Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#91
surf

surf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.02.2007

View PostGubyIQ, on Feb 18 2007, 00:19, said:

da, corect, asta e si parerea mea.
dupa cum se vede si aici
omul asta are niste probleme serioase in a relata adevarul


Cred k se lauda sau are ceva probleme, si eu am vorbit cu el pe mail (dar pentru cantitati mult mai mici ) si nu va mai spun....!

#92
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Am gasit tot felul de anunturi de importatori din China care isi ofera serviciile asa ca aveti la cine apela!

#93
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postsurf, on Feb 18 2007, 13:21, said:

Cred k se lauda sau are ceva probleme, si eu am vorbit cu el pe mail (dar pentru cantitati mult mai mici ) si nu va mai spun....!

Ma las de import China si ma apuc de spalat parbrize in intersectii, ca deja sunt satul de: "vreau cantitati mici", "as investi si eu 300 de euro", "dar cat costa ceea ce as vrea eu sa iau, desi inca nu stiu ce...", "dar spune-mi tu ce sa cumpar de acolo".

Cred ca nu era locul meu pe forumul acesta... asa ca luati-o cum vreti, plec in China, plec in cosmos... ma apuc de cersit... decat sa mai fac afaceri cu voi... astia de pe forum...

#94
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostEl-Vis, on Feb 17 2007, 22:48, said:

Ce business man care ruleaza 0.5 mil sta pe SP si cauta 'colaboratori'?
PLM, daca aveam de luat din China marfa de peste 10k aveam deja filiera mea, nu mai cautam aiurea  :death:


Trebuia sa ma scot cumva, ca ma asaltasera niste indivizi, vai de capul lor... oricum nu era locul meu pe forum...

Credeam ca "filiera" mea o sa ii ajute si pe altii sa importe prin mine (aduc lunar un conteiner de 20'' pe jumatate gol si e pacat de spatiul consumat, marfa mea e mica volumetric vorbind si nu ocupa totul, si daca o vreau urgent... nu pot astepta sa se umple conteinerul, care are acelasi pret plin sau jumate gol, e chestie de optimizare...).

Dar ce ma chinui eu sa explic, vad ca pe forum sunt "busines-meni" de cartier... Mi-am pierdut vremea pe aci crezand ca e vorba de oameni de afaceri...

Asa ca va las pe voi cu barfele voastre marunte... credeti voi ce vreti... marfa chinezeasca e proasta, importatorii din China, prosti si ei, (mai ales cand pierd vremea pe forumuri de genul asta)

#95
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006

View PostDani Mois, on Feb 20 2007, 22:46, said:

Trebuia sa ma scot cumva, ca ma asaltasera niste indivizi, vai de capul lor... oricum nu era locul meu pe forum...

Credeam ca "filiera" mea o sa ii ajute si pe altii sa importe prin mine (aduc lunar un conteiner de 20'' pe jumatate gol si e pacat de spatiul consumat, marfa mea e mica volumetric vorbind si nu ocupa totul, si daca o vreau urgent... nu pot astepta sa se umple conteinerul, care are acelasi pret plin sau jumate gol, e chestie de optimizare...).

Dar ce ma chinui eu sa explic, vad ca pe forum sunt "busines-meni" de cartier... Mi-am pierdut vremea pe aci crezand ca e vorba de oameni de afaceri...

Asa ca va las pe voi cu barfele voastre marunte... credeti voi ce vreti... marfa chinezeasca e proasta, importatorii din China, prosti si ei, (mai ales cand pierd vremea pe forumuri de genul asta)


Pai nu trebuie sa cauti aici oameni care sa faca importuri ca sa iti umpli tu jumatatea de container.Daca iei containerul de la Peter sau de la Julia cu siguranta iti gasesc ei oameni care sa aduca marfa in containerul tau.Daca stai la ei la depozit in dupa-amiaza cit iti incarci marfa precis gasesc 3-4 doritori ;) Si nu ii poti cere unui necunoscut sau cunoscut pe forum sa isi bage marfa in containerul tau,mai ales ca fiind containerul tau,tu vei face vama,marfa iti va fi tie facturata si tu apoi va trebuie sa i-o facturezi lui.Ptr asta e nevoie de incredere si nu cred ca poti sa ti-o castigi in asa scurt timp.

#96
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
te plangi ca nu ai gasit pe nimeni serios si ca ai containerul pe jumatate gol, dar totusi ai refuzat cateva oferte de colaborare...cum vine asta? fiind un asa de succes "businessman" banuiesc ca iti dai seama ca nu venea nimeni la tine de la inceput cu comenzi de 20-30 de mii de euro, mai ales in conditiile in care vorbim de un avans sau de posibilitatea ca tu sa nu ii mai vinzi produsele dupa aceea. Eu sincer...ma cam indoiesc de tine si poate ti-ar creste credibilitatea daca nu i-ai mai trata pe toti ca pe niste pusti, iar tu nu te-ai mai considera un donald trump autohton care isi pierde vremea pe forumuri. Daca chiar vroiai clienti, veneai aici si postai o varianta de colaborare cu toate etapele care le implica, spuneai ce garantii oferi. Pana la urma e treaba ta sa iti vinzi serviciile, nu a colaboratorilor sa alerge dupa tine sau sa sara de la inceput cu sume mari.

Ar fi bine ca topicul asta sa fie facut sticky, iar aici sa posteze cei care ofera servicii de import din china ofertele lor, dar si adrese gasite de noi ale firmelor care fac asa ceva. Fiecare sa ofere detalii complete despre etapele importului, ce garantii ofera si ce mai considera el necesar. In felul asta cred ca topicul s-ar transforma in ceva cu adevarat util si de unde poti alege fara nici o frica un colaborator.  :)

Edited by figo1988, 24 February 2007 - 22:13.


#97
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006

View Postfigo1988, on Feb 24 2007, 22:00, said:

te plangi ca nu ai gasit pe nimeni serios si ca ai containerul pe jumatate gol, dar totusi ai refuzat cateva oferte de colaborare...cum vine asta? fiind un asa de succes "businessman" banuiesc ca iti dai seama ca nu venea nimeni la tine de la inceput cu comenzi de 20-30 de mii de euro, mai ales in conditiile in care vorbim de un avans sau de posibilitatea ca tu sa nu ii mai vinzi produsele dupa aceea. Eu sincer...ma cam indoiesc de tine si poate ti-ar creste credibilitatea daca nu i-ai mai trata pe toti ca pe niste pusti, iar tu nu te-ai mai considera un donald trump autohton care isi pierde vremea pe forumuri. Daca chiar vroiai clienti, veneai aici si postai o varianta de colaborare cu toate etapele care le implica, spuneai ce garantii oferi. Pana la urma e treaba ta sa iti vinzi serviciile, nu a colaboratorilor sa alerge dupa tine sau sa sara de la inceput cu sume mari.

Ar fi bine ca topicul asta sa fie facut sticky, iar aici sa posteze cei care ofera servicii de import din china ofertele lor, dar si adrese gasite de noi ale firmelor care fac asa ceva. Fiecare sa ofere detalii complete despre etapele importului, ce garantii ofera si ce mai considera el necesar. In felul asta cred ca topicul s-ar transforma in ceva cu adevarat util si de unde poti alege fara nici o frica un colaborator.  :)


Nu o sa dea nimeni pe tava o afacere de genul asta.Pentru ca cel care a gasito a pierdut timp si cel mai important bani,pina a ajuns la afacere,si nu o sa o vanda nimenui gratis.nu o sa posteze nimeni detaliile aici,ptr ca si asa concurenta e mare,iar in final garantii nu ofera nimeni.Sa fim seriosi,cine e dispus sa importe din china trebuie sa ia in consideratie si faptul ca poate sa aibe un esec.Eu nu ma mai ocup de china,dar pe parcurs am gasit o gramada de lucruri care pot fi considerate o oportunitate,dar nu le-as spune nimanui gratis! Si in cazul in care le-as spune cuiva as face-o in schimbul unui beneficiu,procent din afacerea,comision..etc

#98
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
nu ai inteles ce am vrut sa spun. normal ca nu cer nimanui sa vina si sa isi expuna afacerea aici. probabil ca m-am exprimat gresit, dar eu doream ca cei care se ocupa de asa ceva sa vina si isi ofere serviciile aici prezentand oferte concrete de colaborare cu toate detaliile unei astfel de colaborari. Nu vreau sa isi dea pe un forum furnizorii si modul in care lucreaza ci numai ce ar putea interesa pe un viitor colaborator.

#99
ambient

ambient

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.02.2007
relitatea e departe danimoss

#100
ambient

ambient

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.02.2007
Tocmai am vorbit cu cineva care a dat avans la unul gen DM si a pierdut banii, asa ca nu credeti chestii de genul "Aduc si eu maruntisuri de 2-3 milioane de USD pe luna, sa- bani de buzunar..."
  Cine face business adevarat de genul sute de mii nu pierde vremea pe chaturi sau forumuri. Eu aduc singur marfa din china, fara "birou si oameni in china". Trebiue curaj, bani si minte  ATAT

#101
b_codrin

b_codrin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.03.2006
Eu sunt la al doilea container adus din China. Dupa ce am citit ce s-a spus pe forum constat ca am avut bafta. Prima oara am trimis 30% din bani in avans iar restul cand a expediat containerul. Nu am avut probleme absolut de loc cu marfa. Calitate excelenta. E adevarat ca era vorba de sezuturi de scaune, insa oricum cu taxe si transport am ajuns mai ieftin decat daca le produceam in Romania. Nici la al doilea container nu am avut absolut nici o abatere de la specificatiile marfii. Chinezul foarte serios - pana acum, desi inca nu ne-am vazut la fata.

#102
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006

View Postambient, on Feb 28 2007, 17:24, said:

Tocmai am vorbit cu cineva care a dat avans la unul gen DM si a pierdut banii, asa ca nu credeti chestii de genul "Aduc si eu maruntisuri de 2-3 milioane de USD pe luna, sa- bani de buzunar..."
  Cine face business adevarat de genul sute de mii nu pierde vremea pe chaturi sau forumuri. Eu aduc singur marfa din china, fara "birou si oameni in china". Trebiue curaj, bani si minte  ATAT


Pai da,dar explica-le cit te costa marfa din container,si cit de costa aici in port toate taxele,spune-le dupa cit timp iti ajunge containerul de cind ai dat comanda,si mai spune si dupa cit timp ti se intorc banii.....si cam care e suma minima ca sa fi eficient!

#103
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
@ ambient : Sa stii ca si cine are afaceri de sute de mii si chiar milioane de dolari anual mai pierde vremea si pe aici.

@archimex: Stii ca nu poate si vrea omul sa zica aici toate detaliile operatiunilor pe care le face nu?De fapt ar putea sa zica banii investiti si ce scoate dupa si sa ne spuna si perioada dintre import si ROI.Mai mult nu iti spune nimeni, ca la ce usor se ia un credit start-up de la banca, imediat se baga vreo 4-5 la importuri din China si poate nimeresc pe domeniul omului.

#104
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006

View Postherlino, on Mar 2 2007, 19:46, said:

@archimex: Stii ca nu poate si vrea omul sa zica aici toate detaliile operatiunilor pe care le face nu?De fapt ar putea sa zica banii investiti si ce scoate dupa si sa ne spuna si perioada dintre import si ROI.Mai mult nu iti spune nimeni, ca la ce usor se ia un credit start-up de la banca, imediat se baga vreo 4-5 la importuri din China si poate nimeresc pe domeniul omului.

Eu nu stiu cine ce face,dar eu fac china de 7 ani,si m-am lovit de o gramada de probleme,am pierdut multi bani,era sa pierd si casa,pentru ca nu aveam suficienti bani sa sustin o piata cu produse din china,si intoarcerea banilor inapoi dura 3-4 luni.Nu stiu,poate altii au alt noroc sau nu stiu ce vorbesc.Mie nu trebuie sa imi vanda nimeni ponturi,eventual as putea eu sa o fac dar sint multi aici care au putini bani ptr china,si 15000 euro si 20.000 sint putini,daca doar pe aia ii ai.AM vazut foarte multi acolo entuziasmati,si i-am intalnit si dupa aceea si nu mai erau deloc asa.Pe mine nu ma interesau detaliile afacerii omului,dar sa spuna exact cit dureaza procesul asta la el,si o cifra aproximativa ,pentru ca dupa aia toti care au 5000 euro or sa zica....Uite bah,ca se poate!Hai si noi!

#105
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postambient, on Feb 28 2007, 17:24, said:

Tocmai am vorbit cu cineva care a dat avans la unul gen DM si a pierdut banii, asa ca nu credeti chestii de genul "Aduc si eu maruntisuri de 2-3 milioane de USD pe luna, sa- bani de buzunar..."
  Cine face business adevarat de genul sute de mii nu pierde vremea pe chaturi sau forumuri. Eu aduc singur marfa din china, fara "birou si oameni in china". Trebiue curaj, bani si minte  ATAT


Esti cam naiv si nu pari sa ai habar de afaceri... eu iau avansul pe firma cu contract, CU FACTURA. Deci banii nu imi intra mie in buzunar, asa cum crezi tu (poate faci tu asa la nivelul tau...)

"Business adevarat" inseamna sute de mii dupa tine? Eu cred ca buss adevarat inseamna sa scoti profit. Poti rula sute de mii si sa iesi in pierdere per total, sau poti invarti 1000 USD si sa ii dublezi. Deci nu volumul sumei rulate conteaza, ci viteza de dublare a cash-ului...

Faptul ca stau pe forum nu inseamna ca nu am bani, iar daca am bani nu inseamna ca nu pot face MAI MULTI stand aici. Pe langa 1001 de pierde vara care habar nu au ce vor (de la viata in general), am gasit si cativa oameni seriosi. Asta ma face sa revin aici... Ca daca ar fi toti ca tine...

Eu sunt deschis, imi dau aici e-mailul si nr de telefon, cat si numele real, spre deosebire de unii ca tine care se ascund in spatele unui nick si nu fac altceva decat sa fie GICA-CONTRA.

#106
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postarchimex2002, on Mar 2 2007, 23:41, said:

Eu nu stiu cine ce face,dar eu fac china de 7 ani,si m-am lovit de o gramada de probleme,am pierdut multi bani,era sa pierd si casa,pentru ca nu aveam suficienti bani sa sustin o piata cu produse din china,si intoarcerea banilor inapoi dura 3-4 luni.Nu stiu,poate altii au alt noroc sau nu stiu ce vorbesc.Mie nu trebuie sa imi vanda nimeni ponturi,eventual as putea eu sa o fac dar sint multi aici care au putini bani ptr china,si 15000 euro si 20.000 sint putini,daca doar pe aia ii ai.AM vazut foarte multi acolo entuziasmati,si i-am intalnit si dupa aceea si nu mai erau deloc asa.Pe mine nu ma interesau detaliile afacerii omului,dar sa spuna exact cit dureaza procesul asta la el,si o cifra aproximativa ,pentru ca dupa aia toti care au 5000 euro or sa zica....Uite bah,ca se poate!Hai si noi!

NU banii sunt problema ta! Poate acum 7 ani era altfel, dar azi oricine poate lua credit cat doreste. (sa aiba doar un imobil sa garanteze, desigur, si poate lua si ca persoana fizica.)

Problema este daca investesti banii eficient.

Si de aia intru aici, ca primesc idei gratis... (doar in aparentza vand ponturi, de fapt  eu cumpar asa ceva, fara sa platesc nimic in schimb, doar 30 min pe zi)

#107
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postb_codrin, on Mar 2 2007, 13:39, said:

Eu sunt la al doilea container adus din China. Dupa ce am citit ce s-a spus pe forum constat ca am avut bafta. Prima oara am trimis 30% din bani in avans iar restul cand a expediat containerul. Nu am avut probleme absolut de loc cu marfa. Calitate excelenta. E adevarat ca era vorba de sezuturi de scaune, insa oricum cu taxe si transport am ajuns mai ieftin decat daca le produceam in Romania. Nici la al doilea container nu am avut absolut nici o abatere de la specificatiile marfii. Chinezul foarte serios - pana acum, desi inca nu ne-am vazut la fata.

Felicitari! Nu e doar bafta, cat mai ales fler, de a recunoaste oamenii de calitate. Daca vrei, da-mi si mie adresa acelui chinez serios. Vreau si eu sezuturi de scaune (sunt la circa 700 km de tine, deci nu iti pot face concurentza.)

#108
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postfigo1988, on Feb 25 2007, 16:47, said:

nu ai inteles ce am vrut sa spun. normal ca nu cer nimanui sa vina si sa isi expuna afacerea aici. probabil ca m-am exprimat gresit, dar eu doream ca cei care se ocupa de asa ceva sa vina si isi ofere serviciile aici prezentand oferte concrete de colaborare cu toate detaliile unei astfel de colaborari. Nu vreau sa isi dea pe un forum furnizorii si modul in care lucreaza ci numai ce ar putea interesa pe un viitor colaborator.

Ce ar astepta un colaborator? Oferte de pret detaliate si tipul marfii??? (cam asta cere lumea...)

Pardon! Eu astept altceva: sa imi cumpere mie marfa pe care o import!!! Eu ma ofer sa iti aduc marfa, dar o aduc pe firma mea si ti-o REVAND TIE. E adevarat ca am un adaos rezonabil, si tu iesi bine, dar castig si eu ceva din asta!!! Plus ca aduc conteinerul plin, nu gol.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate