Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Form to mail

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
romadman

romadman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.11.2005
Salut!

Problema mea suna in felul urmator: am nevoie de sfaturi pentru alegerea unui script prin intermediul caruia sa trimit continutul unor formulare(de contact, de comanda on-line etc.) catre adresa mea de e-mail.Ce-mi recomandati??

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
n-ai din ce alege
linia asta face toata treaba, restu depinde formularu
mail('[email protected]', 'My Subject', $message);


#3
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Iti mai recomand adaugarea unui sistem CAPTCHA la trimiterea formularului. Doar nu vrei mii de spamuri in adresa ta de e-mail .. nu ?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
www.formmail.cz/en/

#5
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Mie adresa de mai sus nu imi merge.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Scriptul atasat mai jos e destul de usor de modificat; il gasiti instalat pe pagina aceasta: Gumball 3000
daca vreti unul care foloseste java script(dar nu-l recomand) contactati-ma si il voi cauta prin calculator ca sa vi-l dau

Attached Files


Edited by gumball3000, 17 January 2007 - 15:07.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
As avea si eu rugamintea sa nu mai trimiteti mail-uri folosind formularul afisat la pagina de mai sus, pe langa faptul ca le trimiteti degeaba, imi mai umpleti si mie casuta de mail aiurea.

Va-m dat adresa aceea doar ca sa vedeti cum arata inclus in pagina, nu pentru ca as fi vrut sa am mail-ul plin de mail-uri de genul: "jdshygeuwedvc"
Va multumesc pentru intelegere.

#8
adrianoprea8

adrianoprea8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2008

View Postgumball3000, on Jan 17 2007, 15:07, said:

Scriptul atasat mai jos e destul de usor de modificat; il gasiti instalat pe pagina aceasta: Gumball 3000
daca vreti unul care foloseste java script(dar nu-l recomand) contactati-ma si il voi cauta prin calculator ca sa vi-l dau



te rog frumos, vrei sa ajuti si unu mai greu de cap? eu stiu doar sa fac si sa modific o pagina HTML in dreamweaver; ce fac cu scripul ala??? unde il pun, in codul html? suau fac o pagina noua care sa se numeasca_______.php??
multumesc anticipat. sarumana!!!

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
In primul si in primul rand trebuie sa va asigurati ca hostul dvs. permite trimiterea e-mailurilor via mail()
Pe majoritatea hostingurilor gratuite acest script nu va functiona (exceptie face lx.ro si altele)

1. se deschide fisierul config.php cu orice editor de texte (notepad sau dreamweaver sau oricare altul)
se modifica adresa [email protected] cu adresa pe care doriti sa primiti mailurile
optional se traduc mesajele de eroare in limba romana


$checkdomain = "yes"; se modifica cu $checkdomain = "no";
modificarea de mai sus se face doar in cazul in care adresa voastra de e-mail nu este gazduita pe propriul domeniu, adica adresa ta e de forma: [email protected], [email protected] etc.

ca sa fiti siguri totusi ca nu aveti probleme puneti $checkdomain = "no"; ;)

$showlink = "yes"; daca din diferite motive nu doriti sa puneti un link catre site-ul celui care a facut acest script, modificati cu $showlink = "no";


2. BELLmailer.php
daca aveti un fisier .html, inlocuiti extensia cu .php, iar pentru includerea scriptului de e-mail, introduceti in pagina in care doriti sa-l includeti urmatorul cod
<?php require("BELLmailer.php"); ?>
Atentie! daca nu modifici extensia fisierului in .php scriptul de mai sus nu o sa-ti mearga.
Fisierele: BELLmailer.php, config.php, si cel in care introduceti codul <?php require("BELLmailer.php"); ?> trebuie sa se afle in acelasi dosar pe server.

NU raspund mesajelor trimise pe privat, consider ca am explicat destul de bine cum se face, daca aveti nelamuriri postati-le pe forum.
Si inca o data va rog sa nu trimiteti mesaje folosind formularul de pe site-ul dat mai sus.

#10
adrianoprea8

adrianoprea8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2008
[quote name='gumball3000' date='Mar 17 2008, 20:28' post='4259952']
In primul si in primul rand trebuie sa va asigurati ca hostul dvs. permite trimiterea e-mailurilor via [url="http://script.wareseeker.com/download/phpinfo-tutorial.rar/19658"]mail()[/url]
Pe majoritatea hostingurilor gratuite acest script nu va functiona (exceptie face lx.ro si altele)

1. se deschide fisierul config.php cu orice editor de texte (notepad sau dreamweaver sau oricare altul)
se modifica adresa [email protected] cu adresa pe care doriti sa primiti mailurile
optional se traduc mesajele de eroare in limba romana

multumesc pentu raspuns. dar nu stiu de unde sa iau config.php

[quote name='gumball3000' date='Mar 17 2008, 20:28' post='4259952']
In primul si in primul rand trebuie sa va asigurati ca hostul dvs. permite trimiterea e-mailurilor via [url="http://script.wareseeker.com/download/phpinfo-tutorial.rar/19658"]mail()[/url]
Pe majoritatea hostingurilor gratuite acest script nu va functiona (exceptie face lx.ro si altele)

1. se deschide fisierul config.php cu orice editor de texte (notepad sau dreamweaver sau oricare altul)
se modifica adresa [email protected] cu adresa pe care doriti sa primiti mailurile
optional se traduc mesajele de eroare in limba romana
2. BELLmailer.php






Cred ca am dezlegat misterul. vreau doar sa te intreb daca folderul respectiv il leg de restul site-ului ; sau modific fisierul: untiled. multumesc

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu stiu care e fisierul untitled la tine si ce anume contine, la ce folder te referi?
cred ca nu prea ai inteles partea asta, altfel nu-mi dau seama, care e problema
Fisierele: BELLmailer.php, config.php, si cel in care introduceti codul <?php require("BELLmailer.php"); ?> trebuie sa se afle in acelasi dosar pe server.

#12
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Eu am facut asa:
1.Am creat un folder "mail" in "htdocs" ("htdocs" e folderul de baza, unde este fisierul index.html).Asta ca sa nu incurc fisierele.
2.Am editat si apoi pus fisierele  "BELLmailer.php", "config.php" si "email.php" in folderul "mail". Fisierul "email.php" este de fapt "demo.php" redenumit, din arhiva mai sus postata.
3.In pagina "index.html" am pus un buton numit "Contact" care face link direct la fisierul "email.php" (href="mail/email.php")

Ca sa vezi daca iti merge fisierul pe server, modifica intai continutul fisierului "config.php". Apoi pune-le pe toate 3 ("BELLmailer.php", "config.php" si "demo.php" ) pe site in fisierul principal. Accesezi site-ul cu: "http://adresa_site.c....com/demo.php"> daca incarca formularul inseamna ca merge si dupa il faci cum vrei. La mine calea e "http://adresa_site.c...mail/email.php"

Am si eu o intrebare: cum fac ca sa apara in campul Subiect scris deja (prestabilit) "Referitor la subiectul X" si doar daca userul vrea sa modifice subiectul emailului sa stearga si sa scrie altceva?

Edited by alex7905, 18 March 2008 - 20:21.


#13
catalinu789

catalinu789

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.03.2007
Eu folosesc un script gata facut, se numeste FormtoEmail, il gasiti sigur pe google, e foarte bun. ;)

#14
adrianoprea8

adrianoprea8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2008

View Postagain, on Jan 17 2007, 11:56, said:

n-ai din ce alege
linia asta face toata treaba, restu depinde formularu
mail('[email protected]', 'My Subject', $message);


SAlut. ai postat mai demult un formula de contact (code)--foarte tare.. doar ca am o problema am pus acelasi site pe 2 domenii  si pe cel de la myx domain( vodafone) nu merge. poti sa ma ajuti?

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
linia asta face toata treaba, restu depinde formularu

daca ai pus doar lunia aia, e si normal sa nu mearga, nu?
scriptul pe care l-am atasat eu, nu-ti place, sau daca nu prea te pricepi(asa observ) urmeaza sfatul dat de catalinu789

#16
Aris4DM

Aris4DM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 16.08.2005

View Postadrianoprea8, on Mar 19 2008, 10:30, said:

am o problema am pus acelasi site pe 2 domenii  si pe cel de la myx domain( vodafone) nu merge. poti sa ma ajuti?

ce-i de la vodafoen nu au suport php! cauta alt host...

#17
MajeStik91

MajeStik91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.08.2009
am facut asa,imi incarca formularul,am pus adresa mea de mail (yahoo) unde sa trimita dar nu primesc nimic :-?? ce are?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate