Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sa construim o casa 2007 - Rezistenta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3605 replies to this topic

#19
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Eu am auzit numai lucruri despre caramizile de la Buzau.

#20
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Intrebare legata de armarea placilor:
In majoritatea pozelor de armare a placilor am vazut ca plasa de sarma este pusa direct pe folia de plastic de pe jos sau pe pamant, in cazul aleilor (mai bine zis pe latura de jos a cofrajului respectiv). Este corecta aceasta abordare, nu ar trebui ca plasa ce armeaza placa sa fie ridicata putin de la sol (latura de jos a cofrajului ), pentru ca betonul sa patrunda si sub plasa cativa cm ?

#21
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

 MirelaLucia, on Jan 16 2007, 10:41, said:

wooow ce v-ati organizat. Bravooos!!!!! legat de bransamente curent, apa etc, la ce topic intra?

la instalatii, evident.

#22
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

 Vially, on Jan 16 2007, 12:38, said:

Intrebare legata de armarea placilor:
In majoritatea pozelor de armare a placilor am vazut ca plasa de sarma este pusa direct pe folia de plastic de pe jos sau pe pamant, in cazul aleilor (mai bine zis pe latura de jos a cofrajului respectiv). Este corecta aceasta abordare, nu ar trebui ca plasa ce armeaza placa sa fie ridicata putin de la sol (latura de jos a cofrajului ), pentru ca betonul sa patrunda si sub plasa cativa cm ?


confundati aleile cu placile de la casa.
daca te uiti la placa , e ridicata cativa cm, exact cum zici tu

#23
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 MirelaLucia, on Jan 16 2007, 11:35, said:

sa inteleg ca daca nu indeplinesti aceste conditii nu mai poti construi? sau doar nu mai ai nevoie de autorizatie de constructie ( ccea ce mi se pare prea putin probabil). daca e asa? de ce aflam de aceste reguli ale UE de abia acum? nu se poutea zice de anul trecut, ca banuiesc ca se stiau. sa zica si eu, ba prostilor nu mai lua 400mp ca n-ai ce sa faci cu ei, plantezi doar porumb.

daca nici arhitectii nu stiu, inseamna ca nu s-a spus nimic.


Ma mir ca nu ati stiut de aceste prevederi, eu am stiut de anul trecut ca asa va fii si de aceea am incercat sa obtin autorizatia de constructie pana in aderare ca sa evit eventualele noi reglementari de care nu as avea cunostiinta si care m-ar fi impidicat in realizarea proiectului meu. Nu am reusit acest lucru datorita birocratiei si uite ce bine mi-aprins acum ca mi-am luat mai mult de 500 de m2 ...

Edited by alegros, 16 January 2007 - 14:17.


#24
ugly's

ugly's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.01.2007

 giurescu, on Jan 16 2007, 12:21, said:

Reiau o tema mai veche, referitoare la blocurile ceramice cu goluri verticale potrivite pentru zidaria portanta.
Cineva propunea sa incercam intocmirea unui clasament al producatorilor, urmarind numai criteriul de calitate (nu luam in considerea pretul produsului).
Pentru inceput vreua sa fac trei propuneri de producatori :
1. Kronberger - Satuc, jud. Buzau
2. Wienerberger - Gura Ocnitei, jud. Dambovita
3. Siceram - Sighisoara, jud. Mures

...

Asadar, ce alegem?

Chiar nu vrea nimeni din cei care au de-a face in mod curent cu materialele de constructie sa ne impartaseasca din experienta sa?
Cred ca multora dintre noi le-ar fi utila o astfel de informatie. Asadar, ce alegem?

#25
motoc cristian

motoc cristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.08.2004
am luat si eu un teren anul trecut. deocamdata nu este curent in zona. as vrea sa iau autorizatia de constructie si sa fac anul asta fundatia. are ceva daca va sta sa zicem doi ani ??  cum se realizeaza fundatia . nu vreau sa apelez la studiu geo arhitect etc. am gandit casa p+m suprafata 54mp construibili. la ce adanciume se face fundatia cum se izoleaza? in mijloc se pune pietris sub polistiren?
va multumesc

Edited by motoc cristian, 16 January 2007 - 17:05.


#26
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 giurescu, on Jan 16 2007, 13:21, said:

Reiau o tema mai veche, referitoare la blocurile ceramice cu goluri verticale potrivite pentru zidaria portanta.
Cineva propunea sa incercam intocmirea unui clasament al producatorilor, urmarind numai criteriul de calitate (nu luam in considerea pretul produsului).
Pentru inceput vreua sa fac trei propuneri de producatori :
1. Kronberger - Satuc, jud. Buzau
2. Wienerberger - Gura Ocnitei, jud. Dambovita
3. Siceram - Sighisoara, jud. Mures

In Prahova si Buzau se folosesc intens caramizile produse la Satuc - Buzau si multi constructori din zona le recomanda beneficiarilor.
Despre caramizile Porotherm fabricate la Gura Ocnitei se spune ca nu sunt la aceeasi calitate cu produsele similare Porotherm din alte tari (Ungaria, Croatia). Un motiv putea fi calitatea argilei sau performantele mai slabe ale liniei de fabricatie.
Despre Siceram nu stiu mare lucru, dar am observat ca are o retea de distribuitori foarte activi.

Asadar, ce alegem?

Din ce am vazut pe santiere as recomanda Siceram. Eu imi construiesc o casa pentru mice si voi lucra cu ei. In mod cert este mai calitativa decat Prorothermul fabricat la Gura Ocnitei, din motivele expuse de tine. Daca iei porotherm de import e mai bine iar cel fabricat la Sibiu este si mai bun.
Dar ca rezistenta la compresiune Siceram sta cel mai bine cu 15 Nm/mmp

Despre Sastuc chiar nu stiu nimic.


 MirelaLucia, on Jan 16 2007, 13:38, said:

Eu am auzit numai lucruri despre caramizile de la Buzau.

Ce fel de lucruri?

 motoc cristian, on Jan 16 2007, 18:05, said:

am luat si eu un teren anul trecut. deocamdata nu este curent in zona. as vrea sa iau autorizatia de constructie si sa fac anul asta fundatia. are ceva daca va sta sa zicem doi ani ??  cum se realizeaza fundatia . nu vreau sa apelez la studiu geo arhitect etc. am gandit casa p+m suprafata 54mp construibili. la ce adanciume se face fundatia cum se izoleaza? in mijloc se pune pietris sub polistiren?
va multumesc


Trebuie neaparat sa apelezi la un arhitect fie ca vrei sau nu.

#27
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Ce fel de lucruri?


Pai calitatea caramizilor este foarte buna, pentru ceea ce se fabrica in Romania si oamenii de acolo sunt seriosi, ceea ce conteaza cel mai mult. Nu te poarta pe drumuri degeaba, se poarta frumos.

#28
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
DANA H

Da, asa e la mine demisolul pentru o casa pe cadre.

e un dreptunghi inchis si compartimentat inauntru tot cu pereti in fier si beton

#29
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Deci asta e pretul, stai linistit :)

Si doar ai fost avertizat sa NU faci asta...ca si mine de fapt :D Oameni caposi... :coolspeak:


Quote

nu vreau sa apelez la studiu geo arhitect etc. am

De ce am eu impresia ca NU vei gasi ajutor pe aici... :notangel:

Edited by Dana_H, 16 January 2007 - 21:19.


#30
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
detalii zidarie porotherm 38 s

Attached Files



#31
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
detalii armare placa

le:la sugestia danei, armatura e tinuta la distanta de cofraj cu DISTANTIERI, care ii gasiti in poza de dedesubt, a lui @evergreen  :)

Attached Files


Edited by zen, 16 January 2007 - 22:31.


#32
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
o piesa pentru distantarea armaturilor fata de cofraj:
(scuzoaiele mele pt "claritate" - telefonul nu are functie macro)

Attached Files


Edited by Evergreen, 16 January 2007 - 22:19.


#33
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Daca tot s-a ajuns la distantieri...:)

(pastrat de suvenir :D)

Attached Files



#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Zen, ai putea sa detaliezi rolul 'calaretilor' ? Din cate vad in poza, sunt extensii ale armaturii stalpilor, care se sprijina pe zidarie. Multumesc.

#35
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 motoc cristian, on Jan 16 2007, 17:05, said:

am luat si eu un teren anul trecut. deocamdata nu este curent in zona. as vrea sa iau autorizatia de constructie si sa fac anul asta fundatia. are ceva daca va sta sa zicem doi ani ??  cum se realizeaza fundatia . nu vreau sa apelez la studiu geo arhitect etc.
daca vrei sa obtii o autorizatie, cu siguranta ai nevoie de stampila patrata a vre'unui nene mai molcom...studiu geo e bine sa ai daca simti nevoia sa stii pe ce stai. Daca exista o traditie in zona si se stie din batrini ca solul e bun, atunci poate poti evita acest pas...darrrrr, daca e o zona noua (foste terenuri agricole) si pina acum NU s'a mai facut vre'un studiu geo, e bine sa'ti asumi tu aceasta raspundere....

 motoc cristian, on Jan 16 2007, 17:05, said:

am gandit casa p+m suprafata 54mp construibili.

atasez niste imagini cu o schita a unei case pe un teren in panta care se incadreaza in suprafata dorita de tine...poate te inspira. demisolul adaposteste o bucatarie si un spatiu tehnic desi nu cred ca e ceea ce'ti doresti...e doar cu titlu de prezentare.

 motoc cristian, on Jan 16 2007, 17:05, said:

la ce adanciume se face fundatia cum se izoleaza? in mijloc se pune pietris sub polistiren?
va multumesc
- in mod normal 90-100 cm. Dupa aceasta adincime, solul NU ingheata si presiunea cu care el raspunde ramine constanta...DAR, asta depinde de zona....
- latimea fundatiei este de minim 50 de cm. De ce?...l'am intrebat si io pe ingineru' cu care lucrez si mi'a spus mai in gluma mai in serios ca o lopata are latimea de 45 cm :)....si este foarte greu sa sapi niste santuri mai mici de 50 de cm...dar in mod traditional, latimea lor este de 50-60 cm si din consideratii de rezistenta.
- pietrisul are rol de "strat de rupere a capilaritatii". Se pun straturi de 10-15 cm. Acest strat NU absoarbe apa din sol, precum un burete. Si astfel se realizeaza o bariera. Acelasi este si motivul pt. care peste soclul (centura) armat ce reazama pe fundatie, inainte de a zidi, se aseaza carton bituminat (sau o hidroizolatie cu scop similar). Betonu' din fundatie, absoarbe prin capilaritate apa. Aceasta apa "urca" catre ziduri, dar este stopata de stratul de bitum....

Attached Files



#36
vali_pp

vali_pp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.12.2006
Nu e prima data cand scriu pe forumul asta sper doar ca de data asta sa primesc un sfat ceva.Maine ma voi intalni cu unul din posibilii constructori, e vorba despre o casa la rosu de 200mp.Ma intereseaza principalele puncte pe care trebuie sa le am in vedere.Casa o fac in regie proprie din caramida.

Si inca ceva se poate sa-mi dati niste preturi pentru mana de lucru la rosu.Stiu ca sunt diferente mari dar macar un interval min-max

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate