Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sa construim o casa 2007 - Rezistenta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3605 replies to this topic

#3565
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 mard, on 28th December 2009, 23:48, said:

P. In cazul tau este suficienta o fundatie adanca de 1m ,oricat de ingusta sa se poata sapa
este mai ieftina o fundatie pe blocuri izolate de 1.2x1.2m la cel mult 4m intre ele legatecu grinzi de fundatie ce vor avea rol si de elevatie. consumul de beton este mult mai mic.
pardoseala este suficienta de10 cm intr-adevar.

Edited by septimiu80, 29 December 2009 - 09:46.


#3566
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

 genixrazvan, on 19th November 2009, 19:06, said:

Va salut cu respect!
M-am gandit sa postez aici si sa va cer un sfat intr-o problema legata de structura unei case.
Am terminat de construit o casa anul acesta si as vrea sa modific ceva. Mie mi se pare oricum exagerat proiectul de structura pt ca am 20 stalpi in 50 m patrati. Casa e facuta pe un teren mic si a trebuit sa o fac D+P+2 sa avem ceva spatiu. Acum as vrea sa elimin unul din stalpi care este fix in mijlocul camerelor la fiecare etaj si incurca mult. Am atasat un desen sa vedeti despre ce e vorba. Eu cred ca aceste grinzi s-ar putea sprijini fara probleme pe stalpii din laterale fara sa fie nevoie si de asta. Mentionez ca grinzile au cate 4 fiare de 25 si 4 de 16, placile au armatura din cate 2 plase cu ochiuri de 10 cm din fier de 8, iar stalpii au cate 6 sau 9 fiare de 16 si se sprijina pe o talpa de beton mort de 1 m adancime. Suprafata este mica si ma gandesc ca ar rezista asa fara probleme. Sper sa ma puteti ajuta si dvs cu un sfat mai avizat.
Multumesc! struct.JPG

Salut,
Din cate vad eu situatia e cam asa:
1. Esti proprietar si faci ce vrei atat timp iti asumi consecintele, respectiv costuri si riscuri;
2. Daca vrei sa fie legal trebuie sa faci o expertiza tehnica + proiect consolidare + finantarea executiei;
3. Daca vrei sa nu respecti pasii legali te expui unui risc mai mult sau mai putin calculat insa problema morala se complica daca vrei sa vinzi sau sa expui si alte persoane fara sa isi fi dat acordul in prealabil.

Parerea mea:
1. Stalpii sunt foarte desi e adevarat insa daca sectiunea lor este de 25x25 ei nu prea pot fi considerti stalpi ci samburi de zidarie:
2. Consola de 1.50m culmea dar ar putea ajuta in aces caz;
3. Expertii tehnici sunt singurii care pot emite o parere autorizata cu adevarat DAR parerile lor nu seamana intre ele.
4. Sunt convins ca sunt solutii problema adevarata este legata de raportul costuri versus beneficii.

O zi buna,

#3567
petrica_vlad

petrica_vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2009
buna seara domnilor.

nu sunt constructor, dar as vrea sa fac o casa copilului.
pt spatiu as dori si demisol, dar cu ce costuri?
sa fac o alta cladire alaturata cu beci?
va rog sa imi comunicati cate ceva din experienta dumneavoastra
va multumesc

#3568
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 petrica_vlad, on 28th December 2009, 19:35, said:

poate sa imi spuna cineva la o camera de 6x6 pt planseu calareti ce diametru au si ce lungime?

deschiderea este prea mare pt o placa simpla la deschiderile astea iti trebuie o grinda  sau alte variante mai complexe

placa turnata monolit simpla trebuie sa aiba dimensiunile maxime de 5x5 sau 6x4

cu constructia casei pentru copil  ... e  buna intrebarea dar raspunsul trebuie sa ti-l dai singur calculand fiecare detaliu sau platind pe cineva pentru lucrul asta

#3569
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

 petrica_vlad, on 28th December 2009, 19:35, said:

poate sa imi spuna cineva la o camera de 6x6 pt planseu calareti ce diametru au si ce lungime?

grosime min. placa cu rezemare pe intreg conturul:
6m / 40 + 2cm= 17cm;

Armarea optima depinde de vecinatatile ochiului de placa in discutie respectiv de deschiderile placilor vecine si implicit de gradul de incarcare al armaturilor comune (calaretii)

Alfel se poate opta pentru o armare jos cu o plasa dubla fi10/10cm completata cu min. fi10/20cm calareti pe contur
Ancorajul calaretilor min 60fi de unde intra in grinda + 6.00m / 4 lungime minima in ochiul de placa = lungime calaret min.

Distributia armaturii de mai sus nu e una optima si implicit cu eficienta maxima insa e o solutie simpla ce poate compensa unele lipsuri.

PS. Recomand si calaretii sa fie din 10cm in 10cm dar nu e obligatoriu.

#3570
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006

 ciprian.virjan, on 6th January 2010, 15:12, said:

Alfel se poate opta pentru o armare jos cu o plasa dubla fi10/10cm completata cu min. fi10/20cm calareti pe contur
Adica mai multa armatura la partea de jos decat la partea de sus ?

#3571
petrica_vlad

petrica_vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2009

 ciprian.virjan, on 6th January 2010, 15:12, said:

grosime min. placa cu rezemare pe intreg conturul:
6m / 40 + 2cm= 17cm;

Armarea optima depinde de vecinatatile ochiului de placa in discutie respectiv de deschiderile placilor vecine si implicit de gradul de incarcare al armaturilor comune (calaretii)

Va multumesc pt solutia data, dar pt a va forma o imagine a ceea ce vreau sa fac va ofer cateva date gandite de mine dupa ce m-am "documentat" de pe acest forum. vreau sa fac o casa de 10x10m cu demisol parter si mansarda

Pt. demisol am citit ca e mai bine sa fac pe toata suprafata, pt ca apare fenomenul de forfecare la fundatie, sau daca nu, ce cantitate de beton (exprimata in procente) din cantitatea care as fi folosit-o daca faceam demisolul complet e necesara  pt a intari fundatia in trepte ?

Planseul de la subsol poate sa se sprijine pe grinzi si stalpi ?
Pt compartimentare sa folosesc rigipsu?

La parter vroiam sa fac la 4m de zidurile exterioare 2 grinzi care se intersecteaza, imi va ramane un spatiu de apr. 6x6m.
Cred ca pana la urma va  trebui sa mai fac o grinda. cam ce inaltime are o grinda? trebuie sa maresc inaltimea camrelor ca sa trec cu scurgerile si instalatia electrica?

Va intreb toate acestea pt a intelege ce limba vorbeste proiectantu cand am sa discut cu el si sa nu ma trezesc cu un stalp in mijlocul camerei sau cu tavanul din rigips prea jos.

Va multumesc anticipat si astept sfaturile dumneavoastra

#3572
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

 ech, on 6th January 2010, 15:33, said:

Adica mai multa armatura la partea de jos decat la partea de sus ?
In cazul in care ochiul de placa nu are grinzi suficient de puternice sa preia puternica torsoiune pe care o poate transmite o placa de aceste dimensiuni trebuie "descarcate" controlat si protejate aceste grinzi.

E un caz particular cu o gandire preventiva si nu o armare optima.

 petrica_vlad, on 6th January 2010, 19:27, said:

Va multumesc pt solutia data, dar pt a va forma o imagine a ceea ce vreau sa fac va ofer cateva date gandite de mine dupa ce m-am "documentat" de pe acest forum. vreau sa fac o casa de 10x10m cu demisol parter si mansarda

Pt. demisol am citit ca e mai bine sa fac pe toata suprafata, pt ca apare fenomenul de forfecare la fundatie, sau daca nu, ce cantitate de beton (exprimata in procente) din cantitatea care as fi folosit-o daca faceam demisolul complet e necesara  pt a intari fundatia in trepte ?
Pretul demisolului creste in special din cauza sapaturii, peretilor de beton armat ce trebuie impermeabilizati si tencuiti, plus membranele de protectie a hidroizolatiei.
Demisolul mai creeaza un exces de pamant ce trebuie gestionat inca inainte de a incepe executia pentru ca transportul pamantului este foarte scump si nu e ieftin sa faci greseli.

Apoi exista problema umpluturilor ce trebuie realizate si implicit trebuie pastrata o cantitate suficienta de pamant potrivit pentru umplutura si apoi reabilitata suprafata fertila distrusa cu ocazia lucrarilor.

Beneficiarii mei care au optat pentru demisol si au avut curtea foarte mica au fost nevoiti sa transporte tot pamantul rezultat din excavatie si din cate am inteles asta a fost foarte scump.

Concluzia e ca daca bugetul e redus e mai ieftin sa faci un etaj decat demisol.

Planseul de la subsol poate sa se sprijine pe grinzi si stalpi ?
         Da fara probleme
Pt compartimentare sa folosesc rigipsu?
         Nu recomand din cauza sensibilitatii rigipsului la spatiile permanent expuse unei umiditati specifice unui demisol;

La parter vroiam sa fac la 4m de zidurile exterioare 2 grinzi care se intersecteaza, imi va ramane un spatiu de apr. 6x6m.
Cred ca pana la urma va  trebui sa mai fac o grinda. cam ce inaltime are o grinda? trebuie sa maresc inaltimea camrelor ca sa trec cu scurgerile si instalatia electrica?

deschiderea grinzii intre doi stalpi / 12 = o inaltime aproximativa minima necesara;


Va intreb toate acestea pt a intelege ce limba vorbeste proiectantu cand am sa discut cu el si sa nu ma trezesc cu un stalp in mijlocul camerei sau cu tavanul din rigips prea jos.

Va multumesc anticipat si astept sfaturile dumneavoastra


#3573
petrica_vlad

petrica_vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.12.2009
[quote name='petrica_vlad' date='6th January 2010, 19:27' post='7610613']

Va intreb toate acestea pt a intelege ce limba vorbeste proiectantu cand am sa discut cu el si sa nu ma trezesc cu un stalp in mijlocul camerei sau cu tavanul din rigips prea jos.

VA multumesc domnule inginer si ramane sa il convtng pe copil ca solutia expusa de dv.e mai buna din toate punctele de vedere [cat de bine se face izolatia la demisol in timp pot aparea infiltratii si umezeala].voi reveni si cu alte intrebari.

#3574
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Ahoe!

imi place foarte mult un anumit proiect pe care l-am gasit pe un site arhitectura polonez. Acesta e proiectul.


Plecand de la acest proiect am transoformat schitele de pe site dupa cum mi-as dori eu sa arate viitoarea mea casa.  Mentionez ca proiectul initial e destinat constructiei unei locuinte din beton-caramida.

Proiectul modificat de mine e pentru o casa pe structura de lemn. Intrebarea care o ridic pentru cei care se pricep, se poate construi asa ceva pe structura de lemn? Sau si mai si, se poate concepe o casa pe structura de beton cu pereti din sandwich cu OSB si vata?

Attached Files


Edited by raduk, 09 January 2010 - 17:45.


#3575
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007
Cu placere!

#3576
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Nimeni nu are idee daca proiectul de mai sus se poate realiza pe structura de lemn? Credeam ca nivelul de cunostinte e ridicat pe aceasta sectiune.  :P

Teama pe care o resimt e pentru spatiul gol care acopera livingul si locul de luat masa. Sunt date cateva cote, orietatativ.

#3577
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

 accelerator, on 9th January 2010, 17:35, said:

Nimeni nu are idee daca proiectul de mai sus se poate realiza pe structura de lemn?
Se poate , fara nici o problema .

#3578
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Merci Cheta, deci nu e nevoie de stalpi sau alte artificii. Asta ca sa stiu si eu cand m-oi duce la arhitect sa il elaboreze in detaliu.

Deja visez la casa asta, mi-a luat multa vreme sa gasesc un poriect care sa imi placa total.

Edited by raduk, 09 January 2010 - 20:50.
citarea inutilă a postului precedent


#3579
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Problema e sa gasesti un structurist care sa-ti proiecteze structura de lemn.
Chiar daca ai o structura pe lemn ea presupune la randul ei calcule de incarcari si dimensionari specifice a lemnului pt fiecare zona (plansee,pereti,scari etc.).
Sunt pe forum cateva jurnale de casa pe structura de lemn, citeste-le si iti poti forma o parere despre ce inseamna o structura de lemn.
Cauta pe net dupa termenul "house framing", vei gasi multe articole interesante.
Sa folosesti doar lemn STAS, debitat cu ZERO abateri si nu in ultimul rand foarte foarte bine uscat si tratat.

Bafta! :OK:

Edited by lifestyle2000, 09 January 2010 - 19:26.


#3580
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

 accelerator, on 8th January 2010, 19:41, said:

Ahoe!

imi place foarte mult un anumit proiect pe care l-am gasit pe un site arhitectura polonez. Acesta e proiectul.


Plecand de la acest proiect am transoformat schitele de pe site dupa cum mi-as dori eu sa arate viitoarea mea casa.  Mentionez ca proiectul initial e destinat constructiei unei locuinte din beton-caramida.

Proiectul modificat de mine e pentru o casa pe structura de lemn. Intrebarea care o ridic pentru cei care se pricep, se poate construi asa ceva pe structura de lemn? Sau si mai si, se poate concepe o casa pe structura de beton cu pereti din sandwich cu OSB si vata?

Buna seara,
La putine probleme structuristii nu au gasit solutii, problema este in cati bani vrei sa se incadreze solutiile structuristului.
Abia dupa ce poti oferi un buget structuristul poate incepe sa-ti zica cu adevarat ce solutii se incadreaza in buget.
O seara buna si un buget generos la toata lumea va doresc

#3581
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Merci baieti pentru raspunsuri. Din cate inteleg, nu e chiar usor sa adaptezi un proiect de beton-caramida la unul de lemn, lucru la care ma si asteptam. Dar ca viziune generala, ceea ce am postat eu mai sus, e realizabil la modul fara complicatii in structura de lemn? Cand zic, fara complicatii, ma gandesc la solutii uzuale si neexagerat de scumpe, ceva care sa nu transforme prea mult schita initiala.

Imi place foarte mult designul casei si l-am adaptat grosso-modo la nevoile mele, familie tanara cu 4 membri.

#3582
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

 accelerator, on 10th January 2010, 01:08, said:

...ceea ce am postat eu mai sus, e realizabil la modul fara complicatii in structura de lemn?

fara complicatii si nu difera ca pret fata de alta varianta de casa ; singura mica problema e data de cele 3 grinzi stratificate , dar cu mic artificiu poti inlocui cu altceva acele grinzi , ca sa iesi mai ieftin ;
deci , nu -ti mai fa probleme si fugi cu planurile la proiectant . bafta !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate