Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#2629
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
ce taxe se plates pentru utilaje agricole din china ?
transportul pentru 300 kg la cat se ridica ? ( china - romania )

#2630
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
Salut
Vreau sa iau din China un elevator auto. Pot sa cumpar fie pe PF fie pe firma, utilizarea va fi personala, oricum.
Exista reglementari speciale pentru asa ceva? Stiu ca in service-uri trebuie dosar ISCIR, dar eu il vreau pentru mine, acasa.
Dar sa nu ma trezesc ca imi cer cine stie ce certificari, sau ca au regim controlat (nu ma mira nimic la noi), etc.
Recomandari (aici sau in privat) de firme care se ocupa de formalitati si transport acasa? Are vreo 800 kg, nu e ceva dupa care sa ma duc cu masina mea :D
De google am auzit si eu, ce caut aici sunt experiente la prima mana, ca altfel reclama isi face oricine.
Multumesc.

#2631
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
La produse livrate prin NL Post se plateste TVA?

#2632
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
În 90%  din cazuri da, se plătește TVA. Mai sunt pe ici pe colo cazuri de ajunge la poșta de cartier.

Edited by poolonik, 18 March 2017 - 15:44.


#2633
3ny

3ny

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.03.2017
Buna ziua. Poate ma ajuta cineva cu niste informatii actualizate despre importul de produse din China. As vrea sa stiu cum se procedeaza daca mergi acolo. Trebuie sa inchiriezi un loc, gen container, unde sa iti fie adusa marfa de catre producatori si sa o verifici bax cu bax? Si dupa?

#2634
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Mai e cineva pe-aici care aduce cu container? Sunt interesat sa inchiriez o parte din el.

#2635
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Sau sa o luam altfel.

La o cautare pe google am dat peste niste firme si am citit cate una-alta pe siturile lor: china2.ro | bizz2china.ro | ciobanuimport.ro

Chiar n-a mai lucrat nimeni cu ei? Vreau sa le dau un produs de pe alibaba sa-mi negocieze la fabrica pret mai bun decat ala de lista, care e 98% pus de un intermediar.

#2636
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
@Mizu -treaba stă in felul următor :

1. Pe acest topic nu prea răsuflă nimic comercial, doar ceva reclamă mascată. Singurele chestii sunt micile importuri "pe pesoană fizică", probleme cu DHL.....
2. Dacă totuși ai mai răsfoit paginile acestui topic, așa printre rânduri tot mai găsești informații care puse cap la cap te mai luminează in acest domeniu dacă ești începator sau măcar știi ce sa cauți prin altă parte. Zici ca ai gasit ceva adrese pe net, ai trimis câteva e-mailuri să le expui problema ta ?
3. Înțeleg ca vrei să aduci marfă in regim de grupaj, asta inseamnă marfă puțină. În aceste condiții cred ca este greu să negocieze și să obtină preț bun cineva direct cu fabricantul.

#2637
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Vreau marfa de valoare destul de mare, dar nu cred ca e atat de voluminoasa incat sa umple un container. Ma rog, depinde si de ambalajul produsului, ala nu apare in poze pe alibaba.
O sa le trimit si email, dar totusi n-as da sume mari unor straini a caror singura abilitate pe care le-o recunosc momentan e sa construiasca un website convingator.

Am citit cateva zeci de pagini din topic si credeam ca mai gasesc persoane care aduc, ca in urma cu 10 ani erau cateva si se discuta de grupaj, dar observ ca au disparut intre timp si au fost inlocuite cu problemele cu DHL pentru comenzi mici.

#2638
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Pentru grupaj marfă este destul de simplu, nu trebuie să te asociezi cu cineva pentru un container. Ia legătura cu o firmă ce "transportă" produse pe ruta China-România si spunele cantitatea ce dorești să o transporți. Vei primi un preț pe metru cub. De grupaj se ocupă ei. În această perioadă un metru cub in regim de grupaj costă intre 55 si 70 dolari depinde de firmă, la care se adauga taxele de port, manipulare...

Oricum, după cum văd, tu nici măcar nu ai vorbit cu producătorul/agentul despre marfa dorită. Pentru început trimite mesaje la cei pe care i-ai găsit pe Alibaba, afli un preț și de acolo poți vorbi și cu alți intermediari poate chiar din România. Ia aminte că produsele nu se află pe stoc. Durează minim 2 luni sa-ți onoreze comanda plus 2 luni transportul.

Parerea mea in legătură cu intermediarii. Spui ca pe Alibaba sunt intermediari, OK- aproape sigur așa este. Dar firmele pe care le-ai găsit pe net ce sunt ? Contează pană la urmă cine reușește sa-ți obțina/ofere prețul cel mai bun.

#2639
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Ca exemplu produsul https://www.alibaba....000360.html?s=p

$3.8-4.2 /1000 bucati

Eu as vrea sa se negocieze din acel $3.8, pe langa grupaj. Nu cred ca rezolv eu nimic daca le trimit mail, dar cineva care stie limba si merge in persoana, rezolva sigur.

Ca nu exista inca marfa pe stoc nu ma intereseaza, nu e asa urgent.

Romanilor le-am trimis dimineata mail cu acelasi exemplu si inca nu mi-a raspuns niciunul.

#2640
danatn

danatn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2017
Salut! Ce versiune de firefox imi trebuie, la java am ultima (8) fiindca vreau sa completez cererea, dar cand accesez pagina imi spune missing plugin.

#2641
traian_stc

traian_stc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.06.2006
Parca 6.2 sau 6.5, iti pun eu niste instructiuni cand ajung acasa...

#2642
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Exista topic pentru comenzi prin aliexpress, si acolo e mai multa activitate https://forum.softpe...tii-reclamatii/

#2643
m_criss23

m_criss23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.05.2006
lol,
am inceput acest topic acum 10 ani, inca e in top...nice

#2644
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
mai ai magazinul online?
mai esti in bransa?
sunt putine topicuri unde userii mai revin dupa atata timp.

#2645
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
Salut,
Taxa de magazinaj la DHL se refera la cat sta coletul in procesul de vamuire sau pana ajunge in posesia mea ?
Baietii cam trag de timp...

#2646
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009
Salut, daca am comandat de pe un site din China niste placi electronice pentru mine si colegi de facultate, ce ar trebui sa scriu in declaratia articolul 326 unde spune "si acestea le voi folosi la"? Se considera comercializare faptul ca am comandat nu doar pentru mine ci si pentru ei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate