Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#2647
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Intreaba aici, presupun ca de pe aliexpress le-ai comandat https://forum.softpe...tii-reclamatii/

#2648
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
mai există vre-o soluție online/gratuită de a șterge cererea din sistem?

#2649
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Salutari!

Ma poate ajuta cineva cu niste informatii in legarura cu importul din China pe persoana juridica?

Mai exact, vreau sa iau niste produse de pe Aliexpress si pentru ca le voi vinde in tara pe factura, trebuie sa am si factura de intrare. Intrebarile mele ar fi:

1. Am inteles ca pentru sume mai mici de $150, la persoane fizice, nu se adauga taxe vamale. E valabil si pentru persoane juridice? Daca nu, cum pot afla cam ce taxe vamale s-ar aplica?

2. Am facut niste comenzi de test pe persoana fizica, produsele au ajuns la posta si le-am ridicat fara sa platesc TVA sau vama (au costat sub $10). Am tot vazut aici ca se discuta de DHL, dar la aceste produse apare ca modalitate de livrare tot posta, deci ma pot astepta ca si comanda pe persoana juridica sa ajunga tot la posta? Va fi vorba de 12-50 buc din acelasi produs, cu cost total intre $15-$60.

3. Pentru a obtine factura pe firma, trebuie sa contactez direct vanzatorul? Am scormonit prin contul de Aliexpress si nu am gasit decat poate sa schimb numele meu cu al firmei, dar nicaieri unde sa introduc un CUI/Reg. Com. De asemenea, nu doresc sa fie nicio discrepanta intre suma platita si suma de pe factura, n-am niciun interes sa pacalesc nici vama, nici statul. Oare pot obtine asa ceva de la chinezii care sunt obisnuiti sa li se ceara sa scrie chestii diferite pe facturi?

#2650
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Ii spui direct vanzatorului ce sa scrie pe factura.

#2651
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Asta-i cea mai simpla treaba. Doresc sa scrie exact ce-am cumparat, la pretul la care am cumparat.

Intrebarea e ce fac mai departe, cand ajung produsele in tara. E posibil sa le ridic de la posta? Se mai face vama pentru sume sub $150? Sau pentru persoane juridice e obligatorie vama indiferent de cantitate/valoare?

#2652
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Se face vamă pentru orice colet de la 10€ în sus, se plătește TVA, taxe vamale și comision vamal (la Poșta Română în București, sau la alți comisionari vamali în alte orașe).

#2653
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ok, si daca iau mai multe colete cu valoare sub $10? Care vor ajunge pe rand la posta...azi, maine, poimaine...Se mai face vama? Persoana juridica, repet.

Edited by Michidoo, 08 May 2017 - 17:37.


#2654
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Sunt scutite alea care sunt considerate mostre de valoare mică, si care oricum nu vor putea fi comercializate ulterior.

#2655
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ok, am inteles. Am cum sa aflu vreo estimare de taxe vamale? Tot incerc sa-mi dau seama daca ajung la un cost mai mic decat produsele pe care le gasesc in RO. Ca daca dupa ce adaug TVA si taxe vamale ajung la preturi apropiate, nu merita efortul, mai ales ca nu doresc sa fac o obisnuinta din importurile din China.

#2656
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Va salut,

Am cumpărat de pe site-ul dx,com 3 produse in valoare totala de 16$ shipping via SuperSaver , am pus ca adresa livrare cea din sectorul 3 , de la locul de munca, nu am primit traking nr. Fiind valoare sub 20$, trebuia sa plătesc in plus si am omis...
Acum apare ca ultim status:
12.05.2017 15:30:35    FullShipped    All items have been shipped.

Cum si unde ma interesez de coletul meu? Oficiul postal de care aparține strada sau pentru coletele din străinătate exista un alt oficiu postal pt s3 ?
Am inteles ca trebuie sa ma prezint cu buletinul, factura si dovada platii la oficiul postal.... Taxe vamale la valoarea aceasta mai plătesc?
Daca nu ridic coletul in x zile, il trimit înapoi sau îmi iau taxa magazie.

Edited by Ingerik, 14 May 2017 - 10:18.


#2657
DrKC5

DrKC5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.05.2017
Astepti avizul.
Ori e aviz de la oficiul postal de care apartine adresa de livrare ori e oficiul postal de pe bd. Libertatii. La ultimul trebuie sa te duci cu factura / paypal bla bla pentru ca acolo este vama. Factorul vamal nu iti ia doar taxa vamala, iti ia si tva. Ce-i sub 150E (19%), ce-i peste 19% + maxim 5% din valoarea produsului.


In alta oridine de idei, daca mai trebuia cineva sa confirme:
NU OPTATI PENTRU DHL
E plin de tampiti si de hoti. Am de ales intre plata personala a taxei vamale ori plata la curier dhl. Daca am de platit sub 25 de lei ei nu-mi iau comision. Daca am peste 25 de lei de plata la vama, se percepe o taxa de 99.96 lei (taxa de deranj). 25 de lei inseamna undeva 19% dintr-un pachet de 30 de $. In cazul meu cu un pachet de 33$ am de plata 26 de lei. Pardon... 26+99.96 Posted Image
I-am cerut dobitocului cu care vb pe mail sa-mi calculeze suma de plata si acum imi spune ca trebuie sa aleg una din variantele de plata ca sa imi poata face calculul. Cu alte cuvinte nu vrea sa-mi spuna ca am de plata tva de 26 de lei si 100 de lei la ei ca sa nu ma enervez si sa ma puna direct in fata faptului implinit cand imi vine la usa curierul. La un simplu calcul, pachetul meu costa 137 lei iar taxele de sunt de 126 lei + 11$ transportul initial platit. Nu cred ca e afacere.

Tocmai am facut o cerere de cod EORI astazi iar maine incep sa sun la ei.

#2658
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Am comandat de pe GearBest.com un produs , astfel :
-subtotal : 129.99 $
-insurance 3,6$
-shipping&handling :30.51$
grand total :164.10$
Transportul cu DHL si produsul vine din CHINA  .Ce taxe ar trebui sa platesc si unde ? Din ce am studiat am inteles ca vor trebui  platite urmatoarele : taxa TVA - de 19 % din  129.99$ si TAXE vamale - zero pentru ca nu depaseste 150 euro valoarea produsului achizitionat .Cu ajutorul postarii  #2313  am reusit sa obtin si si codul EORI de la Directia Regionala  Vamala. DHL  mai solicita si alte taxe? Unde se plateste taxa de TVA si eventual taxele vamale ?Multumesc!

Edited by SDN, 16 May 2017 - 19:49.


#2659
DrKC5

DrKC5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.05.2017
Desi este de kko, TVA se aplica la toata suma, adica 164$.
Aici intervine problema de valoare care sare de 150E deci platesti si vama.
La DHL o sa platesti TVA + Vama + 100 Lei (taxa de deranj). Daca optezi pentru varianta in care iti platesti tu singur tva si vama iti cer factura tradusa. Adica sa te mai frece putin. Atentie ca iti iau si 25 lei / zi pentru pastrarea pachetului dupa primele 3 zile.
Apropo, in cat timp ai primit codul EORI?

#2660
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Codul EORI l-am primit la aproximativ o ora dupa ce l-am trimis . Am completat online formularul , l-am descarcat in format PDF,   l-am imprimat , l-am semnat , am atasat la cerere o copie dupa CI si le-am inaintat la Directia Regionala Vamala , in cazul meu Galati . La 14.47 am trimis prin email documentele,  la 15.57 am avut codul .Totul este ca solicitarea sa fie completata corect .
Din postarea nr. #2313 am inteles ca pot plati si eu aceste taxe , nu ma deranjeaza ca le pot plati online  in contul indicat de DHL . Taxa de 100 lei o platesti daca nu ai cod EORI , asa am inteles eu . Cat despre traducerea facturii tot din postul #2313 am inteles ca  pot scrie eu pe factura ce repriznta produsul o semnez si  o trimit la DHL .Sper sa ma descurc in acest hatitis birocratic.Cand am facut comanda nu eram documentat mai deloc asupra ce urmeaza sa fac pentru primirea coletului  ca poate nu mai faceam comanda .

Edited by SDN, 16 May 2017 - 20:11.


#2661
DrKC5

DrKC5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.05.2017
Dragut, eu am 2 zile de cand astept iar la telefon nu raspunde nimeni :) Se pare ca in Bucuresti e mai greu cu tehnologia.
Taxa de 100 am si zis ca o platesti daca alegi varianta DHL.
Acum ramane sa afli cumva cum care este exact taxa vamala pe care trebuie sa o platesti.

#2662
ovidiul

ovidiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.01.2006
Attached File  image001.jpg   407.2K   79 downloads

cam asa arata ce am primit eu prin februaruie.
in afara de cele 5 documente de la pct 1, fii atent si la pct 4 de la sectiunea Important, trimite si acel Acord, eu l-am vazut abia a doua zi dupa ce le-am trimis documentele.
nu stiu cata importanta are, dar e mai bine sa le trimit din timp toate documentele.
pentru EORI, cei din Ploiesti au vrut neaparat foaia...

#2663
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Cum ai procedat cu traducerea facturii ? Dupa ce le-ai trimis factura ti-au  trimis detaliile legate de plata taxelor vamale si tva ?Si banuiesc ca dupa plata acestora,  le-ai trimis dovda platii .Multumesc !

Edited by SDN, 16 May 2017 - 20:56.


#2664
ovidiul

ovidiul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.01.2006
am scris cu pixul langa car radio - radio auto, si langa shipping - transport, scanat si trimis :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate