Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mints: Fisherman's Friend

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Isaac

Isaac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2007
Haideti sa vorbim despre bomboanele mentolate.
Eu sunt fan Fisherman's Friend. Din pacate, nu sunt pe piata romaneasca, dar sunt in apropiere: Ungaria si Serbia.
Va mai amintiti Stimorol? "The original strong taste" :). Din cate imi amintesc, au plecat din Romania devreme, in anii '90, in urma unui conflict, ceva de genul acesta. Isi aminteste cineva ce a fost?
Voi ce minturi preferati?

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Fisherman's Friend, albastru cu alb parca erau alea cele mai tari. Am luat de 22 de euro (10 pungute) ultima data cand am fost la Viena. :bigwhitegrin:

Edited by AlexIP, 09 January 2007 - 22:54.


#3
raducu84

raducu84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 24.08.2005
off topic: sunt adeptul usturoiului si al cepei. o respiratie profunda si o gura placut mirositoare :w00t:

on topic: stimorol erau chiar bune, insa daca tin bine minte au disparut foarte repede de pe piata, motivul nu il cunosc. cat despre fisherman's friend nu am vazut nicaeri prin romania

numa' bine

#4
Isaac

Isaac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2007

 AlexIP, on Jan 9 2007, 22:54, said:

Fisherman's Friend, albastru cu alb parca erau alea cele mai tari. Am luat de 22 de euro (10 pungute) ultima data cand am fost la Viena. :bigwhitegrin:

Cred ca te referi la cele cu alb/negru/rosu, cu eucalipt, acelea sunt cele mai tari. Care a fost numarul maxim de pastile in acelasi timp? :)

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
stimorol? :scared: :puke: :ciocan: :bandit: :death:

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Stimorol si Dirol parca erau aceeasi companie, si au disparut in vara lui 1997, pentru ca nu vindeau destul. Acum Wrigley's are cvasi-monopol - vreo 96% din piata. Guma misto era si Hollywood.

Fisherman's Friend parca am vazut si la noi de curind. Mie mi-a placut reclama de la MTV "If you ate a rollercoaster how would it taste like? It would taste like this", poate v-o aduceti aminte - era prin 1994, un montaj de imagini rapide. Asa am inceput sa halesc Fisherman's Friend. Preferate erau alea albe cu verde. Pe atunci erau 5 tipuri, acum s-au diversificat. De ani buni n-am mai servit, cred ca m-am suprasaturat.

Oricum, in Romania marile companii parca s-au timpit, ii preocupa sanatatea: guma gasesti numai pentru dantura, nu tu niste lame de Juicy Fruit sau Spearmint (care in alte tari se gasesc) si nici oua kinder cu surprize nu se mai gasesc (desi se fabrica si se gasesc in oricare alta tara), numai gustari din alea "sanatoase".

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

nici oua kinder cu surprize nu se mai gasesc (desi se fabrica si se gasesc in oricare alta tara), numai gustari din alea "sanatoase".

inseamna ca noi doi traim in universuri paralalele daca de craciun am cumparat vreo 5 bucati si erau numa vreo 16 stive prin magazin. adevarul este ca numai ambalajul mai are forma de ou :lol:

gumele juicy fruit si alte rahaturi nu se gasesc pentru ca nu au cerere. deja e ca si cum ai incerca sa faci un babet sa treaca cu telefonul de la romtelecom la rds. in romania cind spui guma de mestecat automat iti vine in cap orbit & shit

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Pai da, nu suntem in universuri paralele, e ambalajul in forma de ou si inauntru e o "gustare" pe care o halesti cu o paleta de plastic inclusa in "ou". Eu ma refeream la ouale clasice, ou de ciocolata kinder, cu ou galben de plastic inauntru, de-si puneau taximetristii la antene. In Germania sau Grecia se gasesc numai oua clasice, la noi au trecut pe nasoale din astea de citiva ani.

Cum pielea mea, lumea prefera gume din alea iuti Orbit vechilor lame Wrigley's? Sa fiu al naibii daca am mestecat mai mult de 5-6 pastile Orbit de cind au aparut, in urma cu ani.

Mai erau misto gume-pastila Chicklets (sau ceva de genul).

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 abancor, on Jan 10 2007, 11:30, said:

Oricum, in Romania marile companii parca s-au timpit, ii preocupa sanatatea: guma gasesti numai pentru dantura, nu tu niste lame de Juicy Fruit sau Spearmint (care in alte tari se gasesc) si nici oua kinder cu surprize nu se mai gasesc (desi se fabrica si se gasesc in oricare alta tara), numai gustari din alea "sanatoase".

Se gasesc Spearmint si dinaia rosie cu gust de scortisoara (nu mai tin minte cum ii zice) la pachet de 10 lame la magazinele Billa.


 abancor, on Jan 10 2007, 12:39, said:

Pai da, nu suntem in universuri paralele, e ambalajul in forma de ou si inauntru e o "gustare" pe care o halesti cu o paleta de plastic inclusa in "ou". Eu ma refeream la ouale clasice, ou de ciocolata kinder, cu ou galben de plastic inauntru, de-si puneau taximetristii la antene. In Germania sau Grecia se gasesc numai oua clasice, la noi au trecut pe nasoale din astea de citiva ani.

Cum pielea mea, lumea prefera gume din alea iuti Orbit vechilor lame Wrigley's? Sa fiu al naibii daca am mestecat mai mult de 5-6 pastile Orbit de cind au aparut, in urma cu ani.

Mai erau misto gume-pastila Chicklets (sau ceva de genul).

Hehe, deci nu numai eu duceam dorul celor vechi, cu ciocolata buna. :)

Orbit domina piata la noi pentru ca vand sub forma de pastile, care intamplator sunt si bune (vezi alea verzi, simple, scrie Spearmint ;)) ceea ce nu se poate spune despre Happydent. :death: Daca te uiti cu atentie, si la Orbit exista lame dar nu se cumpara.

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Ciunga cu scoarta se numeste Big Red. Foarte buna (doar ca nu contine scortisoara, ci "aroma de").

#11
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mersi de ajutor. Si da, toate contin "aroma de"... :)

#12
Isaac

Isaac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2007

 abancor, on Jan 10 2007, 11:30, said:

Fisherman's Friend parca am vazut si la noi de curind. Mie mi-a placut reclama de la MTV "If you ate a rollercoaster how would it taste like? It would taste like this", poate v-o aduceti aminte - era prin 1994, un montaj de imagini rapide. Asa am inceput sa halesc Fisherman's Friend. Preferate erau alea albe cu verde. Pe atunci erau 5 tipuri, acum s-au diversificat. De ani buni n-am mai servit, cred ca m-am suprasaturat.

Unde ai vazut Fisherman's Friend in Romania???
Da, acum am citit pe net ca Stimorol s-au pozitionat gresit pe piata si au fost scosi de Wrigley. Cica ar fi trebuit sa marseze pe produse de nisa, gen arome speciale etc.

#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Cred ca am vazut prin benzinarii. Sigur am vazut, dar nu mai stiu unde. O fi fost un import accidental.

Mie imi placeau si gumele turcesti (Turbo, Minti etc.).

#14
Isaac

Isaac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.01.2007
Vad ca nu sunt prea multi fani de bomboane mentolate... :(
Asa ca nici piata nu e mare, banuiesc. No chance to have Fisherman's Friend here soon :)

Nu sunt prea multi care sa fie Fisherman Friend friends :)

#15
csioucs

csioucs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.09.2005
yyyyeeeesss!!!

Fisherman's Friend All the Way.

Am vazut in strainatate. Am cumparat 9 cutii din Amsterdam...sa-mi ajunga. Cat mai multe....

#16
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
In sfarsit dupa ce am m-am aprovizionat de afara, acum am vazut ca a aparut si la noi, in benzinariile Rompetrol. Au doar 2 sortimente si e cam 4 lei pachetu :peacefingers:

#17
sonya

sonya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.11.2005
Am vazut ca au in Auchan.

#18
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Au si la benzinariile MOL.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate