trimis ce am cerut, in schimb masina este foarte buna Am primit=o in doua zile la Tm.Clujul este aproape de AI te poti duce personal sau cu un meserias domnul are mai multe modele.

#169
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
Eu as lua o masina ca Singer 1873 cu 289 lei pentru ca are volanta afara  si se poate pune la picior in locul  Unionului in caz de nevoie.

#170
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Multumesc!

#171
cezar33

cezar33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.01.2011

View Postbobon, on 19 ianuarie 2018 - 19:32, said:

  In continuare,
  Cind  incepe se se roteasca spre ininte  graifarul ca sa prinda ata  adusa de ac, tot atunci incepe sa se  ridice si acul. Cind vf graifar ajunge  in dreptul  acul, vful trebuie sa fie in tesitura acul cit m ai aproape de ac o,1mm --o foita de tigara-- si deasupra gaurii cu 1-1,5 mm ,deci acul trebuie sa se ridice si saslabeasca ata  care sa faca o bucla pe care sa o prinda graifarul .Daca  vf graifAR TRECE DE AC SI  acul nu sa ridicat facidbucla la  turatie nu mai prind  ata de jos facind pasituri. Aceasta sar intim[pla din constructie, sau graifarul  nu se da  cit trebuie in spate, ,,deci marim  distanta ac vf graifar la 4.5 mm
Pasituri de legatura se mai fac atunci cind  este distanta mare intre ac si graifar o,1mm ,cind are joc axial  pe raza, si lomgitudinal  --cind pui capacul la graifar   si il strigi cu un surub sau clapeteSunt situatii  cind vrem acel o,1mm cind trebuie ca sa umblam la nuca dind-o spre dr sau stinga, concomitent umblind si la potcoava.
   Cind se introduce graivfarul in lacasul  de lucru,acesta trebuie sa aibe jocuri mici in toate directii, iar jocul cu potcoava
sa fie cit mai mic  dar sa dea drumul atei adusde graifar ,ata care este trasa de ac si intinzator peste graifar


si  suveica  pina in tesatura unde face nodul cu celalat fir. In acest sens ai introdus  suveica  fara spon  (mosor)  si faci
manevra incet cu mina  tinind fix  intins capatul firului  din ac.


Aviz.. La postarea amterioara ul;tima fraza  Cind dintii coboara........... nu  ci cind acul coboara si mai sunt 10 mm  incepe sa coboare si dintii si intinzatorul de fir.

Acum cind graifarul are vfsus si incepe inaintarea , prinde  ata la bucla  o duce jos  fiind slabita  de intinzator ce coboara  apoi, acul urcind  trage ata din scobitura  graifarului .Aici  daca sunt asperitari la graifar sau suveica sau potcoava  ata nu trece, nu este trasa de ac  USOR si ramine jos facind laturi lungi sw 1-2 cm ,si blocheaza masina.
Pasituri la articolele groase se fac  cind  este uzat axial canalul de lucru al axului.
   Ata  folosita la cusut se rexcomanda  cit mai apropiata de cea a tesaturii. La articolele subtiri se foloseste ata subtire  care detyermina folosirea de ace subtiri  de 70-8o  iar la tesaturi groase, atamai groasa  Nm mai mare  si ace mai groase de 90-110,120.
  Masinile casnice folosesc ace tesite, care au tesitura functie de grosime, astfel   ca indifetent de  grosimea lui  distanta de  o foita ar  trebui sa ramina constanta fara sa umblam la nuca st -dr.
Sunt masini cu graifar cu miscare circulara si unde graifarul se roteste dublu , aici distanta dintre vf graifar si ac nu mai este 3-4 mm ci 6=-8 mm
Daca spuneai asta in 2007 inchideai gura la multi . Am rupt interetul ca sa ma lamuresc de-abia aici .
                                                                                                                                               Multumesc !

#172
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009
Apai domnule, eu abia in 2009 am intrat pe net,si stau mai mult la istalatii deincalzit,dar le am cu croitoria demult. Pentru elucidare, exista o carte Croitorie pentru barbati editur tehnica a fost sirguincioasa atunci in 68 , in caresearatacumse croieste  fiecar rticol  vestimentar in parte,si cum se executa fiecare operatie Cind m-amapucatde croitorie  am inceput si cu repararea masinilor .Parametri sunt incartea de mai sus, darcutimpulam studiat si cartea de laUnion.Tot in perioada 70- 8o  au maiaparut Croitorie pentru femei si copii si  Geometrie si croitorie,etc, etc. Acum croitorie nu mai face nimeni  nu maisunt fabrici,meseriasi .doar cite o sectie amarita. Saaveti bafta...














g

#173
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
Salut ,recent am cumparat aceasta masina Toyota SUPER JEANS 17XL.Am o problema cu ea zice nevasta-mea eu nu ma pricep.Ata care vine de sus este f tensionata,cea de la suveica este f slaba.Pe fata cusataura e aproape perfecta,pe dos este neregulata zimtata si pe alocuri face un pas mai lung.Am umblat la tensionare ata,am schimbat ata de sus si jos (aceeasi ata)nu prea se rezolva nimic.Cum tensionez ata la suveica?[ https://photos.google.com/photo/AF1QipNatlJlNJis7D6YPTysjfG0UD0vP7eVQXtegA-c?hl=ro - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://photos.google.com/photo/AF1QipMpRgadffVoACXl94Vw0FsgyCJNGmDUOiLdoCzM?hl=ro - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#174
fanny516772

fanny516772

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.07.2008
Buna ziua !
Am o masina de cusut Singer 2250 (157 Tradition) de cativa ani cumparata de la supermarket , totul functioneaza normal dar are o singura problema si anume : nu pot regla pasul cusaturii.Indiferent in ce pozitie este rotita de reglare (1-4.5) , nu coase decat cu pas de aproximativ 1 mm.Am studiat manualul de utilizare privind pasul cusaturii, am facut exact ce scrie dar nu merge.Am desfacut de curiozitate capacele masinii si am vazut ca rotirea rolei de modificare a pasului cusaturii ar trebui sa modifice niste parghii legata de acestea. Dar la rotirea rotii de modificare a pasului nu se intampla nimic si normal ar trebui ca talpa zimtata de sub ac sa se miste.Poate are cineva vreo idee ? Multumesc !

#175
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Buna,

am o masina de cusut Ileana destul de veche tip dulapior mobila. Din pacate mi s-a blocat rotita laterala care decupleaza acul de restul masinii - stiu ca trebuie sa tin cu mana de volan si cu dreapta sa invart spre mine rotita mica dar nu mai reusesc.

Vreo idee de a o debloca in afara de ... trage mai tare de ea?

#176
briel50

briel50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.05.2013
Salut,am o masina de cusut RODICA'79
Cusatura nu este perfectă,cred din cauza reglorului de ata.Pasul cusaturii nu este uniform.
Poti sa ma ajuți?

Edited by briel50, 22 April 2019 - 16:50.


#177
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 cineva80, on 21 aprilie 2019 - 20:01, said:

Buna,

am o masina de cusut Ileana destul de veche tip dulapior mobila. Din pacate mi s-a blocat rotita laterala care decupleaza acul de restul masinii - stiu ca trebuie sa tin cu mana de volan si cu dreapta sa invart spre mine rotita mica dar nu mai reusesc.

Vreo idee de a o debloca in afara de ... trage mai tare de ea?
Rotita mica are un surub mic ce impiedica invartirea excesiva a rotitei. Demonteaza acel surub si forteaza rotita pana se slabeste, poate fi ruginita.

#178
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 briel50, on 22 aprilie 2019 - 16:49, said:

Salut,am o masina de cusut RODICA'79
Cusatura nu este perfectă,cred din cauza reglorului de ata.Pasul cusaturii nu este uniform.
Poti sa ma ajuți?
Sunt doua lucruri diferite desi uneori se influenteaza reciproc. Pentru cusatura corecta mai intai se regleaza ata la suveica cu un mosorel plin cu ata se introduce mosorelul in suveica cu ata petrecuta pe sub penita . Se tine de capatul de ata ce iese din suveica cu suveica atarnand, suveica nu trebuie sa coboare spre pamant decat la un mic zvac facut cu mana care tine capatul de ata ce iese din suveica. Rasucesti surubelul, ce tensioneaza penita si implicit ata, in directia potrivita pana ce obtii conditia descrisa mai sus. Pe urma tensionezi ata de la ac pana ce nodul cusaturii e la mijlocul materialului. Asta e tensionarea minima a atei si e posibil sa fie prea mica si cusatura sa fie prea larga, in acest caz tensionezi putin cate putin ambele ate incepand cu ata de la suveica pana ce obtii rezultatul dorit. Odata ce ai tensionat corect ata de la suveica nu mai este nevoie sa mai reglezi cand schimbi ata, doar ata de la ac are nevoie de ajustari.

Pasul cusaturii este neuniform din cauza apasarii prea slabe a piciorusului pe material sau transportorul este prea jos. Exista o parghie in stanga ce regleaza inaltimea transportorului, vezi sa fie transportorul la inaltime maxima fata de placa de ac la punctul mort superior al cursei transportorului. Piciorusul trebuie sa atinga placa de ac cand acul este la punctul mort inferior, cand e acul in material, se verifica fara material sub piciorus. Exista un arc ce apasa piciorusul si ai acces la el sub capacul superior, pe care trebuie sa il indepartezi.

 fanny516772, on 26 martie 2019 - 14:36, said:

Buna ziua !
Am o masina de cusut Singer 2250 (157 Tradition) de cativa ani cumparata de la supermarket , totul functioneaza normal dar are o singura problema si anume : nu pot regla pasul cusaturii.Indiferent in ce pozitie este rotita de reglare (1-4.5) , nu coase decat cu pas de aproximativ 1 mm.Am studiat manualul de utilizare privind pasul cusaturii, am facut exact ce scrie dar nu merge.Am desfacut de curiozitate capacele masinii si am vazut ca rotirea rolei de modificare a pasului cusaturii ar trebui sa modifice niste parghii legata de acestea. Dar la rotirea rotii de modificare a pasului nu se intampla nimic si normal ar trebui ca talpa zimtata de sub ac sa se miste.Poate are cineva vreo idee ? Multumesc !
Mai esti pe frecventa? Ca nu vreau sa-mi pierd timpul.

#179
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 omuspan, on 22 aprilie 2019 - 16:57, said:

Rotita mica are un surub mic ce impiedica invartirea excesiva a rotitei. Demonteaza acel surub si forteaza rotita pana se slabeste, poate fi ruginita.

Da, are un surub. IL scot de tot sau doar slabesc surubul?  Incerc - dar poate sa pice ceva cum sa zic - sa se desfaca bucatele masina sau asa ceva? Poate e o intrebare aiurea dar a fost a bunicii mele si eu abia stiu sa trag un tighel la ea.

Ca sa pliez masina Ileana - scot cureaua transportoare dar trebuie sa deblochez si rotita asta de care zic sau merge si asa blocata sa inchid masina?

#180
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 cineva80, on 23 aprilie 2019 - 14:44, said:


Da, are un surub. IL scot de tot sau doar slabesc surubul?  Incerc - dar poate sa pice ceva cum sa zic - sa se desfaca bucatele masina sau asa ceva? Poate e o intrebare aiurea dar a fost a bunicii mele si eu abia stiu sa trag un tighel la ea.

Ca sa pliez masina Ileana - scot cureaua transportoare dar trebuie sa deblochez si rotita asta de care zic sau merge si asa blocata sa inchid masina?
Fulia masini se fixeaza cu surubulflansa cu diametrude 5cm aprox. ce are un surubel =sa spus- care nu permite sa se roteasca  acesta flansa si sa cada de pe axul principal. Datorita acestui surubel flansa se roteste numi putin atunci cind vreis a slabesti  fulia  care sa nu actioneze axul principal cind  incarci  sponul--mosorelul--Intre flansa si fulie existao saiba cu  2 pineni si 3 colturi. Cind o introduci-saiba asta speciala-  si apoi pui flansa atunci cind stringi surubelul sa se roteasca pina la final ,in caz contrar invirti saiba asta cu 180grade,ea litmitind rotirea flansei si desprinderea ei. O sa intelegi nu este mare problema.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate