Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#55
surf

surf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.02.2007
nu am, nu e asa scump 150 $ . cam la cat se taxeaza un colet de cca. 4 kg? prin dhl


acum daca nu exagerez cu intrebarile!! :worthy:

#56
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai suna la DHL Ro si intreaba.Sau cauta pe site la dhl china ca au un calculator de tarif.

#57
surf

surf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.02.2007

View Postherlino, on Feb 5 2007, 19:24, said:

Pai suna la DHL Ro si intreaba.Sau cauta pe site la dhl china ca au un calculator de tarif.
:coolspeak:

#58
archimex2002

archimex2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 30.12.2006
Eu recomand sa va duceti in china daca vreti sa importati.Eu ma duc in china de 5 ani,si nu recomand nimanui sa cumpere numai pe relatia internet din mai multe motive.In primul rand ca ajunsi acolo vezi avea surpriza sa constatati ca puteti cumpara la un pret cu mult mai mic decit pretul negociat pe internet si apoi ca puteti sa cumparati ce cantitate vrei.In general pe internet iti dau preturile la minim un container si nu toata lumea are bani sa cumpere un container numai dintr-un produs.In beijing sint destui romani,unii studenti acolo,care va pot ajuta sa gasiti si producatorii si sa va aranjati si transportul.La haine erau restrictii in primul rand de Brand,acum dupa intrarea in EU nu stiu care e cota admisa.Oricum,un container de 20 feet,costa cam 2200-2500$ in functie de shiparul ales,MAERSK sau altii,dar din experianta va spun ca MAERSK-ul chiar daca are preturi putin mai mari,ajung ceas la destinatie.IN romania nu prea or sa va ia in considerare facturile care producatorii pot sa vi le dea si in alb.Exista o valoare minima ptr fiecare container,la care se aplica taxe vamale.E bine sa incarcati un container cu marfa cit mai valoroasa ca pret si cu adaous cit mai mare in romania.Un container de 40 feet costa 4300$ si in romania i se aplica taxe ptr marfa minima de 16000 euro.Deci daca aveti marfa in el de 10.000,vi se pun taxe ca si cind a-ti avea de 16000 euro.SInt multe smecherii si china nu e asa de usor de facut.Cine are intrebari suplimentare poate sa ma contacteze pe mess la ziooz96

#59
bluesasha2005

bluesasha2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.11.2006

View Postherlino, on Jan 12 2007, 08:15, said:

Si eu am fost in China ca sa vad marfa pe care o import.Am pus la punct filiera, duc 5 containere pe luna numai de acolo.S-a meritat calatoria acolo.In primavara ma duc iar.
Am un prieten care la 2 luni duce un container plin de marfa, dar el merge in China la fiecare incarcare, ca variaza gama de marfuri aduse si din pacate si calitatea, asa ca sta acolo pana verifica 25 de tone de marfa :( bucata cu bucata.
Tre sa ai grija cu chinezii.Trebuie negociat la sange, pt ca nu iti vine sa crezi ce ieftina e productia la multe obiecte, si ei de multe ori vand cu adaos de 1000 % ! Serios vorbesc.Trebuie avut grija la ce firme abordezi sau te abordeaza.Din 100 de firme chinezesti prezente pe net, 85 sunt tepari sau cel putin neseriosi si in cel mai bun caz, pierzi numai timpul,nu si banii cu ei.

Am o gramada de parteneri in China, am o gramada de cunoscuti care fac afaceri cu China, si pot zice ca "e o pita alba de mancat" de pe China.Poti sa ai profit de nu iti vine sa crezi.Pe langa afacerile mele,am intermediat multe afaceri intre romani si chiar straini si chinezi, si stiu ce bani frumosi se pot face.

In fine, da-mi pe PM situl tau, sa vad si eu cam ce produse te-ar interesa, poate punem de o colaborare.Daca vrei.
buna herlino.vreau sa imi deschid in vara o firma.sa import medii de stocare(dvd,cd) si as avea nevoie de niste sfaturi.de unde sa iau,ce firme sunt de incredere,hoteluri mai ieftine.astept un raspuns.ms mult

#60
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postm_criss23, on Jan 12 2007, 10:16, said:

am un magazin pentru copii(bebelusi )deocamdata...oricum ma intereseaza marfa pentru copii(0-5ani)si vazusem ...fotolii de masina,patuturi balansoare...chesti  care sunt foarte scumpe la noi....ce zici...interesat de o colaborare?....si cam cat ar costa un asemenea transport....
HAI CA TE AJUT EU!!! Am deja legaturi in China, am adus marfa si treaba merge. Am angajat niste chinezi de acolo, am o vara casatorita acolo care vb perfect 2 dialecte, un european sef de birou...

E o prostie treaba cu mersul in China, doar daca vrei turism merita sa o faci.

Chinezul e versat, si te tepuieste privindu-te in ochi. Degeaba mergi tu personal acolo, ca daca nu esti expert, versat, nu ai PILE CUNOSTINTE SI RELATII SI NU IL TII sub ochi, vei primi marfa proasta.

Eu am deja acolo niste ochi formati, niste oameni obisnuiti cu asta (cu asa zis-ul quality control), cu cunostinte acolo (vezi ca vin si maine sa cumpar daca esti corect...), cu norme de politete respectate impecabil (chinezul se supara daca il bati pe umar prieteneste, si ratezi afacerea).

La ei relatia interumana e totul, deci se exclude afacerea pe net. Dar omul meu de acolo imi cumpara ce vreau eu. II dau 10%, ceea ce e putzin, pt ca preturile in China, bine negociate de ai nostri, sunt la 8-15 % din ale noastre aici!!! De exemplu: hamul pt copii care e 1.000.000 aici, la ei e 4 USD. Transportul il asigur pe bani marunti, taxele sunt reduse... danimoisATyahoo.com si putem tine legatura... iti aduc 3 kg sau 3 tone din ce vrei tu.

#61
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postbluesasha2005, on Feb 8 2007, 22:06, said:

buna herlino.vreau sa imi deschid in vara o firma.sa import medii de stocare(dvd,cd) si as avea nevoie de niste sfaturi.de unde sa iau,ce firme sunt de incredere,hoteluri mai ieftine.astept un raspuns.ms mult

Primul meu sfat: nu merge in China, e ca si cum ar merge oaia sa verifice lupii! Eu am deja acolo o trupa, rude, un sef de birou EU si niste angajati chinezi, si o retea de angajati chinezi. Prin internet ei nu fac afaceri, iar banii ti se cer inainte intotdeauna, pt ca ei nu lucreaza cu stocuri. Ei produc marfa la comanda, pe baza de AVANS 30%, si pot sa o produca (,) conform cerintei tale... chiar personalizata cu datele firmei tale.

Au marfa super-ieftina, dar daca nu o vand unui chinez pe care ei il cunosc si cu care fac afaceri de mai multa vreme, si vor o relatie pe termen lung, ei tind sa livreze marfuri mai slabutze calitativ.

Pot sa iti cumpar eu marfa, mai ales daca e cantitate mica. Eu aduc lunar 30 mc de marfa, dar conteinerul nu e plin intotdeauna, asa ca am loc si pt marfa ta.

DHL e scump, dar pot aduce pt tine la vreo 10 Euro per kg cu avionul...
Problema principala e timpul. Comanda trebuie data cu 60 de zile in avans: 7 zile pana explici romanului de acolo ce vrei si el traduce, cere chinezul detalii, apoi contract, apoi 9 zile pana ajung banii de avans, apoi 7-21 pana el produce marfa, apoi dupa inspectia de calitate platesti restul, inca 3-9 zile de la caz la caz. Marfa insa e la 10% din pretul de aici, si cred ca merita. Ma poti contacta la danimoisATAyahoo.com. Apoi vorbim.

#62
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostRomContainer, on Jan 24 2007, 10:57, said:

Pentru oferte de transport maritim containerizat din China, ma puteti contacta  :peacefingers:

Ma intereseaza si pe mine. Mai ales conteinerul de 20'' FCL. Daca poti sa imi dai o oferta, aduc lunar un 20" din Shanghai. danimoisATAyahoo.com si astept un mesaj...

Am deja o firma cu care colaborez, dar daca esti mai bun... si nu numai la pret, ci si la servicii...

#63
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postkiwy, on Jan 11 2007, 22:09, said:

Si eu am incercat sa obtin pe mail o oferta de pret, dar ei insistau sa vin in china la ei. Daca cineva poate sa zica cum se abordeaza o colaborare de acest gen ar fi super.
thanks

De ce sa mergi tu in China? Eu deja sunt "acolo", am relatiile, si ai o singura varianta: sa ma platesti pe mine sa iti fac cumparaturile de acolo.

Nu e scump, dar daca te gandesti ca acolo totul costa cam intre 5 si 15% din pretul de aici (luat de la producator), merita sa imi dai si mie ceva,in loc sa bati drumul pana acolo si in final sa iei totul la a saptea mana, cu adaos de 870%.

DanimoisATAyahoo.com si mai vb.

#64
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostDani Mois, on Feb 11 2007, 11:11, said:

Dar omul meu de acolo imi cumpara ce vreau eu. II dau 10%, ceea ce e putzin, pt ca preturile in China, bine negociate de ai nostri, sunt la 8-15 % din ale noastre aici!!!
10% la intermediere e cam mult, se găsesc și oameni de 2-3%.
Iar diferențele de preț sunt oarecum justificate, pe lângă costurile legitime, de genul transport, taxe vamale, tva, etc, e bine să fie luat în calcul și lanțul comercial "natural" importator- distribuitor - detailist. La afaceri mari, fiecare își are rolul său clar stabilit, importatorul se ocupă de importuri, distribuitorul de distribuția în teritoriu, detailistul de vânzarea la client. Pentru o afacere de mică anvergură, poți să încerci să imporți direct și să vinzi la clientul final, dar cine vrea să ruleze sume mari, și să aibe o poziție puternică pe piață, poate n-ar fi rău să se limiteze numai la o anumită latură comercială.

#65
JAYSS

JAYSS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDani Mois, on Feb 11 2007, 11:44, said:

De ce sa mergi tu in China? Eu deja sunt "acolo", am relatiile, si ai o singura varianta: sa ma platesti pe mine sa iti fac cumparaturile de acolo.

Nu e scump, dar daca te gandesti ca acolo totul costa cam intre 5 si 15% din pretul de aici (luat de la producator), merita sa imi dai si mie ceva,in loc sa bati drumul pana acolo si in final sa iei totul la a saptea mana, cu adaos de 870%.

DanimoisATAyahoo.com si mai vb.

Salut,
Pari destul de sigur pe tine (nu vreau sa te critic in nici un fel sau sa spun ca nu e corect ce spui tu).
Explica-mi te rog cum merge treaba sau cauta-ma pe mess (chinaimpex2007 pe Yahoo) si discutam.
Din pacate nu pot sa iti dau nici un mail pe care sa imi scrii dar pe mess sau aici pe pm cred ca e ok.

ps: sunt interesat de produse electronice si ceva textile.
Merci.

#66
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postxnick, on Jan 12 2007, 11:45, said:

Vreau sa iau (de test) niste utilaje mici (45kg, 800x400x300 mm) si nu am idee cum sa aduc in tara macar unul pentru incercari. M-au inundat cu mailuri ofertantii, nici nu stiu ce sa mai cred. Costa vreo 1300 usd, iar prin curier rapid cred ca imi iau pe putin 500 usd. Pot sa ma lipesc si eu la vreun container?
Despre taxele vamale unde as putea sa ma documentez cat de cat ?

Multumesc frumos.

Lilpeste-te de mine, intotdeauna ramane spatiu in conteiner. Plus ca iti fac rost de utilaje, fac inspectia produsului si trimit acolo reprezentantul meu. [email protected] si mai vb

#67
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostJAYSS, on Feb 12 2007, 04:33, said:

Salut,
Pari destul de sigur pe tine (nu vreau sa te critic in nici un fel sau sa spun ca nu e corect ce spui tu).
Explica-mi te rog cum merge treaba sau cauta-ma pe mess (chinaimpex2007 pe Yahoo) si discutam.
Din pacate nu pot sa iti dau nici un mail pe care sa imi scrii dar pe mess sau aici pe pm cred ca e ok.

ps: sunt interesat de produse electronice si ceva textile.
Merci.

Te-am adaugat pe mess. Ma poti suna la 0741-245422

#68
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postretele, on Feb 11 2007, 13:49, said:

10% la intermediere e cam mult, se găsesc și oameni de 2-3%.
Iar diferențele de preț sunt oarecum justificate, pe lângă costurile legitime, de genul transport, taxe vamale, tva, etc, e bine să fie luat în calcul și lanțul comercial "natural" importator- distribuitor - detailist. La afaceri mari, fiecare își are rolul său clar stabilit, importatorul se ocupă de importuri, distribuitorul de distribuția în teritoriu, detailistul de vânzarea la client. Pentru o afacere de mică anvergură, poți să încerci să imporți direct și să vinzi la clientul final, dar cine vrea să ruleze sume mari, și să aibe o poziție puternică pe piață, poate n-ar fi rău să se limiteze numai la o anumită latură comercială.
cred ca nu iti dai seama ce inseamna sa ai acolo un chinezevbotat, si ce tepe poti lua fara el! El primeste reduceri mai mari cu 30% ca tine pt ca e chinezz!!! Iar marfa acolo e de 5-10 ori mai ieftina ca aici, de ce m-as zgarci la un 10%? costurile sunt mici, comparativ cu economia... ala care ia 2-3 % te tepuieste de 40% pe putzin...

#69
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View PostRomContainer, on Jan 24 2007, 10:57, said:

Pentru oferte de transport maritim containerizat din China, ma puteti contacta  :peacefingers:
T econtactez acum, dar vad ca nu raspunzi... [email protected]

#70
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007
Furt pe fata, 13% dobanda reala.... parerea mea...

#71
RomContainer

RomContainer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.01.2007

View PostDani Mois, on Feb 13 2007, 09:32, said:

T econtactez acum, dar vad ca nu raspunzi... [email protected]

Da, scuze...ma refeream sa ma contactati pe privat. Ca pe forum... intru mai rar, doar cand sunt anuntata ca mai apar post`uri la topicul asta...

#72
surf

surf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.02.2007

View PostDani Mois, on Feb 11 2007, 11:11, said:

HAI CA TE AJUT EU!!!  Transportul il asigur pe bani marunti, taxele sunt reduse... danimoisATyahoo.com si putem tine legatura... iti aduc 3 kg sau 3 tone din ce vrei tu.



salut. "din ce vrei tu " inseamna orice?
si de oriunde?  (Guangdong????)
si cam ce inseamna pret pe kg (colete pana la 10 kg)?
merci

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate