Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sonerie modulara montata in tablo...

Cartela roaming

Problema Document Scan Ubuntu

Cine este "Imparatul"?
 Ce obiecte din Italia, Franța, Ma...

Samsung Galaxy Fit 3

Cumparare baterie pentru un motor

Angajare -job
 Telefoane DS Vodafone

Mp4 car se reseteaza in timpul de...

Ati castigat vreodata ceva? Loto,...

Shogun!
 Initiativa europeana pentru taxar...

Instalare centrala de apartament ...

V-ați culturalizat cu ajutorul te...

Monitor

Imigrare in Africa de Sud

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

79605076

79605076

New Member

• Grup: Members
As vrea sa plec in Sud Africa. Dar nushtiu cum as putea sa fac aceasta. Cine stie sau a avut deafacere cu o astfel de situatie va rog sa raspundeti.

Bebe Mic

Bebe Mic

Member

View Post79605076, on Jan 15 2007, 11:11, said:

As vrea sa plec in Sud Africa. Dar nushtiu cum as putea sa fac aceasta. Cine stie sau a avut deafacere cu o astfel de situatie va rog sa raspundeti.

Imi pare rau ca nu am gasit acest topic mai devreme ....

Eu am fost plecata in Africa de Sud anul trecut in august. Ai nevoie de viza, pe care o poti obtine de la Ambasada Africii de sud din Ungaria. La noi s-a desfiintat ambasada cu multi ani in urma. Asa ca pentru europa de est, deserveste ambasada din ungaria.

Adresa e-mail si telefon persoana cu care am vb eu:

mail: [email protected]
SA Embassy-Budapest
Tel: +36-1-392 0999
Fax: +36-1-200 7277

Adresa/telefon:

1026 Budapesta, Gardoni Geza ut 17
Telefon: 361-392.09.99
Fax: 361-200.72.77
www.sa-embassy.hu
[email protected]
Ambasador: E.S. Dna Duduzile M. KHOZA

Eu am luat legatura cu ei prin e-mail (in engleza) si mi-au dat formularele necesare. Apoi am trimis documentele cerute prin curierat rapid (si cu ramburs) pentru ca eram in intarziere. Bineinteles ca la niste costuri f. ridicate.

Daca doresti mai multe informatii nu ezita sa ma intrebi.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
de ce anume ai vrea sa emigrezi acolo ?

herlino

herlino

Active Member

E plin de romani acolo, care au ce lucra si se castiga binisor.Viata nu e asa de scumpa ca in UE, locuri de munca gasesti mult mai usor.

79605076

79605076

New Member

BebeMic, multumesc mult pentr informtaie. Incerc neaparat. Stiam ca si ambasada din Kiev desrveste. As vrea sa te intreb cu ce scop ai plecat, in legetura cu lucru? Apropo, daca nu e secret, cit tea costat viza tot cu bilet si in ce orash ai plecat?

xwh, SA este o tara exceptionala, cu oportunitati si perspective, o tara frumoasa si cu viitor...desi fiecare tara are si minusurile sale

herlino, sint deacord, dar de unde stii??? Perosonal eu am vorbit cu niste baieti din Cape Town si Joburg prin ICQ si Skype, miau descris in detalii care e situatia si care sunt avantajele si dezavantajele...

abancor

abancor

Guru Member

• Grup: Senior Members
Eu am cunostinte apropiate care au plecat in RSA in 90 si in 96 s-au carat de acolo in California. Si nu pentru ca au vrut sa plece in California, ci pentru ca au vrut sa plece din RSA. Cica viata se schimbase inspre rau, fata de cind au ajuns acolo. Aveau slujbe bune, casa calumea, deci nu de asta au plecat.

SIR

SIR

Senior Member

Intr-o tara in care somajul e aproape 50% trebuie sa fi foarte bun in ceva ca sa te gandesti la emigrarea acolo. Si trebuie sa ai si o baza financiara solida la plecarea in SA, sa-ti permiti  din start o locuinta intr-un cartier alb, o masina si o asigurare medicala privata, daca nu vrei sa ajungi cumva fetita unor baieti mai colorati "din Cape Town si Joburg" cautatori de fraieri "prin  ICQ si Skype"

Bebe Mic

Bebe Mic

Member

View Post79605076, on Mar 5 2007, 08:55, said:

BebeMic, multumesc mult pentr informtaie. Incerc neaparat. Stiam ca si ambasada din Kiev desrveste. As vrea sa te intreb cu ce scop ai plecat, in legetura cu lucru? Apropo, daca nu e secret, cit tea costat viza tot cu bilet si in ce orash ai plecat?

Eu am fost plecata impreuna cu sotul la invitatia unor prieteni pe o perioada de o luna (initial plecam pe 3 luni dar nu am rezistat ! ... de ce!? ... ai sa citesti in cele ce urmeaza) in Johannesburg.

Motivul pt. care am plecat: eu pictez si cineva din SUA a organizat o licitatie iar suma stransa urma sa o donam unui orfelinat de copii bolnavi de HIV. Normal ca m-am dus acolo personal, dar si pt. niste oportunitati de afaceri.

Demersul la vama a mers greu, sunt batuti in cap. Costurile sunt destul de ridicate. Taxa viza cam ca peste tot ... parca 43 euro (sau 24 o persoana !! -  scuze nu mai stiu). Oricum, modalitatea de plata este prin cont bancar si taxele percepute de banca au fost enorme. Am platit dublul sumei care insemna taxa viza. Cu trimisul actelor este mai dificil. Noi le-am trimis prin DHL - express si in super siguranta (erau si pasapoartele acolo) si ne-a costat 2 mil si ceva. Bineinteles incluzand si aducerea actelor innapoi dupa obtinerea vizei. Avionul a costat (in perioada de august, preturile difera in fct. de perioada ca peste tot) 900 euro pe biletul dus-intors (o persoana). Zborul dureaza muuuuult (din Amsterdam, de exemplu am facut 11:35 pana in Johannesburg unde am fost noi) si se efectueaza cu escala, normal.

Acum un sfat din toata inima: NU PLECA ACOLO!!!! ... decat sa vizitezi si NEAPARAT daca ai pe cineva acolo. Oricum sistemul de emigrari in SA este f. dificil. Crede-ma mai ceva ca in USA. Ba mai mult o firma care doreste sa te angajeze pe tine acolo, mai intai trebuie sa dovedeasca ca in decurs de 3 luni de anunturi nu a gasit pe cineva cu cetatenie SA care sa ocupe acel job sau sa dovedesca si sa explice prin multe hartii de ce esti tu mai bun decat altii din tara.

Situatia este f. tensionata, situatia reala de pe strada, la asta ma refer. Criminalitatea este in floare. Cu doua saptamani innainte de a ajunge noi acolo, prietenul sorei tipei unde ne-am dus noi a fost inpuscat in inima de trei negrisori care le intrase in casa pe motiv ca a aruncat cheile de la masina in iarba cand i le-a cerut. Aia stau acolo cu garduri electrice (cei bogati - normal) de teama firesc.

E o tara ciudata...salbatica si frumoasa prin salbaticia ei. Merita sa o vizitezi - dar nu de capul tau si doar daca ai pe cineva acolo la care sa mergi sau daca ai bani.

Apropos ... mijloacele de transport in comun acolo sunt doar pt. negrii ... si arata ca masinutele de transport pt. gradinite (nu stiu ce marca sunt!!! - dar cred ca stii la ce ma refer) si daca ai pus piciorul acolo sa spui merci ca ai ramas macar cu hainele de pe tine. Cu trenul ce sa mai vb. - aproape ca nu exista iar daca circuli cu el --- ei bine, e posibil sa o faci pt. ultima oara!

Nu sunt rasista, si crede-ma ca eu ii invinovatesc doar pe albi pt. ce se intampla acolo. Negrii sunt oameni buni, dar felul cum s-au purtat si inca se poarta albii cu ei a dus la aceasta tensiune.

Ce sa mai spun...cred ca a fost de ajuns, te mai intereseaza ceva, intreaba-ma. Iti voi spune cu placere.

Sper ca ti-ai creeat o parere si ai revenit cu picioarele pe pamant.

79605076

79605076

New Member

Nici nushtiu ce sa zic...intradevar e o tara stranie si cu criminalitate...dar totusi cred ca nu e chiar asai de strashnica precum pare..oamenii albi doar traiesc acolo si rusi, romani, basarabeni, ukraineni etc. Daca era atat de rau credca aveau sa fuga..de preturi am auzit cu totul altceva.. de lucuru sunt deacord dar totusi cred ca nu toti negri termina universitatea si au o specialitate buna..

herlino

herlino

Active Member

Eu am auzit cate ceva despre Africa de Sud de la un prieten cacre este acolo de vreo 8 ani.S-a insurat acolo, lucreaza la o firma de import-export, si ii merge bine din cate zice el,Nu l-am intrebat cat castiga, ca nu se cade, dar in fiecare an merge cu familia in concedii interesante , are casa lui , etc.Nu e bogat omul, dar a zis ca 100 % nu isi facea asa  o situatie in Romania.
De acolo am tras concluzia ca e bine in Africa de Sud.

Bebe Mic

Bebe Mic

Member

Uite link-ul departamentului Home Affairs South Africa:

http://home-affairs....za/services.asp

aici gasesti toate informatiile despre tipurile de viza.

Multa bafta!

79605076

79605076

New Member

Multumesc inca odata. Bafta si voua!

felis

felis

New Member

am trait in sud africa 4 ani jumate, este o tara extraordinara, mi-a ramas in suflet... este adevarat ce s-a spus despre situatia de acolo. in decembrie voi pleca din nou in vizita la prieteni...

Imperator

Imperator

Senior Member

Pentru cine e interesant, in curand (probabil in cateva saptamani) se va deschide Ambasada Africii de Sud la Bucuresti care va emite si vize, deci nu va mai fi cazul sa se discute cu ambasada din Budapesta care pana acum acoperea si Romania.

nic_biso

nic_biso

Member

View PostImperator, on Aug 3 2007, 14:18, said:

Pentru cine e interesant, in curand (probabil in cateva saptamani) se va deschide Ambasada Africii de Sud la Bucuresti care va emite si vize, deci nu va mai fi cazul sa se discute cu ambasada din Budapesta care pana acum acoperea si Romania.

Dintr-un anumit punct de vedere, asta nu suna prea bine... Cel mai bine ar fi fost sa se elimine vizele, cum s-a intamplat si pentru Noua Zeelanda si alte cateva state din afara Europei.

Imperator

Imperator

Senior Member

View Postnic_biso, on Aug 4 2007, 09:42, said:

Dintr-un anumit punct de vedere, asta nu suna prea bine... Cel mai bine ar fi fost sa se elimine vizele, cum s-a intamplat si pentru Noua Zeelanda si alte cateva state din afara Europei.
O sa se scoata la un moment dat... toate tarile UE vechi nu au nevoie de vize. Dintre tarile noi, Ungaria, Polonia, Slovacia, Cipru sau Cehia nu au nevoie de vize, in schimb ce balticii, Slovenia mai au nevoie... Cred ca in curand...

zopilote

zopilote

New Member

View PostBebe Mic, on Mar 4 2007, 15:10, said:

Imi pare rau ca nu am gasit acest topic mai devreme ....

Eu am fost plecata in Africa de Sud anul trecut in august. Ai nevoie de viza, pe care o poti obtine de la Ambasada Africii de sud din Ungaria. La noi s-a desfiintat ambasada cu multi ani in urma. Asa ca pentru europa de est, deserveste ambasada din ungaria.
Buna Bebe Mic ,am o intrebare:inainte sa pleci contra caror boli este necesar sa te vaccinezi? Am citit ca trebuie sa te vaccinezi contra febrei galbene ,malariei etc ...Dar as vrea sa stiu exact .
Merci

Imperator

Imperator

Senior Member

View Postzopilote, on Aug 7 2007, 15:15, said:

Buna Bebe Mic ,am o intrebare:inainte sa pleci contra caror boli este necesar sa te vaccinezi? Am citit ca trebuie sa te vaccinezi contra febrei galbene ,malariei etc ...Dar as vrea sa stiu exact .
Merci
Depinde de zona unde te duci.. daca ai putea fi specific, pot sa-ti zic. Nu exista vaccin contra malariei, doar medicatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate