Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#73
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

 Dani Mois, on Feb 11 2007, 11:33, said:

DHL e scump, dar pot aduce pt tine la vreo 10 Euro per kg cu avionul...
Problema principala e timpul. Comanda trebuie data cu 60 de zile in avans: 7 zile pana explici romanului de acolo ce vrei si el traduce, cere chinezul detalii, apoi contract, apoi 9 zile pana ajung banii de avans, apoi 7-21 pana el produce marfa, apoi dupa inspectia de calitate platesti restul, inca 3-9 zile de la caz la caz. Marfa insa e la 10% din pretul de aici, si cred ca merita.

Asta e valabil numai pentru cantitati mari de produse ? Orice fel de produse ?

Detaliaza te rog !

#74
instalatorul

instalatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 30.11.2004
Salut. Parerea mea sincera este ca majoritatea produselor importate din China sunt slabe calitativ. Cele care se executa pe specificatii asemenea celor europene sunt aproape la fel de scumpe ca originalele.

#75
bluesasha2005

bluesasha2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.11.2006
tre sa recunoosc ca de cand stau pe forumul acesta am invatat si de importurile din china,de taxe,de deschideri de afaceri si de toate.in primul rand va multumesc pt sfaturile gratuite,nu multi fac chestii din astea.de curand m-am gandit sa ma apuc de afaceri,dupa ce am analizat cam cu ce as putea incepe un prieten mi-a dat o idee,involuntar bineinteles,sa export medii stocare in italia.acolo fiind foarte scumpe ma gandeam ca e o afacere foarte buna.cine a facut comert cu italienii,ce taxe sunt,iar in eventualitatea deschiderii unui magazin acolo stiti ce reguli sunt si cam cat ar costa?:confuzzled:  <_<

#76
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 instalatorul, on Feb 13 2007, 15:53, said:

Salut. Parerea mea sincera este ca majoritatea produselor importate din China sunt slabe calitativ. Cele care se executa pe specificatii asemenea celor europene sunt aproape la fel de scumpe ca originalele.

Asta e parerea ta! Sa te intreb atunci de ce Kaufland, real, Metro si mai toate marile hyper/super marketuri au majoritatea marfurilor facute in China??? (desigur cu bar code nemtesc pe ele, dar produse in China).

Iar daca acolo chinezul ia 100 USD salariu si munceste triplu ca romanul e normal ca retul sa fie mic.

Asculta pe unul care ia de acolo cu 5-15 % din valoarea de aici: nu iti mai da cu parerea pana nu studiezi problema. Mai mrge cate un fraier de roman si ia teapa pt ca nu stie sa se poarte frumos, isi da aere, si e penalizat. Dar marfa chinezeasca  cucerit deja usa si Europa de mult!!!

#77
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 surf, on Feb 13 2007, 15:26, said:

salut. "din ce vrei tu " inseamna orice?
si de oriunde?  (Guangdong????)
si cam ce inseamna pret pe kg (colete pana la 10 kg)?
merci

Da, inseamna practic orice. mai putin subst. interzise sau periculoase. De unde le aduc conteaza mai putin, pt ca pretul si calittea conteaza, nu locatia fabricii care le face.
Pot sa iti aduc si 3 grame daca vrei, si 3 tone, de vreme ce eu platesc la conteiner, nu la greutate. Si daca u e plin... este loc si pt marfa ta...

#78
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007
[quote name='enderlabs' date='Feb 13 2007, 15:27' post='2443568']
Asta e valabil numai pentru cantitati mari de produse ? Orice fel de produse ?

Detaliaza te rog !
[/quote

Ce sa mai detaliez? Pot aduce practic orice (netoxic/neinterzis etc) si oricat.

Daca il vrei rapid, costa mai mult, daca ai timp si planifici pe termen lung aprovizionarea, costa foarte putin transportul.

Daca vrei ceva concret sa iti aduc, spune. [email protected] si se rezolva. Iti caut produsul, ti-l cumpar si ti-l aduc aici. Dar sper ca nu patesc ca si cu vestele reflectorizante pe care le-am postat pe net, cu 5 lei/buc (in china e 2 lei/buc) si am primit comenzi de 1-2-3 bucati... iar eu aduc cate 10.000...

#79
a2good4uboy

a2good4uboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.01.2007
[/quote]

Ce sa mai detaliez? Pot aduce practic orice (netoxic/neinterzis etc) si oricat.

Daca il vrei rapid, costa mai mult, daca ai timp si planifici pe termen lung aprovizionarea, costa foarte putin transportul.

Daca vrei ceva concret sa iti aduc, spune. [email protected] si se rezolva. Iti caut produsul, ti-l cumpar si ti-l aduc aici. Dar sper ca nu patesc ca si cu vestele reflectorizante pe care le-am postat pe net, cu 5 lei/buc (in china e 2 lei/buc) si am primit comenzi de 1-2-3 bucati... iar eu aduc cate 10.000...
[/quote]
As vrea sa stiu si eu cam cat costa in china fitinguri si obiecte sanitare .

#80
m_criss23

m_criss23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.05.2006
ok, lasand la oparte tot ce s-a discutat pana acum, poate spune cineva concret ce, cum si cat poate aduce  din china?

personal ma intereseaza produse de copii: patuturi, leagane, caruturi... lucruri pentru bebelusi, daca cineva poate sa spuna un nume de produs, pret, numar de produse care poate fi comandat (minim /maxim)- ar fi bine sa o faca...poate aflam ceva concret...timpul trece si ...bani nu prea se lipesc de  multi....
asteptam.... :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty:

#81
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 m_criss23, on Feb 13 2007, 21:49, said:

ok, lasand la oparte tot ce s-a discutat pana acum, poate spune cineva concret ce, cum si cat poate aduce  din china?

personal ma intereseaza produse de copii: patuturi, leagane, caruturi... lucruri pentru bebelusi, daca cineva poate sa spuna un nume de produs, pret, numar de produse care poate fi comandat (minim /maxim)- ar fi bine sa o faca...poate aflam ceva concret...timpul trece si ...bani nu prea se lipesc de  multi....
asteptam.... :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty: :naughty:

Omule, tu nu pricepi ca TU ESTI CEL care trebuie sa ceara produse? Ca daca ma apuc eu sa iti spun ce exista in China, imi trebuie cateva zeci de miliarde de pagini...

Preturile in China nu sunt stabilite de stat ca in romania dinainte de 1989, acolo pretul se negociaza de fiecare data, in FUNCTIE de comanda, si este influentat de:
CANTITATEA COMANDATA - in primul rand
PROMISIUNI/PERSPECTIVE DE COMENZI in viitor
PERSOANA CARE COMANDA - eu as obtine un pret la jumatate fata de pretul pe care il vei obtine ti LA ACELASI PRODUCATOR, pt ca eu trimit un chinez sa negocieze in locul meu...
Modul de plata, termenul de livrare, momentul comenzii (acum e anul nou acolo si preturile vor scadea dupa anul nou).
Se pare ca unele persoane au ramas cu fixuri de pe vremea raposatului, privind preturile fixate de stat...
Desigur vreau sa stiu si eu cat ma costa ceva, dar mi-e imposibil sa calculez. Stiu doar ca ies cu 300% profit uneori, dar daca e 250 sau 400 % nu ma deranjeaza deloc. Niciodata nu pot ghici in ce categorie vamala intra produsul meu..., cu ce o sa il aduc  (avion, economic air, vapor, mesager etc.) sau pentru cine... deci preturile fluctueaza serios. DAR SA STII CA SUNT INTRE 5 SI 30% din cele romanesti. Ce sa zic mai mult??? Stai si calculeaza, ca altii fac bani in timpul asta...

#82
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 a2good4uboy, on Feb 13 2007, 21:20, said:

Ce sa mai detaliez? Pot aduce practic orice (netoxic/neinterzis etc) si oricat.

Daca il vrei rapid, costa mai mult, daca ai timp si planifici pe termen lung aprovizionarea, costa foarte putin transportul.

Daca vrei ceva concret sa iti aduc, spune. [email protected] si se rezolva. Iti caut produsul, ti-l cumpar si ti-l aduc aici. Dar sper ca nu patesc ca si cu vestele reflectorizante pe care le-am postat pe net, cu 5 lei/buc (in china e 2 lei/buc) si am primit comenzi de 1-2-3 bucati... iar eu aduc cate 10.000...

As vrea sa stiu si eu cam cat costa in china fitinguri si obiecte sanitare .


Fitinguri si obiecte sanitare? Simplu, intre 1 USD si 30 milioane de USD, in functie de model, cantitate, si calitate. (permite-mi sa iti raspund evaziv la o intrebare la fel).

Pot sa iti spun doar atat: preturile din China sunt la mai putin de o treime din cele de aici (in cel mai rau caz), si ca se calculeaza in FUNCTIE DE CE, CAT, CUM, CAND SI UNDE CUMPERI. Oricum majoritatea fitingurilor deja provin din China. Doar ca au bar code spaniol sau nemtesc pe ele...

Notiunea de fitting cuprinde sute de produse total diferite unele de altele, si stau sa ma intreb: oare te astepti sa existe un pret unic la toate produsele, sau te asteptai sa vina cineva sa iti posteze aici o lista de preturi batuta in cuie si aprobata de stat???

#83
instalatorul

instalatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 30.11.2004

 Dani Mois, on Feb 13 2007, 18:00, said:

Asta e parerea ta! Sa te intreb atunci de ce Kaufland, real, Metro si mai toate marile hyper/super marketuri au majoritatea marfurilor facute in China??? (desigur cu bar code nemtesc pe ele, dar produse in China).

Iar daca acolo chinezul ia 100 USD salariu si munceste triplu ca romanul e normal ca retul sa fie mic.

Asculta pe unul care ia de acolo cu 5-15 % din valoarea de aici: nu iti mai da cu parerea pana nu studiezi problema. Mai mrge cate un fraier de roman si ia teapa pt ca nu stie sa se poarte frumos, isi da aere, si e penalizat. Dar marfa chinezeasca  cucerit deja usa si Europa de mult!!!


Si cam ce calitate au produsele astea extraordinar de ieftine? Iar fata de salariul chinezului uitate cit cistiga un muncitor roman. Diferenta dintre o fabrica de la noi si de la ei este data de nivelul de automatizare. Apropo, cam ce garantie dai la rpodusele care le importi? <_<

#84
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 instalatorul, on Feb 15 2007, 17:14, said:

Si cam ce calitate au produsele astea extraordinar de ieftine? Iar fata de salariul chinezului uitate cit cistiga un muncitor roman. Diferenta dintre o fabrica de la noi si de la ei este data de nivelul de automatizare. Apropo, cam ce garantie dai la rpodusele care le importi? <_<

Calitate germana! De aceea germanul sau americanul pune bar code propriu pe ele. Desigur ca daca ai face tu importul, fara sa ai pe nimeni acolo, calitatea ar fi mizerabila... si pot sa iau si eu cate o teapa, ca nu-s nici eu infailibil, dar in general calitatea e buna. Daca nu e buna, fabrica  respectiva nu mai poate vinde, decat eventual cate unui roman nestiutor...

Garantie de returnare 100%, adica daca produsul nu e bun, ti-l inlocuiesc imediat. In proportie de 99% produsul e impecabil Daca nu e, si vad asta, nu il mai vand, il arunc pur si simplu. (La preturile alea imi permit) Sau i-l returnez si el nu comenteaza, ca stie ca ma pierde, iar clientii sunt rari, si fabricile bune de la ei sunt multe... pot alege usor alt furnizor...

Diferenta e data de faptul ca acel muncitor chinez munceste sub supraveghere, nu lasat de capul lui. El poate fi oricand inlocuit. Aici nu ai cu cine sa il inlocuiesti, asa ca ii treci cu vederea ca nu lucreaza (cel putin la Satu Mare e asa, daca il superi, urca pe bicicleta si merge in Ungaria la cules sau comert cu mere unde castiga dublu ca aici)

Ma mira generalizarea ta, ca TOATE produsele chinezesti sunt proaste... L-as cita pe unul din chinezii mei, care a recunoscut: avem si noi oile noastre negre, dar avem si elite, asa e peste tot. Totul e sa stii sa faci selectia, si sa ai un localnic de incredere care sa faca asta pentru tine.

#85
instalatorul

instalatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 30.11.2004
Nu am generalizat. Produsele chinezesti de buna calitate vor costa doar cu 20% mai putin decit cele produse in europa. Ca sa respecti niste standarde de calitate trebuie sa ai niste costuri minime.

#86
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

 instalatorul, on Feb 16 2007, 08:54, said:

Nu am generalizat. Produsele chinezesti de buna calitate vor costa doar cu 20% mai putin decit cele produse in europa. Ca sa respecti niste standarde de calitate trebuie sa ai niste costuri minime.

Produsele chinezesti de calitate costa maximum 20 -30% din cele europene!!!! Eu cumpar numai produse de calitate!!! Cele de slaba calitate sunt si mai ieftine, dar nu cu mult.

Ei reusesc sa optimizeze costurile, statul le subventioneaza curentul, randamentul lor e de 10 ori mai mare ca al nostru (eu lucrez cu ei si raman uimit!!!). Noi suntem obisnuiti sa tragem chiulul, sa umplem birourile de oameni INUTILI, sa producem PE STOC (obicei romanesc) apoi sa cheltuim mult incercand sa vindem, si sa CUMPARAM URGENT, nu planificat, prin urmare sa acceptam preturi uriase!!!

Ei reusesc sa respecte standarde GERMANE SI AMERICANE, la preturi imposibil de atins aici, in mare masura datorita eficientei muncii lor, implicarii si calitatii oamenilor. Daca mai adaugi unele subventii de stat, ajungi la maxim 30 % din pretul nostru de productie. (nu cu 20% mai ieftin, cum presupuneti Dvs in TOTALA NECUNOSTINTA DE CAUZA.)

Dau acum un exemplu concret: vesta reflectorizanta, in curand obligatorie: costa 16.000 lei (1.6 RON) pretul la poarta fabricii. Aici am cerut oferte la fabricile cu TEHNOLOGIE SI PATRON GERMAN, si mi s-a calculat manopera de 1.3 EURO!!!! (fara material inclus!!!!) Adica vreo 44.000 lei + materialul. Daca presupun prin absurd ca as gasi materialul aici la numai 4.000 lei, as ajunge la 300% pretul productiei de aici. Adica as lua din China aceeasi vesta, la o calitate mult superioara a manoperei, la 33% din pretul de aici.

#87
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
L-am contactat pe dl Mois in vederea stabilirii unui parteneriat, iar raspunsul la cererea unei oferte a 100 monitoare TFT a fost urmatorul: "Pe sapt viitoare o sa am comenzi de 0.5 milioane de euro, si nu pierd vremea cu 100 de monitoare... ".
Asta asa, ca sa nu va pierdeti vremea degeaba.

Edited by El-Vis, 17 February 2007 - 20:02.


#88
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
pe alt thread dl. Mois se plangea ca deocamdata ruleaza sume mici...  :naughty:

#89
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

 GubyIQ, on Feb 17 2007, 21:43, said:

pe alt thread dl. Mois se plangea ca deocamdata ruleaza sume mici...  :naughty:

Ce business man care ruleaza 0.5 mil sta pe SP si cauta 'colaboratori'?
PLM, daca aveam de luat din China marfa de peste 10k aveam deja filiera mea, nu mai cautam aiurea  :death:

#90
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
da, corect, asta e si parerea mea.
dupa cum se vede si aici
omul asta are niste probleme serioase in a relata adevarul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate