Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Sa construim o casa 2007 - Finisaje

- - - - -
  • Please log in to reply
1551 replies to this topic

#1513
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

View PostEvergreen, on 16 ianuarie 2007 - 00:55, said:

T E N C U I E L I
GENERALITĂŢI

Acest capitol prezintă elementele pentru caietul de sarcini referitoare la lucrările de tencuieli umede necesare a se executa (obişnuite, drişcuite, decorative, etc.) pentru interior şi exterior.

- tencuieli interioare la pereţi şi plafoane aplicate pe zidării de cărămidă sau pe elemente din beton armat, drişcuite şi unele gletuite.
- tencuieli interioare la pereţi şi plafoane aplicate pe elemente din beton armat, reparate şi gletuite cu glet de aracet.
- tencuieli exterioare cu aspect de piatră naturală (similipiatră)
- tencuieli decorative din mortare preparate cu mozaic de marmură şi adaos de oxizi coloranţi

MATERIALE SI PRODUSE
Pentru pregătirea diferitelor tipuri şi mărci de mortare pentru tencuieli se utilizează materialele prevăzute în instrucţiunile tehnice C17-82 ca materiale de bază, precum şi materiale speciale din cele indicate în anexa nr. 1 din normativ C18-83.
Materialele de bază utilizate în mortarele pentru tencuieli sunt: lianţi, agregate, apă şi aditivi.
Var hidratat conform STAS 9201-80
Var pastă conform STAS 146-80, var pentru construcţii
Ipsos pentru construcţii conform STAS 5451/1-80
Ciment conform STAS 1500-78
Nisip conform STAS 1667-76 cu granulozitate conform tabelulului 2 din normativ.
Apa din surse locale corespunzătoare condiţiilor din STAS 790-73
În cazuri deosebite se pot utiliza diverse substanţe ca plastifianţi, acceleratori de întărire sau întârzieri de priză, adezivi, în limitele prevederilor din Normativul C17-82.
Aracet DP 50 M STAS 7058-80;
Praf de piatră, mozaic de marmură, oxizi pentru colorarea mortarului.

LIVRARE, DEPOZITARE, MANIPULARE

Varul stins manual sau mecanizat (pasta de var) se păstrează în groapă cel puţin 2 luni de la stingere şi până la punerea lui în operă – tencuieli. Varul bulgări în vrac sau praf în saci se păstrează în şoproane închise de umezeală. Cimentul vrac se păstrează în buncăre sau silozuri, iar cel în saci în şoproane închise.
Transportul mortarelor se face în funcţie de gradul de mecanizare al şantierelor, de locul de amplasare a instalaţiei de preparare a mortarului, de distanţele şi nivelurile la care se transportă.
Transport la distanţe mici pe orizontală se face cu tomberoane, roabe, dumpere pitice, bene sau pompe.
Pe distanţe mari, de la staţia de preparare a mortarului până la punctul de lucru, se face cu autocamioane, basculante, bene speciale sau autoagitatoare.
Pe verticală se face cu macarale elevatoare, pompe sau trolii instalate pe sol.
EXECUTAREA TENCUIELILOR
Executarea tencuielilor se va face conform proiectului şi caietului de sarcini, ţinând cont de normativele specifice acestei categorii de lucrări şi de prescripţiile tehnice în vigoare.

COMPOZITIA SI PREPARAREA MORTARELOR
Compoziţia şi dozajele uzuale pentru mortarele de tencuială cu var şi ciment se vor conforma prevederilor din Normativul C17-82 tabelul 6, iar consistenţa mortarelor pentru diferitele straturi va fi conform tabelului 10 din acelaşi normativ.
Determinarea caracteristicilor mortarelor de tencuială se va face conform metodelor prescrise în STAS 2634-80 "Metode de încercare a mortarelor în stare proaspătă şi întărită"
Condiţiile tehnice pentru mortare vor fi conform STAS 1030-70 "Mortare obişnuite de var, ciment sau ipsos. Clasificare şi condiţii tehnice"
Mortarele vor cuprinde un adaos de aracet de 0,1 kg la mp de suprafaţă tencuită.
Diferitele straturi componente ale tencuielilor şi procedeelor de aplicare a lor se diferenţiază în funcţie de poziţia lor în construcţie şi a suportului pe care se aplică, astfel:
- pe suprafaţa de cărămidă se execută în două straturi: grund şi tinci
- pe suprafeţe de beton armat (stâlpi, grinzi, plafoane) se execută în trei straturi: spriţ, grund şi tinci.
Grosimea finală va fi de cca 2 cm.
Lucrări care trebuie terminate înainte de începerea lucrărilor de tencuieli:
Se verifică terminarea lucrărilor care, efectuate ulterior, ar putea provoca deteriorarea tencuielilor (montarea tâmplăriilor, pozarea conductelor de instalaţii pentru alimentarea cu apă şi pentru încălzire, pozarea conductorilor şi celorlalte elemente ale instalaţiilor electrice şi altele).
Operaţiuni pregătitoare
Anterior executării tencuielilor se va efectua contolul şi pregătirea stratului suport.
Principalele operaţiuni care trebuie efectuate sunt următoarele:
- zidurile din cărămidă vor avea consumat timpul necesar tasării până la întărirea completă a mortarului (2-3 săptămâni);
- elementele de beton vor fi uscate;
- se controlează rigiditatea lor, planeitatea, verticalitatea, cu încadrare în limitele de abateri acceptate în prescripţiile tehnice corespunzătoare;
- rosturile zidăriei de cărămidă, în zonele mai puţin adânci de 3-4 mm, se vor curăţa, iar feţele de beton prea netede se vor aduce în stare rugoasă pentru asigurarea aderenţei.
Executarea trasării suprafeţelor de tencuit
Pentru aplicarea unei tehnologii corecte se vor aplica metodele expuse în lucrarea elaborată de MCInd - IPC 1984 "Tehnologii-tip – Tencuieli", cap. 38 – Trasarea suprafeţelor.
Execuţia amorsării
Suprafeţele de tencuit, verificate, curăţate şi trasate vor fi stropite cu apă după care se aplică prin stropire un spriţ de 1-3 mm grosime.
Amorsarea este obligatorie la suprafeţele de beton.
Consistenţa spriţului este fluidă,  din lapte de ciment  cu un redus adaos de nisip.
Se aplică manual sau mecanizat, asigurându-se uniformitatea acoperirii suprafeţelor şi respectarea grosimii stratului, rezultând o suprafaţă rugoasă şi bine întărită înainte de aplicarea grundului.
Executarea grundului
Grundul (15-20 mm) se aplică peste spriţ, într-una sau două reprize, la o oră după aplicarea spriţului pe zidărie de cărămidă şi 24 ore pe beton.
Grundul se aplică manual sau mecanizat, presupunând operaţiunile de aplicare în unul sau două straturi până la faţa martorilor orizontali sau verticali şi operaţiunea de nivelare cu dreptare care alunecă pe martori (fâşii de tencuială sau repere metalice).
Grundul se va aplica de jos în sus.
Se interzice executarea lucrărilor în condiţii de timp friguros sub  +5oC
Inainte de aplicarea stratului vizibil se va controla suprafaţa grundului pentru a se asigura starea sa uscată, lipsa neregularităţilor, golurilor şi eventual a granulelor de var nestins, pentru evitarea împuşcăturilor ulterioare aplicării stratului ultim.
Executarea stratului vizibil
Stratul vizibil, tinciul, executat din mortar cu aceeaşi compoziţie cu a stratului de grund are o cantitate sporită de var pastă şi cu nisip fin până la 1 mm pentru tencuieli obişnuite.
Pentru tencuielile speciale se vor adăuga materialele specifice acestora.
Grosimea stratului de tinci este de minimum 2-5 mm şi are diferite moduri de aplicare în funcţie de tipul de finisaj şi de materialele utilizate pentru acestea.
In lucrare se găsesc astfel, tencuieli cu suprafeţele drişcuite, gletuite sau decorative din materiale speciale ca: praf de piatră, mozaic de marmură, cu sau fără coloranţi.
Tencuielile interioare vor fi gletuite cu glet de ipsos în încăpeile şi zonele indicate în proiect . Acestea se vor executa cu respectarea prescripţiilor de preparare a materialelor şi de aplicare a lor cuprinsă în normativele şi instrucţiunile precizate.
Protejarea lucrărilor
După executarea tencuielilor se vor lua măsuri pentru protejarea lor până la întărirea mortarului de următoarele acţiuni:
- umiditatea mare care întârzie întărirea mortarului alternându-l;
- uscarea forţată din curent de aer, expunere îndelungată la uscare, supraîncălzirea încăperilor, care deshidratează mortarul şi contractându-se apar crăpături în tencuială;
- lovituri, vibraţii provenite din darea în exploatare a clădirii înainte de termen;
- îngheţarea tencuielilor înainte de uscarea lor.
Terminarea lucrărilor
După terminarea tencuielior se vor curăţa încăperile de resturile de mortar căzut în timpul execuţiei şi pregătire în vederea gletuirii, a zugrăvelilor sau vopsitoriilor.
VERIFICĂRI IN VEDEREA RECEPŢIEI LUCRĂRILOR
Operaţiunile de verificare se referă la:
- aspectul suprafeţei tencuielilor privind planeitatea, netezimea şi forma muchiilor verticale şi orizontale
- uniformitatea prelucrării privind rugozitatea şi culoarea sau nuanţe
- existenţa fisurilor, petelor sau zgârieturilor
- forma corectă cu pante şi lăcrimar a solbancurilor
- verticalitatea şi orizontalitatea suprafeţelor muchiilor şi profilelor
- grosimea totală a stratului de tencuială prin sondaj în cazuri speciale
- aderenţa stratului de tencuială
Abaterile admise se vor încadra în cele prevăzute în anexa nr. 4 din Normativul C18-83.


Uau, uite ce am gasit despre grund, strop, tinci .... Multumesc celui ce le-a scris. Studiez azi mai cu atentie .... hm.

#1514
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Bună ziua! Dacă varuiesc un perete de caramida cu lavabil,pot sa îl mai tencuiesc după? Va mulțumesc!

#1515
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
bunaseara,un meserias  mi-a zis ca trage glet su Super Rigips,si de umplere si finisare,ce parere aveti?multumesc

#1516
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
te păcălește    :)    glumesc
de ce crezi ca nu ar fi bine ?

#1517
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
nu stiu,nu ma pricep,doar vad ca se foloseste pt imbinari gips carton,e f scump fata de gleturile dedicate.

#1518
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
daca vrei poti lua CT 126 pt îndreptat peretii, ca si glet grosier  iar apoi CT 127  pt finisaf

#1519
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
la astea ma oprisem si eu,pt ca vad ca sunt apreciate de cei care le-au folosit,fac pt mine si vreau sa iasa f bine,iar meseriasul a insistat ca garanteaza calitatea maxima a finisajului cu acest super rigips,si as fi vrut un feed-back de la cineva care la folosit

si daca merita dif de bani fata de ceresit

#1520
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
nu ma omule nu merita.. chiar azi am fost sa iau materiale pt o lucrare si exact asta m-a întrebat cineva : ca de ce  nu super rigips ? ala e un material care acum mai este folosit doar de meseriasii aia bătrâni sau aia care nu prea știu ca mai sunt si alte materiale ( nu prea au de lucru și daia)
Până la urmă, tu plătești..

#1521
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
cat timp trebuie sa treaca intre tencuit si tinci?

#1522
marin62

marin62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 09.08.2013
Am terminat tencuiala interioara a casei si am turnat sapa de egalizare ,glafurile usilor nu sunt facute.Pot monta usile de interior?

#1523
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
normal ar fi sa finisezi peretii cat mai mult si apoi montate usile ( unde este cazul se mai incarca ca poate nu sunt perfect drepti peretii )  Bineînțeles ca le poti monta si acum dar sigur o sa fie accidentate... + ca o lucreze mai mult(usile) din cauza apei folosita la gleturi care se va evapora si va crea un mediu umed in camera respectiva

#1524
marin62

marin62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 09.08.2013
În calculul suprafeței ptr.gletuit intra si goluri ferestre si uși?

#1525
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
depinde cum te intelegi cu meseriasi de la inceput...

#1526
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
ori plătești la metru liniar glafurile, ori se măsoară totul pe plin... ieși mai ieftin cu a2a opțiune  :)

#1527
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Buna seara. As dori sa va intreb, a lucrat cineva cu glet Sika Level Gypsum sau Level Cement? cum se prezinta comparativ cu Ceresit CT 126 si 127?

#1528
flaviusMN

flaviusMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 07.03.2015
Mi a fost tencuita manual casa cu multibat. Urmeaza sa fie date 2 maini de tinci dupa care lavabila. In unele locuri am observat urmatoarele probleme punand boloboc ul de 2 m pe tencuiala:
1. deasupra unor usi am lipsa 5 mm fata de latura usii
2. pe unii pereti sunt portiuni cu adancime de 3-5 mm fata de restul peretelui
3. unele intersectii de ziduri cu unghiuri de peste 120 grade nu sunt continue de sus pana jos - problemele sunt in portiunea de deasupra usilor
4. la bai am unele unghiuri diferite de 90 grade - am verificat asta cu un echer de zidarie
Mesterii imi spun ca toate se rezolva toate probleme la prima mana de tinci. Este adevarat sau sa le spun sa repare cu nisip si multibat ?
Intentionez sa intrerup lucrarile pana in august-septembrie. Este vreo problema daca se dau cele 2 maini de tinci peste 1-2 luni?
Se poate da prima mana de tinci acum sa se repare problemele iar cea de a doua peste 1-2 luni ?

#1529
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
Ce vopsea lavabila ptr exterior imi recomandati? am primit indicatii spre Savannah, Okar, San Marco, dar se pare ca fiecare magain are o firma favorita pe care o recomanda, deci nu prea ma pot baza pe asta...

caut un raport bun pret/calitate, rezistenta culorii in timp, putere de acoperire. mersi!

#1530
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014

View PostflaviusMN, on 05 iulie 2016 - 22:07, said:

Mi a fost tencuita manual casa cu multibat. Urmeaza sa fie date 2 maini de tinci dupa care lavabila. In unele locuri am observat urmatoarele probleme punand boloboc ul de 2 m pe tencuiala:
1. deasupra unor usi am lipsa 5 mm fata de latura usii
2. pe unii pereti sunt portiuni cu adancime de 3-5 mm fata de restul peretelui
3. unele intersectii de ziduri cu unghiuri de peste 120 grade nu sunt continue de sus pana jos - problemele sunt in portiunea de deasupra usilor
4. la bai am unele unghiuri diferite de 90 grade - am verificat asta cu un echer de zidarie
Mesterii imi spun ca toate se rezolva toate probleme la prima mana de tinci. Este adevarat sau sa le spun sa repare cu nisip si multibat ?
Intentionez sa intrerup lucrarile pana in august-septembrie. Este vreo problema daca se dau cele 2 maini de tinci peste 1-2 luni?
Se poate da prima mana de tinci acum sa se repare problemele iar cea de a doua peste 1-2 luni ?
eu va sfătuiesc sa nu va mutați acolo ca este o mare problemă acei 3 mm... au stricat casa acei meseriasi !  hahaha
Dle dragă  : nu este nici o problema, acei meseriasi sunt chiar buni daca aveti abatere 3mm !  Mai bine le-ați lua 1 suc nu sa le căutați nod in papură la sfârșitul lucrării (eventual sa le dați si mai putini bani )

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate