Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sa construim o casa 2007 - Rezistenta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3605 replies to this topic

#3583
maribelo

maribelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.01.2006
Salut! In primul rand vreau sa multumesc celor care au avut bunavointa si disponibilitatea de a oferii sugestii si de a raspunde la intrebatile celor care nu se pricep la constuctii, pe mine m au ajutat foarte mult in a mi face o ideie despre constructia unei case parter +mansarde suprafata deswfasurata 179mp
Acum sa va expun nelamuririle mele.Cand m am hotarat ce vreau am plecat de la ideia sa merg pe o fundatie de 60cm adincime si 40 latime fir de fi 10 pe 4 bare iar la stilpi sa mai sap pana la 1 m 4 bare de fi 12 si elevatia de 50 cm pe 40 latime tot pe 4 bare de fi 10(asta inaite de a face proiectul).Dupa ce acesta a fost gata(proiectul) m a bagat in ceata asa ca rog pe cei care se pricep ca pe baza fisierelor atasate sa imi traduca si mie si daca este diferit ce ce am expus mai sus sa imi spuneti care varianta  credeti ca este mai buna.
Multumesc anticipat si imi cer scuze daca nu am fost foarte explicit.  VA MULTUMESC!!!!

Te rog sa stergi toate datele de identificare din cartus atunci cand atasezi la posturile tale extras dintr-un proiect

Edited by gugutata, 11 January 2010 - 14:13.


#3584
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008
Am si eu o nelamurire. In proiect geamurile sunt plasate la 90cm inaltime fata de cota 0. Din ce inteleg eu 90cm nu reprezinta un multiplu de inaltime de caramida. Cum se procedeaza? E corect ce mi-a zis un mester cu care am vorbit - se pun randuri intregi de caramida  si se completeaza cu  ciment pana la inaltimea dorita?

#3585
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

E corect ce mi-a zis un mester cu care am vorbit - se pun randuri intregi de caramida si se completeaza cu ciment pana la inaltimea dorita?
Asa am vazut ca s-a procedat la multe lucrari unde parapetul nu reprezenta un numar intreg de randuri.
Un rand PTH are inaltimea de 25cm. Lasa parapetul la 3 sau 4 randuri de zidarie. Eu l-am lasat la 3 randuri.
Daca 3 randuri e prea putin si 4 prea mult nu as turna beton ci as taia din caramida pt al 4-lea rand, doar pe portiunea ferestrei, astfel atat cat sa ajung la inaltimea dorita. (as face asta din considerente termice)

Edited by lifestyle2000, 10 January 2010 - 21:30.


#3586
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 lifestyle2000, on 10th January 2010, 21:24, said:

[...] Un rand PTH are inaltimea de 25cm. Lasa parapetul la 3 sau 4 randuri de zidarie. [...]
Eu aș zice 4 rînduri: 4 x 25 = 100 — 5ś8 șapa — 1ś2 finisaj pardoseală => parapet de 90ś94 cm.

#3587
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Subscriu. Eu am lasat 5 randuri de Brikston cu inaltimea de 188mm., de fapt 200mm. cu tot cu stratul de mortar, adica 5x200=1000 din care scazi 70-100 mm. sapa plus parchetul, rezulta 900-930 mm. Plus glaf-ul, rezulta 920-950 mm.

Edited by raduk, 10 January 2010 - 22:27.
citarea inutilă a postului precedent


#3588
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

 maribelo, on 10th January 2010, 13:31, said:

Salut! In primul rand vreau sa multumesc celor care au avut bunavointa si disponibilitatea de a oferii sugestii si de a raspunde la intrebatile celor care nu se pricep la constuctii, pe mine m au ajutat foarte mult in a mi face o ideie despre constructia unei case parter +mansarde suprafata deswfasurata 179mp
Acum sa va expun nelamuririle mele.Cand m am hotarat ce vreau am plecat de la ideia sa merg pe o fundatie de 60cm adincime si 40 latime fir de fi 10 pe 4 bare iar la stilpi sa mai sap pana la 1 m 4 bare de fi 12 si elevatia de 50 cm pe 40 latime tot pe 4 bare de fi 10(asta inaite de a face proiectul).Dupa ce acesta a fost gata(proiectul) m a bagat in ceata asa ca rog pe cei care se pricep ca pe baza fisierelor atasate sa imi traduca si mie si daca este diferit ce ce am expus mai sus sa imi spuneti care varianta  credeti ca este mai buna.
Multumesc anticipat si imi cer scuze daca nu am fost foarte explicit.  VA MULTUMESC!!!!

Salut,
Deci proiectul e facut in spiritul scolii vechi si este facut in sistemul cu fundatii continue aflate la aceiasi adancime (min adancimea de inghet ~1.00m de la cota terenului amenajat/natural)
Latimea blocului de fundatie este de 60cm si respecta latimea minima din normativul de fundatii.
Structura casei s-a presupus a fi realizata din zidarie portanta ceea ce impune sa nu se foloseasca blocuri de zidarie tip Porotherm, Eurotherm sau produse similare. Adik caramizi in care raportul intre aria golurilor si aria plinurilor depaseste procentul impus prin normativ.

Tu banuiesc ca te gandeai sa faci ceva genul cu fundatii izolate sub stalpi pana la cota de inghet si grinzi intre fundatiile stalpilor la o adancime mai mica.

Acum cateva reguli minimale legate de armare impuse de normativ:
Armatura minima longitudinala grinda/stalp fi12;
procent total minim de armare stalp 1%, la stalp 25x25 ar fi echivalentul a min. 4x fi14;
procent recomandat economic armare grinzi 0.6%...1.8%, daca nu se incadreaza intre aceste procente atunci undeva se mai verifica structura pentru greseli sau optimizari;

In principiu desenele sunt corecte dar nu seamana cu ce v-ati dorit si de aici o posibila problema;
O comparatie a costurilor si volumelor de materiale si munca/manopera implicate poate sa va faca sa alegeti mai usor.

Sper sa fi raspuns la intrebare cat mai corect,
O zi buna

#3589
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Din punct de vedere al normativului, NU exista stalp de 25X25.

#3590
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Structura casei s-a presupus a fi realizata din zidarie portanta ceea ce impune sa nu se foloseasca blocuri de zidarie tip Porotherm, Eurotherm sau produse similare.
Eu stiam ca Porotherm 25, 30 si 38, locas de mortar, respecta normativele si se pot folosi la ziduri portante.
Rezistenta la compresiune min. 10N/mm2
Volum de goluri <50%

Edited by lifestyle2000, 11 January 2010 - 14:23.


#3591
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

 lifestyle2000, on 11th January 2010, 14:20, said:

Eu stiam ca Porotherm 25, 30 si 38, locas de mortar, respecta normativele si se pot folosi la ziduri portante.
Rezistenta la compresiune min. 10N/mm2
Volum de goluri <50%

Verificatorii de proiect nu vor sa accepte aceste tipuri de caramizi pe motivul procentului si inca nu am gasit normativul in care se trateaza subiectul asta.
In CR6 exista doua categorii de incredere a blocurilor ceramice:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1.3.3. Elemente pentru zidărie

     •   Element pentru zidărie clasa I: element pentru zidărie pentru care probabilitatea de a
         nu atinge rezistența la compresiune declarată este ? 5%.

     •   Element pentru zidărie clasa II: element pentru zidărie care nu îndeplinește nivelul de
         încredere al elementelor pentru zidărie clasa I
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(2)   Gruparea   elementelor   pentru   zidărie   în   funcție   de   caracteristicile  geometrice   se   utilizează
pentru:
     •   determinarea rezistenței la compresiune a zidăriei conform art.4.1.1.1.;
     •   stabilirea   domeniului  și   condițiilor   de   utilizare   pentru   elementele   respective   conform
         Codului P100-1/2006 și prezentului Cod.

(3)   Elementele   pentru   zidărie   menționate   la   art.3.1.1.(2)  se   încadrează în   grupe,   în   funcție   de
caracteristicile geometrice menționate la (1), după cum urmează:
Grupa 1
     •   cărămizi ceramice pline 240 x 115 x 63 , document normativ de referințăSR EN 771-1;
     •   cărămizi ceramice cu goluri rotunde de uscare, document normativ de referințăSR EN
          771-1;
     •   blocuri   cu   goluri   din   beton   ușor   cu   volumul   golurilor  ?  25%   ,   document   normativ   de
         referințăSR EN 771-4.
     •   blocuri pline din beton celular autoclavizat, document normativ de referință SR EN 771-
         4.
Grupa 2
     •   cărămizi   ceramice   pline   cu   goluri   dreptunghiulare   de   uscare,   document   normativ   de
         referințăSR EN 771-1;
     •   cărămizi și blocuri ceramice cu goluri verticale, document normativ de referințăSR EN
          771-1;
     •   blocuri cu goluri din beton ușor cu volumul golurilor cuprins între 25%ś50% , document
         normativ de referințăSR EN 771-4;
     •   blocuri   cu   goluri   din   beton   obișnuit   cu   volumul   golurilor   cuprins   între   25%ś50%   ,
         document normativ de referințăSR EN 771-3.

(4) Elementele pentru zidărie cu goluri verticale încadrate avand ca document de referințăEN
1996-1-1-1 în  grupa   2,   pot   fi   folosite,   în   condițiile   de   proiectare  și   de   execuție   stabilite   prin
prezentul Cod și prin Codul P100-1/2006, numai dacă respectă următoarele cerințe geometrice:
     •   volumul golurilor ? 50% din volumul total;
     •   grosimea pereților exteriori te? 15 mm;
     •   grosimea pereților interiori ti  ? 10 mm;
     •   pereții verticali interiori sunt realizați continuu pe toată lungimea elementului.
NOTĂ. Toate elementele din grupa 2, menționate la (3) satisfac aceste cerințe.

(5)   În   condițiile   specifice   de   proiectare  și   execuție   stabilite   prin   prezentul  Cod  și   prin   Codul
P100-1/2006,  pentru   elementele   structurale  și   nestructurale   din   zidărie,   pot   fi   folosite  și   alte
elemente încadrate avand ca document de referințăEN 1996-1-1-1 (EC6) în grupa 2: cărămizi
și blocuri din argilă arsă cu goluri verticale cu geometrie specială(cu pereți subțiri -grupa 2S)
care îndeplinesc următoarele condiții:

     •   geometria blocului respectă următoarele cerințe:
         -    volumul golurilor ? 50% din volumul blocului;
         -    grosimea pereților exteriori 11 mm ? te < 15 mm;
         -    grosimea pereților interiori 6 mm? t  <10 mm;
         -    pereții verticali interiori sunt realizați continuu pe toată lungimea elementului.
     •   legea   constitutivă?-?  a   zidăriei   este   de   tip   elasto-plastic   cu   ductilitate   limitată (figura
         4.3)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Deci grupa de incredere a este 2S si aceasta incadrarea e codasa ca nivel de incredere si implicit e de inteles reactia verifcatorilor.

Din cate stiu eu noul normativ de zidarie portanta umple casa de stalpi (samburi, stalpisori) 25x25 inclusiv stg si dr oricarui gol de usa/fereastra mai mare de 2.5mp (nu stiu sigur daca la ferestre intra parapetul in calculul suprafetei).

Cam astea sunt rationamentele cocluziilor mele

#3592
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008

 ciprian.virjan, on 11th January 2010, 18:35, said:

Verificatorii de proiect nu vor sa accepte aceste tipuri de caramizi pe motivul procentului si inca nu am gasit normativul in care se trateaza subiectul asta.

Si eu am proiect pe zidarie portanta, cand am intrebat daca pot folosi  Porotherm proiectantul a zis ca da, atata timp cat respecta conditia de rezistenta la compresiune de min 10N/mm2.Inca nu m-am hotarat daca sa merg pe Porotherm su Brikston.

#3593
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Intr-o vreme de mare seceta pe forum  fata care ne trateaza cu spatele achita producatorii. E mai usor sa impingi caruta ca sa ajunga la destinatie sau sa o rastorni si sa-l  astepti  pe Dumnezeu ?

Pe aceasta cale il rog pe userul Maribelo sa imi trimita mie pe PM materialul care l-a postat si care i-a fost sters .Il voi posta cu modificarile cerute astfel poate mai strange niste pareri  avizate .

#3594
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

 jap_is_q, on 10th January 2010, 19:14, said:

Am si eu o nelamurire. In proiect geamurile sunt plasate la 90cm inaltime fata de cota 0. Din ce inteleg eu 90cm nu reprezinta un multiplu de inaltime de caramida. Cum se procedeaza? E corect ce mi-a zis un mester cu care am vorbit - se pun randuri intregi de caramida  si se completeaza cu  ciment pana la inaltimea dorita?

Cred ca bucata de text din CR6 de mai jos va limpezi apele fara sa imi mai spun concluzii personale:

(6) Lungimea minimă (lmin) a spaleților adiacenți golurilor de uși și de ferestre se limitează, în
funcție de cea mai mare înălțime a golurilor adiacente (hgol) sau de grosimea peretelui (t), după
cum urmează:
     •   pentru zidăria nearmată (ZNA):
         -    spaleți marginali (de capăt) la pereți de fațadăși interiori :
              lmin = 0.6 hgol  >= 1.20 m
         -    spaleți intermediari la pereți de fațada și interiori :
              lmin = 0.5 hgol  >= 1.00 m
     •   pentru zidăria confinată (ZC sau ZC+AR):
         -    spaleți marginali (de capăt) la pereți de fațadăși interiori :
              lmin = 0.5 hgol  >= 1.00 m
         -    spaleți intermediari la pereți de fațadăși interiori :
              lmin = 0.4 hgol  >= 0.80 m
     •   pentru zidăria cu inimă armată (ZIA): lmin  = 3 t unde t este grosimea totală a peretelui.

(7)   Se   recomandă ca   dimensiunile   în   plan   ale   plinurilor   de   zidărie,   între   goluri   sau   până la
capătul   peretelui,   să fie   multiplu   de   1   din   lungimea   elementului   pentru   zidărie   prevăzut   în
proiect.

(8) Condiția de la (7) este obligatorie pentru zidăriile realizate cu elemente din grupa 2S, pentru
a se elimina tăierea/spargerea la șantier a elementelor și a se folosi numai elementele speciale,
cu lungimea de 1 din lungimea nominală, din sortimentele respective. În cazurile în care nu se
realizează această modulare se vor spori dimensiunile stâlpișorilor din beton armat astfel încât
pentru zidărie să nu fie folosite fragmente de bloc diferite de 1 din lungimea blocului.

(9)   În   cazul   zidăriilor   cu   înălțimea   de   referință a   rândului  >=   200   mm,   înălțimea   panoului   de
zidărie, între centurile de beton armat, va fi un multiplu întreg al înălțimii rândului (înălțimea
elementului + grosimea stratului de mortar de circa 10ś12 mm)
. (sunt convins ca recomandarea se aplica si la parapetul ferestrelor mai ales ca meseriasii cu care am vorbit nu erau prea incantati de tipurile noi de caramizi atunci cand era vorba sa fie sapate santurile pentru instalatii sau ancoraje in caramida fiindca sunt foarte casante si se sparg necontrolat)

(10)   În   cazul   în   care   prevederile   proiectului   de   arhitectură nu   permit   realizarea   spaleților   cu
lungimile      minime     date   la  (6)  se   vor  introduce     stâlpișori   de   beton   armat    pentru    sporirea

#3595
mard

mard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 26.12.2009

 lifestyle2000, on 11th January 2010, 14:20, said:

Eu stiam ca Porotherm 25, 30 si 38, locas de mortar, respecta normativele si se pot folosi la ziduri portante.
Chiar asa este, P+M din zidarie GVP confinata este edmis in orice zona ex. orice porotherm S. Daca este ne-confinata merge numai la anexe, iar daca se zideste in cadre este permis si la burj dubai

#3596
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008
Asa gandeam si eu, dar in caietul de sarcini al proiectului scrie:
La executia lucrarilor de pereti portanti se vor folosi numai .....290x240x138 pentru blocuri ceramice tip GVP. N-am prea vazut dimensiunile astea la Porotherm

Edited by raduk, 13 January 2010 - 08:42.
citarea inutilă a postului precedent


#3597
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 mcbos, on 12th January 2010, 08:59, said:

Pe aceasta cale il rog pe userul Maribelo sa imi trimita mie pe PM materialul care l-a postat si care i-a fost sters .Il voi posta cu modificarile cerute astfel poate mai strange niste pareri  avizate .
Marilebo a postat 3 fisiere extras dintr-un proiect realizat de o firma cu stampila, semnatura si date de identificare. Gasesti mai multe informatii despre interdictiile impuse de regulament aici.

Este doar rugat sa cropuiasca fisierele respective sau sa cenzureze datele de identificare si le poate posta oricand doreste el.

#3598
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008
Am primit raspuns de la proiectant:

"In situatia in care distanta intre placa si fata inferioara a golului ferestei nu este multiplu intreg de randuri de caramida, eventualele diferente pot fi compensate prin completarea cu beton la partea superioara a parapetului."

#3599
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Salut.
Este normal (bine) ca "popii" de 15x15 cm care sustine acoperisul sa se sprijine pe placa, (adica la mijloc) nu pe grinzi sau stalpi?
Peretii perimetrali al podului in forma de "triunghiuri" mai are nevoie de "stalpisori" de intarire a rigiditatii la jumatatea catetei mari daca este incadrat de grinzi de 30x30. Deschiderea de jos "cateta mare" are lungimea de 6 metri iar cateta mica de 2,5 metri?
Multumesc.  
Sper ca se intelege ce am vrut sa spun.

#3600
mard

mard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 26.12.2009

 mcasa, on 1st February 2010, 11:09, said:

Este normal (bine) ca "popii" de 15x15 cm care sustine acoperisul sa se sprijine pe placa, (adica la mijloc) nu pe grinzi sau stalpi?
Nu este dar se practica, in functie de deschiderile ochiului de placa si de aria de acoperis care descarca in acel pop.Daca asa a dat inginerul, o sa tina, pentru ca e calculata toata treaba.

 mcasa, on 1st February 2010, 11:09, said:

Peretii perimetrali al podului in forma de "triunghiuri" mai are nevoie de "stalpisori" de intarire a rigiditatii la jumatatea catetei mari daca este incadrat de grinzi de 30x30.
Peretii de calcan au nevoie de stalpisori mai mult ca de centuri, fara acestia(si fara centuri) s-ar comporta ca si o stiva da caramizi care la prima rafala se duce naibi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate