Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Taxa de inmatriculare/poluare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1832 replies to this topic

#19
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Asta sa fie ultima problema, ca au invadat sh-urile Sofia  :o

Ca si la noi, cei care ii plang pe bietii bulgari ca sunt foarte poluati, sunt dealerii de masini noi, care isi vad amenintate serios vanzarile. Deja-vu, nu?


LE: Pana si la vorbe seamana papagalii astia: "tara noastra risca sa devina groapa de gunoi a Europei" zice presedintele Uniunii importatorilor de automobile Stoian Jelev. Unde am mai auzit noi asta  B)

Edited by spe, 15 March 2007 - 19:01.


#20
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Eu zic sa va reveniti. Si RO si BG au o infrastructura jalnica. Am condus in Munchen, inclusiv la ore de virf si se mergea fluent, chiar daca uneori cu viteze mici, se mergea (20-30km/h), nu stateai pe loc. Nu iti lua nimeni fata, nu te claxona nimeni, nu iti dadea nimeni flash-uri, daca dadeai semnal cel din spate te lasa sa treci, rosu la semafor inseamna ca trebuie sa te opresti, etc.
Este clar ca aceasta taxa e pusa ca sa protejeze anumite grupuri de interese, care acum au ajuns la putere si nu pot decit sa ma bucur ca momentan Dacia e cel mai afectata de aceasta taxa. Din partea mea le doresc un faliment rapid. Poluarea e doar un pretext patetic, atit timp cit madam sulfina nu are nici un plan, vreun program ecologic, etc. finantat de banii rezultati din taxa asta. Taxa foarte binevenita pentru guvern, se mai cumpara cite un "a seis" pentru ministrii, cite un Touareg pentru prefecti, etc. :cursing:

#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

Quote

Comisia Europeana va analiza in cursul zilei de miercuri oportunitatea trimiterii unei scrisori catre Guvernul Romaniei, referitoare la legalitatea taxei de prima inmatriculare, a declarat Maria Asimakopoulou, purtatoare de cuvant a comisarului european pentru taxe si uniune vamala, Laszlo Kovacs.

Acesta ar fi prima masura legala pe care Comisia o poate lua in cazul in care constata caracterul discriminatoriu al unei legi. In cursul zilei luni, premierul Calin Popescu Tariceanu a declarat ca Romania nu va renunta la taxa de prima inmatriculare.

http://hotnews.ro/ar...va-Romaniei.htm

#22
SHTIRLITZ

SHTIRLITZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdon_dannielo, on Mar 19 2007, 21:05, said:

sunt curios de verdict :lol:  poate ii pune sa returneze taxa inapoi

#23
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Verdictul e clar care va fi, avind in vedere celelalte precedente (Ungaria in special). Singura mea intrebare e pina unde va merge mafia (adica guvernul).

#24
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postsanddy1964, on Mar 12 2007, 00:08, said:

Vin alegerile pt Parlamentul European. Eu zic ca va fi un avertisment serios dat celor care o aburesc cu taxa.Eu daca aud pe unu ca vrea sa dea taxa jos, IL VOTEZ.Indiferent daca e comunist sau ecologist sau oier sau ce-o fi!


Nu stiu daca va candida pentru PE, insa am gasit in cele din urma un politician care zice ceva de taxa...

Quote

Vicepreședintele PLD, senatorul Gheorghe Flutur a anunțat, la Suceava, că partidul pe care îl reprezintă va acorda, prin intermediul juriștilor, consiliere juridică cetățenilor care se consideră păgubiți de această politică a guvernului Tăriceanu. "Taxa de primă înmatriculare este o aberație", a declarat Gheorghe Flutur

Articol complet AICI

#25
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
UPDATE cu ultimele stiri legate de aceasta taxa:

PD sustine taxa de prima inmatriculare   Pacat, aveam o cu totul alta parere despre ei. Bine ca s-a gandit un senator PSD sa atace taxa, la Curtea Constitutionala parca... Mai "sap", sa vad daca mai gasesc stirea aia.


Tariceanu: Nu voi renunta la taxa de prima inmatriculare   Deja stim placa, in melodie se regaseste refrenul "groapa de gunoi a Europei", desi mai groapa decat suntem acum, cu sutele de mii de automobile non-euro de pe drumuri, nu cred ca putem deveni...


Articolele complete pot fi citite dand clic pe titluri sau le puteti cauta pe siteul The Money Channel.

#26
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Taxa de inmatriculare, din nou in atentia presei, zice Hotnews.

Din "cuprins":

Quote

E taxa de mediu sau fiscala, se intreaba Cotidianul in privinta taxei de prima inmatriculare, ce ar putea fi anulata printr-o initiativa cetateneasca.

Taxa de prima inmatriculare ramane neschimbata in urmatoarele doua luni, potrivit Gandul.

Incepe o campanie de strans semnaturi pentru eliminarea taxei de prima inmatriculare, anunta si Adevarul.

Desi suntem in procedura de infrigement, Vladescu anunta: Taxa, inca doua luni!, titreaza Cronica Romana.


Articol complet, cu link spre fiecare din ziarele care trateaza astazi acest subiect: AICI

#27
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Mai nou, si sinistrul economiei Varujan Vosganian face lobby pentru taxa de inmatriculare  :death:  

Quote

Vechimea autovehiculelor este un obstacol pentru reducerea poluării, iar taxa ar împiedica creșterea importurilor de mașini second hand. Taxa de primă înmatriculare va ajuta și la dezvolatarea industriei auto, la creșterea producției de autoturisme și la creșterea cifrei de afaceri în industria auto la 20 de miliarde de euro până la sfârșitul deceniului următor.

Unde esti tu basarab sa ti se umfle inima-n chept de patriotism...

Cu ce ma incalzeste pe mine ca o firma cu actionar majoritar francez va produce mai multe "masini"?


Concluzie: cand vine vorba de ciolan toti uita de "razboaiele" pe care le duc si se aliaza pentru a ne latra in cor aceleasi placi obosite si subtiri cu "groapa de gunoi", "industrie auto autohtona" etc etc

Bine ca am intrat in UE. Pana acum cateva luni premierul statea drepti in fata CE, acum se da golan...

Cititi un articol foarte bun din Adevarul, de Ovidiu Nahoi: ATENTIE, DERAPEAZA PREMIERUL

Citat:

Quote

Nu suntem noi primii șmecheri născuți în Europa, chiar dacă așa ne credem! Ce-ar fi ca, din rațiuni de ecologie, de apărare a sănătății publice sau din cine știe ce alte pretexte, nemții să-și protejeze Opelul de Peugeot, italienii să-și apere brânza Gorgonzola de concurenta Roquefort, iar spaniolii să blocheze intrarea vinurilor de Bordeaux pentru a vinde mai mult Sangre de Torro?

Nu numai că România nu va reuși, dar se expune și ridicolului. Pentru că, dacă avem o problemă cu poluarea – și avem, slavă Domnului! – ar trebui, de exemplu, să ne uităm la autobasculantele de pe șantierele lui Dorel sau să strângem minunata recoltă de peturi și pungi de plastic de pe ogoarele României. Să fim serioși! Șeful guvernului, care a semnat Tratatul de aderare a României la UE, nu are cum să nu știe aceste lucruri. Explicația trebuie să fie alta. Aflat într-un război de uzură cu președintele, premierul se vede obligat la joc de scenă. Să facă pe durul, să dezlipească de el porecla "Moliceanu".

:clapping:

#28
GT'AIME

GT'AIME

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.02.2007
Pentru cine si-a dat seama ca taxa de prima inmatriculare nu are nimic de-a face cu aurul pe care il respiram ci cu totul altceva, dati o semnatura aici : http://www.atac-online.ro/taxa.php

#29
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Am votat!

#30
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Eu vreau sa votez pentru. Cum fac?

#31
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Intrii pe link-ul din primul post si iti bagi numele, seria, numarul de buletin si judetul. Am fost a 2623-a persoana  B)

#32
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Nu. Eu sunt pentru acea taxa. Eu unde pot vota?

#33
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu poti :) adica asta indica ca nu exista opozitie a opozitiei :lol:

#34
Bimm3r

Bimm3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.04.2005
Sunteti a  3060 -a persoana ce SPUNE NU TAXEI DE PRIMA INMATRICULARE.

#35
#andrei

#andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 31.03.2005
Sunteti a  3081 -a persoana ce SPUNE NU TAXEI DE PRIMA INMATRICULARE.  :coolspeak:

#36
Dromichete

Dromichete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 13.04.2006
Eu sunt pentru taxa de inmatriculare dar sa se aplice la masini non-euro, Euro 1 si maxim Euro 2. La restul, inclusiv masini noi, e practic un nou impozit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate