Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

top MLM Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Silviu x

Silviu x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.10.2006
Vad ca toata lumea isi promoveaza propria afacera MLM. Da' am si eu o intrebare: nu exista o autoritate sau ceva... un site obiectiv unde pot sa vad cu ochii mei un top de afaceri mlm pentru romania, cine conduce si de ce, previziuni pentru urmatorul an (ex.)?
Nu sunt un sceptic al MLM; am studiat economia si sistemul MLM este recunoscut international ca metoda de marketing....se invata in scoala....
E stiut ca sunt companii tzepare da' in general au un singur produs mai mult imaginar (carti, bani) si e mai mult marketingul de ele, insa dispar pe rand!
Companiile MLM serioase sunt cele care au mai multe produse ( cosmetice, medicale) de care omul are mereu nevoie de ele nu doar o data........
SI totusi....un top si niste pronosticuri, va rog si ms.

#2
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
ca o parere personala, cred in puterea de crestere a sistemelor mlm care au peste 10 ani de existenta in SUA / Europa de Vest.

Amway va continua sa creasca dar intr-un ritm moderat, cred ca Herbalife are sanse mari de crestere exploziva.

La halul de alimentatie al romanilor, clienti obezi vor fi din ce in ce mai multi. Si culmea e ca functioneaza.
Daca ai taria de caracter sa ingurgitezi zeama din prafurile alea cu gust de smecta, si sa nu mananci altceva pe langa ele.

Ar mai fi MLM-urile din domeniul asigurarilor, dar aici concurenta directa a firmelor de asigurari private va deveni sufocanta.

#3
Silviu x

Silviu x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.10.2006

View PostYoda, on Jan 15 2007, 21:57, said:

Amway va continua sa creasca dar intr-un ritm moderat, cred ca Herbalife are sanse mari de crestere exploziva.

Ce anuma te face sa crezi asta?
Dar de Avon ce zici? Nu-i cunosc istoria la nici una...
Ba mai mult nu prea cunosc care altele mai sunt pe piata, si vad ca nu gasesc nici unde o statistica sau o lista, o comparatie intre ele. Am gasit un site dar e vag pt ce caut.
Unde se ingramadeste lumea sa intre...?
Oricum mersi de info's. :peacefingers:

#4
nonic

nonic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.01.2007

View PostSilviu x, on Jan 15 2007, 22:26, said:

Vad ca toata lumea isi promoveaza propria afacera MLM. Da' am si eu o intrebare: nu exista o autoritate sau ceva... un site obiectiv unde pot sa vad cu ochii mei un top de afaceri mlm pentru romania, cine conduce si de ce, previziuni pentru urmatorul an (ex.)?

MLM-ul este o afacere cam la limita legii, cel putin partea din domeniul finanaciar....par a fi pacaleli pe fata, promisiuni gen Caritas ... pica banii din cer ..

#5
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002

Quote

Dar de Avon ce zici? Nu-i cunosc istoria la nici una...
Avon este o firma foarte veche, women stuff... au si produse pt barbati, dar de o calitate care pe mine nu m-a convins. Nu sunt chiar o firma MLM, sunt mai degraba o firma de distributie prin vanzatori ambulanti, cu implant timid de structura multilevel pe cel mult 3 niveluri... neinteresant pentru un top MLM.

Am explicat de ce Herbalife pare sa fie in pool position in Romania. Obezitatea si disperarea romanilor de varsta a treia cu venituri peste medie si colesterolul marit reprezinta o nisa de piata interesanta.

Amway nu poate creste exploziv pentru ca a trecut deja de etapa asta. E plina tara asta de distribuitori Amway; asta nu inseamna ca nu se mai pot face bani cu Amway, numai ca trebuie multa rabdare.

Quote

MLM-ul este o afacere cam la limita legii, cel putin partea din domeniul finanaciar....par a fi pacaleli pe fata, promisiuni gen Caritas ... pica banii din cer ..

te invit sa te mai documentezi inainte de a vorbi despre asta. Sau daca esti documentat, te rog sa-ti sustii punctul de vedere.

MLM-urile nu sunt afaceri ilegale; sunt pur si simplu altfel de afaceri. Asa cum sunt si francizele sau freelancingul.

Caritas nu a fost un sistem multi-level, ci pur si simplu o escrocherie. In genul aleia cu plicurile in care bagi 10 lei si le trimiti celui din capul listei.

#6
b2r3z

b2r3z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 13.01.2007
Aici gasiti informatii despre mlm in romania. http://www.mlm.ro/

#7
Silviu x

Silviu x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.10.2006

View Postb2r3z, on Jan 21 2007, 11:51, said:

Aici gasiti informatii despre mlm in romania. http://www.mlm.ro/
Am verificat site-ul inainte de a pune topicul. Sincer nu m-a multumit calitatea informatiilor. Poti afla mai multe din oricare ce mai slaba structura MLM. Atat ca pe forum care de fapt e loc de dat anunturi gasesti cele mai noi structuri aparute in romania. Restul face reclama la greu si scopul pare a fi de fapt vanzarea publicatiilor. Ar fi grozav sa faca un top daca tot au acces la atata informatie.

#8
Silviu x

Silviu x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.10.2006

View PostYoda, on Jan 21 2007, 00:27, said:

Avon este o firma foarte veche, women stuff... au si produse pt barbati, dar de o calitate care pe mine nu m-a convins. Nu sunt chiar o firma MLM, sunt mai degraba o firma de distributie prin vanzatori ambulanti, cu implant timid de structura multilevel pe cel mult 3 niveluri... neinteresant pentru un top MLM.

Am explicat de ce Herbalife pare sa fie in pool position in Romania. Obezitatea si disperarea romanilor de varsta a treia cu venituri peste medie si colesterolul marit reprezinta o nisa de piata interesanta.
O structura mlm pe mai mult de trei niveluri, mi se pare cam periculoasa, nu...?
....Ca tot veni vorba: Ce anume determina ruperea piramidei intr-o astfel de afacere? Produsele ? Sau ce..?


Herbalife: venituri peste medie.... ok. Dar produsele sunt verificate, dau rezultate? Adica daca vand la un om cu venituri peste medie trebuie sa-i ofer ceva de calitate, altfel nu risc numai imaginea firmei ce o reprezint, dar si credibilitatea mea, si cine stie poate intr-o zi caut un partener de afacere dar, degeaba, eu mi-am pierdut credibilitatea in fata oamenilor.....

Intreb si eu :huh:

Edited by Silviu x, 21 January 2007 - 12:29.


#9
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002

Quote

Dar produsele sunt verificate, dau rezultate?

Da, dau rezultate daca urmezi programul. Adica daca nu te scoli noaptea la 2 si infuleci un copan de friptura.  :nonobad:
Am vazut cu ochii mei pe persoane din familie, rezultatele sunt excelente nu numai ca slabit (5-6 kg/luna, lejer) cat si ca tonus general.

Bineinteles, daca ai vointa poti obtine aceleasi rezultate cu bani mai putini.  :coolspeak:
Mie unul nu mi-a placut gustul de "smecta" al shake-urilor. Bine, ce-i drept nici nu sunt disperat sa dau kilograme jos.

Si apropo, nu sunt membru Herbalife, Amway sau Avon. Dar am studiat structura MLM-urilor din curiozitate si am consumat produse care mi s-au parut interesante.

Ce anume duce la ruperea piramidei? Pot fi multe cauze, dar cea mai frecventa este - la fel ca si la constructiile reale - o fundatie slaba.

Sunt multi care promoveaza MLM-uri ca solutii izbavitoare, atrag parteneri doar naucindu-i de cap si ating rapid rezultate notabile, dar care se naruiesc rapid. Ca orice afacere, trebuie sa te bazezi doar pe oameni care vor intradevar sa faca chestia asta.

Atunci cand vrei 10 parteneri, cheia succesului nu sta in a-i nauci de cap pe cei 10 membri ai familiei & vecini de scara.
Ci a cauta printre 1.000 de oameni pe cei 10 (pe care probabil ca nici nu-i cunosti inca) cu care sa-ti construiesti structura de grup.

#10
hymerion

hymerion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.07.2005

View PostSilviu x, on Jan 21 2007, 12:27, said:

O structura mlm pe mai mult de trei niveluri, mi se pare cam periculoasa, nu...?
....Ca tot veni vorba: Ce anume determina ruperea piramidei intr-o astfel de afacere? Produsele ? Sau ce..?
Herbalife: venituri peste medie.... ok. Dar produsele sunt verificate, dau rezultate? Adica daca vand la un om cu venituri peste medie trebuie sa-i ofer ceva de calitate, altfel nu risc numai imaginea firmei ce o reprezint, dar si credibilitatea mea, si cine stie poate intr-o zi caut un partener de afacere dar, degeaba, eu mi-am pierdut credibilitatea in fata oamenilor.....

Intreb si eu :huh:

hehe...mai oameni buni, nevasta`mea o lucrat la herba. Functioneaza pe naibii. Imediat ce intrerupi programul, iei kilele inapoi. In fine, nu asta`i problema. Ei nu specifica faptul ca ceea ce vand sunt doar niste suplimenti, nu medicamente pt slabit, cum de regula si le prezinta. Ca sa nu mai vorbesc de rusul din fruntea Herba.

#11
Silviu x

Silviu x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.10.2006

View Posthymerion, on Jan 24 2007, 08:01, said:

Ei nu specifica faptul ca ceea ce vand sunt doar niste suplimenti, nu medicamente pt slabit, cum de regula si le prezinta.
Forever Living Products (cei cu aloe vera) iti spun intai si-ntai ca e vorba de suplimenti si nu de medicamente, dar ca au succes recunoscut pe plan medical international efectul in tratarea diferitelor si variatelor boli!


Da' tot nu mi-ati raspuns: o sursa care  studiaza aceste firme, independenta si obiectiva care sa spuna care conduce si care urmeaza in clasamentul pentru Romania!

Edited by Silviu x, 24 January 2007 - 21:20.


#12
successmlm

successmlm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.02.2007
Imi pare rau dar trebuie sa va spun ca sunteti foarte prost informat. Caritas nu are nici o treaba cu MLM, in MLM fac bani numai oamenii care muncesc si inteleg conceptul, iar banii cu siguranta nu se fac usor.

#13
successmlm

successmlm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.02.2007
In primul rand piramidele nu au produs, iar banii se invart incontinu. Se investeste ca o roata si cand vine randul fiecaruia ia niste baniti. Herbalife si sistemul piramida nu are nimik in comun. MLM nu este piramida. Companiile MLM nu erau acreditate de lumea intreaga si in Romania daca nu erau ceva serios. Herabilfe este nr in domeniul nutritiei. Nutritie nu inseamna medicamente de slabit, ei subliniaza asta foarte mult, sunt suplimenti de nutritie. Respexcta toate legile si functioneaza, inainte sa se spuna ceva despre ceva, sunt necesare niste informatii sigure de la sursa sigura. Nu niste pareri spuse de oameni care nu inteleg in nici un caz ce inseamna MLM.

#14
oxigen123

oxigen123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.01.2006
Problema MLM-urilor la limita legii in Romania este dpdv. fiscal si al asigurarilor. Poate ca job suplimentar, dar nu vad nici un MLM-ist sa se inghesuie la fisc sa se declare ca PFA si sa stea la coada la CAS, ITM, FASS etc. - deci fara un loc de munca stabil nici pensie, nici asigurare medicala.

#15
Silviu x

Silviu x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.10.2006

View Postsuccessmlm, on Feb 9 2007, 02:24, said:

In primul rand piramidele nu au produs, iar banii se invart incontinu. Se investeste ca o roata si cand vine randul fiecaruia ia niste baniti. Herbalife si sistemul piramida nu are nimik in comun. MLM nu este piramida. Companiile MLM nu erau acreditate de lumea intreaga si in Romania daca nu erau ceva serios.
Da asta spuneam si eu ca sunt unii ca numai marketingul e de ei da' nu au un produs palpabil. Noua lege cu interzicerea sistemelor piramidale (pe langa ca e foarte necesara), va demonstra ca mlm nu e piramidal. Este asa cum ii spune numele metoda de marketing. O adaptare a metodei o folosesc net-marketerii prin sistemele viral marketing.

#16
spector

spector

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.02.2007
Nici eu nu agreez conceptul si maniera de abordare a companiilor MLM. Desigur, nu sunt detinatorul adevarului absolut. Sincer, pe mine ma intereseaza subiectul " Cum e sa lucrezi la...? de pe acest forum. poate postati ceva. Merci.

#17
Silviu x

Silviu x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.10.2006

View Postspector, on Feb 9 2007, 22:09, said:

Nici eu nu agreez conceptul si maniera de abordare a companiilor MLM. Desigur, nu sunt detinatorul adevarului absolut. Sincer, pe mine ma intereseaza subiectul " Cum e sa lucrezi la...? de pe acest forum. poate postati ceva. Merci.
Pai du-te acolo daca aia te intereseaza.Aici vorbim despre top mlm. Mersi!

#18
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002

View Postoxigen123, on Feb 9 2007, 17:13, said:

Problema MLM-urilor la limita legii in Romania este dpdv. fiscal si al asigurarilor. Poate ca job suplimentar, dar nu vad nici un MLM-ist sa se inghesuie la fisc sa se declare ca PFA si sa stea la coada la CAS, ITM, FASS etc. - deci fara un loc de munca stabil nici pensie, nici asigurare medicala.

"MLM-istii" lucreaza pe firmele lor. Mai legal decat multi angajatori din sistemul clasic ce trec salariu minim pe cartea de munca si dau diferenta "la negru".

Motivul pentru care MLM-istii sunt foarte corecti dpdv fiscal e foarte simplu: firma-mama trebuie sa le plateasca niste comisioane, iar pentru asta trebuie emise niste facturi.

Cat despre pensie... hai sa fim seriosi. Cine se gandeste ca peste 20-30 de ani cand vom iesi la pensie sistemul de pensii de stat va mai fi viabil, inseamna ca e naiv incurabil ...

Pensiile private sau investitiile personale iti ofera o batranete linistita. Nu pensia de la stat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate