Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sa construim o casa 2007 - Rezistenta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3605 replies to this topic

#73
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postmoderat, on Jan 21 2007, 13:05, said:

Salutare,
Profit de aceasta portita ptr a va cere ajutorul in intentia mea de a construi in regie proprie, in scop de vanzare, a 2 case pe o suprafata totala de 777 mp (22.8x34.06), case la rosu zic eu, cu usi ferestre acoperis, parter etaj mansarda, necompartimentate, cu o amprenta de apr 75 mp la sol per casa.

Sigur am nevoie de fff multe informatii, de aceea nu incep sa pun intrebari. As aprecia daca cineva ma poate ajuta cu pasii ce trebuie sa-i urmez, si eventual ceva preturi, costuri, ptr a-mi face o idee a investitiei.
cred ca ar fi util daca a-ti putesa-mi recomandati si cateva site-uri cu proiecte ptr a-mi face o idee.
Foarte util ar fi si recomandari de amplasament al caselor tinand cont ca terenul este intr-un unghi de 60 de grade, ar fi bine ca laturile casei sa fie paralele cu laturile terenului?

Sunt multe necunoscute insa ma bizui pe sprijinul vostru.

Multumesc

inainte sa incepi, ti-ai facut calculele?
cu cat le faci, cu cat le vinzi?

#74
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postbuitrago, on Jan 21 2007, 20:56, said:

bine bine, am inteles si va multumesc! dar nu m-am lamurit inca cu zidaria de 38 fara polistiren si acoperisul cu tigla ceramica si nu cu cea metalica.  cum vi se pare pretul in care v-a fi inclus si proiectul cu avize cu tot?


Despre zidaria de 38 numai de bine. Tigla ceramica, daca e buna, este(cel putin teoretic) mai buna decat asa zisa tigla metalica.

In loc de polistiren poti folosi vata bazaltica, in acelasi mod cu polistirenul. Nu mai ai dezavantajele date de polistiren: rezistenta in timp destul de mica la polistiren, bariera impotriva vaporilor de apa pe care o creaza polistirenul, etc


Despre pret: poate fi un pret excelent dar si unul mare. Conteaza proiectul adoptat deci cantitatile de lucrari.

Oricum ar fi, mi se pare suspect sa oferi un pret asa aiurea, la plesneala, fara un proiect definitivat in functie mai ales, de studiul geotehnic.

Poti avea o fundatie simpla dar poti avea si piloni sau pat de balast. Nu e acelasi lucru.
Sa nu te trezesti pe la jumatatea lucrarii ca incep cu: lucrarile acestea nu au fost incluse in pret, sa vedeti ca nu am stiut ca terenul e prost, etc.

Cel mai corect e sa faci proiectul cu cineva si cu acel proiect iei mai multe oferte/devize in paralel cu vizionarea unor lucrari efectuate.

#75
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postbuitrago, on Jan 21 2007, 18:16, said:

multum zen!
o alta intrebare!
o sa trebuiasca sa incep constructia casei in luna martie cel tarziu. m-am gandit ca cel mai bine este sa gasesc si constructorul si arhitectul in acelasi timp pentru a-i pune fata in fata sa-si dea fiecare cu parerea ce si cum , ce este mai bine. Arhitectilor le place foarte mult in proiectele pe care le fac , sa faca tot felul de arcuri de cerc cu compasul si multe alte minunatii care-ar face ca lucrarea respectiva sa dureze si sa coste mai mult. Tocmai de-aia m-am gandit ca ar fi bine sa ne consultam toti 3 fata-n fata si sa ajungem la un numitor comun.  Mi-a fost recomandata o firma de constructii cu care m-am si intalnit. Norocul meu este ca ei se ocupa si de proiectare si obtinera documentatiilor. Ceea ce m-a surprins a fost faptul ca se opun foarte tare  in privinta folosirii termoizolatiei cu polist la si a tiglelor metalice. Mi-au propus zidaria de 38 poroterm si tigla. ce spuneti? pretul de 215 /metru patrat casa la rosu plus proiect si documentatiile necesare este un pret acceptabil? casa o sa fie un p+m  cu 100mp amprenta

iti raspund pe topicul care trebuie.
in mare parte, toti cei care au raspuns au acoperit bine ceea ce era important.
mie, personal, mi se pare scump 215 euro la rosu. o sa am, in curand, niste ofertari de anul asta, ca in ian s-a marit manopera cu minim 10% la toata lumea, si o sa pot sa iti zic maiexact.
dar, sa dai un pret fara proiect final, mi se pare lipsa de profesionism.
eu, unul , nu suport pe cei care, la un proiect identic, modifica preturile.

#76
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postbuitrago, on Jan 21 2007, 21:30, said:

va multumesc la amandoi pt raspunsuri. acum va rog sa ma scuzati, abia am invatat sa postez. de unde dracu sa mai stiu cum se ia postul asta si se muta la rezistenta :rolleyes:
oricum dupa raspunsurile voastre, inseamna ca stiu ei ce stiu in legatura cu caramida aia de 38 si tigla.pretul ati spus ca-i bunicel, atunci le dau cateva bile albe. o sa-i pastrez pe-astia ca nu-mi place ideea de-a ma intalnii cu 10 constructori care nu vor face altceva decat sa incerce sa ma minta cat mai mult si frumos posibil pentru 2-300 de euro plus sau minus :rolleyes:
pe terenul respectiv s-au mai construit case cu fundatii de 115 cm adancimea
in plus, mi-au promis ca vor da gata casa la rosu in maxim 2 luni de zile, ca au totul mecanizat
va multumesc inca odata si ma scuzati c-am "intrat" unde nu trebuia!
o seara placuta!


Ce spunem noi si ce intelegi tu...
Daca fundatia e simpla si casa nu are lucruri complicate de executat e mare pretul.

2 luni pentru o casa la rosu... Cam putin. Sa ne spui in final cat a costat si in cat timp a fost finalizat-a

#77
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007

View Postzen, on Jan 21 2007, 20:18, said:

iti raspund pe topicul care trebuie.
in mare parte, toti cei care au raspuns au acoperit bine ceea ce era important.
mie, personal, mi se pare scump 215 euro la rosu. o sa am, in curand, niste ofertari de anul asta, ca in ian s-a marit manopera cu minim 10% la toata lumea, si o sa pot sa iti zic maiexact.
dar, sa dai un pret fara proiect final, mi se pare lipsa de profesionism.
eu, unul , nu suport pe cei care, la un proiect identic, modifica preturile.
in cei 215 este inclus si proiectul si avizele
oricum astept ofertarile de anul asta (sa nu ma uiti :worthy: )
multum!

#78
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postbuitrago, on Jan 21 2007, 21:50, said:

in cei 215 este inclus si proiectul si avizele
oricum astept ofertarile de anul asta (sa nu ma uiti :worthy: )
multum!


PRoiectul consta aproximativ 2000 iar avizele o suma neglijabila in raport cu valoarea investitiei.

#79
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ moderat:

- site-uri cu planuri de case gasesti cu Google. Daca nu, au mai fost date si pe vechiul topic, cel cu 'sa construim o casa'. Un exemplu il ai

aici


- sa nu mi-o iei in nume de rau, dar asta e un forum unde se aduna oameni care isi fac case pentru ei insisi si care in general trag de fiece banut. In general, informatiile din domeniul asta costa (al naibii de mult, as spune eu) si, daca s-au gasit cativa oameni cu experienta sa ajute viitorii proprietari benevol, atunci e norocul forumistilor :) Deoarece tu scontezi sa scoti un beneficiu din treaba asta (nimic reprobabil dealtfel), ar trebui sa intelegi ca nu toate informatiile sunt gratis si ca mai ales, unele se pot obtine chiar inainte de a pune intrebari pe aici. :)

#80
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007

View PostX-plane, on Jan 21 2007, 20:55, said:

PRoiectul consta aproximativ 2000 iar avizele o suma neglijabila in raport cu valoarea investitiei.
scazand proiectul as ramane in 200euro/mp la rosu.

#81
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

View Postbuitrago, on Jan 21 2007, 20:50, said:

in cei 215 este inclus si proiectul si avizele
oricum astept ofertarile de anul asta (sa nu ma uiti :worthy: )
multum!

asa cum povesteam cu altcineva pe aici, sunt 2 factori care vor mari preturile:
1.creste manopera
2.constructorii nu vor mai avea dreptul sa incaseze tva de la clienti, ci doar sa il plateasca la furnizori.
adica vor avea o gaura de 19% in incasari, in conditiile in care ei platesc tva-ul la furnizor.
unde crezi ca se va regasi costul banilor aia?

Edited by zen, 21 January 2007 - 21:24.


#82
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postzen, on Jan 21 2007, 22:23, said:

asa cum povesteam cu altcineva pe aici, sunt 2 factori care vor mari preturile:
1.creste manopera
2.constructorii nu vor mai avea dreptul sa incaseze tva de la clienti, ci doar sa il plateasca la furnizori.
adica vor avea o gaura de 19% in incasari, in conditiile in care ei platesc tva-ul la furnizor.
unde crezi ca se va regasi costul banilor aia?



2. Chiar daca nu mai au voie sa incaseze TVA de la beneficiar vor mairi pretul cu 19% in final rezultand aproximativ acelasi pret. Problema de fapt va fi la clientii persoane juridice.

#83
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007

View PostX-plane, on Jan 21 2007, 21:35, said:

2. Chiar daca nu mai au voie sa incaseze TVA de la beneficiar vor mairi pretul cu 19% in final rezultand aproximativ acelasi pret. Problema de fapt va fi la clientii persoane juridice.
sa-nteleg  ca se taie factura fara tva?

Edited by buitrago, 21 January 2007 - 22:09.


#84
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postbuitrago, on Jan 21 2007, 23:08, said:

sa-nteleg  ca se taie factura fara tva?

Nu stiu cum va fi. Poate e cineva care sa poata explica.

#85
lukaTM

lukaTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.12.2006

View PostX-plane, on Jan 21 2007, 22:16, said:

Nu stiu cum va fi. Poate e cineva care sa poata explica.

ma chinui sa inteleg si eu de ceva vreme

constructorul achizitioneaza materialele si plateste tva

ex caramida 100 ron tva 19 ron plateste 119
i-si pune adaos pana acum se practica 3%
si o factura mai departe 103 +tva19%

noul cod vrea sa o cumpere cu 119 si sa o factureze cu 103 (vorbesc de constructori nu de depozite de materiale)

adica se vor mari preturile la manopera cu mult .......cei 19% din material vor intra in pretul de manopera
dar la zidarie pretul de man era cam 30%din mat.(240ron mc si man 70ron) ,ca sa nu piarda cei 19% va dubla manopera (tva/mc 48ron   pret nou man 118ron)
la fier man era 50%    ---->75%
etc
statul cred ca urmareste desfiintarea muncii la negru
si un imbold dat constructorilor

pt. tva care il face cadou contructoru beneficiarului
statul zice cand constructorul va colecta 5000 ron cere rambursare de tva vine FISCU IN CONTROL SI PRIMESTE BANII

Edited by lukaTM, 22 January 2007 - 00:13.


#86
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,915
  • Înscris: 09.12.2004

View Postbuitrago, on Jan 21 2007, 17:01, said:

in ce consta organizarea de santier( punct cu punct) si cat dracului costa in cazul in care voi lucra cu o firma?
OS inseamna cam asa:
cotetul ciinelui, baraca in care sta paznicul, in care dorm arbaiterii (daca sint din alt loc si nu au alt loc de cazare), WC, racord la energie electrica, apa pt spalat si facut betoane mortare etc, spatiile (acoperite sau nu)pentru depozitarea materialelor de constructii, utilajelor, o mica bucatarie (pt cei care locuiesc in baraca), gard, ...etc.
Valoarea o sa o afli din partea firmei (nu sint sigur dar e maxim 5 % din investitie)

Edited by Evergreen, 22 January 2007 - 00:15.


#87
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View PostDana_H, on Jan 21 2007, 21:11, said:

@ moderat:

- site-uri cu planuri de case gasesti cu Google. Daca nu, au mai fost date si pe vechiul topic, cel cu 'sa construim o casa'. Un exemplu il ai

aici
- sa nu mi-o iei in nume de rau, dar asta e un forum unde se aduna oameni care isi fac case pentru ei insisi si care in general trag de fiece banut. In general, informatiile din domeniul asta costa (al naibii de mult, as spune eu) si, daca s-au gasit cativa oameni cu experienta sa ajute viitorii proprietari benevol, atunci e norocul forumistilor :) Deoarece tu scontezi sa scoti un beneficiu din treaba asta (nimic reprobabil dealtfel), ar trebui sa intelegi ca nu toate informatiile sunt gratis si ca mai ales, unele se pot obtine chiar inainte de a pune intrebari pe aici. :)

Ce suprafata are casa din fotografiile expuse de tine mai sus?

In ceea ce priveste izolatia demisolului. Pe exterior mie mi-au pus ceva decauciuc si atat (ca un covor subtire cu niste crampoane rotunde. scuzati exprimarea....). mai trebuia ceva? mentionez ca nu s-a pus zidul ala de caramida plina ca izolatie. doar chestia aia de cauciuc si sa batatorit lemnul.

cred ca topicul izolatii este extrem de important. poate faceti un sticky cum sunt astea de rezistenta etc , doar pentru izolatii.

mie nu imi este foarte clara nici acum problema izolatiei la demisol. desi tocmai am citit un raspuns pe tema asta.

am vazut de asemenea in fotografiile danei lucruri care la mine nu s-au intamplat. poate ca membrana aia de cauciuc la care scria pe foto: atentie la imbinari este tocmai cea pe care o am eu si de care am scris mai sus?

Edited by adizaha, 22 January 2007 - 10:27.


#88
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007

View Postzen, on Jan 21 2007, 18:10, said:

inainte sa incepi, ti-ai facut calculele?
cu cat le faci, cu cat le vinzi?

Raspunsul corect este NU, insa ceva calcule primare am facut.
In sensul ca nu am idee  cat ma costa constructia lor, am estimat un cost, il inmultesc cu 1.x coeficient de nestiinta si zic eu ca o sa ma incadrez in 50-60.ooo euro, si sper sa le vand undeva la 160.ooo euro cu pamant cu tot, pretul pe mp de pamant in zona este de 200 euro.
Aceasta e in mare logica, si care a plecat de la stagnarea pretului la pamant in zona, si dorinta de ai adauga valoare ptr a-l vinde.

#89
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007
[quote name='punkt' date='Jan 21 2007, 16:09' post='2341773']
nu neaparat. Daca terenul are o forma trapezoidala, chiar triunghi, atunci este obligatoriu sa te retragi cel putin 1.9 m de la strada si 80 cm de la vecini (daca ai calcan) sau 1.9 m fata de vecini daca ai ferestre....
Rezulta un edificabil triunghiular sau trapezoidal. Doar in acel edificabil poti construi. Ca sa NU ai fatadele casei paralele cu limitele de proprietate si astfel sa rezulte o casa in plan trapezoidala sau triunghiulara, se fac niste treceri in trepte, iar colturile acestor trepte ating edificabilul...
Poate o sa rezolv cu o schita, dar nu acum...am avut ceva lucrari pe astfel de terenuri "ciudatele"...
[/quote

Foarte buna idee.  Insa sa nu-ti scape din vedere ca vreau sa le vand, cu profit, iar din cate am citit pe aici, chestia cu trepte poate ridica costul.
Ce inseamna calcan? Distanta e de 1.9 minima? Parca vecinii mei au in jur de 1.2- 1.5 nu mai mult.

Cat despre schite vreau sa-ti multumesc fff mult, le astept ptr a-mi face o idee, in functie si de timpul tau liber.

merci

#90
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ adizaha: daca te referi la amprenta la sol, e cam 125 mp.

Exact, membrana aia cu "crampoane" inlocuieste zidul de caramida plina. Rolul nu e de izolatie, ci de protectie a izolatiei propriu-zise (membrana aia bituminoasa, lipita cu mastic, pe care ai vazut-o).

@ lukaTM: daca inteleg eu bine rationamentul tau, atunci solutia beneficiarului pentru a scapa de majorarea manoperei e sa achizitioneze el materialele (merci pentru hint-ul cu adaosul la materiale, nu ca nu l-as fi stiut...:D). Asta in cazul in care are timp si nervi de alergatura... :huh:

Edited by Dana_H, 22 January 2007 - 11:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate