Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sa construim o casa 2007 - Rezistenta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3605 replies to this topic

#55
vali_pp

vali_pp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2006
[quote name='as xxl' date='Jan 18 2007, 21:00' post='2331955']
vali pp

nu stiu cate firme/echipe vei gasi tu dispuse sa lucreze fara avans. eu unul nu lucrez fara. Bine, ca sa dormi linistit, ai nevoie si de contract de executie, iar asta te limiteaza in zona alba-gri.
daca aduci toate materialele si ai posibilitatea sa le si supraveghezi cu atat mai bine.


Nu zic ca nu e bun un contract de executie dar nu cred ca pot plati un avans pe un astfel de contract.Poate am uitat sa specific lucrez in regie proprie nu cu facturi nu cu TVA nu cu firme deci nu cu contracte.Atata timp cat voi plati pe fiecare etapa nu inteleg de ce ar fi nevoie de un avans.Eu sper sa ma inteleg in privinta asta cat muncesti atat primesti.Asa mi se pare corect.Pe mine nu ma plateste nimeni in avans ptr ceea ce fac.Iar culoarea aia alb-gri de care imi spui eu o vad cam gri-negru fara suparare

#56
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Vali, nu prea merge fara avans :) La fel cum si tu vrei sa te asiguri ca respectivul e serios, si el vrea sa stie ca esti solvabil. In general, procentul e  cam de 10%

#57
vali_pp

vali_pp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2006

View PostDana_H, on Jan 19 2007, 13:10, said:

Vali, nu prea merge fara avans :) La fel cum si tu vrei sa te asiguri ca respectivul e serios, si el vrea sa stie ca esti solvabil. In general, procentul e  cam de 10%


Da e adevarat si asta  :(  .Stiu si eu in principiu am sa incerc fara avans daca voi putea.Ce ma fac daca le voi plati avans si dupa ce termina fundatia nu ii mai vad?O sa iau altii si iarasi un avans si asa mai departe.Eu ma gandeam ca mai bine sparg in mai multe etape.De ex nu astept pana imi vor termina fundatia ci stabilesc o prima plata dupa sapaturi si asa mai departe.Ce pot sa spun eu incerc.

In orice caz multumesc inca o data  :coolspeak:

#58
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postvali_pp, on Jan 19 2007, 14:18, said:

Da e adevarat si asta  :(  .Stiu si eu in principiu am sa incerc fara avans daca voi putea.Ce ma fac daca le voi plati avans si dupa ce termina fundatia nu ii mai vad?O sa iau altii si iarasi un avans si asa mai departe.Eu ma gandeam ca mai bine sparg in mai multe etape.De ex nu astept pana imi vor termina fundatia ci stabilesc o prima plata dupa sapaturi si asa mai departe.Ce pot sa spun eu incerc.

In orice caz multumesc inca o data  :coolspeak:


Dar ei ce se fac daca dupa ce toaqrne fundatia le zici  PA. Pune-te si in situatia lor.

E normal sa se plateasca un avans.

#59
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ Vali: slaba sansa sa plece ei dupa turnarea fundatiei :) Gandeste-te ca interesul lor e sa ia suma intreaga, nu 20%.

In orice caz, exact asta e unul dintre scopurile 'anchetei sociale' preliminare :D Pe langa lucrarea propriu-zisa (la care poti sesiza hibele sau nu), poti cere sa stai de vorba cu proprietarul, sa-l intrebi daca a fost multumit de lucru, daca nu s-a intarziat prea mult etc. Un constructor onest nu ar trebui sa-ti refuze o astfel de cerere. Daca da din colt in colt atunci cand ii ceri asta, e deja primul semnal de alarma...  <_<

Cu placere :)

Edited by Dana_H, 19 January 2007 - 19:01.


#60
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
vali pp

am spus ca daca vrei sa fii linistit faci contract, dar asta te obliga sa muncesti legal.

sa presupunem ca purtam discutia asta legata de avans, noi doi, eu ca firma si tu ca beneficiar.
eu iti cer avans pentru ca:
- indiferent cat dureaza pana imi dai prima transa, eu tot va trebui sa dau salarii in perioada respectiva. de ce sa dau din banii mei ?!
- daca tu nu ai incredere sa imi dai avansul, eu de ce sa am incredere ca vei plati corect? stii tu, hoţu' strigă hoţii.
- eu ca executant, incep sa cheltui inca inainte sa sap prima lopata de pamant in fundatia ta. Trebuie sa imi fac organizarea de santier, sa aduc scule, schele, draci-laci, de prin depozit sau pe unde le mai am lasate. inca o data, de ce sa fac asta pe banii mei ? Daca tu esti ţepar ?

pana la urma, si pentru mine, totul se rezuma la a minimiza riscurile si de asta prefer sa lucrez numai legal, pe baza de contract de executie.

Edited by as xxl, 19 January 2007 - 20:40.


#61
vali_pp

vali_pp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2006

View Postas xxl, on Jan 19 2007, 20:36, said:

vali pp

am spus ca daca vrei sa fii linistit faci contract, dar asta te obliga sa muncesti legal.

sa presupunem ca purtam discutia asta legata de avans, noi doi, eu ca firma si tu ca beneficiar.
eu iti cer avans pentru ca:
- indiferent cat dureaza pana imi dai prima transa, eu tot va trebui sa dau salarii in perioada respectiva. de ce sa dau din banii mei ?!
- daca tu nu ai incredere sa imi dai avansul, eu de ce sa am incredere ca vei plati corect? stii tu, hoþu' strigã hoþii.
- eu ca executant, incep sa cheltui inca inainte sa sap prima lopata de pamant in fundatia ta. Trebuie sa imi fac organizarea de santier, sa aduc scule, schele, draci-laci, de prin depozit sau pe unde le mai am lasate. inca o data, de ce sa fac asta pe banii mei ? Daca tu esti þepar ?

pana la urma, si pentru mine, totul se rezuma la a minimiza riscurile si de asta prefer sa lucrez numai legal, pe baza de contract de executie.

Da recunosc ca e adevarat.E normal pana la urma sa incerce fiecare sa nu piarda mai ales atunci cand se lucreaza la negru.
Bun sa zicem ca accept un avans, dar cum pot totusi sa stau si eu linistit?De ex am primit o oferta de genul da-mi 15% la inceput si restul la sfarsit.Pana la urma recunosc ca e normal, dar totusi cum e cel mai bine sa ma acopar si eu cat de cat?

#62
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postvali_pp, on Jan 20 2007, 14:21, said:

Da recunosc ca e adevarat.E normal pana la urma sa incerce fiecare sa nu piarda mai ales atunci cand se lucreaza la negru.
Bun sa zicem ca accept un avans, dar cum pot totusi sa stau si eu linistit?De ex am primit o oferta de genul da-mi 15% la inceput si restul la sfarsit.Pana la urma recunosc ca e normal, dar totusi cum e cel mai bine sa ma acopar si eu cat de cat?


Vezi ca oferta asta poate sa ascunda o teapa. Cel mai corect este un avans dupa care plata pe etape. Sa zicem ca tu platesti 10% el lucreaza de cei 10%+inca 10% dupa care tu platesti din nou ce a lucrat suplimentar+inca 10%.

Nu stiu daca m-am facut inteles. Ideea e ca riscul sa fie preluat de ambele parti, periodic.

#63
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ Vali: vezi daca asta suna bine :)

Quote

VI. MODALITATI DE PLATA
6.1. Beneficiarul se obliga sa plateasca Executantului pretul lucrarilor esalonat, in termen de maxim 3 (trei) zile de la data emiterii facturii reprezentand contravaloarea lucrarilor astfel :
1. Suma de  _____________ RON , reprezentand 10% din pretul total al manoperei, la inceperea lucrarilor ;
2. Suma de  _____________ RON, la terminarea executiei fundatiei constructiei, reprezentand :
- lucrari de compactare a patului de balast ;
- lucrari de turnare a betonului de egalizare ;
- executie hidroizolatie fundatie ;
- turnare radier beton armat.
3. Suma de  _____________ RON, la terminarea executiei subsolului constructiei, reprezentand :
- executie pereti beton armat tip diafragma din subsol ;
- executie stalpi si grinzi de betona rmat ;
- executie hidroizolatie subsol ;
- executie placa beton armat peste subsol.
4. Suma de  _____________ RON, la terminarea executiei structurii de rezistenta (stalpi si grinzi din beton armat) de la parter, precum si a placii de beton armat peste parter.
5. Suma de  _____________ RON, la terminarea executiei structurii de rezistenta (stalpi si grinzi din beton armat) de la etaj,  precum si a placii de beton armat peste etaj.
6. Suma de  _____________ RON, la terminarea executiei acoperisului (faza acoperire cu carton si folie plastic).
7. Suma de  _____________ RON, la terminarea executiei inchiderii cu caramida a perimetrului si compartimentelor de la etaj.
8. Suma de  _____________ RON, la terminarea executiei inchiderii cu caramida a perimetrului si compartimentelor de la parter.


#64
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postclf67, on Jan 19 2007, 09:34, said:

La o cladire P+1+M cu o fundatie pe blocuri de fundare peste care este asezata fundatia pe care urmeaza sa se ridice parterul din structura de beton gen diafragme, nu stalpi, este necesara izolatia fundatiei in vreun fel (partea din pamant)? Apoi intre fundatie si perete (diafragma) nu se mai poate pune acel carton asfaltat care sa rupa capilaritatea betonului (cum se utilizeaza la zidaria de caramida). Exista pericolul sa se intample ceva in timp, respectiv sa "traga" peretele umezeala? Sub placa de la parter este prevazut strat de balast cu folie, cu polistiren, armatura sapa etc. peretii vor fi izolati pe exterior cu polistiren expandat dar de la nivelul fundatiei in sus. Sper ca am reusit sa ma exprim destul de clar! Daca nu o sa incerc sa mai lamuresc atat cat ma pricep.
Daca ma poate ajuta cineva cu ceva detalii raman dator!
s'o luam cu incetu':

1) in situatia in care apa din sol este sus (din diferite motive), mai ales in zona lacurilor, atunci se hidroizoleaza subsolul integral pe toate planurile lui. Atit peretii perimetrali cit si intradosul planseului (sau radier, dupa caz, inclusiv fundatiile diafragmelor). Tot ce este ingropat in sol se hidroizoleaza pe exterior.

2)in situatia in care apa din sol se afla in procente normale (umezeala fireasca a solului), atunci se hidroizoleaza conturul subsolului (pe exterior), iar sub placa subsolului se pune un strat de pietris. Acest strat de pietris (15-20 cm) are rol de rupere a capilaritatii. Capilaritatea este proprietatea unui material de a "absoarbe" apa tipic unui burete. Stratul de pietris dintre placa si sol impiedica absorbtia apei, deci, apa(umezeala solului) nu ajunge la beton (placa)...

Apoi intre fundatie si perete (diafragma) nu se mai poate pune acel carton asfaltat care sa rupa capilaritatea betonului . Aceasta fraza ma face sa cred ca tu o faci o confuzie intre hidroizolatie (folie de bitum) si strat de rupere a capilaritatii. Sunt 2 lucruri diferite.

Dar ca sa'ti raspund la intrebare, intre fundatia diafragmelor subsolului si diafragme NU se pune folie bituminoasa. Trebuie sa existe o continuitate structurala intre fundatie si diafragme. Daca vrei sa izolezi tot subsolul integral (pe toate laturile perimetrale cit si sub placa) atunci se hidroizoleaza si SUB fundatii. Invelesti subsolul in intregime. Asta se face in situatia de la punctul 1.

Daca apa nu este sus (conf. studiu geo) atunci se aplica regula de la punctul 2....

De obicei, cind apa este sus, atunci in mod traditional, sistemul de fundare este pe radier general. Apa face ca solul de sub casa sa fie instabil ca si consistenta. Se hidroizoleaza integral (inclusiv sub radier).
Dana_H are un astfel de subsol. Poate pune niste fotografii cu fazele incipiente (inainte de turnare radier cit si dupa)....daca'mi aduc aminte, se vede hidroizolatia cum imbraca subsolul....

Edited by punkt, 20 January 2007 - 16:15.


#65
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Si eu care credeam ca aici e ca o expozitie de arta, maestrii expun si profanii casca gura... :P

Din pacate, nu gasesc poza cu radierul doar armat, inainte de turnarea betonului, desi sunt sigura ca am pus-o pe topicul vechi :( Asa ca o sa pun si eu ce am gasit, sper sa ajute :

Attached File  DSC00954.JPG   215.27K   2380 downloads

Attached File  DSC01081.JPG   232.89K   1923 downloads

Attached File  DSC01170.JPG   286.52K   1943 downloads

#66
clf67

clf67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.01.2007

View Postpunkt, on Jan 20 2007, 16:12, said:

s'o luam cu incetu':

1) in situatia in care apa din sol este sus (din diferite motive), mai ales in zona lacurilor, atunci se hidroizoleaza subsolul integral pe toate planurile lui. Atit peretii perimetrali cit si intradosul planseului (sau radier, dupa caz, inclusiv fundatiile diafragmelor). Tot ce este ingropat in sol se hidroizoleaza pe exterior.

2)in situatia in care apa din sol se afla in procente normale (umezeala fireasca a solului), atunci se hidroizoleaza conturul subsolului (pe exterior), iar sub placa subsolului se pune un strat de pietris. Acest strat de pietris (15-20 cm) are rol de rupere a capilaritatii. Capilaritatea este proprietatea unui material de a "absoarbe" apa tipic unui burete. Stratul de pietris dintre placa si sol impiedica absorbtia apei, deci, apa(umezeala solului) nu ajunge la beton (placa)...

Apoi intre fundatie si perete (diafragma) nu se mai poate pune acel carton asfaltat care sa rupa capilaritatea betonului . Aceasta fraza ma face sa cred ca tu o faci o confuzie intre hidroizolatie (folie de bitum) si strat de rupere a capilaritatii. Sunt 2 lucruri diferite.

Dar ca sa'ti raspund la intrebare, intre fundatia diafragmelor subsolului si diafragme NU se pune folie bituminoasa. Trebuie sa existe o continuitate structurala intre fundatie si diafragme. Daca vrei sa izolezi tot subsolul integral (pe toate laturile perimetrale cit si sub placa) atunci se hidroizoleaza si SUB fundatii. Invelesti subsolul in intregime. Asta se face in situatia de la punctul 1.

Daca apa nu este sus (conf. studiu geo) atunci se aplica regula de la punctul 2....

De obicei, cind apa este sus, atunci in mod traditional, sistemul de fundare este pe radier general. Apa face ca solul de sub casa sa fie instabil ca si consistenta. Se hidroizoleaza integral (inclusiv sub radier).
Dana_H are un astfel de subsol. Poate pune niste fotografii cu fazele incipiente (inainte de turnare radier cit si dupa)....daca'mi aduc aminte, se vede hidroizolatia cum imbraca subsolul....
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri atat tie cat si Danei dar nu cred ca m-ati inteles bine. Eu nu am subsol.  Asta vroiam sa stiu daca nu ai subsol si parterul il ai pe diafragme mai trebuie izolata fundatia si elevatia pe exterior? Sau e de ajuns izolarea placii de la parter. Multam frumos

#67
moderat

moderat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.01.2007

View PostMosotti, on Jan 15 2007, 22:52, said:

Ca sa facem cautarea mai usoara, am facut un topic doar pentru rezistenta unei case
Puneti intrebari in tema, va rugam.

Salutare,
Profit de aceasta portita ptr a va cere ajutorul in intentia mea de a construi in regie proprie, in scop de vanzare, a 2 case pe o suprafata totala de 777 mp (22.8x34.06), case la rosu zic eu, cu usi ferestre acoperis, parter etaj mansarda, necompartimentate, cu o amprenta de apr 75 mp la sol per casa.

Sigur am nevoie de fff multe informatii, de aceea nu incep sa pun intrebari. As aprecia daca cineva ma poate ajuta cu pasii ce trebuie sa-i urmez, si eventual ceva preturi, costuri, ptr a-mi face o idee a investitiei.
cred ca ar fi util daca a-ti putesa-mi recomandati si cateva site-uri cu proiecte ptr a-mi face o idee.
Foarte util ar fi si recomandari de amplasament al caselor tinand cont ca terenul este intr-un unghi de 60 de grade, ar fi bine ca laturile casei sa fie paralele cu laturile terenului?

Sunt multe necunoscute insa ma bizui pe sprijinul vostru.

Multumesc

#68
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postclf67, on Jan 21 2007, 11:15, said:

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri atat tie cat si Danei dar nu cred ca m-ati inteles bine. Eu nu am subsol.  Asta vroiam sa stiu daca nu ai subsol si parterul il ai pe diafragme mai trebuie izolata fundatia si elevatia pe exterior? Sau e de ajuns izolarea placii de la parter. Multam frumos
ce?  :lol: ...cum draq sa ai parteru' pe diafragme?...e nebunie curata asta...Asa ceva e pura exagerare.  :cursing: ....

#69
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmoderat, on Jan 21 2007, 13:05, said:

Foarte util ar fi si recomandari de amplasament al caselor tinand cont ca terenul este intr-un unghi de 60 de grade, ar fi bine ca laturile casei sa fie paralele cu laturile terenului?

Sunt multe necunoscute insa ma bizui pe sprijinul vostru.

Multumesc
nu neaparat. Daca terenul are o forma trapezoidala, chiar triunghi, atunci este obligatoriu sa te retragi cel putin 1.9 m de la strada si 80 cm de la vecini (daca ai calcan) sau 1.9 m fata de vecini daca ai ferestre....
Rezulta un edificabil triunghiular sau trapezoidal. Doar in acel edificabil poti construi. Ca sa NU ai fatadele casei paralele cu limitele de proprietate si astfel sa rezulte o casa in plan trapezoidala sau triunghiulara, se fac niste treceri in trepte, iar colturile acestor trepte ating edificabilul...
Poate o sa rezolv cu o schita, dar nu acum...am avut ceva lucrari pe astfel de terenuri "ciudatele"...

#70
vasile--

vasile--

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2007

View PostDana_H, on Jan 21 2007, 10:41, said:

Si eu care credeam ca aici e ca o expozitie de arta, maestrii expun si profanii casca gura... :P

Din pacate, nu gasesc poza cu radierul doar armat, inainte de turnarea betonului, desi sunt sigura ca am pus-o pe topicul vechi :( Asa ca o sa pun si eu ce am gasit, sper sa ajute :

Attachment DSC00954.JPG

Attachment DSC01081.JPG

Attachment DSC01170.JPG


#71
vasile--

vasile--

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2007
Salutare tuturor!
Pentru ca la primavara si eu intentionez sa incep constructia unei case (P+M), in ultima vreme am petrecut multe ore in fata calculatorului ‘rasfoind’ cele peste 100 de pagini ale topicului. Apropos, foarte buna ideea cu impartirea lui pe domenii specifice (rezistenta, instalatii, etc.)!
Acum nu vreau decat sa multumesc sincer profesionistilor sau celor trecuti prin asemenea experiente care si-au gasit timp sa raspunda multor intrebari postate, ajutand f. mult in felul asta inclusiv profanii (ca si mine) sa evite pe cat posibil greseli facute de altii. Stiu ca ‘nu tot ce zboara se mananca’ (apropos de multitudinea si diversitatea ideilor prezentate aici) dar sunt realmente impresionat de altruismul si seriozitatea unora precum Zen, Evergreen, Punkt, Dana_H, X-plane, As xxl, etc. (ii rog pe ceilalti ‘meseriasi’ sa ma ierte ca inca nu le-am retinut numele )!
Acum sunt doar in faza de obtinere a autorizatiei de constructie, proiectul fiind gata. Dar odata intrat in balamucul asta legat de constructia casei, probabil ca peste ceva timp voi incepe si eu cu intrebarile (la care inca n-am gasit raspuns clar pe topic). Si, cine stie, poate ca in timp o sa fiu si eu in masura sa postez raspunsuri sau poze care sa fie de folos si altora …
Insa pana atunci mai e cava timp, asa ca numai bine si bafta la toata lumea!    

P.S.
Inca nu m-am prins prea bine cum e cu postarea raspunsurilor. Se pare ca deja am dat un rateu..:-(  
Scuze, te rog, Dana_H!

#72
buitrago

buitrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 21.01.2007
buna ziua! sunt nou pe-aici si nu stiu daca voi reusii sa postez ceva pe-aici
am o intrebare pt constructorii de pe forum (evergreen, zen, cristef75,x-plane etc)
in ce consta organizarea de santier( punct cu punct) si cat dracului costa in cazul in care voi lucra cu o firma?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate