Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Transferuri instant intre bancile...

player video

Carefur Act for good

Parcare gratis in Bucuresti pentr...
 Rovinieta prin SMS pentru masina ...

Viteza mica Usb 3.2 gen.1 header

Cerificat atestare fiscala pentru...

Schimbare destinatie imobil din l...
 Dorsalgie

Recomandare brand cheie dinamomet...

Divorț la notar

Vechime vs km reali
 Android 12 : "Yahoo Mail s-a ...

Bloc Favorit cu RS2

Ce extractor audio (analogic) pen...

Cine suporta cheltuielile de jude...

Canon LBP 2900?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

sebi_bv

sebi_bv

Member

• Grup: Members
Da` am inteles ca nu e voie ca acel cilindru sa-l tinem la lumina, nu?

hop

hop

Junior Member

Se face refill, costa 45 lei, nu are chip, nu face probleme, mai schimbi la 2-3 incarcari si cilindrul. E ok imprimanta .

Oferim Servicii de reincarcari cartuse laser

Incarcam cartuse laser negru si color. Eliberam factura fiscala, pentru Bucuresti asiguram transport la comenzile mai mari de 100lei fara TVA. Ne puteti gasi in str. Iohann Gutenberg nr.11, zona Izvor, sau la telefon : 310.28.02 / 0729.REFILL (733.455)
http://www.reco.ro/reincarcari.htm

sebi_bv

sebi_bv

Member

Nu este chiar asa scump...insa nu stiu nici daca incarcati cu 140...si nici nu sunteti din bv!
asa ca asteptam tutorialul...ia zi-ne tu cum se incarca, macar pe privat, daca tot am deconspirat faptul ca sunt din bv...:)

razvan_paul

razvan_paul

Junior Member

asteptam cu nerabdare tutorialul :D

sebi_bv

sebi_bv

Member

bva22 ...ne-ai uitat? :(

yad1973

yad1973

New Member

LBP 2900 este o imprimanta superba ptr. home.

toner 140g ~ 15 RON
cilindru ~ 25 RON

Eu am "decupat" cu un pistol de lipit 2 gauri in cartus. Una pentru umplere si alta pentru evacuare surplus toner. Am preferat aceasta "metoda" deoarece nu pierd timp demontand cartusul... in maxim 1 min pot sa folosesc iarasi imprimanta. Gaurile le astup cu banda adeziva. La fiecare refill e bine sa se goleasca si compartimentul cu surplus,
tonerul din acel compartiment se arunca, nu se refoloseste! (personal n-am testat daca poate fi refolosit, aviz amatorilor  :P )

-cu 1 refill imprimanta scoate ~ 750 treceri A4 (daca este lasata pe default fara nici o setare) ... text gen ziar.
-cu setare toner save numarul de treceri se tripleaza ~ 2.300 treceri (tot text gen ziar)...
-la al 3-lea refil (toner save activ) se ajunge spre ~2.700-2.800 treceri A4 (probabil cilindru fiind uzat nu mai "atrage" la fel de mult toner???)
-la al 4-lea refil toner save nu mai functioneaza multumitor.. mai poate fi folosit si de data aceasta in mod default.

Volum pagini? ~ 10.000 treceri in 3 saptamani (record personal)

pisicutta

pisicutta

New Member

am o mare rpoblema cu aceasta imprimanta..se pare ca mai am cartus, dar "scuipa" foarte mult, din 5 in 5 cm apare cate o dunga de aprox 2 cm de tus...mai mult sau ami putin vizibila..si copiaza si ce e scris mai sus...vreau sa stiu de ce atata surplus de tus si cum as putea sa o curat?
am avut o tentatva sa o curat si mi-a murdarit pantalonii+ toata gresi si nu am reusit nimic
cum as putea sa curat surplusul?sau sa-l fac sa nu amis cuipe in asa hal?
acum am mare nevoie de ea, ca a venit bacu(au aparut variantele) si trebuie urgent sa le printez, asa ca ajutati-ma si pe mine sau indrumati-ma catre cineva care se pricepe la asa ceva!

ans

ans

Junior Member

View Postyad1973, on Feb 16 2008, 12:40, said:

LBP 2900 este o imprimanta superba ptr. home.

toner 140g ~ 15 RON
cilindru ~ 25 RON

Eu am "decupat" cu un pistol de lipit 2 gauri in cartus. Una pentru umplere si alta pentru evacuare surplus toner. Am preferat aceasta "metoda" deoarece nu pierd timp demontand cartusul... in maxim 1 min pot sa folosesc iarasi imprimanta. Gaurile le astup cu banda adeziva. La fiecare refill e bine sa se goleasca si compartimentul cu surplus,
tonerul din acel compartiment se arunca, nu se refoloseste! (personal n-am testat daca poate fi refolosit, aviz amatorilor  :P )

-cu 1 refill imprimanta scoate ~ 750 treceri A4 (daca este lasata pe default fara nici o setare) ... text gen ziar.
-cu setare toner save numarul de treceri se tripleaza ~ 2.300 treceri (tot text gen ziar)...
-la al 3-lea refil (toner save activ) se ajunge spre ~2.700-2.800 treceri A4 (probabil cilindru fiind uzat nu mai "atrage" la fel de mult toner???)
-la al 4-lea refil toner save nu mai functioneaza multumitor.. mai poate fi folosit si de data aceasta in mod default.

Volum pagini? ~ 10.000 treceri in 3 saptamani (record personal)

Poti sa faci o poza cu tonerul...pe unde umpli tu te rog?
Mi-a sosit si mie astazi imprimanta si am de scos ffff mult vreo 5000 de pagini pentru inceput si cred ca zilele astea va vedea refil. Dar cum...?

fiordm

fiordm

Member

View Postpisicutta, on Feb 29 2008, 19:44, said:

am o mare rpoblema cu aceasta imprimanta..se pare ca mai am cartus, dar "scuipa" foarte mult, din 5 in 5 cm apare cate o dunga de aprox 2 cm de tus...mai mult sau ami putin vizibila..si copiaza si ce e scris mai sus...vreau sa stiu de ce atata surplus de tus si cum as putea sa o curat?
am avut o tentatva sa o curat si mi-a murdarit pantalonii+ toata gresi si nu am reusit nimic
cum as putea sa curat surplusul?sau sa-l fac sa nu amis cuipe in asa hal?
acum am mare nevoie de ea, ca a venit bacu(au aparut variantele) si trebuie urgent sa le printez, asa ca ajutati-ma si pe mine sau indrumati-ma catre cineva care se pricepe la asa ceva!

Asta înseamnă că pe undeva cartușul are o fisură mica. Sau s-a pus prea multă cerneală în el. Pune-l pe un servețel sau pe o bucată de hîrtie igienică și lasă-l să se scurgă cîteva minute. Atenție ! Nu-l lăsa prea mult deoarece este posibil să se scurgă toată cerneală din cartuș.
Numai bine.

Crash

Crash

Senior Member

• Grup: Senior Members
@fiordm stai linistit ca din cartusul ala nu o sa curga gram de cerneala

@pisicutta cauta pe internet producton,toko ei te pot ajuta

Danm79

Danm79

Member

Am vazut mai sus o groaza care recomanda HP in loc de Canon...si nu ma pot abtine, sa repet ce s-a mai spus pe forum de 1000 de ori, dar deh..search-ul e greu:
HP nu produce imprimante laser toate imprimantele HP sunt Canon branduite HP, deci pe scurt Canon face imprimante pentru HP si sunt mai bune Canon-urile originale decat HP-urile.
Deci..concluzie go for Canon...
Eu am un lbp 810 de vreo 8-9 ani...incarcari cartus original de vreo 15 ori cu 2 sch de cilindru...in rest nici o problema..trage ca in prima zi ..:))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate